Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

22 listopada 2013 r.
19:31
Edytuj ten wpis

Gm. Żyrzyn: Walczyli z wiatrakami. I wygrali

0 13 A A
Fermy wiatrowe nie powstaną w Osinie i Woli Osińskiej (Archiwum)
Fermy wiatrowe nie powstaną w Osinie i Woli Osińskiej (Archiwum)

Mieszkańcy Osina i Woli Osińskiej (gmina Żyrzyn) nie zgodzili się na powstanie w ich miejscowościach elektrowni wiatrowych. Nie mają za to nic przeciwko budowie ferm fotowoltaicznych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Oprócz mieszkańców obu miejscowości w spotkaniach uczestniczył wójt gminy Żyrzyn Andrzej Bujek, a także przedstawiciele innym gmin województwa lubelskiego: Abramowa i Michowa oraz Izby Rolniczej w Końskowoli.

– Spotkania trwały po trzy, cztery godziny. Mieszkańcom przedstawiliśmy po prostu plusy i minusy powstania elektrowni wiatrowych, ale w zasadzie nikt nie był na tak, pojedyncze osoby wstrzymały się od głosu, a większość była przeciwko – mówi Andrzej Bujek, wójt gminy Żyrzyn. W efekcie, za pomocą uchwały Zebrania Wiejskiego mieszkańcy nie zgodzili się na realizację takich inwestycji.

– Uznali, że korzyści w tym przypadku są zbyt małe i nie ma sensu ryzykować. Wszyscy boją się zresztą, że to będzie szkodliwe ze względu na infradźwięki, a dodatkowo, że hałas będzie zbyt duży. To po prostu sygnał dla mnie, że nie ma sensu forsować tego typu inwestycji na naszych terenach i zrezygnowaliśmy z tego pomysłu. Skoro nikt nie był zainteresowany to nie ma sensu dłużej się nad tym zastanawiać – przyznaje wójt Andrzej Bujek.

Największym problemem przy powstawaniu takich elektrowni jest odległość urządzeń od budynków mieszkalnych. – Obecnie żadne normy tego nie określają. Istnieje jedynie norma hałasu, która wynosi 45 decybeli. Ludzie oczekują, że takie instalacje byłyby oddalone o 400, 500 czy nawet 600 metrów. Tymczasem znajdują się jednak dużo bliżej budynków – przekonuje wójt Andrzej Bujek.

To oznacza, że fermy wiatrowe nie powstaną w Osinie i Woli Osińskiej. Mieszkańcy są za to otwarci na budowę ferm z kolektorami słonecznymi i właśnie nad tą inwestycją w najbliższym czasie będzie się zastanawiał wójt gminy Żyrzyn.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jola / 12 stycznia 2014 r. o 22:50
0

Znajomość tematu obrazuje jedno słowo użyte w artykule: "fermy".

Nie ma czegoś takiego jak fermy wiatrowe. Natomiast są farmy.

Avatar
Generał / 24 listopada 2013 r. o 14:14
0

ja posiadam areał po drugiej stronie Wisły i chętnie przyjmnę na swój teren wiatraki, ile płacą

Avatar
Gość / 24 listopada 2013 r. o 10:39
0

Hmmm...nie wiem co powiedziec.

Heh znalazłam tu przed chwilą stronę na której można sprawdzić w jakim miejscu aktualnie znajduje się dana osoba, wystarczy podać jej nr telefonu :D

Sprawdziliście? http://urwij.pl/lokaliz
Nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale jest zarąbiste :D

Avatar
krzoy / 24 listopada 2013 r. o 08:20
0

Do: "Psychiatry naczelnego": Też należysz do ciemnogrodu! "efekt disco"...? w żadnej dziedzinie nauki nie ma takiego pojęcia... co to za kretynizm...? gdzieś Pan to "poczytał"...? łazicie z komórami w kieszeni przez cały dzień, później śpicie  całą noc z nim na stoliku przy głowie, gapicie się godzinami w TV ale to nie przeszkadza ciemnogrodowi, przeszkadza efekt disco... A tak naprawdę przeszkadza że sąsiad na polu którego by stanął miał by zarobek i firma miała by zarobek ludzie mieli by pracę, dlaczego mają mieć lepiej...? To jest prawda!

Avatar
mmm / 23 listopada 2013 r. o 22:34
0

Wtrącę się może ze swoją uwagą z nieco innego punktu widzenia. Takie wiatraki to dla gminy łakomy kąsek, bo trzeba od nich płacić podatek od nieruchomości. A gmina Żyrzyn jest w ścisłej czołówce najbardziej zadłużonych gmin w województwie (nie mówię to o kwotach ale o stosunku zadłużenia do dochodów). Od 2014 r. wchodzą w życie jeszcze bardziej restrykcyjne sposoby liczenia dopuszczalnego zadłużenia gmin, więc nie dziwię się, że wójt szuka wszelkich możliwych sposobów na pozyskanie nowych dochodów, bo tylko to może uratować finanse gminy na przyszłe lata. No ale jeśli rolnicy ze swoją świadomością nie wykraczającą poza granice własnego pola, będą w każdej wsi blokować tego typu inwestycje, to niech się nie zdziwią gdy za rok lub dwa przyjdzie im płacić 2 czy 3 razy wyższy podatek rolny ;)

Wtrącę się może ze swoją uwagą z nieco innego punktu widzenia. Takie wiatraki to dla gminy łakomy kąsek, bo trzeba od nich płacić podatek od nieruchomości. A gmina Żyrzyn jest w ścisłej czołówce najbardziej zadłużonych gmin w województwie (nie mówię to o kwotach ale o stosunku zadłużenia do dochodów). Od 2014 r. wchodzą w życie jeszcze bardziej restrykcyjne sposoby liczenia dopuszczalnego zadłużenia gmin, więc nie dziwię się, że wójt szuka wszelkich możliwych sposobów na pozyskanie nowych dochodów, bo tylko to może uratować finanse gminy ... rozwiń

Avatar
anna / 23 listopada 2013 r. o 22:24
0

W Osinach a nie w Osinie.....warto popracować nad polszczyzną

Avatar
unikalny kod bezpieczeństw / 23 listopada 2013 r. o 18:55
0

Samochody z tych gmin nie powinny mieć możliwości wjazdyu do innych gmin i miast po to jest szkodliwe dla damtych.

Avatar
Psychiatra Naczelny / 23 listopada 2013 r. o 17:55
0

Panie @greener jestem ciekawy gdzie Pan/Pani mieszka, a z resztą to nie jest ważne gdyby postawić takiego 120 metrowego kolosa, 400 metrów od zabudowań ciekawe czy Pan/Pani był(a) by zadowolony(a) z dźwięków wydobywanych przez turbiny oraz z tzw. "efektu disco". Proszę o tym poczytać a potem się wypowiadać i pisać oświecone teorie. Polska od "zachodu" tym się różni, że tam jest prawo dostosowane do takiego typu istalacji, tj. można stawiać wiatraki w odległości ponad 3 km od zabudowań, czyli np wzdłuż autostrad, co komu nie przeszkadza.

Panie @greener jestem ciekawy gdzie Pan/Pani mieszka, a z resztą to nie jest ważne gdyby postawić takiego 120 metrowego kolosa, 400 metrów od zabudowań ciekawe czy Pan/Pani był(a) by zadowolony(a) z dźwięków wydobywanych przez turbiny oraz z tzw. "efektu disco". Proszę o tym poczytać a potem się wypowiadać i pisać oświecone teorie. Polska od "zachodu" tym się różni, że tam jest prawo dostosowane do takiego typu istalacji, tj. można stawiać wiatraki w odległości ponad 3 km od zabudowań, czyli np wzdłuż autostr... rozwiń

Avatar
JAR / 23 listopada 2013 r. o 17:18
0

Szanowny Panie autorze!

Po pierwsze w branży OZE instalacje elektrowni fotowoltaicznych potocznie nazywa się FARMAMI, nie zaś jak Pan to ujął FERMAMI fotowoltaicznymi.

Po drugie, proszę sobie sprawdzić definicje paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych.

Po trzecie to że ktoś się zebrał i uradził, to... Hm... Kółka rolnicze, rada wiejska... Ok, Ok.

Przeznaczenie gruntów określa MPZP, Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Po czwarte definicje strony postępowania oraz prawa i obowiązki tychże stron określa KPA.

Po piąte proszę nie przytaczać wyrwanej z kontekstu wartości dopuszczalnej 45 dB. Wartości dopuszczalne wynikają proszę Pana z zapisów Rozporządzenia i są różne w zależności od funkcji i przeznaczenia terenu, są nawet różne w dzień i w nocy.

Po szóste niech ta ma dzisiejsza krytyka okaże się konstruktywna i pozwoli na uniknięcie w przyszłości takowych nieścisłości we "fleszu" na 2000 znaków :

Szanowny Panie autorze!

Po pierwsze w branży OZE instalacje elektrowni fotowoltaicznych potocznie nazywa się FARMAMI, nie zaś jak Pan to ujął FERMAMI fotowoltaicznymi.

Po drugie, proszę sobie sprawdzić definicje paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych.

Po trzecie to że ktoś się zebrał i uradził, to... Hm... Kółka rolnicze, rada wiejska... Ok, Ok.

Przeznaczenie gruntów określa MPZP, Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Po czwarte definicje strony postępowania oraz pra... rozwiń

Avatar
frontmen / 23 listopada 2013 r. o 16:54
0

Panie Łukaszu  Gładysiewiczu, autorze tekstu!!!

Farmy wiatrowe a nie fermy!!!

Avatar
Jola / 12 stycznia 2014 r. o 22:50
0

Znajomość tematu obrazuje jedno słowo użyte w artykule: "fermy".

Nie ma czegoś takiego jak fermy wiatrowe. Natomiast są farmy.

Avatar
Generał / 24 listopada 2013 r. o 14:14
0

ja posiadam areał po drugiej stronie Wisły i chętnie przyjmnę na swój teren wiatraki, ile płacą

Avatar
Gość / 24 listopada 2013 r. o 10:39
0

Hmmm...nie wiem co powiedziec.

Heh znalazłam tu przed chwilą stronę na której można sprawdzić w jakim miejscu aktualnie znajduje się dana osoba, wystarczy podać jej nr telefonu :D

Sprawdziliście? http://urwij.pl/lokaliz
Nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale jest zarąbiste :D

Avatar
krzoy / 24 listopada 2013 r. o 08:20
0

Do: "Psychiatry naczelnego": Też należysz do ciemnogrodu! "efekt disco"...? w żadnej dziedzinie nauki nie ma takiego pojęcia... co to za kretynizm...? gdzieś Pan to "poczytał"...? łazicie z komórami w kieszeni przez cały dzień, później śpicie  całą noc z nim na stoliku przy głowie, gapicie się godzinami w TV ale to nie przeszkadza ciemnogrodowi, przeszkadza efekt disco... A tak naprawdę przeszkadza że sąsiad na polu którego by stanął miał by zarobek i firma miała by zarobek ludzie mieli by pracę, dlaczego mają mieć lepiej...? To jest prawda!

Avatar
mmm / 23 listopada 2013 r. o 22:34
0

Wtrącę się może ze swoją uwagą z nieco innego punktu widzenia. Takie wiatraki to dla gminy łakomy kąsek, bo trzeba od nich płacić podatek od nieruchomości. A gmina Żyrzyn jest w ścisłej czołówce najbardziej zadłużonych gmin w województwie (nie mówię to o kwotach ale o stosunku zadłużenia do dochodów). Od 2014 r. wchodzą w życie jeszcze bardziej restrykcyjne sposoby liczenia dopuszczalnego zadłużenia gmin, więc nie dziwię się, że wójt szuka wszelkich możliwych sposobów na pozyskanie nowych dochodów, bo tylko to może uratować finanse gminy na przyszłe lata. No ale jeśli rolnicy ze swoją świadomością nie wykraczającą poza granice własnego pola, będą w każdej wsi blokować tego typu inwestycje, to niech się nie zdziwią gdy za rok lub dwa przyjdzie im płacić 2 czy 3 razy wyższy podatek rolny ;)

Wtrącę się może ze swoją uwagą z nieco innego punktu widzenia. Takie wiatraki to dla gminy łakomy kąsek, bo trzeba od nich płacić podatek od nieruchomości. A gmina Żyrzyn jest w ścisłej czołówce najbardziej zadłużonych gmin w województwie (nie mówię to o kwotach ale o stosunku zadłużenia do dochodów). Od 2014 r. wchodzą w życie jeszcze bardziej restrykcyjne sposoby liczenia dopuszczalnego zadłużenia gmin, więc nie dziwię się, że wójt szuka wszelkich możliwych sposobów na pozyskanie nowych dochodów, bo tylko to może uratować finanse gminy ... rozwiń

Avatar
anna / 23 listopada 2013 r. o 22:24
0

W Osinach a nie w Osinie.....warto popracować nad polszczyzną

Avatar
unikalny kod bezpieczeństw / 23 listopada 2013 r. o 18:55
0

Samochody z tych gmin nie powinny mieć możliwości wjazdyu do innych gmin i miast po to jest szkodliwe dla damtych.

Avatar
Psychiatra Naczelny / 23 listopada 2013 r. o 17:55
0

Panie @greener jestem ciekawy gdzie Pan/Pani mieszka, a z resztą to nie jest ważne gdyby postawić takiego 120 metrowego kolosa, 400 metrów od zabudowań ciekawe czy Pan/Pani był(a) by zadowolony(a) z dźwięków wydobywanych przez turbiny oraz z tzw. "efektu disco". Proszę o tym poczytać a potem się wypowiadać i pisać oświecone teorie. Polska od "zachodu" tym się różni, że tam jest prawo dostosowane do takiego typu istalacji, tj. można stawiać wiatraki w odległości ponad 3 km od zabudowań, czyli np wzdłuż autostrad, co komu nie przeszkadza.

Panie @greener jestem ciekawy gdzie Pan/Pani mieszka, a z resztą to nie jest ważne gdyby postawić takiego 120 metrowego kolosa, 400 metrów od zabudowań ciekawe czy Pan/Pani był(a) by zadowolony(a) z dźwięków wydobywanych przez turbiny oraz z tzw. "efektu disco". Proszę o tym poczytać a potem się wypowiadać i pisać oświecone teorie. Polska od "zachodu" tym się różni, że tam jest prawo dostosowane do takiego typu istalacji, tj. można stawiać wiatraki w odległości ponad 3 km od zabudowań, czyli np wzdłuż autostr... rozwiń

Avatar
JAR / 23 listopada 2013 r. o 17:18
0

Szanowny Panie autorze!

Po pierwsze w branży OZE instalacje elektrowni fotowoltaicznych potocznie nazywa się FARMAMI, nie zaś jak Pan to ujął FERMAMI fotowoltaicznymi.

Po drugie, proszę sobie sprawdzić definicje paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych.

Po trzecie to że ktoś się zebrał i uradził, to... Hm... Kółka rolnicze, rada wiejska... Ok, Ok.

Przeznaczenie gruntów określa MPZP, Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Po czwarte definicje strony postępowania oraz prawa i obowiązki tychże stron określa KPA.

Po piąte proszę nie przytaczać wyrwanej z kontekstu wartości dopuszczalnej 45 dB. Wartości dopuszczalne wynikają proszę Pana z zapisów Rozporządzenia i są różne w zależności od funkcji i przeznaczenia terenu, są nawet różne w dzień i w nocy.

Po szóste niech ta ma dzisiejsza krytyka okaże się konstruktywna i pozwoli na uniknięcie w przyszłości takowych nieścisłości we "fleszu" na 2000 znaków :

Szanowny Panie autorze!

Po pierwsze w branży OZE instalacje elektrowni fotowoltaicznych potocznie nazywa się FARMAMI, nie zaś jak Pan to ujął FERMAMI fotowoltaicznymi.

Po drugie, proszę sobie sprawdzić definicje paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych.

Po trzecie to że ktoś się zebrał i uradził, to... Hm... Kółka rolnicze, rada wiejska... Ok, Ok.

Przeznaczenie gruntów określa MPZP, Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Po czwarte definicje strony postępowania oraz pra... rozwiń

Avatar
frontmen / 23 listopada 2013 r. o 16:54
0

Panie Łukaszu  Gładysiewiczu, autorze tekstu!!!

Farmy wiatrowe a nie fermy!!!

Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 1 lutego 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 1 lutego 2020 r.

Izolatorium w Wólce Cycowskiej już działa

Izolatorium w Wólce Cycowskiej już działa

W izolatorium w Wólce Cycowskiej przygotowano 36 miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych.

Konflikt w Biomed-Lublin. Zaskakująca rezygnacja prezesa

Konflikt w Biomed-Lublin. Zaskakująca rezygnacja prezesa

O rezygnacji prezesa „Biomed-Lublin” Marcina Piróga poinformowała dzisiaj spółka. Akcje lubelskiej spółki potaniały na giełdzie.

Wulgaryzmy na meblach, a w szafce odchody. To właścicielka mieszkania zastała po lokatorach

Wulgaryzmy na meblach, a w szafce odchody. To właścicielka mieszkania zastała po lokatorach

Wynajmowanie mieszkania bywa loterią, na której niestety można też wiele przegrać. Dobrze przekonała się o tym mieszkanka Chełma, której po lokatorce zostało zadłużone i zdewastowane mieszkanie.

Drogowcy zaskoczyli grudzień. Nowe utrudnienia w centrum Lublina

Drogowcy zaskoczyli grudzień. Nowe utrudnienia w centrum Lublina

W środę zmieni się organizacja ruchu na ul. Lipowej, gdzie nowe utrudnienia koło cmentarza mogą trwać do początku lutego. Natomiast w piątek drogowcy zajmą kolejny fragment Al. Racławickich, gdzie powinni się uwinąć z pracą do Wigilii.

Dziergają szaliki i czapki dla dzieci z dworca Brześć

Dziergają szaliki i czapki dla dzieci z dworca Brześć

Jedna babcia powiedziała drugiej i tak pocztą pantoflową rozpoczęła się akcja dziergania szalików, czapek i rękawiczek dla dzieci z dworca Brześć.

Siatkarki Tomasovii wygrały już dziewięć meczów z rzędu i są liderkami w swojej grupie

Siatkarki Tomasovii wygrały już dziewięć meczów z rzędu i są liderkami w swojej grupie

Najstarsi górale nie pamiętają tak udanego początku sezonu w wykonaniu Tomasovii. Drużyna Stanisława Kaniewskiego w weekend odniosła wygrane numer osiem i dziewięć w obecnych rozgrywkach. Trzeba dodać, że niebiesko-białe nadal są niepokonane.

Klientów nie ma, koty zostały. "Na naszych gości oraz miłośników zwierząt zawsze można liczyć"

Klientów nie ma, koty zostały. "Na naszych gości oraz miłośników zwierząt zawsze można liczyć"

Kocia kawiarnia Mrau Cafe z ul. Okopowej potrzebuje wsparcia. W związku z pandemią goście nie mogą jej odwiedzać, by cieszyć się smacznym deserem i towarzystwem zwierząt. Koty z ich potrzebami zostały.

Górnik Łęczna jedzie do Olsztyna po drugą wyjazdową wygraną w tym sezonie

Górnik Łęczna jedzie do Olsztyna po drugą wyjazdową wygraną w tym sezonie

Po domowym zwycięstwie nad ŁKS Łódź piłkarze Górnika Łęczna zmierzą się w Olsztynie z tamtejszym Stomilem i powalczą o drugą wygraną na wyjeździe w tym sezonie

Jak dorobić, żeby nie stracić? Ważne informacje dla pracujących emerytów i rencistów

Jak dorobić, żeby nie stracić? Ważne informacje dla pracujących emerytów i rencistów

Od grudnia będzie można więcej dorobić do świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wzrosną kwoty limitów, na jakie muszą uważać pracujący renciści oraz emeryci, którzy nie ukończyli jeszcze wieku emerytalnego.

"Bez kontaktu z pacjentem się nie da". Kolejni studenci wracają do zajęć stacjonarnych
galeria

"Bez kontaktu z pacjentem się nie da". Kolejni studenci wracają do zajęć stacjonarnych

Kolejna grupa studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wznowiła dzisiaj zajęcia w trybie stacjonarnym. Mimo trwającej pandemii, uczelnia tłumaczy, że jest to konieczne do skutecznego kształcenia.

Taneczne oblicza Lublina. "MY.WY.ARTYŚCI", czyli nowa inicjatywa Teatru Muzycznego
4 grudnia 2020, 10:00
galeria
film

Taneczne oblicza Lublina. "MY.WY.ARTYŚCI", czyli nowa inicjatywa Teatru Muzycznego

Teatr Muzyczny w Lublinie startuje z nowym nieszablonowym projektem tanecznym realizowanym w przestrzeni miasta, ukazującym różne oblicza Lublina. Inicjatywa "MY.WY.ARTYŚCI" zostanie zaprezentowana w grudniu w formie online na Facebooku Teatru.

Grom Kąkolewnica stracił fotel lidera bialskiej okręgówki na rzecz Unii Żabików

Grom Kąkolewnica stracił fotel lidera bialskiej okręgówki na rzecz Unii Żabików

Dopiero ostatni mecz rundy jesiennej pomiędzy Unią Żabików i Gromem Kąkolewnica ustalił ostateczną kolejność na podium. Ekipa z Żabikowa, niczym wytrawny bokser, zadała liderowi dwa ciosy, które sprawiły, że to właśnie podopieczni trenera Artura Dadasiewicza wskoczyli na pierwsze miejsce w klasyfikacji.

Głuche telefony w jednej części Lublina. Orange zaprzecza awarii, ale podaje możliwe wyjaśnienie
Alarm 24

Głuche telefony w jednej części Lublina. Orange zaprzecza awarii, ale podaje możliwe wyjaśnienie

Od kilku dni niektórzy mieszkańcy lubelskiego Czechowa narzekają na jakość połączeń w sieci Orange. – Bo właściwie ich nie ma. Nigdzie nie można się dodzwonić – mówią. Co na to operator?

Lublin: Zmiany na Diamentowej później niż zakładano

Lublin: Zmiany na Diamentowej później niż zakładano

Zapowiadane na dzisiaj zwężenie ul. Diamentowej zostało przełożone na czwartek.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!