W Lubelskiem cudzoziemcy rzadko kupują ziemię. Z raportu MSW wynika, że grunty najlepiej sprzedają się na Mazowszu i Dolnym Śląsku.
Największym zainteresowaniem cieszą się grunty na Mazowszu i Dolnym Śląsku, najmniejszym – w województwach świętokrzyskim i podlaskim; w Lubelskiem popyt jest umiarkowany.
– Cudzoziemców interesują m.in. działki rekreacyjne, więc jeśli już chcą takie kupić, to wybierają np. Mazury czy takie miasta jak Kraków – tłumaczy Tomasz Iwan z lubelskiego Biura Nieruchomości Kleczkowski. – Szukają też atrakcyjnych gruntów inwestycyjnych, chociażby w okolicach Warszawy.
W ub. roku w naszym regionie sprzedano w sumie 162 ha gruntów. Nikt jednak nie wie, ile działek kupiły osoby podstawione. Wątpliwości odnośnie sprzedaży działek Agencji Nieruchomości Rolnych pojawiają się m.in. na Warmii i Mazurach.
– My nie mieliśmy takich przypadków – twierdzi Alina Podkościelna-Troetsch, p.o. dyrektor Agencji Nieruchomości Rolnych w Lublinie.
W Lublinie i okolicach większe zainteresowanie jest wynajmem lokali. – W ubiegłym roku jedna z firm pracujących przy budowie obwodnicy poszukiwała mieszkań o podwyższonym standardzie dla kadry zarządzającej – dodaje Paweł Dziuba z Agencji Nieruchomości Guzowski–Gozdecki w Lublinie. – Również teraz szukamy mieszkań dla cudzoziemców – tym razem chodzi o pracowników fizycznych. potrzebujemy ich dla Hiszpanów.
Powierzchnia nabytych nieruchomości gruntowych przez cudzoziemców w 2012 roku (w ha)
Mazowieckie 648 ha
Dolnośląskie 404 ha
Łódzkie 291 ha
Lubelskie 163 ha
Podlaskie 84 ha
Powierzchnia nabytych lokali przez cudzoziemców w 2012 roku (w mkw.)
Mazowieckie 291.943
Pomorskie 63.787
Zachodniopomorskie 23.943
Lubelskie 3.154
Podkarpackie 1.759