Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

4 maja 2016 r.
17:08

Polskie mięso pod wspólną marką. Producenci chcą oznakowania

Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „Polsus” apeluje, by mięso, które w 100 proc. zostało wyprodukowane w Polsce, było odpowiednio oznakowane.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Mamy obecnie najniższe pogłowie od lat 50. ubiegłego stulecia – pisze w piśmie do ministra rolnictwa Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „Polsus”. – W ciągu ostatniego roku pogłowie zmniejszyło się o 6 proc. Według prognoz ekspertów, jeśli nie nastąpią poważne działania wspierające branżę w roku 2016 spadek pogłowia będzie jeszcze większy.”

Niestety, wraz ze spadkiem pogłowia trzody chlewnej spada również cena. „Obecnie cena na tuczniki jest taka sama jak 26 lat temu” – alarmuje „Polsus” w piśmie do ministra Krzysztofa Jurgiela.

– Moim zdaniem największy problem związany jest z Afrykańskim Pomorem Świń (ASF) w Polsce, który blokuje eksport poza Unię Europejską – mówi Sylwester Dzyr, prezes Spółdzielni Producentów Trzody Chlewnej Bekon Plus z siedzibą w Gęsi (powiat parczewski). – Inne kraje, takie jak Niemcy czy Dania, mogą eksportować do Chin. Tym krajom specjalnie nie zależy aby uwolnić Polskę od tych restrykcji.

Wśród postulatów, które do ministra rolnictwa skierował „Polsus”, jest m.in. ten dotyczący uporządkowania procedury wydawania pozwoleń na budowę chlewni. Związek apeluje też o podjęcie działań umożliwiających znakowanie mięsa pochodzącego w całym cyklu produkcyjnym od polskich producentów.

– My byśmy się pod takim apelem podpisali – przyznaje Sylwester Dzyr. – Myślę, ze takie oznakowanie byłoby dobre. Pytanie tylko jaki byłby tego skutek? Czy konsumenci wybraliby produkt polski czy raczej ważniejsza byłby jego koszt? Nasze społeczeństwo nie jest jeszcze na tyle zamożne, aby cena nie miała żadnego znaczenia.

Według obowiązujących obecnie przepisów, kraj pochodzenia musi być oznaczony jedynie w przypadku wołowiny i cielęciny. Należy podać kraj urodzenia zwierzęcia, chowu, uboju i rozbioru. Kraj ma być również podany w przypadku surowego pakowanego mięsa ze świń, owiec, kóz jak też drobiu. W przypadku ryb i owoców morza trzeba oznaczać zarówno te pakowane jak i te sprzedawane luzem. 

Co na to Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi? Resort tłumaczy, że w większości produktów spożywczych – co wynika z przepisów unijnych – podanie kraju pochodzenia produktu nie jest obligatoryjne. Trzeba zrobić jedynie w sytuacji gdy brak takiej informacji mógłby wprowadzić konsumenta w błąd.

Ministerstwo przyznaje, że istnieje możliwość wprowadzenia obowiązku podawania kraju pochodzenia na poziomie krajowym. Jednak musi być ku temu ważny powód, jak ochrona konsumentów czy ochrona życia publicznego. Możliwe jest to także w przypadku kiedy kraj udowodni związek pewnych cech żywności z jej pochodzeniem. Obecnie w resorcie rolnictwa trwają prace nad projektem ustawy, który ma umożliwić dobrowolne podanie w oznakowaniu produktu spożywczego informacji, że jest to „produkt polski”.

Mleczarnie też apelują

11 kwietnia br. na spotkaniu w siedzibie Lubelskiej Izbie Rolniczej przedstawiciele branży mleczarskiej zastanawiali się nad rozwiązaniami, które pomogą rozwiązać trudną sytuację na rynku mleka. Edward Bajko, prezes Spółdzielczej Mleczarni Spomlek w Radzyniu Podlaskim, zwracał uwagę na konieczność podjęcia działań, które służyłyby promocji polskich produktów na rynku krajowym. Z tym wiązałaby się także zmiana oznakowania na produktach. Zamiast „Wyprodukowane w Polsce” lepsza byłaby informacja „Wyprodukowane z surowca polskiego”.

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Orlen Oil Motor Lublin w pierwszym domowym meczu pokonał drużynę z Częstochowy. Teraz chce zrobić to samo z ekipą z Rybnika

Orlen Oil Motor Lublin podejmie w piątek Innpro ROW Rybnik. Faworyt jest tylko jeden

Jeszcze na dobre nie opadły emocje po wyjazdowej wygranej w hicie trzeciej kolejki nad Betard Spartą Wrocław, a już w piątek żużlowcy Orlen Oil Motoru otworzą zmagania w czwartej serii. Do Lublina przyjedzie skazywany na pożarcie beniaminek – Innpro ROW Rybnik. Każdy inny wynik niż pewna wygrana trzykrotnych mistrzów Polski będzie sensacją

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku
pogoda
film

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku

Długi weekend majowy rozpocznie się pogodowym optymizmem – słonecznie, sucho i coraz cieplej. W piątek czeka nas 20°C i spokojne niebo. Niestety, sobota i niedziela będą już chłodniejsze z możliwymi miejscowo niewielkimi opadami deszczu.

Po bezbramkowym remisie w Opolu Górnik zagra u siebie z Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna w piątek zagra z Pogonią Siedlce. Celem powrót na ścieżkę zwycięstw

Po wyjazdowym remisie w Opolu piłkarze Górnika Łęczna wracają na swój stadion. W piątek (godz. 19) zielono-czarni podejmą broniącą się przed spadkiem Pogoń Siedlce z byłym napastnikiem łęcznian w składzie

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie
zdjęcia

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie

Trzeci maja dopiero w sobotę, ale tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. ks. P.K. Sanguszki w Lubartowie już w zeszłym tygodniu postanowoli to święto uczczić. Zatańczyli poloneza w miejskim parku.

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium