Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

4 maja 2016 r.
17:08

Polskie mięso pod wspólną marką. Producenci chcą oznakowania

0 1 A A

Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „Polsus” apeluje, by mięso, które w 100 proc. zostało wyprodukowane w Polsce, było odpowiednio oznakowane.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Mamy obecnie najniższe pogłowie od lat 50. ubiegłego stulecia – pisze w piśmie do ministra rolnictwa Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „Polsus”. – W ciągu ostatniego roku pogłowie zmniejszyło się o 6 proc. Według prognoz ekspertów, jeśli nie nastąpią poważne działania wspierające branżę w roku 2016 spadek pogłowia będzie jeszcze większy.”

Niestety, wraz ze spadkiem pogłowia trzody chlewnej spada również cena. „Obecnie cena na tuczniki jest taka sama jak 26 lat temu” – alarmuje „Polsus” w piśmie do ministra Krzysztofa Jurgiela.

– Moim zdaniem największy problem związany jest z Afrykańskim Pomorem Świń (ASF) w Polsce, który blokuje eksport poza Unię Europejską – mówi Sylwester Dzyr, prezes Spółdzielni Producentów Trzody Chlewnej Bekon Plus z siedzibą w Gęsi (powiat parczewski). – Inne kraje, takie jak Niemcy czy Dania, mogą eksportować do Chin. Tym krajom specjalnie nie zależy aby uwolnić Polskę od tych restrykcji.

Wśród postulatów, które do ministra rolnictwa skierował „Polsus”, jest m.in. ten dotyczący uporządkowania procedury wydawania pozwoleń na budowę chlewni. Związek apeluje też o podjęcie działań umożliwiających znakowanie mięsa pochodzącego w całym cyklu produkcyjnym od polskich producentów.

– My byśmy się pod takim apelem podpisali – przyznaje Sylwester Dzyr. – Myślę, ze takie oznakowanie byłoby dobre. Pytanie tylko jaki byłby tego skutek? Czy konsumenci wybraliby produkt polski czy raczej ważniejsza byłby jego koszt? Nasze społeczeństwo nie jest jeszcze na tyle zamożne, aby cena nie miała żadnego znaczenia.

Według obowiązujących obecnie przepisów, kraj pochodzenia musi być oznaczony jedynie w przypadku wołowiny i cielęciny. Należy podać kraj urodzenia zwierzęcia, chowu, uboju i rozbioru. Kraj ma być również podany w przypadku surowego pakowanego mięsa ze świń, owiec, kóz jak też drobiu. W przypadku ryb i owoców morza trzeba oznaczać zarówno te pakowane jak i te sprzedawane luzem. 

Co na to Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi? Resort tłumaczy, że w większości produktów spożywczych – co wynika z przepisów unijnych – podanie kraju pochodzenia produktu nie jest obligatoryjne. Trzeba zrobić jedynie w sytuacji gdy brak takiej informacji mógłby wprowadzić konsumenta w błąd.

Ministerstwo przyznaje, że istnieje możliwość wprowadzenia obowiązku podawania kraju pochodzenia na poziomie krajowym. Jednak musi być ku temu ważny powód, jak ochrona konsumentów czy ochrona życia publicznego. Możliwe jest to także w przypadku kiedy kraj udowodni związek pewnych cech żywności z jej pochodzeniem. Obecnie w resorcie rolnictwa trwają prace nad projektem ustawy, który ma umożliwić dobrowolne podanie w oznakowaniu produktu spożywczego informacji, że jest to „produkt polski”.

Mleczarnie też apelują

11 kwietnia br. na spotkaniu w siedzibie Lubelskiej Izbie Rolniczej przedstawiciele branży mleczarskiej zastanawiali się nad rozwiązaniami, które pomogą rozwiązać trudną sytuację na rynku mleka. Edward Bajko, prezes Spółdzielczej Mleczarni Spomlek w Radzyniu Podlaskim, zwracał uwagę na konieczność podjęcia działań, które służyłyby promocji polskich produktów na rynku krajowym. Z tym wiązałaby się także zmiana oznakowania na produktach. Zamiast „Wyprodukowane w Polsce” lepsza byłaby informacja „Wyprodukowane z surowca polskiego”.

Pozostałe informacje

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci
galeria

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci

W pożarze domu w Idalinie (gm. Józefów nad Wisłą) zginęły cztery osoby. Strażacy dotarli na miejsce, gdy cały budynek był w płomieniach.

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Polskie wojsko poderwało myśliwce. Ma to związek z kolejnym atakiem rosyjskich rakiet na zachodnią Ukrainę.

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż
film

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż

Jak zwierzęta, szczególnie te w schroniskach i nie mające swoich domów radzą sobie zimą? Co zrobić, gdy widzimy nieodpowiednie traktowanie pupili? Jak pomagać zwierzętom w ramach fundacji i na własną rękę? Na wszystkie te pytania odpowie Aleksandra Lipianin-Białogrzywy z fundacji Wzajemnie Pomocni - Fundacja dla Ludzi i Zwierząt. Dowiemy się również jak w najbliższą sobotę zrobienie tatuażu czy piercingu może wesprzeć walkę o dobro dla zwierząt.

Koszykarze Startu mają ostatnio sporo powodów do radości

Start Lublin dzisiaj podejmie Zastal Zielona Góra. Walczą o udział w pucharze

W piątkowy wieczór Start Lublin podejmie Zastal Zielona Góra. Czy podopieczni Wojciecha Kamińskiego przedłużą serię zwycięstw?

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

We wtorek Sąd Rejonowy w Lubartowie na wniosek prokuratury aresztował na trzy miesiące 54-letnią Ewę T. mieszkankę Niedźwiady, która kilka dni wcześniej zabiła swojego młodszego konkubenta. Kobieta dźgnęła go nożem w klatkę piersiową uszkadzając serce. Zeznała, że to był wypadek.

Samuel Mraz zdobył już w tym sezonie 9 goli

Samuel Mraz w czołówce snajperów PKO BP Ekstraklasy. Dlaczego napastnik Motoru zaczął strzelać gole?

Pewnie nie było kibica Motoru, który po dziesięciu kolejkach nie psioczył na Samuela Mraza. Napastnik ze Słowacji po tych dziesięciu występach miał na koncie... jednego gola i mnóstwo zmarnowanych sytuacji. Sztab szkoleniowcy ekipy z Lublina zachował jednak spokój, przeanalizował sytuację i wprowadził małe korekty. Jakie były efekty wszyscy doskonale wiedzą. 27-latek zakończył 2024 rok w czołówce strzelców PKO BP Ekstraklasy.

Inscenizacja interwencji ZOMO
43. rocznica stanu wojennego/dużo zdjęć
galeria

„Teleranek” rozjechały czołgi

13 grudnia 1981 r. było zimno i biało. Jak zwykle o 9 rano w telewizorze miał być emitowany kultowy program dla dzieci „Teleranek”. Zamiast bajek pojawił się generał w ciemnych okularach, który zapowiedział stan wojenny. Kreskówki Disneya zastąpiły czołgi jeżdżące po ulicach Lublina. I nie był to kolejny sezon „Czterech pancernych i psa”.

Dzięki Funduszom Europejskim Lubelskie Pięknieje!

Dzięki Funduszom Europejskim Lubelskie Pięknieje!

Dnia 29 listopada 2024 roku w siedzibie Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie przy ul. Wojciechowskiej 9A Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa (UMWL) w Lublinie Anna Brzyska, wręczyli nagrody Laureatom oraz Wyróżnionym w piątej edycji konkursu plastycznego pn. Lubelskie Pięknieje. Jak Fundusze Europejskie zmieniają Twoja okolicę.

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach
historia
galeria

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach

W 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przypominamy te tragiczne wydarzenia, których celem była eliminacja opozycji demokratycznej w PRL i umocnienie władzy komunistycznej.

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca
ZDJĘCIA
galeria

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca

W czwartkowy wieczór, w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbył się Mecz Słodkich Serc.

Choinka na LSM już udekorowana

Choinka na LSM już udekorowana

Mieszkańcy osiedla Mickiewicza tradycyjnie udekorowali osiedlową choinkę, świętując rozpoczęcie okresu bożonarodzeniowego.

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

W dzisiejszym dynamicznym świecie cyfrowym, skuteczne tworzenie sklepów internetowych to nie tylko kwestia technologii, ale także odpowiedniego podejścia do designu i użyteczności. Z odpowiednio zaprojektowanym sklepem internetowym możesz osiągnąć znaczną przewagę nad konkurencją i skutecznie zwiększyć swoje przychody.

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Pióra wieczne to nie tylko narzędzie do pisania, ale także symbol elegancji, klasy i indywidualności. Od dekad stanowią one niezastąpiony element codziennego życia osób ceniących tradycję oraz jakość.

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych
galeria

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych

Wczoraj XXX LO, a dzisiaj SP29 odwiedziła złota medalistka olimpijska Aleksandra Mirosław. Lublinianka rozmawiała z najmłodszymi o sporcie, wyzwaniach i codziennym życiu zawodowych sportowców.

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?
ZDJĘCIA Z CEREMONII WAŻENIA
galeria

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?

Piątkowy wieczór w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli w Lublinie upłynie pod znakiem boksu. O godz. 20.45 wystartuje gala Suzuki Boxing Night 32. Gwiazdami tego wieczoru będą Julia Szeremeta oraz Damian Durkacz. W czwartek odbyło się oficjalne ważenie przed imprezą.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium