Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

30 stycznia 2022 r.
21:42

Lubelscy studenci podzieleni. Jedni tęsknią za normalną nauką, inni chcą zdalnych egzaminów

51 2 A A
Studenci są podzieleni. Część chciałaby uczyć się zdalnie. Część wolałaby stacjonarne egzaminy
Studenci są podzieleni. Część chciałaby uczyć się zdalnie. Część wolałaby stacjonarne egzaminy (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Stacjonarne zjazdy; zaliczenia, na których spotyka się wiele osób; podawanie wrażliwych danych ale i… zdalne zajęcia. Studenci lubelskich uczelni narzekają na naukę w trakcie pandemii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Każda uczelnia ustala sposób, w jaki będzie funkcjonowała w trakcie epidemii. W każdej znajdują się studenci nie zadowoleni ze sposobu, w jaki przyszło im zdobywać zaliczenia.

UMCS

– Jestem na drugim roku i praktycznie nie wiem, czym jest osławione życie studenckie. Mam jedną koleżankę, z którą rozmawiam przez telefon i z którą razem chodzimy czasami na uczelnię. Pamiętam ze swoich dni otwartych, że tam wszystko tętniło życiem. Wszędzie było mnóstwo ludzi, a teraz jest smutno i jakaś taka drętwota – mówi jedna ze studentek. – Chciałabym żeby wróciło normalne stacjonarne życie na miasteczko uniwersyteckie. Uważam, że z tymi obostrzeniami to już przesadzamy. Czy możecie dowiedzieć się, czy jest szansa na jego powrót? – dopytuje.

W tym roku UMCS utrzymał tryb kształcenia hybrydowego; część zajęć odbywa się zdalnie, a część (głównie laboratoria, pracownie specjalistyczne oraz ćwiczenia w małych grupach) prowadzonych jest stacjonarnie. Przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego opracowano procedury dotyczące zasad prowadzenia zajęć, tak by były one jak bezpieczniejsze dla ich uczestników oraz zasady szybkiego reagowania na przypadki zakażeń. Żeby wszystko dobrze funkcjonowało stworzono Uczelniany Zespół anty-COVID oraz wydziałowe zespoły anty-COVID.

– Zimowa sesja zaliczeniowo-egzaminacyjna na UMCS potrwa od 6 do 19 lutego. Zalecamy, aby odbywała się zdalnie, czyli z wykorzystaniem infrastruktury informatycznej. O możliwości przeprowadzenia zaliczeń końcowych i egzaminów w trybie zdalnym decydują ostatecznie dziekani poszczególnych wydziałów – tłumaczy Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS. - W związku z dynamicznym rozwojem sytuacji epidemicznej decyzje dotyczące formy kształcenia w semestrze letnim roku akademickiego 2021/2022 będą podejmowane sukcesywnie.

Politechnika Lubelska

– Uważam, że warto poruszyć temat organizacji studiów na PL. Zajęcia studiów niestacjonarnych prowadzone są w trybie stacjonarnym. Na zjazd przyjeżdżają ludzie z całej Polski. Są to ludzie pracujący, który mają duży kontakt z nieznajomymi, ale i tak przyjeżdżają ze strachu przed problemem niezaliczenia semestru. Obserwując wzrost zakażeń jest to niepoważne ze strony uczelni. Władze boją się, że po wprowadzeniu zajęć zdalnych ponownie będą musieli obniżyć opłatę za semestr, niestety kosztem zdrowia studentów i wykładowców. Proszę o nagłośnienie sprawy – apeluje internauta.

Pracownicy Politechniki podkreślają, że chcąc kontynuować kształcenie na wysokim poziomie dbają jednocześnie o zdrowie oraz bezpieczeństwo studentów i pracowników.

– Stale monitorujemy stan zakażeń i kwarantann wśród członków Politechniki Lubelskiej i ważymy ryzyko jego wpływu na funkcjonowanie uczelni. Mamy wysoki procent pracowników (85 proc.) i studentów zaszczepionych (60 proc.) – informuje Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka PL. Dodaje, że zajęcia na studiach niestacjonarnych w tym semestrze z zasady odbywają się stacjonarnie. Wszystkie piątkowe wykłady prowadzone są online.

– Istnieje jednak możliwość czasowego przeniesienia w tryb zdalny zajęć realizowanych na wydziałach. Aby tak się stało, dziekan wydziału, na prośbę studentów i prowadzących zajęcia, występuje z wnioskiem do rektora. Dotychczas rektor zaakceptował wszystkie podania o naukę zdalną – dodaje Czajkowska-Deneka.

Wiadomo już, jak uczelnia będzie pracowała w semestrze letnim. Do zajęć stacjonarnych (realizowanych zgodnie z wytycznymi sanitarnymi – red.) mogą być wykorzystane elementy kształcenia zdalnego. Wykłady i ćwiczenia audytoryjne na pisemny i uzasadniony wniosek dziekana i za zgodą rektora mogą być prowadzone online.

– Nie wykluczamy ewentualnych zmian w tym zakresie w związku z rozwijającą się sytuacją epidemiczną – mówi pani rzecznik i dodaje: – Zarzut, że „władze boją się, że po wprowadzeniu zajęć zdalnych ponownie będą musieli obniżyć opłatę za semestr” jest niesłuszny i krzywdzący dla uczelni. Politechnika Lubelska jako jedyna uczelnia w Lublinie w roku akademickim 2020/2021 zdecydowała się na obniżenie studentom opłaty za studia o 25 procent.

Uniwersytet Przyrodniczy

– Rektor nałożył na prowadzących zajęcia obowiązek przekazanie do dziekanatu wydziału, na którym jest realizowany kierunek, listy studentów uczestniczących w zajęciach z podaniem ich imienia i nazwiska, numeru PESEL, telefonu do kontaktu, adresu e-mail, miejsca kwarantanny, zamieszkania oraz aktywności zawodowej. Zastanawiające jest, na jakiej podstawie nauczyciele akademiccy mają mieć dostęp do tak szczegółowych danych o studentach. Na ile jest zgodne z RODO? – pyta czytelnik.

– Wymienione dane osobowe są wymagane przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lublinie w przypadku zgłaszania zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Ochrona danych osobowych RODO nie stoi w sprzeczności z przetwarzaniem danych osobowych w kontekście pandemii – odpowiada Iwona Pachcińska, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Zarządzenie zostało wprowadzone w trosce o sprawne i rzetelne przekazywanie informacji o ewentualnych ogniskach zakażeń na Uczelni do PPIS w Lublinie.
 
KUL

– Na naszej uczelni mimo galopujących zachorowań planowana jest sesja stacjonarna. Wcześniej zadeklarowano, że będziemy mieli egzaminy zdalnie, ale się z tego wycofano. Wydaję mi się to dość ważnym tematem – mówi jeden ze studentów psychologii. – Próbowaliśmy poprosić o umożliwienie nam zdawania w trybie zdalnym, ale - z tego co wiem – wyrażono tylko jedną taką zgodę na wydziale prawa i administracji. My zdajemy stacjonarnie. To dla nas nieprzyjemna i bardzo frustrująca sytuacja. Część egzaminu nie zaliczy, bo jest na kwarantannie. Część mieszka z osobami, które mają poważne choroby współistniejące i boi się, że zakazi się podczas sesji i przyniesie chorobę do domu. Uważam, że przy takim wzroście zakażeń egzaminy powinny być prowadzone zdalnie.

– Zgodnie z zarządzeniem prorektora końcowe zaliczenia zajęć i egzaminy w semestrze zimowym i w semestrze letnim, bez względu na formę prowadzenia zajęć, odbywają się stacjonarnie – podkreśla Monika Stojowska, zastępca rzecznika prasowego KUL. – Dziekan danego wydziału, uwzględniając indywidualne i uzasadnione sytuacje, może podjąć decyzję o zdalnej formie zaliczenia zajęć i egzaminów. Tak się zadziało w przypadku Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, gdzie dziekan WPPKiA, poprosił o możliwość odbycia sesji zdalnej mając na uwadze bardzo dużą liczebność grup, na co otrzymał zgodę. Dziekan jest w kontakcie ze studentami, którzy nie zgłaszają żadnych problemów co do formy przeprowadzenia sesji.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Znamy terminarz Fortuna I Ligi. Kolejny obrońca zostaje w Górniku Łęczna

Znamy terminarz Fortuna I Ligi. Kolejny obrońca zostaje w Górniku Łęczna

Znamy terminarz Fortuna I Ligi na sezon 2023/2024. Już w pierwszej kolejce Górnik Łęczna zagra z beniaminkiem rozgrywek, a w trzeciej serii gier pojedzie na mecz ze spadkowiczem z PKO BP Ekstraklasy

Młode pokolenie na rynku pracy: poszukiwane zawody, szanse i obawy
DZIEŃ KARIERY
galeria

Młode pokolenie na rynku pracy: poszukiwane zawody, szanse i obawy

20-latkom nie brakuje kreatywności, choć odnalezienie się w zawodzie do najłatwiejszych nie zawsze należy. Z pomocą przychodzi Dzień Kariery, który po pandemicznej przerwie zagościł na Akademii Wincentego Pola w Lublinie.

Kino w CK. Diuna, Część druga i spotkanie z Jakubem Majmurkiem
14 czerwca 2024, 18:00

Kino w CK. Diuna, Część druga i spotkanie z Jakubem Majmurkiem

Diuna: Część druga to imponujące widowisko z gatunku science fiction. W najbliższy piątek będzie można obejrzeć tą superprodukcję w kinie lubelskiego Centrum Kultury. A po filmie: dyskusja z udziałem Jakuba Majmurka, krytyka filmowego i publicysty.

Zuzanna Kulińska (numer 99) poprzedni sezon spędziła w Polkowicach

Z drużyny obecnych mistrzyń do byłych mistrzyń. Polski Cukier AZS UMCS ma nową zawodniczkę

W środowy wieczór Polski Cukier AZS UMCS ogłosił kolejny transfer. Tym razem kontrakt z lubelskim zespołem podpisała 23-letnia Zuzanna Kulińska, która sezon 23/24 spędziła w drużynie mistrzyń Polski z Polkowic. Teraz przenosi się jednak do byłych mistrzyń, gdzie ma odgrywać znacznie większą rolę.

Śmiertelny wypadek na terenie Zakładów Azotowych w Puławach

Śmiertelny wypadek na terenie Zakładów Azotowych w Puławach

Dzisiaj w godzinach południowych z wysokości spadł pracownik wykonujący prace dla jednej z firm działających na terenie należącym do Zakładów Azotowych w Puławach. Mimo interwencji ratowników mężczyzna zmarł.

Avia pozytywnym akcentem zakończyła sezon 23/24
film

Trzeba było grać dogrywkę, ale Avia jednak lepsza od Startu Krasnystaw w finale Pucharu Polski

Czwartoligowy Start Krasnystaw napsuł mnóstwo krwi faworyzowanej Avii w finale wojewódzkiego Pucharu Polski. Świdniczanie długo nie mogli znaleźć sposobu na defensywę rywali. Udało się dopiero w dogrywce, kiedy dwie bramki rezerwowego Arkadiusza Maja zapewniły gościom zwycięstwo.

Książki, autorzy i spotkania. Duże targi książki po raz pierwszy w Lublinie
DO CZYTANIA
7 września 2024, 10:00

Książki, autorzy i spotkania. Duże targi książki po raz pierwszy w Lublinie

Książkoholicy z Lublina i okolic nie muszą jechać na Targi książek do Krakowa czy Warszawy. Już we wrześniu taka impreza będzie w Lublinie.

Bajkowy festiwal w Łęcznej
patronat
15 czerwca 2024, 10:00

Bajkowy festiwal w Łęcznej

Dla wszystkich – dużych i małych – miłośników muzyki i bajek: finał IV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Bajkowej. Kiedy? W sobotę 15 czerwca w Centrum Kultury w Łęcznej.

Portal randkowy, złoto i ponad milion złotych na koncie oszusta

Portal randkowy, złoto i ponad milion złotych na koncie oszusta

40-letnia mieszkanka Lublina, za namową mężczyzny poznanego na portalu randkowym, przekazała na zagraniczne rachunki bankowe ponad milion złotych. Myślała, że inwestuje w złoto.

Dorohucza: Zderzenie samochodu osobowego z motocyklem

Dorohucza: Zderzenie samochodu osobowego z motocyklem

Kierująca toyotą wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie udzieliła pierwszeństwa przejazdu motocykliście.

Tomasz Szabłowski
100 DNI KURATORA

Obietnice, pomysły i audyty, czyli jak funkcjonuje lubelska oświata

1 marca Tomasz Szabłowski został nowym lubelskim kuratorem oświaty. Wcześniej był dyrektorem w XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie. Dzisiaj kurator podsumował swoje pierwsze 100 dni na nowym stanowisku. Poinformował także, na jakim etapie są działania dotyczące przypadku ze szkoły z Miłocina

Umowy rządzą naszym życiem - kolejny odcinek podcastu (do)RADCY
(do)RADCY
film

Umowy rządzą naszym życiem - kolejny odcinek podcastu (do)RADCY

W życiu każdego z nas przychodzą takie chwile, kiedy musimy zmierzyć się z meandrami prawa administracyjnego. Dlaczego procedury administracyjne wydają się tak skomplikowane? Czy zawsze muszą być takie formalności? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w naszym najnowszym wideo-podcaście z cyklu (do)RADCY! PREMIERA odcinka o 18.00.

Darmowa mammografia. Gdzie w czerwcu zaparkuje mammobus?
TERMINY I MIEJSCA

Darmowa mammografia. Gdzie w czerwcu zaparkuje mammobus?

Szybsze wykrycie zmian nowotworowych to lepsze rokowania i większa skuteczność leczenia. Mobilne gabinety do mammografii przejadą przez województwo.

Świdnik w żałobie. Nie żyje radny powiatowy i wieloletni dyrektor I LO

Świdnik w żałobie. Nie żyje radny powiatowy i wieloletni dyrektor I LO

To wielka strata dla świdnickiej społeczności. Po ciężkiej chorobie zmarł Stanisław Stefańczyk, wieloletni dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Świdniku, radny obecnej kadencji Rady Powiatu.

Cebula będzie królować w Urzędowie 
Patronat Dziennika Wschodniego

Cebula będzie królować w Urzędowie 

Nie masz planów na niedzielę? A lubisz cebulę i dobre jedzenie? Koniecznie zajrzyj do Urzędowa na cebulową biesiadę po urzędowsku

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium