Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 marca 2020 r.
11:42

W jej projekcie Czechówka to zielona enklawa biegnąca przez środek Lublina

Autor: Zdjęcie autora agdy
Budowana między 1954 a 1974 rokiem trasa szybkiego ruchu podzieliła miasto zmieniając krajobraz i ekosystem rzeki Czechówki. Inż. arch. Martyna Dragan jest autorką dyplomowej pracy, w której proponuje nową wersję tego fragmentu śródmieścia
Budowana między 1954 a 1974 rokiem trasa szybkiego ruchu podzieliła miasto zmieniając krajobraz i ekosystem rzeki Czechówki. Inż. arch. Martyna Dragan jest autorką dyplomowej pracy, w której proponuje nową wersję tego fragmentu śródmieścia (fot. Piotr Michalski)

– Bardzo dużo serca włożyłam w ten projekt – mówi młoda architekt, która z nieciekawych okolic Czechówki robi zieloną enklawę biegnącą przez środek Lublina. Pomysł autorki projektu jest prosty – zabieramy miasto autom, oddajemy ludziom.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W budynku Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej trwa wystawa startARCHITEKCI’19. Można na niej oglądać 107 projektów dyplomowych obronionych w 2019 roku na kierunku architektura. Jednym z nich jest dyplom inż. arch. Martyny Dragan „Zagospodarowanie doliny Czechówki w centrum Lublina”.

– Projekt dotyczy fragmentu doliny rzeki Czechówki, od ul. Wodopojnej do ul. Lubomelskiej. Generalnie cała idea opiera się na przekształceniu terenu zdominowanego przez ruch samochodowy w przestrzeń o miejskim charakterze. Istniejącą al. Solidarności przeprojektowałam w czteropasmową ulicę z buspasami, ciągami pieszymi, parkingami i parkletami. Dodatkowo wzdłuż rzeki zaproponowałam park linearny, a dzięki odzyskanej przestrzeni wprowadziłam nową zabudowę z usługami w parterze – wylicza autorka projektu, która przyznaje, że przygotowując się do pracy wiele czasu spędziła w tej części śródmieścia. Analizowała teren w kontekście historycznym oraz komunikacyjnym, badała natężenie ruchu, fotografowała.

W proponowanych zmianach pojawiają się też przystanki wiedeńskie – rozwiązanie, które by było w Lublinie nowością. Polega ono na miejscowym podniesieniu pasa jedni do poziomu chodnika. Autobus nie wjeżdża w zatokę a pasażerowie przechodzą do niego (i wysiadają) przepuszczani przez inne auta. Takie rozwiązania stosuje się np. w miastach gdzie są tramwaje.

Martyna Dragan pochodzi z Podkarpacia, do Lublina przyjechała na studia. – Przeszkadzało mi to, że teren wokół dworca PKS jest niezagospodarowany, a przez centrum miasta przebiega wielopasmowa trasa, która wyraźnie dzieli je na część północną i południową. W projekcie chciałam pokazać jak można wykorzystać potencjał tego miejsca – tłumaczy autorka pomysłu na rewolucję drogowo-rzeczną.

Jak jej zdaniem może to wyglądać?

– Wyobraźmy sobie, że jest tylko jedna, północna jezdnia al. Solidarności. Stojąc plecami do ul. Lubartowskiej mamy przed sobą – patrząc od prawej – pas zabudowań, ruch samochodowy, pas zabudowań, dużo zieleni a wśród niej rzekę. Dalej jest skarpa na której stoją budynki. Te co teraz i kolejne. Rozbudowywany właśnie szpital, nowe domy mieszkalne, zabytkowe kamienice. Nad doliną rozciąga się kładka pieszo-rowerowa, która łączy skarpę przy ulicy Dolnej 3 Maja ze skarpą przy Dworze Bielskich. Wzdłuż rzeki biegnie trasa rowerowa, a na całym terenie jest wiele przestrzeni do odpoczynku i rekreacji.

– Likwidacja jednej jezdni i szerokiego pasa trawy, który teraz je dzieli, pozwoli na stworzenie ulicy z szerokimi chodnikami, parkletami oraz na postawienie budynków usługami w parterze. Te zabudowania będą barierą między parkiem a ruchem samochodowym. Dzięki temu mieszkańcy i turyści będą mogli się zrelaksować w parku nie słysząc przy tym ulicznego zgiełku – mówi Martyna Dragan, która za pracę dyplomową dostała Nagrodę Ministra Rozwoju.

– Zaproponowane zwężenie al. Solidarności z pewnością spowolniłoby ruch samochodowy. Rozwiązanie to mogłoby spotkać się z początkowym niezadowoleniem wśród kierowców. Jednak z czasem zamiast z podróży własnym pojazdem chętniej i częściej korzystaliby z transportu publicznego. Byłby on o wiele szybszy i bardziej płynny dzięki wprowadzeniu buspasów. Mniejsza ilość spalin oraz nowe drzewa wpłynęłyby na jakość powietrza w Lublinie – zaznacza autorka w opisie plansz projektu, na których widać zaprojektowany nad rzeką amfiteatr, place zabaw, strefę do gry w szachy czy siedziska nad wodą.

Nowa zieleń pojawia się też po stronie Czechowa. To park w okolicy dawnego dworu Chrzanowskich na Bielszczyźnie czy parklety z zielenią towarzyszące zupełnie innej zabudowie niż ta w postaci istniejącego ciągu stacji paliw, myjni, parkingów.

– Bardzo przyjemnie mi się pracowało przy projekcie, włożyłam w niego dużo serca – wspomina inż. arch. Martyna Dragan obroniony w maju zeszłego roku dyplom. Uważa, że jej rozwiązania projektowe sprawiedliwie godzą ruch samochodowy, rowerowy oraz pieszy. Pokazują jak można wykorzystać potencjał zdegradowanej doliny Czechówki.

Autorka nadal mieszka w Lublinie, obecnie kontynuuje studia na Politechnice Lubelskiej, a zawodowo związana jest z architekturą wnętrz.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty