Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

3 maja 2020 r.
10:48

Wiwat Sejm, wiwat Naród, wiwat wszystkie Stany. Konstytucja z 3 maja 1791 roku

Uchwalona w 1791 roku Ustawa Rządowa do dziś pozostaje niedoścignionym wzorem i symbolizuje marzenia Polaków o niezawisłości państwa i wolności jego obywateli.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jacy byli osiemnastowieczni Polacy? Czemu tak bardzo pragnęli reform? I w końcu – jaki toast mogli wznieść na cześć uchwalenia Konstytucji 3 maja? Tło społeczne oraz obyczaje Polaków doby schyłku Rzeczypospolitej Obojga Narodów nakreślają przewodnicy Muzeum Polskiej Wódki.

Ustawa Rządowa była ukoronowaniem panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jednak już od początku XVIII wieku w Polsce powstawały rozmaite idee głębokich reform politycznych. Kiedy 3 maja 1791 roku Król zaprzysiągł konstytucję słowami: „Przysięgłem Bogu, żałować tego nie będę”, rozentuzjazmowany tłum zgromadził się pod Zamkiem Królewskim, by wspólnie uczestniczyć w uroczystościach, razem świętować przełomowy moment. Jednak by lepiej poznać ów tłum, trzeba spojrzeć głębiej w historię naszego kraju i poznać obyczaje ówczesnych Polaków.

Czasy saskie, czyli „Za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa”

Pierwsza połowa osiemnastego wieku, czyli okres panowania dynastii Sasów w Rzeczpospolitej przypadł na tragiczną wręcz dezorganizację państwa i upadek prestiżu Polski w Europie. Głównymi winowajcami ówczesnego chaosu i anarchii były wyzute z patriotyzmu, lecz dysponujące fortunami wielkie rody magnackie, często stojące na usługach obcych, wrogich Polsce mocarstw.

Nie sposób także nie wspomnieć o nadużywaniu przez magnaterię oraz króla Augusta II Sasa alkoholu, w tym gorzałki, powszechnie pędzonej domowym sumptem w alembikach już w XVI wieku. Znane powiedzenie mówi: „Za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa”. Gorzałka nie była wówczas wyłącznie tanim napitkiem prostego ludu. Wręcz przeciwnie – średnio około dwudziestu litrów wódki rocznie na osobę spożywali dworzanie, szlachta oraz zamożni mieszczanie. Kobiety zaś często trzymały różnego rodzaju zaprawione wódki w domowych „apteczkach”.

Częstym zwyczajem było wręcz przymuszanie gościa do picia, a nawet wysyłanie hajduków pod stoły, by ci dolewali wina do kielichów w momencie, gdy biesiadnik nie chcąc pić chował naczynie pod stół (w XVI i XVII wieku w Polsce dominowały głównie miód i piwo – później gorzałka oraz wino). Osoby, które skłaniały się ku abstynencji, bądź nie częstowały w swym domu alkoholem do upadłego, obrażano różnymi epitetami. Można było zostać określonym mianem francuza, moderanta, czy wędzikiszki. Ten ostatni epitet na stałe przypisany został przez ówczesnych do króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, o którym mówiono też, że za jego rządów: „Ustały pijatyki”.

Ostatni król Polski stronił bowiem od alkoholu i pragnął podnieść ogólną kulturę z saskiego upadku. I choć być może nie wszystkim takie podejście się podobało, większość dostrzegała potrzebę zmian – tak politycznych, jak kulturowych. Rzeczpospolita będąc od początku wieku w kryzysie, wymagała głębokiej naprawy. Sejm Wielki w latach 1788–1792, którego obrady charakteryzowały się reformatorskim wręcz ruchem społecznym, zdominowany został przez wzrost aktywności politycznej ziemiańskiej szlachty. Wraz z reprezentantami polskiego Oświecenia dążono do uwolnienia Rzeczpospolitej od zależności rosyjskiej i do przeprowadzenia niezbędnej reformy, której rocznicę uchwalenia obchodzimy 3 maja.

„Poloneza trzeciego maja”

Warto też wspomnieć, że dopiero za rządów Stanisława Augusta Poniatowskiego zaczęto pędzić wódkę z ziemniaków. I choć obecnie wódkę można produkować z praktycznie każdego surowca roślinnego – od ziaren zbóż poprzez owoce, na warzywach kończąc, to aby wódkę można było nazwać Polską Wódką, musi ona powstać ze ściśle określonych surowców pochodzących z Polski – na przykład właśnie z ziemniaków. Kto wie, być może to właśnie nowatorską, jak na swe czasy, wódką z ziemniaków wznoszono toast na cześć równie nowatorskiej Konstytucji 3 maja? Może, za uczestnikami niedawnej konfederacji barskiej, tłum pod Zamkiem Królewskim powtarzał przy tym toast: „Wszyscyśmy dziećmi tej ziemi, narodu i jako bracia łączmy swą miłość we wspólnej pracy dla tej, co imię nosi najdroższe – Rzeczypospolita!”

Z wagi dokumentu zdawali sobie sprawę nie tylko tłumnie zgromadzeni w 1791 roku Polacy, marszałkowie czy sam król. Jej wagę dostrzegli także posłowie na pierwszy Sejm Ustawodawczy po odzyskaniu niepodległości 1919 roku, ustanawiając rocznicę jej przyjęcia świętem państwowym, a także posłowie którzy przywrócili to święto w roku 1990. Konstytucja 3 maja wpisała się również w naszą kulturę. Widać to m.in. na przykładzie „Poloneza trzeciego maja” utrwalonego w XII księdze „Pana Tadeusza”. To tam właśnie padają słynne słowa „Wiwat Król kochany! Wiwat Sejm, wiwat Naród, wiwat wszystkie Stany!”.

Więcej informacji na temat polskich obyczajów na przestrzeni wieków można znaleźć na stronie: https://muzeumpolskiejwodki.pl/

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wiemy kiedy Orlen Oil Motor nadrobi zaległości w PGE Ekstralidze

Wiemy kiedy Orlen Oil Motor nadrobi zaległości w PGE Ekstralidze

W minioną niedzielę lubelskie „Koziołki” miały zmierzyć się w Grudziądzu z tamtejszym Bayersystem GKM i nadrobić zaległości z piątej kolejki. Jednak ze względu na niekorzystne warunki pogodowe spotkanie po raz kolejny zostało przełożone na inny termin

zdjęcie ilustracyjne

Ten garnizon może liczyć nawet 6 tys. żołnierzy. Miejscy urzędnicy zdradzili dane niejawne?

Garnizon w Białej Podlaskiej docelowo ma liczyć nawet 6 tys. żołnierzy. Taką informację podał na spotkaniu z mieszkańcami prezydent Michał Litwiniuk (PO). Z kolei, resort obrony narodowej twierdzi, że te dane powinny pozostać tajne.

Bal jesionowy zniknął

Trasa dla rowerzystów, raj dla złodziei. Ktoś ukradł duży jesionowy bal

Duży jesionowy bal miał służyć jako ławka przy ścieżce rowerowej niedaleko Krzny. Ktoś jednak go ukradł. Radny z gminy Biała Podlaska apeluje do mieszkańców o czujność i rejestrowanie przypadków łamania prawa.

Targi Terrarystyczne LUBLIN – prawdziwa uczta dla fanów egzotyki!

Targi Terrarystyczne LUBLIN – prawdziwa uczta dla fanów egzotyki!

25 maja odbędą się Targi Terrarystyczne "Exoticarium".

Tak wyglądały wyniki głosowania nad uchyleniem uchwały w sprawie imigrantów. Nie wiadomo, jak radni zachowają się przy kolejnym podejściu

Wraca sprawa nielegalnych imigrantów. Kolejne podejście do uchwały

Jedną uchwałę w tej sprawie już przyjęli, a po dwóch tygodniach sami ją uchylili. Ale możliwe, że będą głosować kolejną dotyczącą powstrzymania nielegalnych imigrantów. Tym razem na wniosek społecznego komitetu, w którym działają również radni Zamościa.

Kalinowszczyzna się zmienia. Inwestycje drogowe, rowerowe i przystankowe odmienią dzielnicę
WTOREK NA DZIELNI
film

Kalinowszczyzna się zmienia. Inwestycje drogowe, rowerowe i przystankowe odmienią dzielnicę

Rozbudowa ścieżek rowerowych, remonty chodników, nowe przystanki oraz inwestycje drogowe – Kalinowszczyzna zyskuje na znaczeniu dzięki inwestycjom z budżetu miasta i zaangażowaniu Rady Dzielnicy.

Bartłomiej Pelczar może okazać się kluczowym zawodnikiem ćwierćfinałowej serii

PGE Start Lublin dzisiaj rozegra trzeci mecz serii play-off z Energą Icon Sea Czarni Słupsk

Podopiecznym Wojciecha Kamińskiego do spełnienia marzeń, jakim byłby awans do półfinału, brakuje już tylko jednej wygranej.

Komu przekaże głosy Sławomir Mentzen? "Zapraszam obu kandydatów"

Komu przekaże głosy Sławomir Mentzen? "Zapraszam obu kandydatów"

Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji w wyborach prezydenckich, zaprosił Rafała Trzaskowskiego oraz Karola Nawrockiego na rozmowę na swoim kanale YouTube. Celem spotkania ma być podpisanie przez obu kandydatów deklaracji, która – jak zapowiada Mentzen – odzwierciedlać będzie oczekiwania jego wyborców.

Spanikował na widok policji. Miał trochę przewinień na koncie

Spanikował na widok policji. Miał trochę przewinień na koncie

W sobotę policjanci z Opola Lubelskiego prowadzili kontrolę prędkości pojazdów. Jeden z kierowców zignorował sygnał do zatrzymania się i zaczął uciekać. Swoją podróż zakończył na przepuście. Jak się okazało, na swoim koncie miał wiele przewinień.

Milion do podziału. Oddaj swój głos

Milion do podziału. Oddaj swój głos

Ścieżki rowerowe, place zabaw, a może ciekawa impreza kulturalna – o tym zadecydują sami mieszkańcy. 1 czerwca rusza nabór projektów do XI edycji Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego. To świdniczanie zadecydują na co przeznaczyć milion złotych z miejskiej kasy.

Czy magazyn energii się opłaca?

Czy magazyn energii się opłaca?

Magazyny energii stają się coraz popularniejsze. Coraz więcej osób interesuje się ich działaniem, kosztami i korzyściami.

Władysław Komendarek w Centrum Spotkania Kultur – 24 maja
24 maja 2025, 20:00

Władysław Komendarek w Centrum Spotkania Kultur – 24 maja

W sobotę (24 maja) Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zaprasza na koncert Władysława Komendarka – żywej legendy polskiej muzyki elektronicznej. Artysta znany pod pseudonimem „Gudonis” wprowadzi słuchaczy w świat syntezatorów, dźwiękowych eksperymentów i kosmicznych klimatów. Komendarek od lat zaskakuje publiczność nowatorskimi pomysłami, bogatą improwizacją oraz nietuzinkowym poczuciem humoru na scenie.

Jak wybrać dobry rower 20 cali dla dziecka?

Jak wybrać dobry rower 20 cali dla dziecka?

Czy Twoje dziecko właśnie wyrosło z mniejszego jednośladu i potrzebuje większego? Według badania CBOS z 2024 roku aż 68 % uczniów klas I–IV jeździ już samodzielnie na rowerze o rozmiarze minimum 20 cali. Jak wybrać odpowiedni model, który posłuży kilka sezonów i wesprze rozwój młodego rowerzysty? W tym artykule znajdziesz konkretne wskazówki: jak dopasować rower 20 cali do wzrostu dziecka, jakie cechy konstrukcyjne warto sprawdzić i na co zwrócić uwagę przy późniejszej regulacji osprzętu. Zastanów się, jakie trasy pokonujecie najczęściej – miejskie alejki, leśne ścieżki, a może asfalt na szkolnej wycieczce? Odpowiedź na to pytanie ułatwi dalszy wybór.

Spawanie nowej generacji – dlaczego przemysł coraz częściej wybiera technologię fibrową?

Spawanie nowej generacji – dlaczego przemysł coraz częściej wybiera technologię fibrową?

Współczesna produkcja przemysłowa nie uznaje kompromisów. Tam, gdzie liczy się czas, jakość i powtarzalność, tradycyjne metody spawania coraz częściej ustępują miejsca bardziej zaawansowanym rozwiązaniom. Wśród nich prym wiedzie spawanie laserem światłowodowym (fibrowym), które rewolucjonizuje procesy łączenia materiałów w branżach od motoryzacji po lotnictwo i precyzyjne urządzenia medyczne. Co stoi za rosnącą popularnością tej technologii i jaką rolę odgrywają w niej najnowsze urządzenia, takie jak FANUCI 5.0 PRO GenX?

Most przy Nowej Bramie Lubelskiej został zamknięty kilka lat temu. W tegorocznym budżecie miasta zabezpieczono pieniądze na jego remont
galeria

Most przy zabytkowej bramie doczeka się remontu. I po latach go otworzą

Był już tak zniszczony, a przez to niebezpieczny, że musiał zostać zamknięty. Lata mijały, a wejścia na most przy Nowej Bramie Lubelskiej w Zamościu zabezpieczały barierki. Jest szansa, że to się niebawem zmieni.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium