Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

20 kwietnia 2020 r.
7:28

Koronawirus w Polsce i na świecie. Najważniejsze informacje [20 kwietnia]

Autor: Zdjęcie autora kyku pab PAP
6 0 A A

Najnowsze informacje o walce z epidemią koronawirusa w Polsce i na świecie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

21:44

Na Ukrainie szczyt zachorowań na Covid-19 prognozowany jest na początek maja; po jego zakończeniu będą wdrażane działania antykryzysowe dla wsparcia gospodarki - przekazał w poniedziałek ukraiński premier Denys Szmyhal na naradzie u prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Na początku kwietnia prognozowano, że szczyt zachorowań przypadnie na okres wielkanocny. W niedzielę wiceminister ochrony zdrowia Iryna Mykyczak zapowiedziała natomiast, że w kraju może być odnotowany wzrost liczby infekcji po 5-10 dniach od obchodzonych właśnie prawosławnych Świąt Wielkanocnych.

Jak przekazało biuro prezydenta w komunikacie przesłanym mediom, podczas poniedziałkowej narady omówiono też kwestię dodatkowego wynagrodzenia dla personelu medycznego, biorącego udział w walce z koronawirusem. Pieniądze mają być wypłacone pod koniec kwietnia - dodano.

W piątek prezydent Zełenski ostrzegł, że jeśli po Świętach Wielkanocnych dojdzie do fali zachorowań, to w kraju notowana może być "straszna statystyka" - od 2 do 10 proc. społeczeństwa zakażonego koronawirusem. Pracownicy służby zdrowia "będą zmuszeni, żeby wybierać, kto z Ukraińców ma żyć" - alarmował szef państwa.

Na Ukrainie potwierdzono dotychczas 5710 przypadków zakażenia SARS-CoV-2. 151 osób chorych na Covid-19 zmarło. (PAP)

21:24

Szpital w Radomiu stał się największym ogniskiem koronawirusa w Polsce. Zakaziło się tam już 200 osób, z czego ponad połowę chorych stanowi personel. Niestety, kilka dni temu zmarł jeden z tamtejszych fizjoterapeutów. To prawdopodobnie pierwsza ofiara COVID-19 wśród personelu medycznego w kraju.

21:04

Od dzisiaj więcej osób świeckich może uczestniczyć w mszach świętych i nabożeństwachProboszczowie poszczególnych parafii poinformowali wiernych o aktualnych limitach, ponieważ w każdym kościele są one inne i mogą wynosić od 6 do 100 osób – w zależności od wielkości świątyni.

20:11

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w województwie lubelskim. Stan na 20 kwietnia. Najnowszy raport i mapy Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

19:10

Od dzisiaj znów można korzystać z parków i skwerów, bez tłumaczenia, że „ja tędy do sklepu”. Nie ma już także zakazu wstępu do lasów. Mieszkańcy skwapliwie skorzystali z tych możliwości, a większość zachowywała bezpieczną odległość od innych spacerowiczów.

18:34

O 449 wzrosła liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi już 16 509 - poinformowało w poniedziałek po południu ministerstwo zdrowia.

Bilans obejmuje zgony zarejestrowane w szpitalach w ciągu 24 godzin między godz. 17 w sobotę a godz. 17 w niedzielę. To pierwszy przypadek od dwóch tygodni, by dobowa liczba zgonów była mniejsza niż 500. (PAP)

18:12

Około 4,5 tysiąca mieszkańców gminy Dzierzkowice otrzymało maseczki ochronne, zakupione przez samorząd. Wszystkie zostały rozdysponowane przed weekendem w ciągu kilku godzin.

– Sprawne przeprowadzenie akcji było możliwe dzięki zaangażowaniu kilkudziesięciu osób. Byli to pracownicy urzędu gminy i ośrodka pomocy społecznej, radni, sołtysi oraz druhowie ze wszystkich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, którym serdecznie dziękuję – mówi wójt gminy Dzierzkowice Marcin Gąsiorowski.

Większość mieszkańców od razu odebrała maseczki, a gdy rozdający nie zastali domowników, zostawiali maski na ogrodzeniach czy w skrzynkach pocztowych. (IAS 24)

18:10

Dane dotyczące sytuacji wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2 na 20 kwietnia na terenie województwa lubelskiego

 1. Liczba osób hospitalizowanych w ciągu ostatnich 24 godzin z podejrzeniem zakażenia koronawirusem – 35.
 2. Liczba osób poddanych kwarantannie – 5014.
 3. Liczba osób objęta nadzorem epidemiologicznym – 1319.

Do 20 kwietnia 2020 roku na terenie województwa lubelskiego potwierdzono badaniami laboratoryjnymi 310 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, odnotowano 113 ozdrowieńców i zarejestrowano 10 zgonów.

Laboratoria: WSSE w Lublinie, RCKiK w Lublinie i WIHE w Puławach w ciągu ostatnich 24 godzin przebadały łącznie 242 osoby.

Źródło: Lubelski Urząd Wojewódzki

17:52

Nie żyje 18 osób zakażonych koronawirusem w Polsce. Ministerstwo Zdrowia informuje także o 140 nowych przypadkach zakażenia.

17:31

106-letnia Słowenka została wyleczona z Covid-19 - poinformowała w poniedziałek agencja STA. Tak krzepiące wieści przekazał dom seniora w miejscowości Metlika, gdzie kobieta spędza ostatnie lata swojego życia.

"Nasza podopieczna czuje się dobrze i jesteśmy z niej dumni" - powiedziała Ivica Lozar, dyrektorka placówki w Metlice, tej samej, w której zmarła pierwsza śmiertelna ofiara koronawirusa w Słowenii. (PAP)

17:18

Rozpoczął się pierwszy etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem - przypomina KPRM. Sprawdź wszystkie obowiązujące ograniczenia i obostrzenia. Co można robić od 20 kwietnia? Co wciąż jest zabronione?

Parki i lasy otwarte dla spacerowiczów

16:04

Od dzisiaj działa Zespół Interwencji Kryzysowej utworzony na bazie 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jego zadaniem jest rozwiązywanie sytuacji kryzysowych związanych z zagrożeniem zdrowia i życia w Domach Pomocy Społecznej w województwie.

Lubelscy Terytorialsi aktualnie wspierają Domy Pomocy Społecznej w Zamościu, Majdanie Ruszowskim, Nowinach oraz Łęcznej. Brygada jest w gotowości do wsparcia kolejnych placówek.

15:57

380 tysięcy maseczek dla personelu medycznego przyjechało dzisiaj do Lublina. Trafią do placówek medycznych podległych marszałkowi, a także szpitali powiatowych i klinicznych w naszym województwie. To kolejna partia środków ochrony osobistej, którą kupił zarząd województwa ze środków unijnych.

Maseczki z Chin przyjechały do Lublina

15:36

Nie wszyscy stosują się do obowiązku zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych. Policjanci wystawili już pierwsze mandaty. Większość interwencji kończy się jednak na upomnieniu. Jedna sprawa znajdzie swój finał w sądzie. Chodzi o mężczyznę, który awanturował się w sklepie przy ul. Chodźki w Lublinie. Nie miał na twarzy maseczki i nie zachowywał dystansu od innych klientów.

15:05

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak poinformował w poniedziałkek, że od 16 marca do chwili obecnej do jednoimiennego szpitala zakaźnego w Poznaniu przyjęto łącznie 770 osób. Dodał, że obecnie w szpitalu hospitalizowanych jest 195 osób. Z tej liczby u 162 potwierdzono zakażenie koronawirusem. Wspomagania respiratorem wymaga 15 pacjentów.

"Chciałbym też zasygnalizować, że z tych 195 hospitalizowanych osób, aż 86 osób to są osoby, które zostały przyjęte z DPS-ów i zakładów opiekuńczo-leczniczych. To stanowi na dzisiaj pewien problem" – podkreślił Jaśkowiak. (PAP)

15:03

Tłumy ludzi, którzy nie przestrzegali obowiązujących podczas epidemii koronawirusa obostrzeń. Taki widok zobaczył jeden z naszych Czytelników, który przejeżdżał dzisiaj samochodem obok targowiska w Opolu Lubelskim. Targ został uruchomiony 14 kwietnia po przerwie. – Nie byliśmy przygotowani na tak dużą liczbę osób – przyznaje Henryk Piłat, prezes zarządu Opolskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego.

14:37

Ministerstwo Zdrowia: W ciągu doby wykonano ponad 9,9 tys. testów na koronawirusa.

(fot. Ministerstwo Zdrowia)

14:26

Pracownicy Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim szyją maseczki. Pierwsza partia maseczek została już przekazana na potrzeby lokalnej służby zdrowia oraz osobom prywatnym.

14:23

Francja: W czterech z 27 ujęć wody niezdatnej do picia w Paryżu służby sanitarne wykryły koronawirusa. Woda z nich używana jest m.in. do mycia ulic w stolicy Francji. Władze miasta zapewniają, że koronawirus nie przedostanie się do ujęć wody pitnej. (za Polską Agencją Prasową)

13:27

Od wtorku niektórzy mieszkańcy powiatu puławskiego mogą w drodze wyjątku, mimo obowiązującego zakazu obsługi interesantów, rejestrować zakup samochodu. Taką możliwość otrzymały osoby kupujące nowe pojazdy oraz sprawdzone z zagranicy.

13:09

Powiatowy Urząd Pracy w Białej Podlaskiej od poniedziałku wznowił swoją działalność. Minął już czas kwarantanny pracowników. Koronawirusa stwierdzono też u pracownika bialskiego szpitala.

12:54

Hiszpania: 399 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii. To najmniej od 22 marca - poinformowało w poniedziałek hiszpańskie ministerstwo zdrowia. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii COVID-19 wzrosła w tym kraju do 20 852. (za Polską Agencją Prasową)

12:30

Epidemia koronawirusa coraz wyraźniej odbija się na lokalnym rynku pracy. Informacji o zwolnieniach grupowych nadal nie ma, ale Powiatowy Urząd Pracy w Rykach notuje zwiększoną liczbę rejestracji przez osoby bezrobotne.

12:16

Włochy: Minister zdrowia Włoch Roberto Speranza potwierdził w poniedziałek, że kraj będzie od maja wchodził w drugą fazę walki z epidemią, czyli etap łagodzenia restrykcji. - Ale chcę, żeby jedno było jasne; batalia nie jest jeszcze wygrana - powiedział w wywiadzie radiowym.

12:13

- W pierwszej kolejności do Domów Pomocy Społecznej dostarczono środki ochrony osobistej: maseczki, rękawiczki, przyłbice. Sytuacja jest pod kontrolą - przekonywała Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

11:50

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów:

11:42

Mamy ok. 6 tys. uruchomionych miejsc w izolatoriach, w najbliższym czasie będziemy dochodzić do 15 tys., ich obłożenie nie jest duże – poinformował w poniedziałek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak mówił, nie ma też problemów z miejscami w szpitalach.

11:20

Koronawirus zastał polską szkołę analogową, a zostawi cyfrową - tak z nadzieją mówi część nauczycieli. Jak w rzeczywistości wygląda nauczanie online? I co sądzi o nim młodzież?

11:08

Ministerstwo Zdrowia: Dzienny raport o koronawirusie.

(fot. Ministerstwo Zdrowia)

10:57

Policjanci z Lublina oraz z Zamościa rozdawali maseczki ochronne mieszkańcom. Przypominali także o obowiązku zasłaniania ust oraz nosa i instruowali, jak poprawnie zakładać maseczki.

10:36

Rosja: W Rosji wykryto w ciągu ostatniej doby 4268 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował w poniedziałek sztab do walki z epidemią. Zmarły w ciągu ostatniej doby 44 osoby. Łączna liczba zakażeń w Rosji wynosi obecnie 47 121. (za Polską Agencją Prasową)

10:21

Pierwsze próby tzw. szybkich testów na koronawirusa sprowadzonych z Korei Południowej wypadają dobrze – poinformował w poniedziałek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. (za Polską Agencją Prasową)

10:09

166 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 3 w woj. lubelskim, odnotowało Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał również informację o śmierci 2 osób, które były hospitalizowane w Poznaniu.

9:47

Ukraina: Na Ukrainie w ciągu minionej doby wykryto 261 przypadków zakażenia koronawirusem, a 10 kolejnych osób chorych na COVID-19 zmarło - poinformowało w poniedziałek ukraińskie ministerstwo ochrony zdrowia. Bilans zakażonych wzrósł do 5710, a zmarłych do 151. (za Polską Agencją Prasową)

9:45

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej:

9:43

Do 26 kwietnia wydłużony został termin zawieszenia biletów okresowych komunikacji miejskiej. Dotyczy to kilkunastu tysięcy pasażerów.

9:32

Przygotowujemy regulacje prawne, które ograniczyłyby pracę personelu medycznego w wielu miejscach, zakaz ma dotyczyć głównie szpitali zakaźnych – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

9:01

- Sytuacja epidemiologiczna dzisiaj (19 kwietnia) w woj. lubelskim jest stabilna. Utrzymuje się tendencja zwiększania się różnicy wskaźnika zapadalności w naszym województwie w stosunku do średniej krajowej - czytamy we wpisie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego na Facebooku.

8:28

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie:

8:14

Niemcy: 110 osób zakażonych koronawirusem zmarło w Niemczech w ciągu ostatniej doby - poinformował w poniedziałek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii COVID-19 wzrosła w Niemczech do 4404. (za Polską Agencją Prasową)

8:10

Od poniedziałku zniesiony został zakaz przemieszczania się i przebywania w miejscach publicznych. Otwarty jest wstęp do lasów, parków, plaż z wyłączeniem placów zabaw. Osoby powyżej 13. roku życia mogą przemieszczać się samodzielnie.

7:46

USA: O 1997 powiększył się w ciągu minionych 24 godzin bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. (za Polską Agencją Prasową)

7:30

Chiny: W Chinach potwierdzono w ciągu ostatniej doby 12 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; tak jak poprzedniego dnia nie było ani jednego nowego zgonu - poinformowała w poniedziałek Narodowa Komisja Zdrowia. (za Polską Agencją Prasową)

7:25

Dane z województwa lubelskiego (stan na 19 kwietnia):

 • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym (ostatnia doba): 1489 (28)
 • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową (ostatnia doba): 5783 (303)
 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 (ostatnia doba): 123 (7)
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim: 307
 • liczba przebadanych osób w laboratoriach WSSE w Lublinie, WIHE w Puławach i RCKiK w Lublinie w ciągu 24 godzin: 364
 • liczba zgonów (ostatnia doba): 10 (0)
 • liczba ozdrowieńców (ostatnia doba): 103 (5)

Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie

7:20

Stan na godz. 7:20.

 • 9 287 osób zakażonych koronawirusem w Polsce
 • 360 osób zmarło
 • 1 040 osób wyzdrowiało
 • 2 404 249 osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 na świecie
 • 165 234 osób zmarło
 • 624 725 osób wyzdrowiało
COVID-19 Dashboard by the Center for Systems Science and Engineering (CSSE) at Johns Hopkins University (JHU)
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin. Będą likwidować nieopłacone groby. Powstanie zbiorowa mogiła

Lublin. Będą likwidować nieopłacone groby. Powstanie zbiorowa mogiła

Władze Lublina chcą zbudować zbiorową mogiłę na szczątki osób, którym wygasła opłata za grób. Nieopłacone groby mają być likwidowane, a w ich miejscu będą chowani kolejni zmarli. W czwartek ma zapaść decyzja w sprawie tej budowy.

Zanim wyślesz CV i spakujesz walizkę. Jak sprawdzić ofertę pracy za granicą?
Praca za granicą

Zanim wyślesz CV i spakujesz walizkę. Jak sprawdzić ofertę pracy za granicą?

Warto sprawdzić, czy ogłoszenie zostało napisane w sposób wyczerpujący. Konkretny i jasny opis obowiązków to dobry znak. Tak samo, jak informacje na temat pracodawcy i zakwaterowania – radzi portal gowork.pl.

Górki czechowskie wracają na wokandę
galeria

Górki czechowskie wracają na wokandę

Za tydzień mają się odbyć sądowe posiedzenia w sprawie przyszłości górek czechowskich. Tego dnia Wojewódzki Sąd Administracyjny ma rozpatrzeć dwie skargi na uchwałę Rady Miasta Lublin wyznaczającą na górkach tereny pod budowę bloków.

GKS Górnik Łęczna buduje kadrę na kolejny sezon

GKS Górnik Łęczna buduje kadrę na kolejny sezon

Górnik Łęczna zakontraktował Katję Skupień i Oliwię Frontczak

Gdzie nad wodę? W sobotę startują kolejne lubelskie kąpieliska
galeria

Gdzie nad wodę? W sobotę startują kolejne lubelskie kąpieliska

32 kąpieliska szykują się do otwarcia na terenie woj. lubelskiego. Tyle zgłoszono do sanepidu. Jego inspektorzy przebadali dotychczas pięć miejsc.

Biała Podlaska: Z poślizgiem, ale Warszawska już po przebudowie

Biała Podlaska: Z poślizgiem, ale Warszawska już po przebudowie

Remont tej ulicy miał się zakończyć w ubiegłym roku, ale się przeciągnął. W końcu miasto ogłosiło finał przebudowy ostatniego odcinka ulicy Warszawskiej.

Premier w Niedrzwicy: Via Carpatia to jedna droga, ale tysiące nowych możliwości
wideo
galeria
film

Premier w Niedrzwicy: Via Carpatia to jedna droga, ale tysiące nowych możliwości

Jednym z punktów wizyty szefa rządu w województwie lubelskim była budowa drogi S19.

Wyjątkowa gra w Ogrodzie Botanicznym

Wyjątkowa gra w Ogrodzie Botanicznym

Eko Grą terenową w Ogrodzie Botanicznym rozpoczęły się działania w ramach projektu „Dobrosąsiedzki dialog międzypokoleniowy”. Teraz pora na porządki i sadzenie łąk.

Lublin. Znamy wakacyjne rozkłady jazdy. Kursów będzie mniej
galeria

Lublin. Znamy wakacyjne rozkłady jazdy. Kursów będzie mniej

Od soboty mają obowiązywać wakacyjne rozkłady jazdy. Główne linie mają kursować co 20 minut w dni powszednie, co 30 w soboty i co 50 w niedziele. Także w tym tygodniu autobusy zaczną dojeżdżać do nowych pętli nad zalewem i na Felinie.

Puławy: Żar leje się z nieba. Pomagają baseny, zraszacze i fontanny
galeria

Puławy: Żar leje się z nieba. Pomagają baseny, zraszacze i fontanny

Dzisiaj w Puławach temperatura powietrza w cieniu przekroczyła w południe 31 stopni Celsjusza. Szybkie wytchnienie dają zraszacze, fontanny oraz tężnia solankowa. Na tych, którzy mają więcej czasu, czeka Park Wodny. Wkrótce rusza także sezon wodny w pobliskich Janowicach.

Premier w Świdniku o pieniądzach, a w Lublinie o tym, jakie cukierki dawał kolegom
zdjęcia
galeria

Premier w Świdniku o pieniądzach, a w Lublinie o tym, jakie cukierki dawał kolegom

W przyszłym tygodniu ma rozpocząć się składanie wniosków w ramach rządowego Programu Inwestycji samorządowego. W ciągu trzech lat do polskich samorządów ma trafić ok. 100 mld zł.

Unia Żabików wygrywa Keeza bialską klasę okręgową

Unia Żabików wygrywa Keeza bialską klasę okręgową

KEEZA BIALSKA KLASA OKRĘGOWA Po wygranej 2:0 z LZS Dobryń Unia Żabików awansowała do IV ligi

Policyjny rajd za motocyklem kawasaki zakończony w rzepaku

Policyjny rajd za motocyklem kawasaki zakończony w rzepaku

35-latek uciekał przed policją i na zakręcie się wywrócił. Jego jazda zakończyła się w polu.

Lublin. Autobus zderzył się z wywrotką
zdjęcia
galeria

Lublin. Autobus zderzył się z wywrotką

Do zdarzenia doszło w centrum Lublina, na rondzie Dmowskiego

Atrakcje turystyczne w Lubelskiem. Nielisz, Zwierzyniec, Krasnobród - kąpieliska na Zamojszczyźnie
galeria

Atrakcje turystyczne w Lubelskiem. Nielisz, Zwierzyniec, Krasnobród - kąpieliska na Zamojszczyźnie

Piękna pogoda w weekend skłaniała do wypoczynku nad jeziorami. Sprawdzamy jak w rozpoczętym sezonie prezentują się kąpieliska na Zamojszczyźnie: w Nieliszu, Krasnobrodzie i Zwierzyńcu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.