Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

3 grudnia 2006 r.
19:06
Edytuj ten wpis

Skóra bez skazy

Zanim zdecydujesz się na zabieg chirurgiczny, sprawdź, co oferuje Ci dermatologia estetyczna

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Plamy posłoneczne, popękane naczynka krwionośne, blizny potrądzikowe i zmiany pozapalne. Brzmi przerażająco? I tak też może wyglądać, jeżeli odpowiednio wcześnie nie pojawisz się u lekarza dermatologa. Ale jest też dobra wiadomość: te wszystkie zmiany można usunąć.

Współczesna dermatologia estetyczna dysponuje szeregiem zabiegów, dzięki którym użycie skalpela chirurgicznego można odsunąć w czasie. Nawet twarz oszpecona potrądzikowymi "dziobami” może odzyskać gładkość dzięki odpowiednim peelingom. A późna jesień jest najlepszym momentem na tego typu zabiegi.

Brodawka albo znamię

Warto kontrolować stan swojej skóry. Zwłaszcza osoby, które często korzystają z kąpieli słonecznych lub solarium, powinny sprawdzać, czy nie pojawiły się nowe znamiona barwnikowe (tzw. pieprzyki), a już istniejące nie zmieniły kształtu, koloru. To może świadczyć o zmianach nowotworowych.
- Warto poddać się badaniu dermatoskopem. W przypadku stwierdzenia niepokojących zmian kierujemy pacjenta na konsultację chirurgiczną - wyjaśnia dr Dorota Roguś-
Skorupska, specjalista dermatolog-wenerolog z gabinetu Novita w Lublinie.

Ale skalpel to ostateczność

Inne zmiany jak brodawki łojotokowe, płaskie lub starcze można usunąć podczas zabiegu krioterapii (czyli wymrażania ciekłym azotem), elektrokoagulacji (przy użyciu prądu) lub przy pomocy lasera.
Dlaczego wykonuje się je późną jesienią?
- Po tego typu zabiegach skóra nie może być eksponowana na działanie promieni słonecznych - wyjaśnia dr Roguś-Skorupska.

Pożegnanie z trądzikiem

Najpierw jest leczenie. Ale gdy już przestaną się pojawiać nowe zmiany, na twarzy mogą pozostać szpecące blizny i przebarwienia pozapalne. Ratunkiem są peelingi, które podzielić można na dwie grupy: chemiczne, wykonywane przy użyciu kwasów glikolowego, pirogronowego, migdałowego lub trójchlorooctowego oraz mechaniczne czyli tzw. mikrodermabrazję. Ten ostatni zabieg jest w tej chwili bardzo popularny. Na czym polega?
- Na złuszczaniu naskórka przy użyciu specjalnej sondy diamentowej lub wyrzucającej pod ciśnieniem tlenek korundu - wyjaśnia dr Roguś-Skorupska.
Efektem mikrodermabrazji jest rozjaśnienie i wygładzenie skóry, częściowe lub całkowite usunięcie blizn potrądzikowych, zmniejszenie łojotoku i obkurczenie porów skóry.

Plamy od słońca

Choć od lata minęło już sporo czasu, twarze wielu osób nadal szpecą przebarwienia posłoneczne, spowodowane zbyt mocnym opalaniem lub pojawiające się po zażyciu leków (najczęściej tabletek hormonalnych) albo będące skutkiem użycia niewłaściwych kosmetyków. Ale i z nimi można sobie poradzić przy użyciu peelingów, np. migdałowego, yellow-peel lub preparatów o nazwie amelan i kosmelan (dwa ostatnie są dość kosztowne - na zabieg trzeba wydać około 2000 zł). Ilość zalecanych powtórzeń zależy od stanu skóry.

Gdy naczynka pękają

Problemem wielu pań są pękające naczynka krwionośne, szpecące policzki i skrzydełka nosa. Gdy nie pomagają kremy i specjalistyczne preparaty z witaminą K (warto również łykać kapsułki z rutyną, która uszczelnia naczynka) pozostaje jedno wyjście - zamknięcie naczyń przy pomocy elektrokoagulacji lub światła lasera. Efekt obu zabiegów jest podobny, zamknięte naczynka przestają być widoczne, a skóra ma wyrównany kolor.

Zapomnieć o zmarszczkach

... wcale nie jest łatwo. Dlatego wiele kobiet, a ostatnio coraz liczniejsza grupa mężczyzn, myśli poważnie o liftingu. Ale zanim zdecydujemy się oddać naszą twarz pod chirurgiczny skalpel, można wypróbować mniej inwazyjne metody. Jak radzi dr Dorota Roguś-Skorupska, na początek warto zastosować peeling lub mikrodermabrazję. Kolejnym zabiegiem może być mezoterapia, czyli nakłuwanie skóry igłą i wstrzykiwanie preparatów powodujących regenerację skóry. A gdy to nie pomoże?
- Głębokie zmarszczki wokół ust wypełnia się kwasem hialuronowym, natomiast kurze łapki wokół oczu czy tzw. lwią bruzdę na czole likwiduje się przy pomocy jadu kiełbasianego, występującego pod nazwami Botox i Dysport - wyjaśnia dr Roguś-Skorupska. - Wymienione preparaty wyrównują i spłycają zmarszczki.

Pozostałe informacje

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Od Puław po Roztocze - zachodnia i południowa część Lubelszczyzny znalazła się w zasięgu silnych komórek burzowych. Front przyniósł silny wiatr, intensywne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne. Mieszkańcy województwa już w południe otrzymali ostrzeżenia w ramach alertu RCB. Prognozy się sprawdziły.

Rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa należy do najstarszych w Lublinie. Pochodzi z początków XVII wieku
historia

Lubelski kościół kryje skarby historii. Rzeźba Chrystusa sprzed 405 lat

Gdy powstawała, na polskim tronie zasiadał Władysław IV Waza, nasz kraj rozpoczynał boje z Imperium Osmańskim, a w Lublinie szalała epidemia dżumy. Figura Chrystusa z kościoła pw. św. Mikołaja ma już 405 lat. Jej autor pozostaje nieznany.

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Mieszkaniec powiatu zamojskiego stracił ponad 100 tysięcy złotych. A wszystko przez lęk o swoje oszczędności oraz zbyt duże zaufanie okazane niewłaściwym osobom. Ten błąd słono go kosztował.

Miejsce w którym ma powstać do 2026 roku Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

W Chełmie ruszyła budowa centrum dla najbardziej potrzebujących

Przy ulicy Browarnej w Chełmie ruszyła inwestycja, która ma realnie zmienić życie osób z niepełnosprawnościami. Powstające Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne to nie tylko budynek – to obietnica godnych warunków życia, wsparcia i bezpieczeństwa.

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami
na sygnale

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami

Pijany 60-latek z gminy Puławy w tym tygodniu wszczął awanturę, w trakcie której próbował zmusić swoją partnerkę do zameldowania go w jej mieszkaniu. Groził jej śmiercią. Wcześniej szarpał i popychał. Przerażona zadzwoniła po pomoc.

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?
ZDJĘCIA
galeria

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?

Tego wydarzenia nie może przegapić żaden, prawdziwy kibic czarnego sportu. Od czwartku w Lublinie można podziwiać wystawę „100 lat sportu żużlowego”.

Tegoroczny festiwal muzyczny organizowany przez stowarzyszenie Dwa Brzegi ma nawiązywać do historii księżnej Izabeli Czartoryskiej

Środki na puławskie imprezy podzielone. Kto dostał najwięcej?

Koncerty, pikniki, festiwale. Szesnaście wydarzeń kulturalnych otrzyma w tym roku finansowe wsparcie ze strony puławskiego Ratusza. Suma dotacji wyniosła 350 tys. zł. Jedna trzecia tej sumy trafi zasili imprezę z okazji 280. rocznicy urodzin Izabeli Czartoryskiej.

Tablica to część szerszego projektu poświęconego upamiętnianiu ofiar niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej, współorganizowanego przez Urząd Marszałkowski w Lublinie

W Lubartowie pamiętają o żydowskich ofiarach wojny

Lubartów dołączył do miast, które znalazły miejsce na pamiątkową tablicę ufundowaną przez samorząd wojewódzki dla żydowskich ofiar niemieckiej akcji Reinhardt. Tablica zawisła na ścianie galerii Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Słowackiego.

Tak się skończyła ucieczka młodego kierowcy przed policją

Promile we krwi, a samochód w stawie. Tak się skończyła ucieczka 19-latka

Był pijany i wiedział o tym. Dlatego gdy policjanci chcieli go zatrzymać, zaczął uciekać. To się skończyło nieciekawie dla młodego, 19-letniego kierowcy.

Artur Bożyk świetnie wprowadził się do zespołu z Łęcznej

Artur Bożyk: Do Olsztyna jedziemy po komplet punktów

Rozmowa z Arturem Bożykiem, trenerem piłkarek Górnika Łęczna

46-letni mężczyzna został zatrzymany, a decyzją sądu również aresztowany tymczasowo

Święta spędzi za kratkami. Bo krzywdził żonę i córki

Nie będzie świąt w rodzinnej atmosferze. 46-letni mężczyzna spędzi je w więzieniu. Został właśnie tymczasowo aresztowany za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad swoimi najbliższymi.

Na miejsce ściągnięto policję i straż pożarną

Alarm na osiedlu. Polał drzwi benzyną i podpalił

Na trzeźwo najpewniej poradziłby sobie inaczej. Ale 46-latek z Lublina był pijany. I gdy nie mógł dostać się do mieszkania, polał drzwi wejściowe benzyną i podpalił.

Daniel Koczon prowadzi Lubliniankę od początku sezonu 24/25

Daniel Koczon (Lublinianka): Zapraszam kibiców na nasze mecze, nudy na Wieniawie nie ma

Lublinianka na początku rundy wiosennej szybko wpadła w dołek. Najpierw przegrała u siebie z Tomasovią 0:2, a później straciła trzy bramki przewagi i tylko zremisowała na wyjeździe z Huraganem Międzyrzec Podlaski 3:3. Piłkarze Daniela Koczona świetnie odpowiedzieli jednak na te niepowodzenia. Najpierw pokonali w meczu na szczycie Stal Kraśnik, a następnie sami odrobili trzy gole i wygrali z Górnikiem II Łęczna... 5:4.

Rekrutacja na studia. Czas start. UMCS kusi nowościami

Rekrutacja na studia. Czas start. UMCS kusi nowościami

W czwartek rozpoczęła się rekrutacja na studia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Uczelnia czeka na przyszłych studentów. Poza swoją stałą ofertą kierunków, w tym roku kusi również nowościami. W czym można wybierać?

Lucjan Kotwica

Były starosta radzyński wraca do podstawówki. Ale w innej roli

Były starosta pokieruje szkołą podstawową w Radzyniu Podlaskim. Wcześniej Lucjan Kotwica był już nauczycielem w radzyńskich placówkach.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium