Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

17 listopada 2022 r.
18:04

Fundusze Europejskie, a praca zdalna

0 A A

Wsparcie szkoleniowe dla pracowników placówek edukacyjnych w zakresie sposobu korzystania z narzędzi technicznych umożliwiających lub wspierających pracę zdalną – za skomplikowanym tytułem kryje się niezwykle ważny projekt realizowany dzięki funduszom unijnym przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, Lubelskie Centrum Innowacji i Technologii, Departament Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego oraz Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na początek kilka liczb. Projekt realizowany jest od 1 kwietnia 2021 do końca grudnia tego roku. Jego wartość to ponad 6,5 mln zł, przy czym wkład UE to ponad 5,5 mln zł.

Na co takie środki można przeznaczyć? Na wsparcie 1306 pracowników oświaty z terenu województwa lubelskiego z ponad 350 placówek edukacyjnych w tym m.in. do 4 bibliotek pedagogicznych. Ale zacznijmy od początku. Celem projektu jest podniesienie poziomu wiedzy nauczycieli, doradców metodycznych i konsultantów zatrudnionych w LSCDN, pracowników publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz pracowników bibliotek pedagogicznych z terenu województwa lubelskiego w zakresie praktycznego sposobu wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w edukacji. Było to niezwykle ważne, bo szkolenia miały usunąć bariery uniemożliwiające lub utrudniające skuteczne realizowanie procesu zdalnego nauczania i doskonalenia nauczycieli. Zdecydowana większość nauczycieli prowadząca zajęcia w sposób zdalny nie wykorzystywała wcześniej możliwości, jakie daje im przeznaczona do tego technologia. Wiedzę dotyczącą sposobu korzystania z narzędzi informatycznych do pracy z uczniami czerpali najczęściej z Internetu. Nie było jednego miejsca, w którym mieliby dostęp do dedykowanych dla nich materiałów szkoleniowych z dziedziny IT i metodyki, w którym mogliby dzielić się własnymi doświadczeniami.

– Na potrzeby realizacji projektu została utworzona platforma zdalnego nauczania, za pośrednictwem której nauczyciele otrzymali dostęp do multimedialnych szkoleń IT, materiałów metodycznych oraz indywidualnych konsultacji z trenerami IT – wyjaśniają pracownicy Lubelskiego Centrum Innowacji i Technologii. – Nauczyciele otrzymali możliwość zamieszczania na platformie własnych materiałów metodycznych oraz wymiany doświadczeń dotyczących wykorzystania technologii informatycznych w codziennej pracy z uczniami.

To nie wszystko. Lubelskie Centrum Innowacji i Technologii w ramach projektu prowadzi Ośrodek Wsparcia Technicznego, który daje możliwość kontaktu pedagogów z ekspertami. Pracownicy Ośrodka na bieżąco wspierają nauczycieli we wszystkich kwestiach związanych z wykorzystaniem narzędzi informatycznych w pracy z uczniami. Biblioteki pedagogiczne z terenu województwa lubelskiego otrzymały nowoczesny system biblioteczny pozwalający czytelnikom na korzystanie ze wspólnej bazy pozycji bibliotecznych za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej oraz aplikacji mobilnej.

– Biblioteki pedagogiczne z terenu naszego województwa przed realizacją projektu korzystały z systemu informatycznego MAK pracującego w środowisku DOS. Był to już system przestarzały, nieprzystosowany do obsługi przez osoby z niepełnosprawnościami, jak również nie współpracował on z nowszymi wersjami systemu Windows. Z biegiem lat system przestał również spełniać krajowe i międzynarodowe standardy w zakresie obsługi procesów bibliotecznych oraz bezpieczeństwa systemów informatycznych. Czytelnicy nie mieli dostępu do wspólnej bazy wszystkich bibliotek pedagogicznych z województwa, jak również możliwości korzystania z aplikacji mobilnej – słyszymy w Urzędzie Marszałkowskim. – Realizacja projektu pozwoliła nauczycielom zapoznać się z możliwościami, jakie dają im narzędzia informatyczne, wskazując jednocześnie sposoby korzystania z nich w codziennej pracy z uczniami, aby nauka z ich udziałem była jak najbardziej efektywna. Nauczyciele otrzymali również możliwość czerpania z nowoczesnego systemu bibliotecznego pozwalającego na cyfrowe korzystanie ze zbiorów bibliotek pedagogicznych województwa lubelskiego.

 Realizacja projektu kończy się 31 grudnia 2022 r., jednak już dzisiaj widać, że udało się zrealizować zdecydowaną większość z założonych celów. Zaoferowana forma zdalnych szkoleń w formie e-learningu oraz spotkań z trenerami w sposób zdalny spotkała się z bardzo dużym entuzjazmem wśród nauczycieli. Uczestnicy projektu chwalą jakość materiałów szkoleniowych, sposób ich opracowania oraz możliwość nauki w dowolnym momencie. System biblioteczny wdrożony w bibliotekach pedagogicznych usprawnia proces wypożyczania i zapewnia większy komfort użytkowania zarówno przez czytelników, jak i bibliotekarzy. Ponadto gwarantuje spełnienie wymagań dzisiejszego czytelnika przyzwyczajonego do pracy z aplikacjami i dostępem online do bazy wiedzy. A co mówią sami nauczyciele? Dzielą się opiniami w ankiecie badającej satysfakcję z oferowanego wsparcia. Można przeczytać tam m.in.: „Mocne – bardzo dobrze opracowany materiał szkoleniowy!”, „Mocną stroną są profesjonalni konsultanci. Odpowiadają na pytania i tłumaczą zagadnienia w prosty i rzeczowy sposób.”, „Wspaniała prezentacja materiału. Możliwość wspólnego wykonywania ćwiczeń. Prezentacje filmowe.”

– Dlatego bierzemy pod uwagę kontynuację działań szkoleniowych dla sektora oświaty z wykorzystaniem wdrożonej platformy zdalnego nauczania. W trakcie realizacji projektu spotkaliśmy się z kolejnymi potrzebami szkoleniowymi ze strony nauczycieli, na które chcielibyśmy odpowiedzieć w przyszłości – podkreślają beneficjenci.

 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Były rektor KUL o skandalu z pomnikiem ks. Radziszewskiego. KUL wydaje oświadczenie

Były rektor KUL o skandalu z pomnikiem ks. Radziszewskiego. KUL wydaje oświadczenie

Rektor KUL miał swobodę w podejmowaniu decyzji w tej kwestii – tak władze Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odnoszą się do oświadczenia lubelskiej kurii w sprawie demontażu pomnika ks. Idziego Radziszewskiego. Metropolita lubelski, który jest zwierzchnikiem uczelni, poinformował w piątek rano, że nie tylko nie wydał na to zgody, ale sprzeciwiał się przeniesieniu monumentu z centrum Lublina.

Lubelskie szachy podwodne "Mnóstwo śmiechu i zabawy"
Magazyn

Lubelskie szachy podwodne "Mnóstwo śmiechu i zabawy"

To zupełnie nowy sport w Lublinie. W styczniu 2023 roku Szkoła Nurkowania Dive Service chce uruchomić zajęcia połączone w późniejszym czasie z rozgrywkami ligowymi w tej nietypowej dyscyplinie.

Jak zaoszczędzić na gazie?

Jak zaoszczędzić na gazie?

GAZ Bez względu na to, czy korzystamy z gazu ziemnego, czy z LPG coraz częściej łapiemy się za głowę widząc rachunki. Ceny rosną bowiem regularnie. Czy w tej sytuacji można zaoszczędzić?

KS Lublin zaprasza na halowy turniej oldboyów

KS Lublin zaprasza na halowy turniej oldboyów

W sobotę 10 grudnia w hali sportowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie zostanie rozegrany II Ogólnopolski Turniej Piłki nożnej +35 Lubelskie 2022

Gotówka ucieka z każdą kroplą

Gotówka ucieka z każdą kroplą

WODA Możemy żyć taniej i jednocześnie bardziej ekologicznie. Wystarczy zmienić nasze przyzwyczajenia i zwracać uwagę na zużycie wody

Pieniądze dla dziecka za wypadek. Ubezpieczyciel składa apelację

Pieniądze dla dziecka za wypadek. Ubezpieczyciel składa apelację

Przed Sądem Okręgowym w Lublinie toczy się sprawa o pieniądze z firmy ubezpieczeniowej sprawcy wypadku drogowego dla poszkodowanej dziewczynki, Natalii Bławat. Październikowy wyrok nie uprawomocnił się. Apelację złożyła Ergo Hestia.

Poważna awaria sieci usunięta. Ciepło w centrum miasta przywrócone

Poważna awaria sieci usunięta. Ciepło w centrum miasta przywrócone

W czwartek późnym wieczorem zakończono usuwanie poważnej awarii, która dobę wcześniej doprowadziła od odcięcia ogrzewania i ciepłej wody w centralnej części miasta Puławy. Sytuacja została opanowana.

Mistrzostwa świata w karate tradycyjnym od dzisiaj w Lublinie

Mistrzostwa świata w karate tradycyjnym od dzisiaj w Lublinie

Dzisiaj w Lublinie rozpoczynają się mistrzostwa świata. Kibice w województwie lubelskim liczą na dobry występ Mikołaja Muchowskiego i Moniki Ostrowskiej.

Pomoc potrzebującym "To chyba jest miłość"
Magazyn

Pomoc potrzebującym "To chyba jest miłość"

Dla mnie wojna na Ukrainie nie zaczęła się w lutym 2022, ale w 2014 aneksją Krymu i tym, co działo się także w Donbasie - rozmowa z Wojtkiem Łosiewiczem z Zamościa, 37-letnim archeologiem z wykształcenia, zawodowo przewodnikiem turystycznym po Zamościu, Roztoczu, Polsce i po Ukrainie, o jego miłości do tego kraju i powodach, dla których dzień w dzień, od lutego pomaga Ukraińcom.

Łukasz Gieresz (Świdniczanka): Wiosną chcemy być jeszcze mocniejsi

Łukasz Gieresz (Świdniczanka): Wiosną chcemy być jeszcze mocniejsi

Rozmowa z Łukaszem Giereszem, trenerem Świdniczanki Świdnik

Idealny program do fakturowania dla małych i średnich firm

Idealny program do fakturowania dla małych i średnich firm

Korzystanie z programu do wystawiania faktur to nie tylko sposób na ułatwienie pracy osobom odpowiedzialnym za sprzedaż, ale także liczne korzyści dla właściciela firmy oraz księgowości. Problem w tym, że obecnie w sprzedaży można znaleźć wiele różnych programów i nie każdy z nich jest tak samo intuicyjny. Dodatkowo niektóre programy oferują co prawda szybkie wystawianie faktur, ale za to nie mają wielu przydatnych opcji lub są one dodatkowo płatne. Warto o tym pamiętać i od samego początku wybrać sprawdzony program do fakturowania, ponieważ późniejsze przenoszenie bazy danych do innego programu jest zazwyczaj czasochłonne i kosztowne.

Nie tylko "Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu". Repertuar kin i teatrów
9 grudnia 2022, 9:00

Nie tylko "Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu". Repertuar kin i teatrów

Nowym trendem w polskich kina jest dystrybuowanie filmowych wersji popularnych seriali anime. Wielbiciele gatunku w naszym kraju mieli już okazję oglądać m.in. film z uniwersum "Dragon Ball". W najbliższy weekend z kolei na ekranach swoją premierę będzie miał "Demon Slayer. Mugen Train". Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Szpital dziecięcy w Lublinie nie ma na ZUS za pracowników. Marszałek daje pieniądze i stawia warunki

Szpital dziecięcy w Lublinie nie ma na ZUS za pracowników. Marszałek daje pieniądze i stawia warunki

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie przez trwającą przebudowę oddziałów jest w tak dramatycznej sytuacji finansowej, że przestał opłacać składki ZUS swoich pracowników. Pomóc ma marszałek województwa ze środków unijnych. Pod warunkiem, że będą jakieś oszczędności na innych projektach.

Jarmark i opłatek na rynku w Kazimierzu Dolnym. Już w ten weekend

Jarmark i opłatek na rynku w Kazimierzu Dolnym. Już w ten weekend

W najbliższy weekend, 10 i 11 grudnia na Rynku odbędzie się 15. Kazimierski Jarmark Świąteczny. Na kupujących będą czekały barwne stoiska, wizyta św. Mikołaja oraz występy artystów m.in. z Puław, Lublina, Dęblina i Dąbrówki.

Zamość. Wrzuć coś do koszyka. Świąteczna zbióka żywności w ten weekend
10 grudnia 2022, 8:00

Zamość. Wrzuć coś do koszyka. Świąteczna zbióka żywności w ten weekend

Dla najuboższych polskich rodzin osób niepełnosprawnych, również uchodźców z Ukrainy, którym zamojskie stowarzyszenie „Krok za krokiem” dało schronienie w Białobrzegach, ale też potrzebujących z Krzemieńca będzie zbierana w ten weekend żywność w kilku sklepach w Zamościu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium