Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

11 marca 2025 r.
20:01

Walczą z wiatrakami. Ważą się losy referendum

Farma wiatrowa "Lubartów" niedaleko Michowa i Abramowa  to największa elektrownia wiatrowa na Lubelszczyźnie. Czy podobna powstanie w Obszy? Chcą tego przedstawiciele firm, którzy szukają lokalizacji pod nowe wiatraki<br />
Farma wiatrowa "Lubartów" niedaleko Michowa i Abramowa to największa elektrownia wiatrowa na Lubelszczyźnie. Czy podobna powstanie w Obszy? Chcą tego przedstawiciele firm, którzy szukają lokalizacji pod nowe wiatraki
(fot. rs/archiwum)

Leżąca w powiecie biłgorajskim gmina Obsza stała się oczkiem w głowie firm zajmujących się zdobywaniem dzierżaw pod przyszłe elektrownie wiatrowe. Umów przybywało, a samorządowcy w pamięci liczyli przyszłe zyski do budżetu. Teraz już tego nie robią. Radni nagle nacisnęli na hamulec.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obsza to gmina rolnicza, którą omijają duże inwestycje. Perspektywa podatku od budowli, nawet jeśli byłoby to jedynie 2 proc. od ich wartości, dla lokalnych władz była więc kusząca. Szczególnie, że w grę wchodziłyby także prywatne korzyści mieszkańców, którzy zgodzili się podpisać umowy o dzierżawie części swoich ziem na rzecz przyszłych inwestycji w elektrownie wiatrowe.

Wśród przyszłych beneficjentów znalazł się m.in. wójt gminy Obsza, Andrzej Placek, a jak mówią nam sami mieszkańcy gminy, skorzystać miała na tym również jedna z miejscowych parafii.

W odróżnieniu jednak od farm fotowoltaicznych, które nie budzą tak dużych emocji, stawianie wiatraków w odległości zaledwie kilkuset metrów od zabudowań, zrodziło społeczny sprzeciw części mieszkańców. Zwłaszcza, że w gminie mówi się o ponad 50 lokalizacjach pod tego typu budowle.

Grupa sceptycznych wobec wiatraków mieszkańców, chcąc uzyskać dostęp do informacji o rozważanych w gminie inwestycjach, założyła stowarzyszenie "Nasza mała ojczyzna". Następnie złożyła wniosek o przeprowadzenie referendum lokalnego z pytaniami o zgodę na budowę elektrowni wiatrowych oraz przy okazji - biogazowni o mocy powyżej 0,1 MW. Co ciekawe, zanim miejscowi radni zajęli się jego rozpatrzeniem, pod koniec lutego przyjęli uchwałę o referendum, ale z inicjatywy wójta. Ten do listy pytań o wiatraki i biogazownie chciał dołączyć fotowoltaikę.

Wiemy już, że referendum w takim kształcie nie będzie. Podczas ostatniej, nadzwyczajnej sesji, 7 marca, przyjętą raptem tydzień wcześniej uchwałę, radni uchylili. Samorządowcy zrobili tym samym ukłon w stronę stowarzyszenia, którego wniosek o referendum na temat OZE nadal ma szasnę powodzenia. Warunkiem jest potwierdzenie zgodności oddolnego wniosku z prawem. Stwierdzić ma to powołana w tym celu komisja.

Podczas sesji radni uchylili także uchwały o zmianie miejscowego planu zagospodarowania (z 2011 roku) oraz do sporządzenia planu dla OZE z 2023 roku. Wszystko po to, by uspokoić rozemocjonowanych mieszkańców gminy, którzy swój sprzeciw wobec elektrowni wyrazili setkami podpisów oraz uczestnictwem w zorganizowanym 2 marca zebraniu.

W jego trakcie padło wiele argumentów przeciw wiatrakom, jak kwestia ograniczeń zabudowy działek, ryzyka utraty subwencji wyrównawczej przez gminę, niejasności dotyczące utylizacji urządzeń, wpływ na środowisko itd. Burzliwy przebieg, wysoka frekwencja i udział zaproszonych gości - w tym innych samorządowców i polityków, wpłynął na postawę radnych. I teraz wygląda na to, że większość z nich jest przeciw.

- Bardzo dobrze, że tak się stało. Duża w tym zasługa ludzi, którzy licznie przybyli na spotkanie w sprawie wiatraków. Oczywiście z postawy radnych, którzy zdjęli te uchwały jesteśmy zadowoleni. I mamy nadzieję, że zdania nie zmienią - mówi nam jeden z przedstawicieli stowarzyszenia "Nasza mała ojczyzna", który prosił o anonimowość.

Z kolei wójt Obszy nie kryje, że tematu wiatraków ma już dość: - To już jest jakieś wariactwo. Ludzie się ze sobą poróżnili i wszyscy teraz pytają tylko o wiatraki. A przecież mamy plan zagospodarowania i nie można postawić żadnych elektrowni przez wydanie warunków zabudowy. Potrzebna byłaby zmiana planu, zgoda rady i wielu instytucji, a to są przecież lata. Poza tym nikt nie pozwoliłby na postawienie u nas 50 wież - tłumaczy Andrzej Placek.

Na razie wiele wskazuje na to, że w Obszy nie będzie nawet jednej wieży. Radni wyraźnie usztywnili się w tej sprawie po zebraniu z mieszkańcami i wysłuchaniu argumentów od samorządowców z innych stron Lubelszczyzny. W tym stowarzyszenia "Zielone Powiśle" z gminy Końskowola, które dzieli się swoimi doświadczeniami w blokowaniu inwestycji naznaczonych społecznym sprzeciwem.

Czy mieszkańcy gminy będą mieli okazję wypowiedzieć się w sprawie rozwoju odnawialnych źródeł energii? Tego dowiemy się jeszcze w tym miesiącu. W marcu zaplanoppwano jeszcze jedną sesję, na której najpewniej pojawi się punkt dotyczący rozpatrzenia społecznego wniosku o referendum w sprawie wiatraków i dużych biogazowni.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium