Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

CGK-hp

17 lipca 2024 r.
21:46

Kazimierz Dolny i Janowiec nad Wisłą stolicą kina polskiego. Rusza 18 BNP Paribas Dwa Brzegi

Autor: Zdjęcie autora MG
27 lipca 2024 10:00
(fot. Kadr z filmu )

Najlepsze filmy ze świata, trzy retrospektywy — Josepha Loseya, Doroty Kędzierzawskiej i Jadwigi Jankowskiej-Cieślak, koncerty, spotkania z twórcami oraz liczne wydarzenia towarzyszące. Tak w telegraficznym skrócie prezentuje się program tegorocznego Festiwalu Dwa Brzegi, który odbędzie się w dniach 27 lipca – 4 sierpnia. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Filmem, który otworzy Festiwal będzie nominowany do Złotej Palmy "Dziki diament" w reżyserii Agathe Riedinger. W Kazimierzu Dolnym będzie miała miejsce polska premiera ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa „Hrabia Monte Christo” w reżyserii Alexandre de La Patellière i Matthieu Delaporte. Film ten został owacyjnie przyjęty na tegorocznym festiwalu w Cannes.
Oprócz tego zobaczymy: "Rodzaje życzliwości" Jorgosa Lanthimosa, "Przypływy" Jia Zhangke, "Balkoniary" Noemie Merlant, "Marcello Mio" Christophe Honoré, "Motel Destino" Karim Ainouz oraz "Bezcenny pakunek" Michaela Hazanaviciusa. Dodatkowo w programie znajdą się też nagrodzone w Cannes takie filmy jak: "Wszystkie odcienie światła" Payal Kapadia, "Grand Tour" Miguela Gomesa, "Armand" Halfdana Ullmann Tøndela oraz "Trzy kilometry do końca świata" Emanuela Parvu.

ŚWIAT POD NAMIOTEM
W tej sekcji zaprezentowane zostaną najnowsze, najlepsze filmy fabularne i dokumentalne nagrodzone na międzynarodowych festiwalach: w Cannes, Berlinie, Wenecji. O wielu już pisano, ale warto zwrócić uwagę na następujące produkcje: „Ja, kapitan” Matteo Garrone (MFF w Wenecji 2023, najlepszy reżyser, młody aktor, scenografia oraz kilka nagród David di Donatello) oraz „Apetyt na więcej. La Cocina” meksykańskiego reżysera Alonso Ruizpalacios. Oba filmy poruszają problem asymilacji imigrantów, ale robią to w niespotykany dotąd w kinie sposób. Organizatorzy polecają także filmy: „Dahomey” — nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie, „Milczenie Julie” — wyróżniona w canneńskim Tygodniu Krytyki oraz hiszpańską komedię „Wrócicie do siebie” (reż. Jonás Trueba).
O czym dziś mówią polskie komedie, czyli co nas bawi, wzrusza, zaskakuje? Przekonać się będzie można oglądając debiut Tomasza Gąssowskiego z Jackiem Borusińskim i Krzysztofem Stroińskim w rolach głównych — „Wróbel”. Komediowo-satyryczne klimaty odnajdziemy w filmach: „Horror story” Adriana Apanela, „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” Agnieszki Elbanowskiej i „U Pana Boga w Królowym Moście” Jacka Bromskiego. Twórcy tych filmów będą obecni na Festiwalu. Gośćmi Dwóch Brzegów będą też: Małgorzata Szumowska, Michał Englert, Lidia Duda i Agnieszka Zwiefka.

RETROSPEKTYWY
Retrospektywy reżyserskie i aktorskie, to zawsze okazja by lepiej i głębiej poznać twórców filmowych. Polecamy: Joseph Losey — Amerykanin w Europie, Dorota Kędzierzawska — Jestem, Jadwiga Jankowska-Cieślak — I Bóg stworzył aktorkę.

MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH
Już po raz kolejny w ramach BNP Paribas Dwa Brzegi odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, prezentujący najciekawsze, nowe krótkie dokumenty, animacje, fabuły i filmy eksperymentalne autorstwa młodych, obiecujących reżyserek i twórców. W tym roku w konkursie zaprezentowanych zostanie 25 polskich i zagranicznych produkcji.

MUZYKA — MOJA MIŁOŚĆ
W tej sekcji ujrzymy premierowe pokazy filmów: „Errol Garner. Misty”, „Zucchero — Sugar Fornaciari”, „Paolo Conte Live at the Scala” oraz dokumenty o zjawiskach polskiej sceny muzycznej: „Rave” Łukasza Rondudy i Dawida Nickela, opowieść o ludziach tworzących muzykę techno i „Dwadzieścia lat później: C.K.O.D.3” Piotra Szczepańskiego.

POKAZY SPECJALNE, KINO NA ZAMKU, KINO PERŁA
Nieodłącznym, bardzo lubianym punktem festiwalowego programu są wieczorne seanse na Zamku i na Małym Rynku w Kazimierzu Dolnym (Kino Perła), a także pokazy filmów nominowanych do Nagrody LUX Parlamentu Europejskiego.

KONCERTY
W programie 18. BNP Paribas Dwa Brzegi odbędą się wydarzenia muzyczne na Rynku i na Zamku w Kazimierzu Dolnym. Na Zamku wystąpią m.in. Laboratorium Pieśni, Maja Kleszcz, Bastarda i João de Sousa, a na finał 3 sierpnia koncert „Nie tylko Wasowski”
z Moniką Borzym i Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy.
Miasteczko festiwalowe, podobnie jak w ubiegłym roku, będzie mieścić się na terenie Gminnego Zespołu Szkół przy ulicy Szkolnej 1 w Kazimierzu Dolnym. Tam znajdzie się Małe Kino, sale spotkań i konferencji (Sala Złota) oraz biuro festiwalowe. Obok szkoły w dużym namiocie będzie Kino We Love Cinema. Jedno z najpiękniejszych kin plenerowych zlokalizowano w scenerii ruin Zamku (Kino na Zamku) oraz na kazimierskim Małym Rynku. Oficjalnym klubem festiwalowym jest Trzeci Księżyc, ul. Mały Rynek 1.

Szczegółowy harmonogram projekcji oraz bilety znajdziecie TUTAJ.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania

Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

A jednak to jeszcze niepełnoprawna wiosna. Tej nocy mogą pojawić się przymrozki w jednym z powiatów województwa lubelskiego.

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Trwa przebudowa ulicy Samsonowicza na lubelskim Wrotkowie. Od czwartku kierowców czekają kolejne utrudnienia.

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12
galeria

Pierwszy na Lubelszczyźnie Starbucks otwarty

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Motoryzacja przeszła prawdziwą rewolucję w zakresie bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Pojazdy wyposażone są w zaawansowane technologie elektroniczne i sensory, które nieustannie monitorują otoczenie oraz zachowanie samochodu na drodze. Inteligentne systemy potrafią wykrywać potencjalne zagrożenia na długo przed tym, jak dostrzeże je ludzkie oko, a w razie potrzeby – błyskawicznie interweniują. Dzięki połączeniu nowoczesnych czujników, kamer oraz systemów komputerowych, podróżowanie stało się znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Wakacje to wyjątkowy czas, który każde dziecko powinno spędzić aktywnie i w inspirującym towarzystwie. Kolonie letnie 2025 z Kogis to gwarancja niezapomnianych przygód i rozwoju pasji w najpiękniejszych zakątkach Polski. Nasz zespół doświadczonych wychowawców i animatorów przygotował bogaty program, który łączy zabawę z nauką i poznawaniem świata. W nadchodzącym sezonie szczególną popularnością cieszą się wyjazdy nad polskie morze, gdzie dzieci mogą cieszyć się plażowaniem i kąpielami pod okiem ratowników, a także uczestniczyć w fascynujących zajęciach tematycznych. Równie atrakcyjne są pobyty na Mazurach i Kaszubach, gdzie natura i przygoda łączą się w jedną, niepowtarzalną całość.

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski
stand-up
10 kwietnia 2025, 19:00

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski

Początek kwietnia w Domu Kultury LSM będzie odjazdowy. Przygotujcie się na potężną dawkę humoru w wykonaniu Błażeja Krajewskiego. "Human" to jego nowy program, w którym z dystansem i humorem przygląda się temu, co nas wyróżnia jako ludzi.

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia