Kazimierz Dolny ponownie stanie się stolicą muzyki tradycyjnej za sprawą Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. To już 55. edycja tej barwnej inicjatywy.
W tym roku festiwal wyjątkowo nie odbył się w czerwcu. Organizatorzy zapraszają w ostatni weekend lata - w dniach 27-29 sierpnia.
Jak co roku, na festiwalowej scenie kazimierskiego Rynku, obok renesansowych kamieniczek i wielometrowej sylwetki króla Kazimierza, wystąpi kilkuset artystów ludowych z całego kraju. Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, który od lat organizuje festiwal, przekonuje że do Kazimierza przyjadą reprezentanci niemal wszystkich regionów Polski. Ma to być blisko 800 artystów.
Uroczyste otwarcie festiwalu nastąpi w piątek o godz. 11.30. W planach jest aż pięć koncertów konkursowych, podczas których zaprezentują się wszyscy artyści. Występy będą się odbywały w piątek i sobotę. W niedzielę o godz. 13.30 będzie miało miejsce ogłoszenie wyników i Koncert Laureatów tegorocznego festiwalu.
Zmagania muzyków ludowych to główny, ale nie jedyny punkt festiwalowego programu. Organizatorzy przewidzieli szereg atrakcji dla uczestników i publiczności. W pobliżu sceny odbywają się – młodsze o rok od festiwalu – 54. Targi Sztuki Ludowej. Ci, którzy odwiedzą w tym czasie Rynek w Kazimierzu, znajdą wyroby oraz rękodzieło lokalnych twórców ludowych.
Na Małym Rynku w Kazimierzu Dolnym będzie z kolei można podziwiać wystawę archiwalnych fotografii ukazujących poprzednie edycje festiwalu. Będą to prace takich fotografików, jak Jan Magierski, Adam Bujak, Tomek Sikora i Tomasz Tomaszewski.
Przez cały czas trwania wydarzenia działał będzie Klub Festiwalowy na Małym Rynku. Będą w nim prowadzone warsztaty tradycyjnego śpiewu i tańca oraz zajęcia manualne pod okiem twórców ludowych.
W sobotni wieczór na Rynku odbędzie się tradycyjna Zabawa Ludowa, podczas której do tańca zagrają najlepsze kapele ludowe – uczestniczące w festiwalu.
Na scenie festiwalowej nie zabraknie również występów zaproszonych gości. W ciągu trzech dni odbędą się koncerty takich zespołów, jak: Orkiestra Kurpiowskich Artystów, Zespół Ludowy "Sonina" czy Zespół "Jarzębina" z Bykowej. Na finał festiwalu, 29 sierpnia o godz. 17, wystąpi formacja Trebunie-Tutki & Przyjaciele, której członkowie od lat są zaprzyjaźnieni z wydarzeniem.
Program:
27 sierpnia, piątek:
- godz. 9 - Otwarcie Targów Sztuki Ludowej
- godz. 9.30 - Ogólnopolskie Seminarium Folklorystyczne
- godz. 11.30 - Uroczyste Otwarcie Festiwalu - I koncert konkursowy
- godz. 14 - Orkiestra Kurpiowskich Artystów
- godz. 15 - II koncert konkursowy
- godz. 17 - Zespół Pogranicze z Szypliszk, Zespół Jarzębina z Bukowej
- godz. 18 - III koncert konkursowy
- godz. 21 - Ognisko w ruinach Zamku
28 sierpnia, sobota:
- godz. 9 - Targi Sztuki Luodwej
- godz. 10 - IV koncert konkursowy
- godz. 14 - Zespół Ludowy Sonina z Soniny, Zespół im. Klimka Bachledy z Zakopanego
- godz. 15.30 - Wernisaż wystawy jubileuszowej
- godz. 16 - V koncert konkursowy
- godz. 20 - Zabawa ludowa z udziałem kapel festiwalowych
29 sierpnia, niedziela:
- godz. 9 - Koncert konkursowy Mistrz i Uczeń
- godz. 12 - Msza Św. w intencji uczestników Festiwalu
- godz. 13 - Ogłoszenie wyników, Koncert Laureatów
- godz. 15 - Koncert Lubelszczyzna żegna Gości Festiwalowych
- godz. 17 - Koncert zespołu Treunie-Tutki & Przyjaciele