Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

27 sierpnia 2021 r.
18:30

55. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
66 0 A A
27 sierpnia 2021 9:00
(fot. materiały promocyjne)

Kazimierz Dolny ponownie stanie się stolicą muzyki tradycyjnej za sprawą Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. To już 55. edycja tej barwnej inicjatywy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tym roku festiwal wyjątkowo nie odbył się w czerwcu. Organizatorzy zapraszają w ostatni weekend lata - w dniach 27-29 sierpnia.

Jak co roku, na festiwalowej scenie kazimierskiego Rynku, obok renesansowych kamieniczek i wielometrowej sylwetki króla Kazimierza, wystąpi kilkuset artystów ludowych z całego kraju. Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, który od lat organizuje festiwal, przekonuje że do Kazimierza przyjadą reprezentanci niemal wszystkich regionów Polski. Ma to być blisko 800 artystów.

Uroczyste otwarcie festiwalu nastąpi w piątek o godz. 11.30. W planach jest aż pięć koncertów konkursowych, podczas których zaprezentują się wszyscy artyści. Występy będą się odbywały w piątek i sobotę. W niedzielę o godz. 13.30 będzie miało miejsce ogłoszenie wyników i Koncert Laureatów tegorocznego festiwalu.

Zmagania muzyków ludowych to główny, ale nie jedyny punkt festiwalowego programu. Organizatorzy przewidzieli szereg atrakcji dla uczestników i publiczności. W pobliżu sceny odbywają się – młodsze o rok od festiwalu – 54. Targi Sztuki Ludowej. Ci, którzy odwiedzą w tym czasie Rynek w Kazimierzu, znajdą wyroby oraz rękodzieło lokalnych twórców ludowych.

Na Małym Rynku w Kazimierzu Dolnym będzie z kolei można podziwiać wystawę archiwalnych fotografii ukazujących poprzednie edycje festiwalu. Będą to prace takich fotografików, jak Jan Magierski, Adam Bujak, Tomek Sikora i Tomasz Tomaszewski.

Przez cały czas trwania wydarzenia działał będzie Klub Festiwalowy na Małym Rynku. Będą w nim prowadzone warsztaty tradycyjnego śpiewu i tańca oraz zajęcia manualne pod okiem twórców ludowych.

W sobotni wieczór na Rynku odbędzie się tradycyjna Zabawa Ludowa, podczas której do tańca zagrają najlepsze kapele ludowe – uczestniczące w festiwalu.

Na scenie festiwalowej nie zabraknie również występów zaproszonych gości. W ciągu trzech dni odbędą się koncerty takich zespołów, jak: Orkiestra Kurpiowskich Artystów, Zespół Ludowy "Sonina" czy Zespół "Jarzębina" z Bykowej. Na finał festiwalu, 29 sierpnia o godz. 17, wystąpi formacja Trebunie-Tutki & Przyjaciele, której członkowie od lat są zaprzyjaźnieni z wydarzeniem.

Program:

27 sierpnia, piątek:
- godz. 9 - Otwarcie Targów Sztuki Ludowej
- godz. 9.30 - Ogólnopolskie Seminarium Folklorystyczne
- godz. 11.30 - Uroczyste Otwarcie Festiwalu - I koncert konkursowy
- godz. 14 - Orkiestra Kurpiowskich Artystów
- godz. 15 - II koncert konkursowy
- godz. 17 - Zespół Pogranicze z Szypliszk, Zespół Jarzębina z Bukowej
- godz. 18 - III koncert konkursowy
- godz. 21 - Ognisko w ruinach Zamku

28 sierpnia, sobota:
- godz. 9 - Targi Sztuki Luodwej
- godz. 10 - IV koncert konkursowy
- godz. 14 - Zespół Ludowy Sonina z Soniny, Zespół im. Klimka Bachledy z Zakopanego
- godz. 15.30 - Wernisaż wystawy jubileuszowej
- godz. 16 - V koncert konkursowy
- godz. 20 - Zabawa ludowa z udziałem kapel festiwalowych

29 sierpnia, niedziela:
- godz. 9 - Koncert konkursowy Mistrz i Uczeń
- godz. 12 - Msza Św. w intencji uczestników Festiwalu
- godz. 13 - Ogłoszenie wyników, Koncert Laureatów
- godz. 15 - Koncert Lubelszczyzna żegna Gości Festiwalowych
- godz. 17 - Koncert zespołu Treunie-Tutki & Przyjaciele

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna