Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

9 czerwca 2019 r.
8:09

Festiwal "Czas Dobrego Sera" już nie w Sandomierzu tylko w Lublinie

112 10 A A

Wojciech Modest Amaro przyjął zaproszenie Jacka Szklarka i przyjedzie do Lublina na słynny festiwal „Czas Dobrego Sera”, który 22 i 23 czerwca odbędzie się na Starym Mieście w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Najważniejszy festiwal sera i wina w Polsce odbędzie się 22 i 23 czerwca 2019 na Starym Mieście w Lublinie. Dotychczas Czas Dobrego Sera (rok temu także Wina) odbywał się w Sandomierzu, stworzył go właśnie Jacek Szklarek, filozof, teolog i doktor komunikacji społecznej. Najpierw pracował na McLuhan Centre in Culture and Technology w Toronto oraz Uniwersytecie Jagiellońskim. Następnie odwiedził wszystkie bacówki w Polsce, wymyślił akcję „Gęsina na św. Marcina” oraz festiwale „Czas Dobrego Sera” i „Terra Madre”. Jest znawcą włoskich win i serów owczych z całego świata, kolekcjonerem serów i Prezydentem Slow Food Polska.

300 serów na Unię Lubelską

O tym, że Jacek Szklarek zabiera swój autorski festiwal z Sandomierza, mówiło się z Polsce od kilku miesięcy.

– Nie chcę do tego wracać, widać ze strony miasta Sandomierz formuła współpracy się wyczerpała – mówi krótko pomysłodawca i twórca festiwalu Czas Dobrego Sera w Sandomierzu. Festiwal ma tak wysoką renomę w Polsce i Europie, że naturalną koleją rzeczy kilka polskich miast miało chrapkę na nową lokację przedsięwzięcia, ściągającego do Polski najciekawszych serowarów z Europy.

– Rozmowy z Lublinem były bardzo kompetentne, zarówno w Wydziale Kultury u dyrektora Michała Karapudy, jak i w Marketingu Miasta spotkałem szczerych i otwartych ludzi – wyjaśnia Szklarek.

W dodatku nie tak dawno w Tours, na Mondial du Fromage et des Produits Laitiers wielkie wrażenie zrobiły na Szklarku 150 metrowe stoły degustacyjne, uginające się od niewiarygodnych i różnorodnych serów. Część z nich przywieziemy do Lublina.

– Na stoiskach rozstawionych na Starym Mieście pokażemy 300 nietuzinkowych serów i dobre wina – mówi Szklarek, który zakochał się w Lublinie. – Jak tu nie kochać tego miasta, skoro Mikołaj Rej pod Lublinem warzył z wołoskimi pasterzami sery, a we wrześniu odbywa się tu Europejski Festiwal Smaku, z którym zresztą będziemy współpracować. W dodatku jesteśmy w oktawie 450 rocznicy podpisania Unii Lubelskiej.

Amaro w Lublinie

– Pójdziemy za Szklarkiem, będę z serami w Lublinie – mówi Wojtek Komperda, najsłynniejszy polski baca, którego oscypki robią furorę na w najważniejszej międzynarodowej imprezie poświęconej tradycji i kulturze kulinarnej. Mowa tu o Terra Madre Salone del Gusto, który co dwa lata organizuje Slow Food we współpracy z regionem Piemontu i miastem Turyn, gdzie ten gigantyczny festiwal się odbywa. 5000 delegatów ze 140 krajów, 800 wystawców, 300 Prezydiów Slow Food, 500 społeczności Terra Madre - to robi wrażenie.

Ale każdy festiwal kulinarny musi mieć kogoś, kto będzie jego rozpoznawalną twarzą. Znakomity szef kuchni, aktor, który lubi gotować czy gwiazda telewizyjna. – Na pierwszą odsłonę lubelskiego festiwalu sera i wina przyjedzie Wojciech Modest Amaro, weźmie udział w specjalnej kolacji, seminariach i laboratoriach – mówi Jacek Szklarek.

Amaro to dziś super marka. Wśród nauczycieli wymienia takie sławy jak, jak Ferran Adria czy René Redzepi, którzy, jak pisze na swojej stronie. „mieli decydujący wpływ na jego karierę”. Sławę w Polsce przyniosło mu zdobycie historycznej dla Polski, pierwszej gwiazdki Michelin w 2013 roku, program Top Chef oraz autorska restauracja „Atelier Amaro”.

Noc Sera i Wina

Noc z soboty na niedzielę 22/23 czerwca. Urokliwe kamienice, malownicze stragany, sery i wina, opowieści, degustacje.

– Spodziewamy się 50 wyselekcjonowanych wystawców w Polski i Europy, w tym z poszczególnych regionów we Włoszech – tłumaczy Szklarek. Starannie dobiera wystawców, bo w Lublinie ma być to, co serowo najlepsze. – Rozmawiamy z Europejskim Festiwalem Smaku nad kontynuacją „Czasu Dobrego Sera i Wina”. I specjalnej strefie sera. Na przykład na ulicy Złotej – dodaje Szklarek.

W ramach festiwalu będą odbywać się seminaria i laboratoria. Dwa z nich: o nalewkach i kuchni regionalnej poprowadzą reprezentanci Europejskiego Festiwalu Smaku. Jeśli chodzi o miejsca, to w grę wchodzi nowa restauracja przy Spokojnej oraz któraś z restauracji Piotra Kwiatosza na Starym Mieście. Ale pełny program festiwalu zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu.

Z lokacji festiwalu w Lublinie cieszy się Marek Grądzki, serowar z Wielkopolski, zwany księciem polskich serowarów. Uważa, że Lublin to dobry adres na „Czas Dobrego Sera i Wina”. – Zdecydowanie lepszy, niż Sandomierz – mówi krótko.

JAK ZROBIĆ SER ZAGRODOWY?

Marek Grądzki

Podzielę się kilkoma radami jak go zrobić w domu. Weźcie 10 litrów dobrego mleka. Podgrzejcie je do temperatury 32-34 stopni, wtedy - jeżeli dzięki wujkowi Google - uda się wam zdobyć kulturę starterową, dodajcie jej zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli zaś chcecie spróbować metody liczącej sobie tysiące lat, nazbierajcie w czystym środowisku kwiatu ostrożnia. Wrzućcie całe koszyczki do mleka, poczekacie dwie, trzy godziny, cały czas utrzymując wskazaną temperaturę. Pokrójcie skrzep nożem na sześciany centymetr na centymetr, mieszajcie, potem poczekajcie, niech opadnie na dno. Podgrzejcie serwatkę do temperatury 45 stopni, mieszajcie. Gdy pod palcami poczujecie, że ziarno serowe zaczyna się sklejać, odłówcie je sitem i włóżcie do chusty serowarskiej, odciśnijcie. Zwarte kulki włóżcie do solanki, łyżka kopiasta na litr, w temperaturze około 70 stopni, niech tam zostanie aż płyn ostygnie.

Wyciągnijcie, wyciśnijcie, włóżcie do formy, codziennie odwracajcie, po trzech dniach ser będzie dobry. Możecie go zjeść na zimno z sałatką, na ciepło wrzucając skrojone kawałki na patelnię, panierowane, lub saute, nie roztopi się. Tak oto staniecie się uczestnikami jednego z najstarszych procesów konserwacji żywności, znanego od tysięcy lat.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

131 km/h w terenie zabudowanym

131 km/h w terenie zabudowanym

Bialscy policjanci z grupy SPEED zatrzymali 28-latka, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 81 km/h. Mężczyzna przyznał, że ma świadomość popełnionego przez siebie przewinienia.

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami
ZDJĘCIA
galeria

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami

Uniwersytet Medyczny w Lublinie w czwartek przyznał stopnie naukowe 49 doktorom i 8 doktorom habilitowanym. W swoich pracach udowodnili np., że osocze bogatopłytkowe, może być stosowane w leczeniu przetok pęcherzowo-pochwowych, toksyna botulinowa przy mózgowym porażeniu dziecięcym, a kłębuszkowe zapalenie nerek jest epidemią.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Już w piątek drugi w nowym sezonie, domowy mecz Orlen Oil Motoru Lublin. Tym razem mistrzowie Polski zmierzą się z Apatorem Toruń.

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów
ZDJĘCIA
galeria
film

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów

Wyjątkowe warsztaty odbyły się w czwartek, 25 kwietnia w puławskiej Mediatece.

Imprezy klubowe w Lublinie – 26-27 kwietnia
26 kwietnia 2024, 18:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 26-27 kwietnia

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Weekend tuż, tuż. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto najciekawsze naszym zdaniem propozycje.

Kolejny szczęśliwy gracz z Lubelskiego! 

Kolejny szczęśliwy gracz z Lubelskiego! 

Dokładnie 376 751,10 zł to wygrana w grze Mini Lotto, która padła w Międzyrzecu Podlaskim. 

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

W meczu kończącym 29. kolejkę Fortuna I Ligi Górnik Łęczna zremisował bezbramkowo w Katowicach z tamtejszym GKS. Zielono-czarni tym samym wypadli poza strefę barażową, ale różnice punktowe w tabeli są tak znikome, że wciąż mają szansę na znalezienie się w barażach o PKO BP Ekstraklasę

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie
galeria

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie

W czwartek na Aqua Lublin wystartowały Mistrzostwa Polski w kategorii open i młodzieżowców (19-23 lata). Dla naszych zawodników, to ostatnia szansa, żeby wywalczyć bilet na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Pierwszego dnia AZS UMCS wywalczył cztery medale. Złoto zdobyła chociażby Adela Piskorska.

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

W drugim meczu półfinałowym fazy play-off Bogdanka Arka pokonała na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane w sobotę w Chełmie.

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje
28 kwietnia 2024, 20:00

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje

W swoim ostatnim - jak dotąd - scenicznym wcieleniu, Damian Ukeje podzieli się z nami autorską interpretacją muzyki zespołu Maanam. Koncert już w najbliższą niedzielę (28 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt.

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

Polała się krew. I to kilkanaście litrów
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Polała się krew. I to kilkanaście litrów

Za nami Wampiriada, czyli akcja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS i RCKiK. Przez dwa dni, kilkadziesiąt osób honorowo oddało swoją krew.

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna