Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Imprezy

10 lipca 2021 r.
20:17

Dźwięki Słów w Lublinie: Trójmorze i koncerty

Autor: Zdjęcie autora DAD
0 0 A A
Dorota Osińska
Dorota Osińska (fot. Bartosz Kuśmierski)

W ostatni weekend lipca Lublin wypełni się słowno-muzycznymi emocjami. Festiwal Dźwięki Słów wraca po dwuletniej przerwi

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Festiwal odbędzie się już po raz siódmy. W tym roku organizatorzy zapraszają w dniach 29 lipca – 1 sierpnia.
Motywem przewodnim organizowanego przez Lubelski Salon Artystyczny festiwalu w tym roku będzie „Trójmorze”. Dźwięki Słów będą czerpały z wielobarwności brzmień i kultur krajów takich jak: Austria, Chorwacja, Rumunia czy Węgry.

– Idea Trójmorza to współpraca i wymiana na poziomie gospodarczym, intelektualnym i społecznym. Kultura to spoiwo tych związków. Dźwięki Słów-Trójmorze to ekscytujące zjawiska muzyczne, aktualne i charakterystyczne dla tych krajów – opowiadają organizatorzy wydarzenia.

W Lublinie pojawią się tym samym reprezentacja krajów Trójmorza. Na scenie Centrum Kultury w Lublinie wystąpi grupa łotewskich wiolonczelistów Melo-M, którzy w błyskotliwy sposób łączą muzykę klasyczną z dynamiką rocka i popu.
Z Bratysławy przyjedzie duet Longital, którego muzyka oscyluje na granicy kilku gatunków. To obecnie jeden z najpopularniejszych zespołów na słowackiej scenie muzycznej.

Warto będzie zwrócić także uwagę na niezwykły wokal estońskiej formacji Estonian Voices. Artyści śpiewają a cappela, a w repertuarze mają klasykę, jazz, folk i przeboje popowe.


Kolejną artystką, która wystąpi na festiwalu, jest wszechstronna litewska wokalistka Alina Orlova. – Jej muzyka pełna tajemniczości i melancholii, niezwykły głos, a szczególnie występy na żywo z elementami eterycznego kabaretu i niepowtarzalnymi muzycznymi aranżacjami niezmiennie uwodzą publiczność – opowiadają organizatorzy koncertu.

Kulturę wołoskich Romów reprezentować będzie grupa Romengo oraz wokalistka Mónika Lakatos. To pierwsza romska śpiewaczka, która wygrała głośny węgierski talent show. Podczas ich koncertu będzie można usłyszeć wyjątkowe instrumenty, takie jak łyżki, puszki czy tupot. Nie boją się także eksperymentować z zupełnie nowymi dźwiękami.

Nie zabraknie także rodzimych artystów. Na inaugurację festiwalu, 29 lipca w Centrum Kultury wystąpi zespół Chwila Nieuwagi, który w swojej twórczości łączy folk, poezję śpiewaną, jazz i piosenkę artystyczną. Tego samego dnia odbędzie się także koncert aktorki Teatru Rampa w Warszawie – Doroty Osińskiej. Artystka zaprezentuje piosenki ze swojego nowego albumu, w którym wyraźnie słychać inspirację muzyką folkową.

Ostatniego dnia festiwalu, którego wydarzenia wyjątkowo odbędą się w Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego, będzie można posłuchać jednej z najlepszych polskich wokalistek – Mai Kleszcz. Artystka związana wcześniej z Kapelą ze Wsi Warszawa obecnie z Wojciechem Krzakiem współtworzy projekt incarNations, eksplorujący świat retro-brzmień z pogranicza jazzu i bluesa.
Oprócz wieczornych koncertów Dźwięki Słów mają w programie również warsztaty. Te odbędą się w sobotę, 31 lipca o 12. Maja Kleszcz zaprosi uczestników na spotkanie z oryginalnymi technikami wokalnymi poszerzone o pracę z ciałem jako instrumentem wykonawczym. W tym samym czasie odbędą się także zajęcia z członkami zespołu Estonian Voices, którzy podzielą się z publicznością osobistym procesem dochodzenia do swojego brzmienia poprzez różne ćwiczenia praktyczne (na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem mailowym: info@dzwiekislow.pl).

Przez cały czas trwania festiwalu na placu przed Centrum Kultury w Lublinie odbywać się będą spotkania z książką #wartoczytac. W planach: spotkania z autorami, targi książki oraz prezentacje nowości wydawniczych.
W tym roku wszystkie wydarzenia w ramach Dźwięków Słów będą bezpłatne.
Ilość miejsc na poszczególne atrakcje będzie jednak ograniczona i zależna od wytycznych reżimu sanitarnego. Obowiązują darmowe wejściówki do pobrania w kasie Centrum Kultury w Lublinie. Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie internetowej www.dzwiekislow.pl.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

Motor wróci do treningów 6 stycznia

Zgrupowanie w Turcji i cztery sparingi. Znamy plan przygotowań Motoru Lublin

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej sezonu 24/25. Żółto-biało-niebiescy w sumie rozegrają cztery mecze kontrolne, a czeka ich także zgrupowanie w tureckim Belek.

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA
film

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki
WSPARCIE
galeria

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: w Puławach, w Szkole Podstawowej nr 2, z wolontariuszami spotkała się pierwsza dama, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, która objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Rośliny egzotyczne od lat przyciągają uwagę miłośników natury i aranżacji wnętrz. Ich niezwykłe kształty, intensywne kolory i egzotyczny wygląd potrafią odmienić każde wnętrze, nadając mu charakteru i unikalności.

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Woda jest jednym z najważniejszych zasobów na naszej planecie. Codziennie wykorzystujemy ją do picia, gotowania, higieny osobistej oraz wielu procesów przemysłowych. Niestety, woda, która trafia do naszych kranów, nie zawsze spełnia najwyższe standardy jakości.

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

W spotkaniu drugiej kolejki rundy rewanżowej Azoty Puławy przegrały z COROTOP Gwardią Opole 26:29. Była to trzecia domowa porażka puławian.

Kalendarz
grudzień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31