Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

12 listopada 2019 r.
18:25

Dlaczego nie warto grabić liści? Uniwersytet Przyrodniczy chce pomóc jeżom i owadom

Autor: Zdjęcie autora oprac. agdy
653 7 A A
(fot. Pixabay)

Lublin, dzięki Uniwersytetowi Przyrodniczemu dołączył do miast, które propagują zostawianie liści na trawnikach. Chodzi o stworzenie szansy na przezimowanie owadom a przede wszystkim jeżom

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uniwersytet Przyrodniczy włączył się do akcji sprzyjających ochronie środowiska i ją propaguje. Naukowcy z UP tłumaczą dlaczego zostawienie kupek liści na tyłach ogrodu czy w parkach – tam gdzie nie będą przeszkadzały estetom – jest dobre. Uczelnia z myślą o ochronie zwierząt i użyźnianiu gleby, na terenie swojego kampusu stworzyła strefy, w których nie sprząta się liści.

- Opadające liście tworzą mikroklimat, w którym schronienie mogą znaleźć pożyteczne owady, owady będące żerem drobnych ssaków oraz drobne zwierzęta, np. jeże. W kupie luźno ułożonych liści zachodzą procesy fermentacyjne podnoszące temperaturę panującą wewnątrz, tym samym tworząc dogodne warunki do tego, aby właśnie w tym miejscu jeże przetrwały zimę – wyjaśnia dr Jerzy Ziętek z Katedry Epizootiologii i Kliniki Chorób Zakaźnych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UP.

To właśnie z okazji przypadającego na 10 listopada Dnia Jeża kilka miast chwaliło się, że organizuje jeżo-strefy. Są w śród nich: Wrocław, Białystok, Rzeszów, Tarnów czy Częstochowa, która przygotowała nawet ukryte w liściach specjalne domki dla jeży.

- Grabić i sprzątać liście należy na chodnikach, skwerach i placach, po których poruszają się ludzie tak, aby zapewnić bezpieczeństwo. I w miejscach reprezentacyjnych - dla ogólnej estetyki terenu. Sprzątane powinny być także liście, w których obecne są patogeny i szkodniki, dla których nie można zastosować ochrony chemicznej – wylicza dr hab. Wojciech Durlak z Zakładu Roślin Ozdobnych i Dendrologii Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Chodzi tu na przykład o walkę ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem.
W innych przypadkach liście mogą zostać, by utworzyły naturalną ściółkę, która zatrzyma wilgoć w glebie, a później zamieni się w żyzną próchnicę, niezbędną dla życia roślin. Warstwa ta może także służyć jako ochrona izolacyjna dla roślin zimujących w glebie niepokrytej trawą.

- Gorąco zachęcamy inne instytucje oraz mieszkańców do włączania się do akcji – apelują naukowcy z UP.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gekon / 12 listopada 2019 r. o 22:18
Żeby jeże się zadomowiły usypywałem pryzmę z liści i trochę gałęzi oraz zostawiał niezgrabione liście na obrzeżach działki pod drzewami kilka ładnych lat (poza terenem miejskim). Teraz dzieciom mogę pokazać jeże na żywo... o dziwo jeże niezbyt się nas boją i są dość aktywne choć zwykle wieczorem i nocą, potrafią na nas prychać jak się zbliżymy za mocno...
Avatar
Gość / 12 listopada 2019 r. o 18:49
Ale mi nowość.Ja od 20 lat zostawiam na zimę opadłe liście w ogrodzie i nigdy ich na jesieni nir zgrabiam.A trawnik z roku na rok coraz piękniejszy.Dla mnie to oczywiste że liście się zostawia.
Avatar
123 / 13 listopada 2019 r. o 07:50
Adam z Lublina jest w artykule wyraźnie napisane: "Sprzątane powinny być także liście, w których obecne są patogeny i szkodniki, dla których nie można zastosować ochrony chemicznej ... Chodzi tu na przykład o walkę ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem."
Avatar
Adam z Lublina / 12 listopada 2019 r. o 21:15
A co z liśćmi kasztanowca, to szrotówek już nie jest problemem?
Avatar
fdcvg / 12 listopada 2019 r. o 19:51
Psychiatra czeka wolne terminy.............
Avatar
Gość / 12 listopada 2019 r. o 18:40
Włączam się do akcji i proszę o wsparcie dla moich pędraczków , one biedne w pryzmie kompostu zamarzną , gdy dostane dofinasowanie obiecuję ocieplić pryzmę kompostową .Wyliczyłem źe jakieś 30 kafli potrzeba .Jak nie zadbamy o chrabąszcze teraz to w nieodległym czasie , zobaczymy tylko w muzeum.
Avatar
lubelak / 13 listopada 2019 r. o 07:43
Na swojej posesji będę robić, co uważam. A wszelkie profesjonalne poradniki nakazują sprzątanie liści jesienią, by nie zalęgło się robactwo i nie trzeba było korzystać ze środków chemicznych. Wara od mojej posesji.
Avatar
123 / 13 listopada 2019 r. o 07:50
Adam z Lublina jest w artykule wyraźnie napisane: "Sprzątane powinny być także liście, w których obecne są patogeny i szkodniki, dla których nie można zastosować ochrony chemicznej ... Chodzi tu na przykład o walkę ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem."
Avatar
lubelak / 13 listopada 2019 r. o 07:43
Na swojej posesji będę robić, co uważam. A wszelkie profesjonalne poradniki nakazują sprzątanie liści jesienią, by nie zalęgło się robactwo i nie trzeba było korzystać ze środków chemicznych. Wara od mojej posesji.
Avatar
gekon / 12 listopada 2019 r. o 22:18
Żeby jeże się zadomowiły usypywałem pryzmę z liści i trochę gałęzi oraz zostawiał niezgrabione liście na obrzeżach działki pod drzewami kilka ładnych lat (poza terenem miejskim). Teraz dzieciom mogę pokazać jeże na żywo... o dziwo jeże niezbyt się nas boją i są dość aktywne choć zwykle wieczorem i nocą, potrafią na nas prychać jak się zbliżymy za mocno...
Avatar
Adam z Lublina / 12 listopada 2019 r. o 21:15
A co z liśćmi kasztanowca, to szrotówek już nie jest problemem?
Avatar
fdcvg / 12 listopada 2019 r. o 19:51
Psychiatra czeka wolne terminy.............
Avatar
Gość / 12 listopada 2019 r. o 18:49
Ale mi nowość.Ja od 20 lat zostawiam na zimę opadłe liście w ogrodzie i nigdy ich na jesieni nir zgrabiam.A trawnik z roku na rok coraz piękniejszy.Dla mnie to oczywiste że liście się zostawia.
Avatar
Gość / 12 listopada 2019 r. o 18:40
Włączam się do akcji i proszę o wsparcie dla moich pędraczków , one biedne w pryzmie kompostu zamarzną , gdy dostane dofinasowanie obiecuję ocieplić pryzmę kompostową .Wyliczyłem źe jakieś 30 kafli potrzeba .Jak nie zadbamy o chrabąszcze teraz to w nieodległym czasie , zobaczymy tylko w muzeum.
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Domek Grecki w Puławach czekają zmiany. Wiadomo, co się tam znajdzie

Domek Grecki w Puławach czekają zmiany. Wiadomo, co się tam znajdzie

Od kwietnia przyszłego roku główną siedzibą Biblioteki Miejskiej w Puławach będzie nowy gmach przy Wojska Polskiego. Domek Grecki przy Głębokiej po tej przeprowadzce ma służyć puławskim seniorom oraz pracowni dokumentującej dzieje miasta.

Charytatywnie na dwóch kółkach w Tomaszowie Lubelskim

Charytatywnie na dwóch kółkach w Tomaszowie Lubelskim

Pogoda nie zawiodła, uczestnicy tym bardziej. Podczas niedzielnego Miejskiego Święta Roweru w Tomaszowie Lubelskim była świetna zabawa, a przy okazji zebrano 3,5 tys. zł na rehabilitację 29-letniego Łukasza z Jezierni.

Biurowiec w wąwozie? Ratusz bliżej decyzji

Biurowiec w wąwozie? Ratusz bliżej decyzji

Czy zielona dolina niedaleko Starego Gaju stanie się placem budowy biurowca? Urząd Miasta znowu daje sobie dodatkowy czas na podjęcie takiej decyzji. Zamierza ją wydać najpóźniej za niecały miesiąc.

Wystawa "Ginące Zawody" w Młodzieżowym Domu Kultury w Puławach
30 września 2022, 17:00

Wystawa "Ginące Zawody" w Młodzieżowym Domu Kultury w Puławach

Galeria Piwnica w Puławach (Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Sieroszewskiego 4) zaprasza na wystawę fotografii Michała Landowskiego "Ginące Zawody". Otwarcie ekspozycji nastąpi 30 września o godz. 17.

Arkadiusz Onyszko stracił mandat radnego, ale pozostanie we władzach powiatu

Arkadiusz Onyszko stracił mandat radnego, ale pozostanie we władzach powiatu

Wygaszenie mandatu Arkadiuszowi Onyszce przez wojewodę lubelskiego nie kończy jego przygody z lokalną polityką. Były reprezentant Polski nadal będzie zasiadał w zarządzie powiatu, obok swojego partyjnego promotora – łęczyńskiego starosty. Tyle tylko, że nie będzie brać pieniędzy.

Studniówka Szlachetnej Paczki w Lublinie. Wystąpi m.in. Ala Tracz

Studniówka Szlachetnej Paczki w Lublinie. Wystąpi m.in. Ala Tracz

Uczestniczki 5. edycji The Voice Kids – Lena Tylus i Julka Bieniek a także reprezentantka Polski na Eurowizji Junior Ala Tracz wystąpią jutro w Lublinie, podczas Studniówki Szlachetnej Paczki.

Farbotka czyli ekskluzywne ręcznie szyte torebki ze Świdnika. Które są najpopularniejsze?
Złota Setka

Farbotka czyli ekskluzywne ręcznie szyte torebki ze Świdnika. Które są najpopularniejsze?

Rozmowa z Julią Farbotką, założycielką sklepu i pracowni z ekskluzywnymi ręcznie szytymi torebkami ze Świdnika.

12-latek ranił dwóch chłopaków? Policja zabezpieczyła nóż
z kraju
film

12-latek ranił dwóch chłopaków? Policja zabezpieczyła nóż

Wodzisław Śląski, Rybnik, Katowice (woj. śląskie). 15- i 17-latek z Wodzisławia Śląskiego zostali ugodzeni nożem. Nastolatkowie zostali przetransportowani do szpitali. Jak informuje policja, prawdopodobnym sprawcą jest 12-latek. Okoliczności zdarzenia są wyjaśniane, a sprawą zajmie się sąd rodzinny.

Spotkanie autorskie z Przemkiem Staroniem w Dosłownej
30 września 2022, 17:00

Spotkanie autorskie z Przemkiem Staroniem w Dosłownej

W piątek, 30 września o godz. 17 w Księgarni Dosłownej (Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12) odbędzie się spotkanie autorskie z Przemkiem Staroniem.

Będzie demonstracja w Warszawie? Samorządowcy z ruchu Tak dla Polski ostrzegają

Będzie demonstracja w Warszawie? Samorządowcy z ruchu Tak dla Polski ostrzegają

Najpierw demonstracja przed siedzibą premiera, później wyłączanie latarń. Takie działania zapowiadają samorządowcy ze stowarzyszenia Tak dla Polski, jeśli nie dogadają się z rządem. A chodzi o duże pieniądze.

Czekały na to pokolenia kibiców. Motor Lublin żużlowym mistrzem Polski
dużo zdjęć
galeria

Czekały na to pokolenia kibiców. Motor Lublin żużlowym mistrzem Polski

Dwanaście punktów straty z pierwszego meczu udało się odrobić żużlowcom Motoru Lublin w rewanżowym spotkaniu finałowym PGE Ekstraligi. Lublinianie sięgnęli po złoto Drużynowych Mistrzostw Polski po raz pierwszy w historii.

Pięknie z zewnątrz i od środka. Kiedy otwarcie Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa?
zdjęcia
galeria

Pięknie z zewnątrz i od środka. Kiedy otwarcie Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa?

Dawny Syndykat Rolniczy w Hrubieszowie jest już po remoncie. – Mogę śmiało powiedzieć, że to obecnie najpiękniejszy budynek w naszym mieście – mówi burmistrz Marta Majewska i zdradza, kiedy przy ul. 3 Maja nastąpi oficjalne otwarcie Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa.

Jacek Ziółkowski (Motor Lublin): Nie dokonaliśmy niemożliwego
galeria

Jacek Ziółkowski (Motor Lublin): Nie dokonaliśmy niemożliwego

Rozmowa z Jackiem Ziółkowskim, menadżerem Motoru Lublin

3-latek przygnieciony przez automatyczną bramę. Dziecko nie żyje
film

3-latek przygnieciony przez automatyczną bramę. Dziecko nie żyje

Nie żyje 3-letni chłopczyk, który został przygnieciony przez bramę automatyczną. Do tragicznego wypadku doszło w gminie Ksawerów w województwie łódzkim. Szczegóły zdarzenia wyjaśnia policja.

Skrzydłowe MKS FunFloor Lublin będą miały łatwiej

Skrzydłowe MKS FunFloor Lublin będą miały łatwiej

W meczu z KPR Gminy Kobierzyce na boisko wróciła Daria Szynkaruk. To kolejna po Oktawii Płomińskiej zawodniczka, która wraca do zespołu po urazie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!