Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

1 lutego 2023 r.
9:43

Wycinka lasu w Kraśniku trafi do Sejmu. Poseł KO mówi o cięciu dla pieniędzy

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
Milena Kozak-Chrzanowska i poseł Michał Krawczyk (PO) nie dowierzają, że chodzi o wycinkę słabych drzew
Milena Kozak-Chrzanowska i poseł Michał Krawczyk (PO) nie dowierzają, że chodzi o wycinkę słabych drzew (fot. Piotr Michalski)

Chce mi się płakać, jak wchodzę do lasu. Te stosy ściętych pni ściskają mi serce – mówi Milena Kozak-Chrzanowska, obrończyni lasu w Kraśniku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po naszej publikacji do Kraśnika pojechał poseł Michał Krawczyk (KO). Polityk był zbulwersowany skalą wycinki i zapowiedział interpelację w tej sprawie. Z Mileną Kozak-Chrzanowska i posłem Michałem Krawczykiem spotkamy się przed Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku. – Sprawa wycinki w Kraśniku opisana w poniedziałkowym Dzienniku Wschodnim wzbudza kontrowersje. Wciąż dochodzą do nas informacje o niekontrolowanym wycinaniu całych połaci drzew z „Lasów Państwowych” – mówi poseł Michał Krawczyk.

Dlatego przyjechał na miejsce, aby sprawdzić osobiście sytuację w Kraśniku.

– Oni go w dużej mierze wytną. A to jest las ochronny – mówi Milena Kozak-Chrzanowska. – Nie po ktoś mu nadał taką kategorię, aby teraz go ciąć. W Kraśniku nie mamy problemów z wichurami, choć te wokół szaleją. To jest las, w którym ludzie spacerują, biegają, odpoczywają. Nie wspominając o funkcji retencji wody czy ostoi dla licznych gatunków zwierząt – łosi, saren czy rzadkiego dzięcioła czarnego – dodaje obrończyni lasu.

>> Piły poszły w ruch "Drzewa padają jedno po drugim"<<

Dosłownie po kilku krokach od miejsca spotkania wchodzimy do lasu. Po drodze spotykamy spacerowicza z pieskiem. - Ta wycinka to zwykłe draństwo. Wszyscy moi znajomi, a mym ich wielu, myślą tak samo. Już rok temu leśnicy obiecywali, że nie będzie więcej cięcia. Jesteśmy solidnie wkurzeni takimi działaniami w naszym lesie – mówi pan Grzegorz.

Z oddali słychać pracujące piły spalinowe. Po dwustu metrach przy leśnej drodze drewno leży w wielkich sągach. – Jak tu przychodzę, to serce mi ściska. Proszę spojrzeć na te pnie. Czy to są przegniłe stuletnie sosny, które umieraj stojąc – pyta się retorycznie Milena Kozak-Chrzanowska, wskazując na zdrowe przekroje ściętych drzew. – Mimo że krwawi mi serce, to wiem że tegorocznego cięcia już nikt nie powstrzyma. Wielu ludzi myśli w ten sam sposób. Dlatego ludzie piszą wszędzie, aby ten las ochronić – dodaje Milena Kozak-Chrzanowska.

Mieszkańcy organizują się w obronie lasu i podpisują się pod petycją do kraśnickich leśników

– My, niżej podpisani, sprzeciwiamy się wycince prowadzonej na terenie lasu przylegającego do miasta Kraśnik i apelujemy o natychmiastowe zaprzestanie działań polegających na intensywnych cięciach w drzewostanach stanowiących otulinę i „zielone płuca” miasta. Jednocześnie wnioskujemy o utworzenie na tym terenie, a więc w oddziałach Leśnictwa Dąbrowa Bór od nr. 327 do nr. 337, nowej kategorii - lasu o zwiększonej funkcji społecznej – brzmi tekst tej petycji.

– Na razie nie wpłynęła do nas żadna petycja, więc nie mogę się do niej odnieść – mówi Waldemar Ciba, p.o. nadleśniczego w Nadleśnictwie Kraśnik. – Pokusiłem się o zbadanie historii tego lasu. Obecnie cięte sosny posadzono około 80-100 lat temu. Nasadzono je w miejsc starego lasu, wyciętego w pień przez ówczesnego właściciela. Dziś wycinamy jedynie stare sosny, tak, aby odsłonić kilkuletnie buki. Wycinkę prowadzimy w bardzo ograniczonej skali. Jest to efekt ubiegłorocznych postulatów mieszkańców – mówi Waldemar Ciba.

W tym roku leśnicy wytną w sumie, w różnych miejscach, w sumie dwa hektary lasu. – Proszę tu spojrzeć – nadleśniczy pokazuje narożną działkę. - W miejsce wyciętych sosen dziś rosną kilkuletnie, dorodne dęby. W ten sposób wprowadzamy szlachetne gatunki drzew, zapewniając różnorodność gatunkową – dodaje p.o. nadleśniczego Waldemar Ciba.

Poseł Michał Krawczyk po wizycie w lesie i rozmowie z Mileną Kozak-Chrzanowską, spotkał się również z p.o. nadleśniczego Waldemar Cibą. – Pomimo uzasadnienia leśników, nie akceptuję, wręcz nie toleruję, takiego postępowania. Mam obawę, ze nadleśnictwa otrzymały od szefostwa Lasów Państwowych polecenie intensywnej wycinki, aby zarobić jak najwięcej pieniędzy – mówi poseł Krawczyk. – Skieruję pismo do pana nadleśniczego z pytaniem o skalę obecnej wycinki oraz w latach ubiegłych. Chcę sprawdzić skalę pozyskiwania drewna z tego lasu. Skieruję również w tej sprawie interpelację poselską do ministra środowiska – dodaje poseł Krawczyk.

Tegoroczna wycinka wyzwoliła w mieszkańcach społeczną werwę. – W tym roku zaczną się prace nad kolejnym Planem Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Kraśnik na lata od 2026-2036. Już się do tego przygotowujemy. Chcemy obronić nasz las dla kolejnych pokoleń – dodaje Milena Kozak-Chrzanowska.

(fot. Piotr Michalski)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Szybkie, precyzyjne reagowanie na dynamicznie zmieniające się trendy i potrzeby klientów to element, który jest absolutnie niezbędny do tego, aby przedsiębiorstwo mogło dynamicznie się rozwijać oraz zawsze być o krok przed konkurencją. Wśród wyjątkowych rozwiązań technologicznych, dzięki którym przedsiębiorcy mają bardzo duże szanse na osiągnięcie celu, często specjaliści wskazują na wyjątkowe oprogramowanie ERP, czyli Enterprise Resource Planning. Jest to specjalny program, dzięki któremu można zarządzać zasobami firmy w sposób kompleksowy. W poniższym artykule objaśniamy, dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa. Zapraszamy do lektury.

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

37-letnia Ukrainka miała ponad promil alkoholu. Na czas przyjazdu pogotowia, jej dziećmi zajęła się policjantka

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu rozpoczęła się nowa era w leczeniu chorób cywilizacyjnych. W marcu przeprowadzono tam pierwszą operację bariatryczną – uznaną na świecie metodę leczenia ciężkiej i olbrzymiej otyłości.

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Od zwycięstwa do zwycięstwa kroczy w PGE Ekstralidze Orlen Oil Motor Lublin, a we wtorek przykład ze starszych kolegów wzięła lubelska młodzież. Na inaugurację Ekstraligi U-24 Motor Lublin nie dał na swoim torze żadnych szans Impakt Włókniarzowi Częstochowa

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Najlepsi uczniowie z regionu przez najbliższe dziesięć miesięcy będzie otrzymywać dodatkowy zastrzyk gotówki. Pieniądze mogą przeznaczyć m.in. na rozwój swoich pasji, czy zakup sprzętu.

Emmanuel Lecomte to jeden z liderów PGE Start Lublin

Czas na energetyczne derby. PGE Start kontra PGE Spójnia

Sponsorem Startu i Spójni jest PGE, dlatego w środowisku mówi się o „energetycznych” derbach. I właśnie energia będzie słowem kluczowym tej rywalizacji, która rozpocznie się o godz. 17.30.

Zdjęcie ilustracyjne

Wypadek na drodze wojewódzkiej. Trzy osoby poszkodowane

Na ten moment wiadomo, że jedna z osób poszkodowanych trafiła do szpitala. Nie miejscu trwają utrudnienia w ruchu.

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

Już w półfinale play-off Bogdanka LUK Lublin sprawiła niespodziankę eliminując mistrza Polski JSW Jastrzębski Węgiel. W finale zagra z wicemistrzem z Zawiercia

Bogdanka LUK Lublin zaczyna walkę o złoto z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W pierwszym meczu finałowym play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 18.

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium