Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

9 lutego 2014 r.
0:01
Edytuj ten wpis

Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy

114 8 A A

Myślisz luty, myślisz walentynki. Ale czy masz rację? Ci, którzy swą miłość skierowali ku pizzy będą świętować wcześniej. Już w niedzielę z okazji Międzynarodowego Dnia Pizzy warto sobie pofolgować. I przyrządzić całą blachę tego specjału w domu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nie znaczy to, że w pozostałe dni musi obowiązywać nas abstynencja. Ponieważ zjedzenie kawałka dobrej pizzy znacznie podnosi poziom serotoniny i poprawia nastrój, warto w niedzielę 9 lutego odwiedzić dobrą pizzerię. O ile na świecie codziennie sprzedaje się ponad 13 milionów pudełek pizzy, to podczas święta ta ilość gwałtownie rośnie. Najpopularniejszą pizzą na świecie jest cały czas margherita, której nazwa związana jest z królową Włoch Margheritą Sabaudzką. Dziś neapolitańska pizza chroniona jest certyfikatem TSG (ang. "świadectwo szczególnego charakteru”) wydawanym przez Komisję Europejską. Oznacza to, że można ją przyrządzać wyłącznie według ściśle określonej, tradycyjnej receptury. Dziś wiemy, że 3 składniki plus dobre ciasto to idealne proporcje pizzy. Ponoć z dobrą pizzą jest jak z zespołem rockowym: liczy się dobry skład i najlepsze kawałki. Czyli dobra mąka, sos z dobrych pomidorów i dobry ser. Królowa Według legendy w 1889 do Neapolu przyjechała królowa Włoch Małgorzata Sabaudzka. Wraz z mężem chciała sprawdzić, co jedzą na co dzień mieszkańcy miasta. O przygotowanie najprostszego dania dla królewskiej pary poproszono kucharza, który nazywał się Raffaele Esposito. Esposito postanowił upiec pizzę, która uważana była za pokarm biednych. Ponieważ gość był wyjątkowy, postanowił wyjątkowo dobrać składniki. Na ciasto nałożył ser mozarella, pomidory i bazylię (powtórzył kolory za barwami włoskiego państwa). Zachwycona królowa wyraziła zgodę na to, żeby nazwać dzieło jej imieniem. I tak zostało do dziś. Ale zanim przystąpimy do je zrobienia, warto poznać podstawy. Piec i mąka Ludzie, którzy znają się na pizzy wiedzą, że w sztuce jej wypiekania najważniejszy jest piec. Ideał to piec opalany drzewem. W tych, zamontowanych w pizzeriach, panuje bardzo wysoka temperatura, jakiej nie osiągniemy w domowym piekarniku. Ale w sklepach internetowych oraz w większych sklepach można już kupić specjalne kamienie do pizzy, które znacznie poprawiają jakość. Kamień nagrzewamy do maksymalnej temperatury i na nim układamy pizzę. Po piecu ważna jest dobra mąka. A mąka mące nie równa. Najlepiej kupić specjalistyczną mąkę na pizzę, która powstaje według odpowiedniej receptury. Dobra mąka charakteryzuje się wysoką, powtarzalną jakością, powstaje z wyselekcjonowanych odmian pszenicy, po wymieszaniu z wodą łatwo formuje się z niej ciasto. Ważny jest typ - w wypadku pizzy powinien mieć liczbę 650. W naszym regionie specjalistyczną mąkę na pizzę produkuje Lubella - nosi nazwę Perfecja. Jak zrobić ciasto? Każdy ma swój sposób, ale najprostsze robi się z 2 szklanek mąki, szklanki mleka lub wody, świeżych drożdży, jednej łyżeczki oleju i szczypty soli. Po energicznym wyrobieniu musi rosnąć w cieple pół godziny i gotowe. Włosi pieką ciasto bez drożdży - trzeba to sobie samemu wypraktykować. Sos Sos nadaje pizzy właściwy smak. Klasyka to sos pomidorowy. W zimie najlepiej zrobić go w oparciu o włoskie pomidory z puszki. Są bardzo aromatyczne, soczyste i mają piękny aromat. Zapobiegliwi smakosze domowej pizzy w lecie miksują dojrzałe malinowe lub bawole serca i zamrażają. Pomidory z puszki miksujemy dodając odrobinę oliwy, ulubione zioła i trochę oliwy. W pizzeriach króluje także sos czosnkowy. Jak go zrobić? Do miski wrzucamy 1 opakowanie jogurtu naturalnego, dodajemy 1 dużą łyżkę majonezu. Wrzucamy kilka ząbków roztartego czosnku, doprawiamy cukrem, pieprzem, solą i odrobiną pikantnego sosu tabasco. Czosnkowy sos można robić także na śmietanie. Po wymieszaniu z majonezem dodajemy cukier, roztarty czosnek. Następnie ucieramy z oliwą majeranek, tymianek i sparzone oregano. I doprawiamy ziołową mieszanką nasz sos. Wierzch Na cienki placek ciasta ułożonego na papierze do pieczenie nakładamy sos i ulubione składniki. Im mniej, tym lepiej. Zaczynamy od mozarelli. W polskich pizzeriach na pizzę kładzie się startą mozarellę. Włosi kroją mozarellę w kosteczkę, dzięki czemu wierzch pizzy nie będzie przypominał skorupy, a wszystkie składniki potrawy będą się równoważyć. Jakie dodatki kładziemy na pizzę? Takie, które najbardziej nam smakują. Ja najbardziej lubię pizzę cztery sery: mozarella, gorgonzola, bursztyn, cheddar. W drugiej kolejności na ser nakładam szynkę parmeńską, po wyjęciu pizzy posypuję ją świeżą rukolą i skrapiam oliwą. Kolejne złożenia to wiejska kiełbasa, kapary i czarne oliwki. Lub wiejska kiełbasa, boczek i salami oraz dużo sera. Ostatnio preferuję cienkie plastry szynki i świeżej gruszki połączone z gorgonzolą. Pizzę z nadzieniem przenoszę na papierze do piekarnika i układam na kamieniu. Po 10 minutach jest gotowa.

Warsztaty robienia pizzy w Lublinie

Jaka jest lepsza, wypiekana w pizzerii czy robiona w domu? Które ciasto jest bardziej tradycyjne, cienkie czy grube? Jak dobrać składniki, aby do siebie pasowały? Na te i inne pytania odpowiedzą w niedzielę pizzermani z lubelskiej Street Pizzy. Warsztaty odbędą się w lokalu przy ulicy Okopowej 4, wstęp na nie jest bezpłatny. Przez cały dzień od 14 do 22 kucharze będą chwalić się wiedzą i umiejętnościami. Swoje tajniki przekażą wszystkim zainteresowanym, a na najlepszych uczniów czekać będą nagrody niespodzianki.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
xxxxx / 9 lutego 2014 o 22:59
0
Napoleońska lublin !!!!
Avatar
oijhhu / 9 lutego 2014 o 21:20
0
to tylko kolejny chwyt marketingowy :-)
Avatar
rrrr / 9 lutego 2014 o 16:53
0

Pizzeria Na Poddaszu. Nowa pizzeria w Jakuowicach Konińskich pod Lublinem. Na prawdę bardzo dobra jakość. Polecam tylko jako stały klient. p i z z e r i a n a p o d d a s z u . p l

Avatar
olll / 9 lutego 2014 o 11:43
0

Dokładnie. Kto to wymyśla, komu to potrzebne? Jadąc do pracy jakis debil z radia inforumuje mnie o tych smiesznych swietach typu dzień kota, stringów, szyny kolejowej, czajnika, etc, etc...

są to szyfry - w ten sposób ONI się komunikują. Np dzień pizzy to umownie - "robimy przekręt".  Ciasto urobione, składniki przyszykowane - można układać - "można działać".  itp.

Avatar
Czysmakuje? / 9 lutego 2014 o 11:15
0

Piec szamotowy i sos czosnkowy - nie tędy droga. Mówcie co chcecie, ale Il Rifugio ma najlepszą pizzę i basta.

Avatar
bogdan / 9 lutego 2014 o 10:48
0
Sos czosnkowy
Avatar
giz / 9 lutego 2014 o 10:32
0

Z wymyślaniem tych "świąt" to kogoś zdrowo popierd***ło. Ciekawe czemu to ma służyć? Chyba tylko temu by prawdziwe święta zrównać z tymi absurdalnymi i oduczyć ludzi, ze jest coś takiego jak świeto. Dziwne, że media to tak nagłaśniają. To idźmy za ciosem: Ja dzisiaj wymyślam międzynarodowy dzień głupoty dziennikarskiej. Naglośnijcie to! Świętujmy! To będzie wasze świeto!

Dokładnie. Kto to wymyśla, komu to potrzebne? Jadąc do pracy jakis debil z radia inforumuje mnie o tych smiesznych swietach typu dzień kota, stringów, szyny kolejowej, czajnika, etc, etc...

Dokładnie. Kto to wymyśla, komu to potrzebne? Jadąc do pracy jakis debil z radia inforumuje mnie o tych smiesznych swietach typu dzień kota, stringów, szyny kolejowej, czajnika, etc, etc...

rozwiń
Avatar
:-) / 9 lutego 2014 o 09:10
0

Z wymyślaniem tych "świąt" to kogoś zdrowo popierd***ło. Ciekawe czemu to ma służyć? Chyba tylko temu by prawdziwe święta zrównać z tymi absurdalnymi i oduczyć ludzi, ze jest coś takiego jak świeto. Dziwne, że media to tak nagłaśniają. To idźmy za ciosem: Ja dzisiaj wymyślam międzynarodowy dzień głupoty dziennikarskiej. Naglośnijcie to! Świętujmy! To będzie wasze świeto!

Avatar
xxxxx / 9 lutego 2014 o 22:59
0
Napoleońska lublin !!!!
Avatar
oijhhu / 9 lutego 2014 o 21:20
0
to tylko kolejny chwyt marketingowy :-)
Avatar
rrrr / 9 lutego 2014 o 16:53
0

Pizzeria Na Poddaszu. Nowa pizzeria w Jakuowicach Konińskich pod Lublinem. Na prawdę bardzo dobra jakość. Polecam tylko jako stały klient. p i z z e r i a n a p o d d a s z u . p l

Avatar
olll / 9 lutego 2014 o 11:43
0

Dokładnie. Kto to wymyśla, komu to potrzebne? Jadąc do pracy jakis debil z radia inforumuje mnie o tych smiesznych swietach typu dzień kota, stringów, szyny kolejowej, czajnika, etc, etc...

są to szyfry - w ten sposób ONI się komunikują. Np dzień pizzy to umownie - "robimy przekręt".  Ciasto urobione, składniki przyszykowane - można układać - "można działać".  itp.

Avatar
Czysmakuje? / 9 lutego 2014 o 11:15
0

Piec szamotowy i sos czosnkowy - nie tędy droga. Mówcie co chcecie, ale Il Rifugio ma najlepszą pizzę i basta.

Avatar
bogdan / 9 lutego 2014 o 10:48
0
Sos czosnkowy
Avatar
giz / 9 lutego 2014 o 10:32
0

Z wymyślaniem tych "świąt" to kogoś zdrowo popierd***ło. Ciekawe czemu to ma służyć? Chyba tylko temu by prawdziwe święta zrównać z tymi absurdalnymi i oduczyć ludzi, ze jest coś takiego jak świeto. Dziwne, że media to tak nagłaśniają. To idźmy za ciosem: Ja dzisiaj wymyślam międzynarodowy dzień głupoty dziennikarskiej. Naglośnijcie to! Świętujmy! To będzie wasze świeto!

Dokładnie. Kto to wymyśla, komu to potrzebne? Jadąc do pracy jakis debil z radia inforumuje mnie o tych smiesznych swietach typu dzień kota, stringów, szyny kolejowej, czajnika, etc, etc...

Dokładnie. Kto to wymyśla, komu to potrzebne? Jadąc do pracy jakis debil z radia inforumuje mnie o tych smiesznych swietach typu dzień kota, stringów, szyny kolejowej, czajnika, etc, etc...

rozwiń
Avatar
:-) / 9 lutego 2014 o 09:10
0

Z wymyślaniem tych "świąt" to kogoś zdrowo popierd***ło. Ciekawe czemu to ma służyć? Chyba tylko temu by prawdziwe święta zrównać z tymi absurdalnymi i oduczyć ludzi, ze jest coś takiego jak świeto. Dziwne, że media to tak nagłaśniają. To idźmy za ciosem: Ja dzisiaj wymyślam międzynarodowy dzień głupoty dziennikarskiej. Naglośnijcie to! Świętujmy! To będzie wasze świeto!

Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 0

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 64 8

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 3 1

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 12 2

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 2

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 3 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 2

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 4

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 4

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!