Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

2 kwietnia 2016 r.
9:41

Dlaczego nie powinno się wypalać traw? To szkodliwe, karalne i można stracić dopłaty

Autor: Zdjęcie autora Daniel Drob
W całej Polsce w 2015 roku doszło do ponad 82 tys. pożarów traw, co stanowiło 45 proc. wszystkich pożarów
W całej Polsce w 2015 roku doszło do ponad 82 tys. pożarów traw, co stanowiło 45 proc. wszystkich pożarów

W tym roku lubelscy strażacy już ponad 500 razy musieli borykać się z podpaleniami traw. Przez cały miony rok takich interwencji było 6117

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Trudno dostrzec stałą tendencję danych Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

W 2012 roku lubelscy strażacy do pożarów łąk i nieużytków wyjechali niecałe 5 tys. razy. Rok później takich zdarzeń było zdecydowanie mniej (1880 pożarów). W 2014 roku strażacy interweniowali 2878 razy, ale już w 2015 roku: aż 6117.

Co sześć minut

- Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym - przestrzega asp. mgr Tomasz Stachyra, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP w Lublinie. - Ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza.

W całej Polsce w 2015 roku doszło do ponad 82 tys. pożarów traw, co stanowiło 45 proc. wszystkich pożarów. Z powodu szybkiego rozprzestrzeniania się trawiącego żywiołu zginęło 7 osób, a 141 zostało rannych. PSP wyliczyła, że w 2015 r. co sześć minut strażacy musieli gasić pożar.

Czynnik ludzki

W województwie lubelskim od 2012 roku przez wypalanie traw zginęły cztery osoby, a 39 zostało rannych (w tym dziewięciu strażaków). Od początku tego roku do 30 marca płonącą roślinność lubelscy strażacy gasili już 515 razy. Statystki PSP w Lublinie potwierdzają, że to właśnie w marcu i kwietniu dochodzi do największej ilości podpaleń.

Wystarczy spojrzeć na dane z zeszłego roku: w marcu pożary traw gaszono 1837 razy, w kwietniu 909, ale już w maju zaledwie 133.

Kolejna fala wypaleń pojawia się zwykle w okresie żniw - 1655 przypadków w sierpniu 2015 roku.

- Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności, która ze względu na występujące w tym czasie okresy wegetacji stanowi doskonałe podłoże palne, co w zestawieniu z dużą aktywnością czynnika ludzkiego w tym sektorze, skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za ponad 94 proc. przyczyn ich powstania odpowiedzialny jest człowiek - wyjaśnia asp. Tomasz Stachyra.

Trawy po okresie zimy są wysuszone, przez co płomień bardzo szybko się rozprzestrzenia. Podpalacze często myślą, że są w stanie zapanować nad żywiołem i odpowiednio zareagować, gdy coś pójdzie nie tak. - Niestety mylą się i czasami kończy się to tragedią - dodaje rzecznik.

Ubytek materii organicznej

Z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że nawet jednorazowe wypalenie traw na danym obszarze może obniżyć wartość plonów o 5-8 proc.

Więcej wyrasta na miejscu wypalonej trawy chwastów, a siano ma słaby skład botaniczny. Ziemia po takim opaleniu może potrzebować nawet kilku lat, by powrócić do swojej dawnej kondycji.

Nagła zmiana temperatury zabija też żyjące w glebie zwierzęta, potrzebne do wytwarzania próchnicy. Małe szanse na przeżycie mają również stworzenia naziemne, które miały nieszczęście przebywać akurat na danym terenie: lisy, kuny, zające, ryjówki...

- Palą się również gniazda już zasiedlone, a zatem z jajeczkami lub pisklętami, np. tak lubianych przez nas wszystkich skowronków. Dym uniemożliwia pszczołom i trzmielom oblatywanie łąk. Owady giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin - informuje lubelskie PSP.

- Wysokie temperatury zagrażają życiu w glebie, na przykład mikroorganizmom (m.in. bakteriom). Następuje ubytek materii organicznej, które utlenia się do dwutlenku węgla - wyjaśnia dr hab. Jacek Chodorowski z Zakładu Gleboznawstwa i Ochrony Gleb UMCS.

Mniejsze dopłaty

W związku z tym, że w pobliżu terenów rolniczych często znajdują się lasy, również i one są zagrożone. Ogień z ugorów momentalnie przenosi się na drzewa.

Równie szybko zajmują się zabudowania: w sumie w latach 2012-2015 spłonęło 26 budynków gospodarskich, mieszkalnych, magazynów i budynków inwentarskich.

Wypalania traw wprost zabrania polskie prawo. Mówi o tym między innymi ustawa o ochronie przyrody oraz ustawa o lasach. Za lekceważenie tych przepisów grozi grzywna w wysokości do 5 tys. zł. Według kodeksu karnego za groźniejszy pożar podpalaczowi może grozić odsiadka: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10” (Dz. U. z 1997r. Nr 88 poz. 553).

Wypalanie traw podchodzi również pod nieprzestrzeganie „Wymogów dobrej kultury rolnej”, za co ARiMR może ukarać ucięciem dopłat. Jeśli rolnik celowo doprowadził do pożaru, może utracić nawet 20 proc. dopłat. W skrajnych wypadkach Agencja może zupełnie pozbawić podpalacza płatności bezpośrednich.

Pozostałe informacje

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium