Do lubelskiego kuratorium oświaty wpływają pierwsze wnioski od samorządów o zaopiniowanie likwidacji lub przekształcenia szkół. Trzy pierwsze decyzje już wydano, ale prawdziwa lawina runie na początku przyszłego roku
Na wydanie takiej opinii mamy pół roku – tłumaczy Jolanta Misiak, p.o. dyrektora wydziału wspierania rozwoju edukacji Kuratorium Oświaty. – Ale ponieważ większość zmian wprowadzanych jest od 1 września, to największa liczba samorządów występuje do nas o opinię na początku roku kalendarzowego.
Opinię, bo w przypadku likwidacji szkoły samorząd może zdecydować o zamknięciu placówki nawet mimo negatywnego stanowiska kuratorium w tej sprawie. Kuratorium ma głos decydujący jedynie w przypadku przejęcia szkoły przez stowarzyszenie czy osobę fizyczną (mogą one poprowadzić placówkę tylko wtedy, gdy uczęszcza do niej mniej niż 70 uczniów).
– Samorządy podejmują takie decyzje głównie ze względów ekonomicznych. My, żeby odpowiedzieć obiektywnie i rzetelnie badamy także stanowisko rady rodziców, rady pedagogicznej oraz związków zawodowych – tłumaczy Misiak. –Bierzemy pod uwagę m.in. bezpieczeństwo uczniów, to jak daleko i w jaki sposób będą dowożone do innych szkół oraz to, jakie wyniki ma szkoła, którą samorząd chce zlikwidować. Dlatego potrzebujemy na to tak dużo czasu.
Główna przyczyna likwidacji czy przekształceń szkół to niż demograficzny i co za tym idzie: brak uczniów i nowych naborów. Z tego powodu w tym roku szkolnym w Lubelskiem zlikwidowano już 37 szkół.
W dwóch przypadkach zdecydowano o nieprowadzeniu nowej rekrutacji. W siedmiu placówkę przekształcono w inną lub w zespół szkół. Jedna szkoła stała się filią innego ośrodka, a dwie przekazano do prowadzenia innym podmiotom.
Z końcem listopada zlikwidowany zostanie też Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Lublinie.
1 stycznia na czele Szkoły Podstawowej w Mołodiatyczach (Trzeszczany) stanie Stowarzyszenie Bliżej Dzieci w Mołodiatyczach. Duże zmiany nastąpią też w drugim semestrze w gminie Jabłoń. Szkołę Podstawową im. Amelii hr. Łubieńskiej w Kolanie przejmie Stowarzyszenie „Nadzieja”, Szkołę Podstawową w Dawidach - Stowarzyszenie „Szkoła Marzeń”, a Szkołę Podstawową w Gęsi – Społeczno-Oświatowe Stowarzyszenie Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym EDUKATOR w Łomży.
– Mamy już też trzy pierwsze decyzje dotyczące roku szkolnego 2016/2017 – przyznaje Misiak. – Zlikwidowane będą niedziałające już szkoły filialne w Chojnie (powiat chełmski) i w Bogdance (pow. łęczyński). Gmina Urzędów wystąpiła też o likwidację podstawówki w Leszczynie (pow. kraśnicki). W tej chwili do placówki uczęszcza 77 uczniów. Po jej zamknięciu przejdą oni do szkoły w Skorczycach.