Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 września 2014 r.
8:00
Edytuj ten wpis

Budżet obywatelski w Lublinie: wystartował wyścig po 10 milionów złotych

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
108 7 A A

W środę zaczęło się głosowanie nad 233 projektami zgłoszonymi przez mieszkańców do pierwszego w historii miasta budżetu obywatelskiego. Potrwa do 7 października. Pierwszego dnia zainteresowanie było tak duże, że przeciążony był internetowy system głosowania, a w jednym z lokali... zabrakło kart.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W środę do godziny 14. w internetowym głosowaniu wzięło udział grubo ponad tysiąc osób. O tej porze nie było już ani jednego projektu, którego nikt by nie poparł. Było też widać, że na niektóre pomysły głosowały całe grupy znajomych, bo gdy jedne projekty poparło kilka lub kilkadziesiąt osób, o tyle drugie zdążyły już zebrać po 200 głosów.

Różnie obłożone były za to punkty, w których można głosować w sposób tradycyjny - wrzucając papierową kartę do urny. W Ratuszu przez kilka godzin nie pojawił się nikt. Zupełnie inaczej było w jednym z lokali na Bronowicach, zorganizowanym w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej.

- Tu skończyły się karty do głosowania i trzeba było je dowieźć - mówi Piotr Choroś z Urzędu Miasta. Ratusz przygotował w sumie 50 tys. kart, w razie potrzeby dostarczyć ma więcej kopii.

Jak zagłosować

Zarówno w internetowym formularzu, jak i na papierowej karcie należy podać swoje imię, nazwisko i numer PESEL. Ma to zapobiegać kilkukrotnemu udziałowi tej samej osoby w głosowaniu. Każdy musi również podpisać oświadczenie, że jest mieszkańcem Lublina i że ma ukończone 16 lat. Głosy bez takiego oświadczenia będą nieważne.

Później należy wskazać wybrane przez siebie projekty z listy, podając ich numery. Z ich wykazem można zapoznać się zarówno na stronie internetowej, jak również w lokalach, w których znajdują się urny, bo tu wyłożone zostały książeczki z opisami wniosków.

- Zachęcamy, żeby przejrzeć je zanim się zagłosuje - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Na stronie internetowej każdy może nawet obejrzeć kopie wniosków złożonych przez mieszkańców do budżetu obywatelskiego.

Każdy ma łącznie osiem głosów: może poprzeć nie więcej niż pięć "małych” projektów i nie więcej, niż trzy duże. Tych limitów nie wolno przekraczać. Jeśli wpiszemy numery sześciu lub więcej małych projektów, głos będzie nieważny. Podobnie jak w sytuacji, gdy poprzemy cztery lub więcej projektów dużych. Nie ma za to żadnych przeciwwskazań, by poprzeć mniejszą liczbę pomysłów, niż wynoszą ustalone przez miasto limity.

Gdzie zagłosować

Miejsca do głosowania wyznaczono m.in. w Biurach Obsługi Mieszkańców działających w strukturach Urzędu Miasta. Ponadto w wybranych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Łopacińskiego, w niektórych szkołach i siedzibach rad dzielnic. We wszystkich tych miejscach obowiązuje ta sama zasada: punkty do głosowania są czynne w tych samych godzinach, co instytucja, w których ustawiona jest urna.

Dodatkowo, w najbliższy weekend od piątku do niedzieli włącznie, urny zostaną wystawione również w centrach handlowych, gdzie głosy będzie można oddawać od godz. 11 do 17.
Nie ma pośpiechu

Co ważne, kartę można zabrać ze sobą, wcale nie trzeba wypełniać jej na miejscu. Można spokojnie się nad nią zastanowić, naradzić ze znajomymi, a do urny wrzucić choćby i ostatniego dnia głosowania, czyli 7 października. Do tego samego dnia trwać będzie też internetowe głosowanie, które nie wymaga chodzenia do żadnego lokalu, a jednocześnie ułatwi później liczenie głosów.

Wczoraj do tego, by oddać głos przez internet, trzeba było trochę cierpliwości. Bo strona internetowa nie zawsze działała płynnie - I spodziewamy się, że będzie tak również ostatniego dnia - mówi Choroś. - Strona działa wolniej, ale cały czas działa.

Głosowanie i co dalej?

Później wszystkie głosy mają być dokładnie przeliczone. Na podstawie tych wyników ustalone zostaną dwie listy pomysłów, które będą wpisane do przyszłorocznego budżetu miasta. Na jednej będą projekty małe, które będą wpisywane według liczby zdobytych głosów dopóki nie wyczerpią puli 5,5 mln złotych. W przypadku projektów dużych pula wynosi 4,5 miliona zł.
Projekty duże i małe

Wszystkie pomysły zgłoszone przez mieszkańców dzielą się na dwie grupy, a decydujące są spodziewane koszty danego projektu. Jeśli wynoszą mniej, niż pół miliona złotych, wtedy projekt jest kwalifikowany jako mały. Droższe pomysły to projekty duże, przy czym górny pułap kosztów został ustalony przez miasto na 1,5 miliona złotych

Przekonuj, ile zechcesz

W głosowaniu nad projektami zgłoszonymi do budżetu obywatelskiego nie ma czegoś takiego, jak "cisza wyborcza”. Autorzy poszczególnych wniosków, jak też osoby, którym zależy na ich realizacji mogą dowolnie i bez żadnych ograniczeń czasowych promować swoje projekty i zachęcać innych do oddania na nie głosu.

Tu głosujemy

• www.obywatelski.lublin.eu
• Biura Obsługi Mieszkańców: ul. Szaserów 13/15, Kleeberga 12a, Filaretów 44, Ratusz, Wieniawska 14
• Filie biblioteczne: Kościelna 7a, Peowiaków 12, Hutnicza 20, Krochmalna 13a, Zuchów 2, Krańcowa 106, Kleeberga 12a, Żelazowej Woli 7, Kasztanowa 1, Przyjaźni 11, Głęboka 6, Kunickiego 89, Kruczkowskiego 14, Juranda 7, Sympatyczna 16, Leonarda 18, Braci Wieniawskich 5, Nadbystrzycka 85, Kiepury 5, Nałkowskich 104a, Szaserów 13/15, Judyma 2a, Bursztynowa 20, Zygmunta Augusta 15, Bazylianówka 85, Głuska 138.
• Dodatkowe punkty: Pogodna 19 (Gimnazjum nr 14), Projektowa 4 (Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji), Smyczkowa 3 (Gimnazjum nr 5), Kasprowicza 112 (Szkoła Podstawowa nr 48), Sławinkowska 50 (Zespół Szkół nr 12), Tetmajera 2 (Szkoła Podstawowa nr 32), Elektryczna 51 (Gimnazjum nr 15), Lwowska 12 (DK Narnia), Mickiewicza 36 (Rada Dzielnicy Dziesiąta), Nałęczowska 94 (Rada Dzielnicy Szerokie - od poniedziałku do soboty w godz. 15-18 i w najbliższą niedzielę w godz. 8-18)
• Centra handlowe: Olimp, Felicity, Galeria Orkana, Aldik przy Gorczańskiej, Stokrotki przy: Drodze Męczenników Majdanka, Tarasowej, Żelazowej Woli, Abramowickiej i na Szerokiem.

Lista wniosków

Pozostałe informacje

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i przepłynął rzekę. Wszystko po to, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

To się nazywa udane otwarcie zawodów. Pierwszego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie, które wystartowały w Budapeszcie mnóstwo powodów do radości miał Kacper Stokowski. Pływak AZS UMCS Lublin najpierw awansował do finału na 100 metrów stylem grzbietowym. Niedługo później wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym wywalczył brązowy medal.

Terapia z Dr Misio
koncert
20 grudnia 2024, 18:00

Terapia z Dr Misio

Dr Misio, to rock’n’rollowa ekipa grająca ostrego rocka pod wodzą niesamowitego Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, znanego m.in. z ról w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”). Już 20 grudnia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt Dr Misio pokaże Wam co to znaczy rock’n’roll.

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego
DLA PACJENTÓW
galeria

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego

Dziś (10 grudnia) na Oddziale Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie otwarto dwie wyjątkowe świetlice: „salę morską” i „salę leśną”. To miejsca, w których mali pacjenci mogą bawić się i integrować z rówieśnikami, znajdując emocjonalne wsparcie w procesie leczenia.

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

W ostatnich latach obserwujemy fascynujący trend w branży mieszkaniowej - rosnącą popularność całorocznych domków mobilnych. Te innowacyjne konstrukcje łączą w sobie zalety tradycyjnego domu z elastycznością i swobodą, jakiej nie zapewni żadne mieszkanie w bloku. Czym właściwie są całoroczne domki mobilne? To kompaktowe, przenośne jednostki mieszkalne, zaprojektowane z myślą o komfortowym użytkowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Doskonałym przykładem są domki mobilne od firmy Mobildom, które łączą w sobie skandynawską jakość wykonania z polską myślą techniczną

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Inne
Aktywni +

Aktywni +

Lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

159,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Komunikaty