Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 lutego 2016 r.
10:07

Lublin chce dopłacać do paneli słonecznych. Ile można zaoszczędzić dzięki instalacji?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 14 A A
To, czy system dopłat ruszy, nie jest jeszcze stuprocentowo pewne
To, czy system dopłat ruszy, nie jest jeszcze stuprocentowo pewne

Miasto planuje uruchomić dopłaty dla osób montujących na domach jednorodzinnych panele wytwarzające prąd z energii słonecznej. Dopłata ma pokryć 65 proc. kosztów. Taka instalacja umożliwi właścicielom domów... sprzedaż prądu do sieci energetycznej. Chętni już mogą się zgłaszać

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czy da się wytwarzać tyle prądu, ile się zużywa? – To możliwe – mówi Beata Jędrzejewska-Kozłowska, dyrektor Biura Zarządzania Energią w Urzędzie Miasta.

Nie oznacza to jednak, że mając na dachu panele możemy włączyć lodówkę, pralkę i nic za to nie płacić. Zapłacimy i tak, choćby dlatego, że instalacja nie wytwarza energii w nocy, a przecież wtedy oświetlamy domy. Pamiętać trzeba i o tym, że w pochmurne dni, jesienią i zimą, wydajność paneli spada do 30 proc. A poza tym w rachunku mamy nie tylko należność za prąd, ale i opłatę przesyłową, której już nie unikniemy.

Chociaż na darmowy prąd liczyć nie można, to na oszczędności, owszem, tak. Te oszczędności to różnica między kosztem kupowanej przez nas energii, a tym ile dostaniemy za sprzedany do sieci prąd wytworzony na naszym dachu. Niestety nie możemy sprzedać więcej, niż kupujemy. A kupować będziemy i tak drożej, niż sprzedawać. Ale i tak wydatek na panele powinien się zwrócić w ciągu kilku lat.

Przyjmuje się, ze dla domu jednorodzinnego najbardziej odpowiednia jest instalacja o mocy 3kW, która zajmuje na dachu (nie może być w cieniu) ok. 20 mkw. Koszt takiej instalacji waha się od 18 tys. do 24 tys. zł netto. Dzięki dopłatom z miejskiej kasy właściciel domu musiałby wyłożyć tylko 35 proc. tej kwoty. – Chcielibyśmy objąć dopłatami ok. 600 domów – stwierdza Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

To, czy system dopłat ruszy, nie jest jeszcze stuprocentowo pewne. Wszystko zależy od tego, czy miasto uzyska na ten cel unijną dotację. Jeśli ją zdobędzie, to instalacje będą montowane w latach 2017-18. Mimo to nabór ankiet od zainteresowanych mieszkańców rozpoczął się już teraz i potrwa do 29 lutego. – Chcemy wiedzieć, jakie będzie zainteresowanie – wyjaśnia Jędrzejewska-Kozłowska.

Do programu mogą się zgłaszać wyłącznie, które są zameldowane w Lublinie i spełniają kilka dodatkowych kryteriów. – Nie mają żadnych zaległości finansowych na rzecz gminy z tytułu należności podatkowych, opłat za wywóz odpadów, opłat za pobór wody itp., a ich gospodarstwa domowe zużywają co najmniej 2 000 kWh energii elektrycznej rocznie – wyjaśnia Joanna Bobowska z Urzędu Miasta.

Ankiety, które należy wypełnić dostępne są na stronie lublin.eu, a składać można je w Biurze Zarządzania Energią (Zana 38, pokój 319) albo w Biurach Obsługi Mieszkańców (Filaretów 44, Jagiełły 10, Kleeberga 12a, pl. Łokietka 1, Pocztowa 1, Szaserów 13/15, Wieniawska 14, Żywnego 8).

– Wnioskodawcy, których ankiety zostały zweryfikowane pozytywnie, po podpisaniu umowy z gminą pokrywają koszt wykonania dokumentacji technicznej – informuje Bobowska. Tu ryzyko spada na mieszkańców, bo jeśli Ratusz zdobędzie unijną dotację, to miasto zwróci dwie trzecie kosztów dokumentacji. Jeśli dotacji nie będzie, to właściciel domu nie ma co liczyć na zwrot.

Przed montażem instalacji właściciel domu będzie musiał zawrzeć z miastem umowę użyczenia dachu, a same panele przez pięć lat będą własnością miasta. Potem zostaną przekazane właścicielowi nieruchomości. Żywotność paneli to ok. 25 do 35 lat, przy czym po ich zdolność wytwarzania może spaść o maksymalnie 10 proc., a po 25 latach spadek nie powinien przekroczyć 25 proc.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 czerwca 2017 o 10:54
0
najlepiej najpierw popytać o ceny takich paneli. firma ******klima-expert.pl/ ma niezłe ceny, więc warto podpytać, jak to u nich wychodzi dla konkretnych wodzajów i powierzchni. wiem, że są w stanie zaoferowac całkiem dobrą cenę nawet za niewielkie powierzchnie.
Avatar
eco-energia / 7 lutego 2017 o 14:21
0
Witam, w chwili obecnej ogłoszony jest nabór na dofinansowania do fotowoltaiki dla małych i średnich przedsiębiorstw (nabór startuje 28.02.2017). Jeżeli ktoś byłby zainteresowany więcej informacji można znaleźć na stronie eco-energia.pl oraz na stronach internetowych LAWPu.
Avatar
Jasio / 21 lutego 2016 o 18:56
0

Dokładnie !!! Głos rozsądku !!! Poza tym panele zwracają się średnio po 18 latach ,a po 12 nie nadają się do dalszego użytkowania !!! To tak jak ze zmywarkami -MASZ OSZCZĘDNOŚĆ , ALE PŁACISZ WIĘCEJ  ...;-)))!!!


Dokładnie !!! Głos rozsądku !!! Poza tym panele zwracają się średnio po 18 latach ,a po 12 nie nadają się do dalszego użytkowania !!! To tak jak ze zmywarkami -MASZ OSZCZĘDNOŚĆ , ALE PŁACISZ WIĘCEJ  ...;-)))!!!

Masz panele od 12 lat i sprawdziłeś to sam ?

Jeśli nie masz paneli, to podaj źródło tych danych.

Jeśli Ci się "wydaje", to może sobie odpuść bajki.

Zainteresowanym polecam forum muratora: więcej konkretów a mniej wizjonerów (i mniej "lania wody").

Masz panele od 12 lat i sprawdziłeś to sam ?

Jeśli nie masz paneli, to podaj źródło tych danych.

Jeśli Ci się "wydaje", to może sobie odpuść bajki.

Zainteresowanym polecam forum muratora: więcej konkretów a mniej wizjonerów (i mniej "lania wody").

rozwiń
Avatar
Gość / 19 lutego 2016 o 18:40
0
"Taka instalacja umożliwi właścicielom domów... sprzedaż prądu do sieci energetycznej." Chyba tu jest błąd, bo problem w tym, że taka instalacja UNIEMOŻLIWI sprzedaż nadwyżek prądu. Jak ktoś chce sprzedawać nadwyżki to musi założyć instalację bez dotacji. Te z dotacjami 65% z UE będą działać w systemie zamkniętym, czyli bez możliwości oddawania nadwyżek do sieci. Lublin nie jest tu żadnym wyjątkiem, bo takie dopłaty będą praktycznie w każdej gminie na Lubelszczyźnie, wiele już zakończyło zbieranie wniosków.
Avatar
crx / 19 lutego 2016 o 15:50
0

Szukają naiwniaków - nie ma szans na zwrot inwestycji, po 10 latach na bank panele trzeba bedzie wymienić. Polska jest krajem o umiarkowanym klimacie.

Dokładnie !!! Głos rozsądku !!! Poza tym panele zwracają się średnio po 18 latach ,a po 12 nie nadają się do dalszego użytkowania !!! To tak jak ze zmywarkami -MASZ OSZCZĘDNOŚĆ , ALE PŁACISZ WIĘCEJ  ...;-)))!!!

Avatar
Gość / 19 lutego 2016 o 15:13
0
Jeśli z farm fotowoltaicznych z Niemiec przywożą dostając - kupując je tam za jedno euro za sztukę 5 cio letnie panele bo Niemca utylizacja kosztuje tyle że lepiej je sprzedać Polakowi ,to ich żywotność i sprawność jest raczej nie dwudziestoletnia . Z zakupem paneli w detalu jest tak jak z płatnością za prąd z góry który te panele wytworzą przez ok 7 lat aby się nie łudzić to farmy fotowoltaiczne kupują panele hurtem za mniej niż 50 % ceny detalicznej. Tyle w temacie....
Avatar
Gość / 19 lutego 2016 o 13:38
0
35% które muszę pokryć z własnej kieszeni to 10 000 zł brutto. Rocznie wydaję 1 500 zł na energię elektryczną. Nie mogę przyjąć, że 10 000 zł zwróci się po 10/1.5 = 6.6 latach dlatego, że wykorzystuję tylko małą część wytwarzanej energii. Jeżeli założę bardzo optymistyczny stopień wykorzystania energii z fotowoltaiki w moim domu równy 38% (sprawdziłem to), to pieniądze zwrócą się po 17 latach. I to nie uwzględniając inflacji. Po jej uwzględnieniu pieniądze na pewno zwrócą się po 20+x latach. I wtedy być może, instalacja zacznie zarabiać na siebie. Dziękuję bardzo.
35% które muszę pokryć z własnej kieszeni to 10 000 zł brutto. Rocznie wydaję 1 500 zł na energię elektryczną. Nie mogę przyjąć, że 10 000 zł zwróci się po 10/1.5 = 6.6 latach dlatego, że wykorzystuję tylko małą część wytwarzanej energii. Jeżeli założę bardzo optymistyczny stopień wykorzystania energii z fotowoltaiki w moim domu równy 38% (sprawdziłem to), to pieniądze zwrócą się po 17 latach. I to nie uwzględniając inflacji. Po jej uwzględnieniu pieniądze na pewno zwrócą się po 20+x latach. I wtedy być może, instalacja zacznie zarabiać na s... rozwiń
Avatar
Gość / 19 lutego 2016 o 13:20
0
Uważam, że kolektory słoneczne do podgrzewania ciepłej wody są bardziej opłacalne.Nie trzeba palić na ciepłą wodę.Opał jest na lato zbędny. Rodzina siostry założyła w ubiegłym roku i jest bardzo zadowolona. Wracają z pracy, a w bojlerze gorąca woda.Do mycia, prysznica trzeba mieszać z zimną wodą.
Avatar
Gość / 19 lutego 2016 o 12:44
0
Nie wiem jak będzie w tm przypadku, ale przy podobnym programie w którym dopłacano do instalacji kolektorów do podgrzewania wody ( C.O i bieżącej ) był wymóg sfinansowania wstępnie całej imprezy z kredytu po czym gmina zwracała 65 % inwestycji a ty spłacałeś sobie pozostałą część kredytu. Niby wszystko ok bo można było się dogadać z bankiem co do wcześniejszej spłaty kredytu pozostaje jednak kwestia wszystkich opłat kredytowych które bank wziął dla siebie i które pokrywasz Ty. No i jak myślicie, kto był najbardziej zadowolony ?
Avatar
Gość / 19 lutego 2016 o 12:25
0
"Dopłacać" i "zaoszczędzić" w jednym zdaniu, w dodatku w związku przyczynowo-skutkowym. Typowy dzień zmarnowanej biurwy żyjącej w świecie pasjansa i instrukcji jak pisać projekty unijne.
Avatar
Gość / 19 czerwca 2017 o 10:54
0
najlepiej najpierw popytać o ceny takich paneli. firma ******klima-expert.pl/ ma niezłe ceny, więc warto podpytać, jak to u nich wychodzi dla konkretnych wodzajów i powierzchni. wiem, że są w stanie zaoferowac całkiem dobrą cenę nawet za niewielkie powierzchnie.
Avatar
eco-energia / 7 lutego 2017 o 14:21
0
Witam, w chwili obecnej ogłoszony jest nabór na dofinansowania do fotowoltaiki dla małych i średnich przedsiębiorstw (nabór startuje 28.02.2017). Jeżeli ktoś byłby zainteresowany więcej informacji można znaleźć na stronie eco-energia.pl oraz na stronach internetowych LAWPu.
Avatar
Jasio / 21 lutego 2016 o 18:56
0

Dokładnie !!! Głos rozsądku !!! Poza tym panele zwracają się średnio po 18 latach ,a po 12 nie nadają się do dalszego użytkowania !!! To tak jak ze zmywarkami -MASZ OSZCZĘDNOŚĆ , ALE PŁACISZ WIĘCEJ  ...;-)))!!!


Dokładnie !!! Głos rozsądku !!! Poza tym panele zwracają się średnio po 18 latach ,a po 12 nie nadają się do dalszego użytkowania !!! To tak jak ze zmywarkami -MASZ OSZCZĘDNOŚĆ , ALE PŁACISZ WIĘCEJ  ...;-)))!!!

Masz panele od 12 lat i sprawdziłeś to sam ?

Jeśli nie masz paneli, to podaj źródło tych danych.

Jeśli Ci się "wydaje", to może sobie odpuść bajki.

Zainteresowanym polecam forum muratora: więcej konkretów a mniej wizjonerów (i mniej "lania wody").

Masz panele od 12 lat i sprawdziłeś to sam ?

Jeśli nie masz paneli, to podaj źródło tych danych.

Jeśli Ci się "wydaje", to może sobie odpuść bajki.

Zainteresowanym polecam forum muratora: więcej konkretów a mniej wizjonerów (i mniej "lania wody").

rozwiń
Avatar
Gość / 19 lutego 2016 o 18:40
0
"Taka instalacja umożliwi właścicielom domów... sprzedaż prądu do sieci energetycznej." Chyba tu jest błąd, bo problem w tym, że taka instalacja UNIEMOŻLIWI sprzedaż nadwyżek prądu. Jak ktoś chce sprzedawać nadwyżki to musi założyć instalację bez dotacji. Te z dotacjami 65% z UE będą działać w systemie zamkniętym, czyli bez możliwości oddawania nadwyżek do sieci. Lublin nie jest tu żadnym wyjątkiem, bo takie dopłaty będą praktycznie w każdej gminie na Lubelszczyźnie, wiele już zakończyło zbieranie wniosków.
Avatar
crx / 19 lutego 2016 o 15:50
0

Szukają naiwniaków - nie ma szans na zwrot inwestycji, po 10 latach na bank panele trzeba bedzie wymienić. Polska jest krajem o umiarkowanym klimacie.

Dokładnie !!! Głos rozsądku !!! Poza tym panele zwracają się średnio po 18 latach ,a po 12 nie nadają się do dalszego użytkowania !!! To tak jak ze zmywarkami -MASZ OSZCZĘDNOŚĆ , ALE PŁACISZ WIĘCEJ  ...;-)))!!!

Avatar
Gość / 19 lutego 2016 o 15:13
0
Jeśli z farm fotowoltaicznych z Niemiec przywożą dostając - kupując je tam za jedno euro za sztukę 5 cio letnie panele bo Niemca utylizacja kosztuje tyle że lepiej je sprzedać Polakowi ,to ich żywotność i sprawność jest raczej nie dwudziestoletnia . Z zakupem paneli w detalu jest tak jak z płatnością za prąd z góry który te panele wytworzą przez ok 7 lat aby się nie łudzić to farmy fotowoltaiczne kupują panele hurtem za mniej niż 50 % ceny detalicznej. Tyle w temacie....
Avatar
Gość / 19 lutego 2016 o 13:38
0
35% które muszę pokryć z własnej kieszeni to 10 000 zł brutto. Rocznie wydaję 1 500 zł na energię elektryczną. Nie mogę przyjąć, że 10 000 zł zwróci się po 10/1.5 = 6.6 latach dlatego, że wykorzystuję tylko małą część wytwarzanej energii. Jeżeli założę bardzo optymistyczny stopień wykorzystania energii z fotowoltaiki w moim domu równy 38% (sprawdziłem to), to pieniądze zwrócą się po 17 latach. I to nie uwzględniając inflacji. Po jej uwzględnieniu pieniądze na pewno zwrócą się po 20+x latach. I wtedy być może, instalacja zacznie zarabiać na siebie. Dziękuję bardzo.
35% które muszę pokryć z własnej kieszeni to 10 000 zł brutto. Rocznie wydaję 1 500 zł na energię elektryczną. Nie mogę przyjąć, że 10 000 zł zwróci się po 10/1.5 = 6.6 latach dlatego, że wykorzystuję tylko małą część wytwarzanej energii. Jeżeli założę bardzo optymistyczny stopień wykorzystania energii z fotowoltaiki w moim domu równy 38% (sprawdziłem to), to pieniądze zwrócą się po 17 latach. I to nie uwzględniając inflacji. Po jej uwzględnieniu pieniądze na pewno zwrócą się po 20+x latach. I wtedy być może, instalacja zacznie zarabiać na s... rozwiń
Avatar
Gość / 19 lutego 2016 o 13:20
0
Uważam, że kolektory słoneczne do podgrzewania ciepłej wody są bardziej opłacalne.Nie trzeba palić na ciepłą wodę.Opał jest na lato zbędny. Rodzina siostry założyła w ubiegłym roku i jest bardzo zadowolona. Wracają z pracy, a w bojlerze gorąca woda.Do mycia, prysznica trzeba mieszać z zimną wodą.
Avatar
Gość / 19 lutego 2016 o 12:44
0
Nie wiem jak będzie w tm przypadku, ale przy podobnym programie w którym dopłacano do instalacji kolektorów do podgrzewania wody ( C.O i bieżącej ) był wymóg sfinansowania wstępnie całej imprezy z kredytu po czym gmina zwracała 65 % inwestycji a ty spłacałeś sobie pozostałą część kredytu. Niby wszystko ok bo można było się dogadać z bankiem co do wcześniejszej spłaty kredytu pozostaje jednak kwestia wszystkich opłat kredytowych które bank wziął dla siebie i które pokrywasz Ty. No i jak myślicie, kto był najbardziej zadowolony ?
Avatar
Gość / 19 lutego 2016 o 12:25
0
"Dopłacać" i "zaoszczędzić" w jednym zdaniu, w dodatku w związku przyczynowo-skutkowym. Typowy dzień zmarnowanej biurwy żyjącej w świecie pasjansa i instrukcji jak pisać projekty unijne.
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Działkowcy palą, a powinni kompostować. Straż miejska ostrzega, że palenie na działkach jest zabronione
alarm24

Działkowcy palą, a powinni kompostować. Straż miejska ostrzega, że palenie na działkach jest zabronione 0 5

Na dym z chwastów spalanych przez działkowiczów poskarżyła nam się jedna z Czytelniczek z rejonu Starego Gaju. Straż Miejska przyznaje, że palenie chwastów jest zabronione i przekonuje, że często bywa na działkach, ale ostatnio nie złapała nikogo za rękę

Międzynarodowe spektakle w Centrum Kultury w ramach projektu ARTIL
23 września 2019, 19:00

Międzynarodowe spektakle w Centrum Kultury w ramach projektu ARTIL 0 0

Lubelski Teatr Tańca zaprasza na pokazy spektakli realizowanych przez młodych artystów z Ukrainy, Austrii i Polski w ramach międzynarodowego projektu ARTIL. Prezentacje odbędą się 23 i 24 września o godz. 19 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12).

Koszykarscy cyrkowcy z Harlem Globetrotters ponownie odwiedzą Lublin
galeria

Koszykarscy cyrkowcy z Harlem Globetrotters ponownie odwiedzą Lublin 4 0

Najbardziej znani są z tego, że potrafią połączyć sport z dobrą zabawą, a na całym świecie mają miliony fanów. Harlem Globetrotters w przyszłym roku po raz drugi odwiedzą Lublin i dadzą popis swoich niezwykłych umiejętności

Uwarzyli ponad 100 rodzajów piw. Browar Zakładowy z Poniatowej bije rekordy

Uwarzyli ponad 100 rodzajów piw. Browar Zakładowy z Poniatowej bije rekordy 35 1

Nie ma tu wielkich maszyn, komputerów i hal produkcyjnych. Są za to kreatywni ludzie i dużo pomysłów. W ciągu 3,5 roku Browar Zakładowy z Poniatowej uwarzył ponad 100 różnych piw.

Spektakl "Miłość w Saybrook" w Lublinie
17 października 2019, 17:30

Spektakl "Miłość w Saybrook" w Lublinie 0 0

W czwartek, 17 października o godz. 17.30 oraz 20 w Centrum Spotkania Kultur zobaczymy spektakl Teatru 6. Piętro "Miłość w Saybrook" na podstawie sztuki Woody'ego Allena.

World Cleanup Day 2019 Lublin. Zebrali worki pełne "skarbów" w Lesie Dębówka [zdjęcia]
galeria

World Cleanup Day 2019 Lublin. Zebrali worki pełne "skarbów" w Lesie Dębówka [zdjęcia] 1 2

Ich nowe „skarby” to worki pełne śmieci, zużyte opony oraz stara wersalka i fotel. Członkowie grupy Posprzątajmy Lublin porządkowali w sobotę Las Dębówka. Tam, gdzie wcześniej leżały odpadki, stoją teraz tabliczki informacyjne

Tragiczny wypadek w okolicach Biłgoraja. Nie żyje rowerzysta

Tragiczny wypadek w okolicach Biłgoraja. Nie żyje rowerzysta 10 8

Kierujący bmw potrącił rowerzystę. Poszkodowany 51-latek został przewieziony do szpitala, jednak zmarł na skutek odniesionych obrażeń.

"Chcemy by część ulic nawiązywała do historii". Miejscowość istniejąca co najmniej od XVI wieku będzie miała patronów ulic

"Chcemy by część ulic nawiązywała do historii". Miejscowość istniejąca co najmniej od XVI wieku będzie miała patronów ulic 1 2

Nadchodzi historyczna chwila. Miejscowość istniejąca co najmniej od XVI wieku będzie miała patronów ulic. To ten moment, by zamieszkać przy ulicy o wymarzonej nazwie. Urzędnicy czekają na propozycje mieszkańców

Wielki sukces filmu o jazzowym pianiście związanym z Zamojszczyzną