Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 stycznia 2019 r.
20:35

Lublin: Szpital zrezygnował z etatu kardiologa na SOR

0 16 A A
(fot. Krzysztof Mazur)

– Szpital przy ul. Jaczewskiego zrezygnował z etatu kardiologa na SOR – alarmuje nasz Czytelnik. Dyrekcja SPSK4 zapewnia, że żaden pacjent nie ucierpi

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Konsultacje kardiologiczne na szpitalnym oddziale ratunkowym ma przeprowadzać lekarz dyżurny, który odpowiada za cały odział kardiologii (około 80 chorych i konsultacje w całym szpitalu). Naraża to pacjentów hospitalizowanych w Klinice Kardiologii, bo lekarz będzie musiał zostawić ich bez opieki ze względu na obciążenie konsultacjami w SOR – zaalarmował nas jeden z naszych Czytelników. Jego zdaniem, znacznie zwiększy to czas oczekiwania na badanie na izbie przyjęć. – Pacjenci, szczególnie kardiologiczni, będą czekać nawet 16 godzin – szacuje.

Szpital potwierdza, że zrezygnował z etatu kardiologa na SOR. Jednocześnie zapewnia, że nie będzie to miało żadnych negatywnych konsekwencji dla pacjentów.

– Zrezygnowaliśmy z tego etatu na szpitalnym oddziale ratunkowym, bo nie widzimy dla niego żadnego uzasadnienia ani organizacyjnego ani finansowego – tłumaczy Marta Podgórska, rzeczniczka SPSK4 w Lublinie. – Nie wydłuży to czasu oczekiwania na konsultację lekarza specjalisty – zapewnia.

Jak zaznacza Podgórska, szpitalnym oddział ratunkowy sąsiaduje z oddziałem kardiologicznym, gdzie na każdym dyżurze jest czterech lekarzy.

– Nie jest więc prawdą, że lekarz zostawia pacjentów z oddziału bez opieki, żeby zająć się pacjentami na SOR – zapewnia Podgórska.

Przyznaje, że czas pobytu niektórych pacjenci na SOR może wynosić 16 godzin, a nawet dłużej. – Nie jest to żadna tajemnica. Powodem nie jest jednak brak etatu kardiologa, tylko np. okoliczności związane z wykonaniem konkretnych badań – tłumaczy.
Dodaje, że etat kardiologa nie jest też wymagany w ramach centrum urazowego (szpital przy ul. Jaczewskiego jako jedyny w województwie lubelskim ma status centrum urazowego – red.).

– Przepisy tego nie nakazują. Była to więc nasza nadgorliwość, że taki etat stworzyliśmy. Jednak w procesie reorganizacji, która jest podyktowana m.in. względami finansowymi, zdecydowaliśmy się z niego zrezygnować – tłumaczy Podgórska.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 10 stycznia 2019 r. o 20:41
+21
80 chorych na jednego lekarza. Obejrzyjcie początkowe sceny Szeregowca Rayana, jak to lekarz konsultuje rannych podczas natarcia. Tak niedługo będzie wyglądała obsługa w naszych szpitalach.
Avatar
Gość / 10 stycznia 2019 r. o 22:00
+20
wcale nie ma 4 lekarzy 1. hemodynamista -wykonuje tylko zabiegi, 2 kolejnych zajmują sie pacjentami w Oddziale Intensywnej Terapii Kardiologicznej. 4 właśnie Oddziałowy to na niego spadła cała praca!!! niech Dyrekcja się nie kompromituje, to działanie na szkodę Pacjenta a twierdzą, że nic się nie stało teraz 1 lekarz ma być na SOR i w Oddziale jednocześnie!!! SKANDAL!!! a Pani Podgórska kłamie w gazecie jakby nigdy nic...
Avatar
Lublinianka / 10 stycznia 2019 r. o 23:42
+19
A etat kapelana został?
Avatar
FILUTEK z Lublina. / 11 stycznia 2019 r. o 02:12
+12
a przecież w przypadku zawału serca liczą się minuty. nie leczony natychmiast zawał robi spustoszenie w sercu. a karetki jeżdżą na sygnałach, tylko po co jeśli na SORze czeka się godzinami na lekarza. kierowcy- wasz wysiłek nie ma sensu, narażacie siebie i innych bez potrzeby. zwolnijcie!
Avatar
zły / 11 stycznia 2019 r. o 01:50
+12
Ten szpital ma najwieksze finansowanie w Lublinie, a na specjalistów w przychodni czeka sie najdłużej! Mało nie umarłem tam pod koniec 2015, 10 godz. czekania na lekarza, potem lezenie w sali obok, bez jedzenia, picia, nawet automatow tam wtedy nie było,  13 godz. czekania na tym SOR na decyzje lekarza, z bolem w klatce i wysokim cisnieniem, gdybym nie mial lekow i wody przy sobie to bym tego nie przeżyl, az w koncu wziąlem rano taxi i pojechalem do prywatnej przychodni...
Avatar
Julian Cezar III / 11 stycznia 2019 r. o 04:57
+7
"Jak zaznacza Podgórska, szpitalnym oddział ratunkowy sąsiaduje z oddziałem kardiologicznym" . To akurat nieprawda - SOR znajduje się na tzw. wysokim parterze a oddział kardiologii na pierwszym pietrze ... chyba , że to rzeczywiście "sąsiedztwo" ...
Avatar
sor jest dobry / 11 stycznia 2019 r. o 14:29
+5
Właśnie czytam te nie które komentarze. Pracuje na SOR tylko w innym mieście i jaki wniosek przyszedł mi właśnie do głowy . Wy tak zwani pacjenci ze 100 osób które próbują się dostać do lekarza udając chorych, mdlejących, kłamiących że mają bóle w KLP. Z pośród was my pracownicy SOR musimy wyłonić 20% osób naprawdę chorych. I wy się wypowiadacie jak to czekacie 10 godzin. Większa część z was poradziła by sobie kupując w aptece zwykłą tabletkę. Ale cóż nasz bogaty kraj i przecież płacę podatki to mi się należy.
Avatar
sory / 10 stycznia 2019 r. o 22:53
+5
Ciekawe co bedzie jak sie pojawi ktos z urzedu z problemami kardiologicznymi?Kto do kogo bedzie dzwonil zeby przyspieszyc konsultacje.Kto bedzie pisal wyjasnienia na skargi pacjentow.Zobaczymy co przyniesie czas.Raczej niczego dobrego spodziewsc sie nie mozna.Oszczedzanie w dwoch najbardziej obciazonych oddzialach:SOR i kardiologia.Pocieszjace jest tylko to ze za te zmiany, ktore ida w niewlasciwym kierunku bedzie odpowiadac dyrekcja.Blad organizacyjny latwo bedzie mozna wykazac.Nie dostaja wsparcia najciezej pracujacy. Czy ktos to wreszcie zauwazy
Avatar
byłemczekałem / 11 stycznia 2019 r. o 08:09
+3
Tam przecież i tak czeka się "naście" godzin więc o co tyle krzyku. Dobra zmiana.
Avatar
gość / 10 stycznia 2019 r. o 21:44
+3
Czy to prawda co ta pani mówi: "(...)Przepisy tego nie nakazują. Była to więc nasza nadgorliwość, że taki etat stworzyliśmy"? Nie ma takiego obowiązku?
Avatar
halinus F. / 11 stycznia 2019 r. o 17:32
+1
A tam......w klinice w Aninie, około godz. 14-stej, nie było ani jednego lekarza.....a wydało się, bo...jeden z pacjentów stracił przytomność. A panie pielęgniarki wrzeszczały na caaały oddział "Nie ma lekarza, nie ma lekarza !," i wpadły w panikę, żałosne to było, totalny zamęt, chyba trafiło się im po raz pierwszy.. Powiem tak, cyrk to za lekkie określenie. Umierającego człowieka zawieziono z oddział OIOM na łóżku, na którym leżał. A my pacjenci patrzyliśmy na ten zamęt, i ktoś komentował : "Trzeba chyba zmienić szpital....". Nie wiem jaki był finał....wolę nie wiedzieć
A tam......w klinice w Aninie, około godz. 14-stej, nie było ani jednego lekarza.....a wydało się, bo...jeden z pacjentów stracił przytomność. A panie pielęgniarki wrzeszczały na caaały oddział "Nie ma lekarza, nie ma lekarza !," i wpadły w panikę, żałosne to było, totalny zamęt, chyba trafiło się im po raz pierwszy.. Powiem tak, cyrk to za lekkie określenie. Umierającego człowieka zawieziono z oddział OIOM na łóżku, na którym leżał. A my pacjenci patrzyliśmy na ten zamęt, i ktoś komentował : "Trzeba chyba zmienić szpital..... rozwiń
Avatar
sor jest dobry / 11 stycznia 2019 r. o 14:29
+5
Właśnie czytam te nie które komentarze. Pracuje na SOR tylko w innym mieście i jaki wniosek przyszedł mi właśnie do głowy . Wy tak zwani pacjenci ze 100 osób które próbują się dostać do lekarza udając chorych, mdlejących, kłamiących że mają bóle w KLP. Z pośród was my pracownicy SOR musimy wyłonić 20% osób naprawdę chorych. I wy się wypowiadacie jak to czekacie 10 godzin. Większa część z was poradziła by sobie kupując w aptece zwykłą tabletkę. Ale cóż nasz bogaty kraj i przecież płacę podatki to mi się należy.
Avatar
Z poważaniem / 11 stycznia 2019 r. o 11:06
+2
Jedzenia?? Chory człowiek apetytu nie ma
Avatar
Gość / 11 stycznia 2019 r. o 08:32
+2
Co ta rzecznik opowiada? Byłam na SOR z tatą, z powodów kardiologicznych właśnie i na badania się czekało tyle ile powinno. Za to w nieskończoność się czekało żeby się ktokolwiek pacjentem zajął. Siedział tam od rana do wieczora, nikt nie chciał udzielić żadnych informacji, źle się czuł, a na dodatek ledwo znalazło się miejsce żeby usiadł.....skandaliczne warunki i skandaliczne tłumaczenie tej Pani. Każdy kto tam zawitał to wie jak to wszystko wygląda i się skarży. Więc jak kardiologa nie będzie na stałe to nie wyobrażam tego sobie. Tym sorem to powinien się ktoś na poważnie zainteresować i wyciągnąć konsekwencje za złą organizację
Co ta rzecznik opowiada? Byłam na SOR z tatą, z powodów kardiologicznych właśnie i na badania się czekało tyle ile powinno. Za to w nieskończoność się czekało żeby się ktokolwiek pacjentem zajął. Siedział tam od rana do wieczora, nikt nie chciał udzielić żadnych informacji, źle się czuł, a na dodatek ledwo znalazło się miejsce żeby usiadł.....skandaliczne warunki i skandaliczne tłumaczenie tej Pani. Każdy kto tam zawitał to wie jak to wszystko wygląda i się skarży. Więc jak kardiologa nie będzie na stałe to nie wyobrażam tego sobie. Tym so... rozwiń
Avatar
byłemczekałem / 11 stycznia 2019 r. o 08:09
+3
Tam przecież i tak czeka się "naście" godzin więc o co tyle krzyku. Dobra zmiana.
Avatar
Rwetes / 11 stycznia 2019 r. o 07:06
+1
Chorzy na L4 pracownicy szpitala nie obciążają funduszu płac tej jednostki. "Chorzy" dostaną z ZUS chorobowe. Za zaoszczędzony finans szef szpitala musi i łaski nie robi zatrudnić na umowę zastępcę. Jeśli nie potrafisz zarządzać firmą nie pchaj się na afisz. W PRL takie problemy były nie do pomyślenia.
Avatar
Julian Cezar III / 11 stycznia 2019 r. o 04:57
+7
"Jak zaznacza Podgórska, szpitalnym oddział ratunkowy sąsiaduje z oddziałem kardiologicznym" . To akurat nieprawda - SOR znajduje się na tzw. wysokim parterze a oddział kardiologii na pierwszym pietrze ... chyba , że to rzeczywiście "sąsiedztwo" ...
Avatar
FILUTEK z Lublina. / 11 stycznia 2019 r. o 02:12
+12
a przecież w przypadku zawału serca liczą się minuty. nie leczony natychmiast zawał robi spustoszenie w sercu. a karetki jeżdżą na sygnałach, tylko po co jeśli na SORze czeka się godzinami na lekarza. kierowcy- wasz wysiłek nie ma sensu, narażacie siebie i innych bez potrzeby. zwolnijcie!
Avatar
zły / 11 stycznia 2019 r. o 01:50
+12
Ten szpital ma najwieksze finansowanie w Lublinie, a na specjalistów w przychodni czeka sie najdłużej! Mało nie umarłem tam pod koniec 2015, 10 godz. czekania na lekarza, potem lezenie w sali obok, bez jedzenia, picia, nawet automatow tam wtedy nie było,  13 godz. czekania na tym SOR na decyzje lekarza, z bolem w klatce i wysokim cisnieniem, gdybym nie mial lekow i wody przy sobie to bym tego nie przeżyl, az w koncu wziąlem rano taxi i pojechalem do prywatnej przychodni...
Avatar