Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 marca 2016 r.
6:50

Nowy odcinek Trasy Zielonej: Przedłużą dwupasmówkę, ale nie wzdłuż torów i lasu

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 26 A A

Miasto zleca projekt nowego odcinka Trasy Zielonej i przebudowy skrzyżowania z Krochmalną i Diamentową. W sprawie dalszej części są sprzeczne deklaracje. Ratusz kilka dni temu potwierdził, że wciąż myśli o dwupasmówce dzielącej Czuby od lasu. Zaraz potem... zaprzeczył

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ogłoszenie o przetargu na projekt nowej drogi ma się ukazać w ciągu kilku dni. – Wysłaliśmy je do publikacji w unijnym biuletynie – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. Planowana ulica ma być dalszym ciągiem ul. Lubelskiego Lipca ’80, która teraz kończy się koło stadionu Arena Lublin skrzyżowaniem z ul. Cukrowniczą. Dwupasmówka ma biec równolegle do jednojezdniowego odcinka ul. Krochmalnej aż do skrzyżowania z ul. Diamentową, które zmieni swój kształt. Dalej ruch w kierunku Kraśnika przejąć ma ul. Jana Pawła II.

Zamieszanie zrobiło się za to wokół dalszej części drogi. O dwujezdniowej drodze biegnącej między lasem a osiedlami Górki, Widok i Poręba zaczęło się mówić już wiele lat temu. I na razie skończyło się na słowach. Na to, że ulica nigdy nie powstanie liczą ci, dla których jej budowa oznaczałaby, że zamiast zieleni i śpiewu ptaków będą mieć za oknami asfalt i pędzące tiry.

Obawy przyleśnych osiedli miały rozwiać oficjalne zapowiedzi miasta, że ruchliwa arteria jednak tu nie powstanie, a Trasa Zielona (kończąca się teraz obok stadionu) dotrze tylko w rejon klubu jeździeckiego, a dalej jej rolę przejmie ul. Jana Pawła II. Przekonaniem, że tak będzie zachwiała kilka dni temu odpowiedź, której miasto udzieliło radnej Marcie Wcisło (PO) pytającej o przebieg planowanych odcinków drogi zwanej roboczo Trasą Zielona, zaś oficjalnie ul. Lubelskiego Lipca ’80.

W piśmie, które dostała radna czytamy o przetargu na odcinek od Cukrowniczej do Krochmalnej i o tym, że „dalszy przebieg tzw. Trasy Zielonej w kierunku obwodnicy zachodniej miasta pozostaje nadal w fazie koncepcyjnej”.

Jak to się ma do deklaracji, że Trasa Zielona zakończy się na skrzyżowaniu z ul. Krochmalną i Diamentową? – Radna dostała nieprecyzyjną odpowiedź, prezydent zrezygnował z budowy Trasy Zielonej obok lasu – twierdzi Krzyżanowska. – Jeżeli wzmianki o tym odcinku Trasy Zielonej są jeszcze w jakichś dokumentach, trzeba je będzie wycofać.

Miasto przyznaje za to, że pod lasem... może powstać inna droga. – Ale lokalna, mająca skomunikować nowe osiedla. Taka inwestycja jest rozważana, ale w tej sprawie nie ma jeszcze decyzji – mówi rzeczniczka. – Przydałaby się taka lokalna droga odciążająca zatłoczona ul. Bursztynową. Mogłaby biec od Filaretów do Granitowej, choć patrząc na rozwój nowych osiedli pewnie przydałaby się dalej, w stronę Konopnicy – ocenia Ryszard Czerwieniec, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Czuby Południowe. – Mogłaby tędy pojechać także komunikacja miejska, bo wiele osób ma tu daleko na przystanek – dodaje.

Ratusz zastrzega, że droga na tyłach os. Widok mogłaby powstać „w przeciągu kilku-kilkunastu lat”.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 marca 2016 r. o 15:00
+1
hahahahhaahahahahaaa srać mi się chce od tych wypocin to nagle droga się do osiedli zbliża??!! przecież mieszkańcy czubów wiedzieli, że droga jest w planach więc co teraz piszczą !!
Avatar
opiniak.tom / 17 marca 2016 r. o 22:04
+1

Ta droga dwujezdniowa jest potrzebna jak tlen i miała być już dawno na wytyczonym szlaku. mieszkałem na Turkusowej 3. Z okna widziałem las i kolej. I co miałem protestować, że osiedle mi budują pod oknami? To że tam będzie dwupasmówka widać po zostawionym pasie nieużytków. Stoją tam tam też kręgi przyszłej kanalizacji burzowej. To jedyna szansa na odkorkowanie Jana PAwła, która jeszcze parę lat temu była tak pusta, że dziwiły światła. W planie była i ma być.

Avatar
Jedendwatrzy / 17 marca 2016 r. o 20:14
+1

Większość mieszkańców peryferyjnych dzielnic wywodzi się ze wsi i nie wiedzieli, że istnieje coś takiego jak plan zagospodarowania przestrzennego. Najdziwniejsze jest ich oburzenie, że tamtędy ma przebiegać droga szybkiego ruchu. Nie rozumiem tego, skoro o Trasie Zielonej przebiegającej wzdłuż torów mówi się od kilkudziesięciu lat. Obecni chętni na mieszkania też są zadziwieni, gdy pytam czy oglądali plan zagospodarowania przestrzennego dzielnicy, w której chcą kupić mieszkanie. Podobnie było z mieszkańcami na Nałkowskich, którzy kupując mieszkania za grosze "nie zauważyli", że był tam już tor :/ Czuby, Poręba i Węglinek są tak wielkim skupiskiem ludzi, że konieczne są nowe drogi, inaczej staniemy w korkach 24h, a nie tylko w godzinach szczytu. Niestety, chce się mieszkać w mieście, to bez dróg nie podziałamy. Jeśli ktoś w mieście szuka ciszy i spokoju, to pomylił kierunki. Powinien wrócić na wieś.

Większość mieszkańców peryferyjnych dzielnic wywodzi się ze wsi i nie wiedzieli, że istnieje coś takiego jak plan zagospodarowania przestrzennego. Najdziwniejsze jest ich oburzenie, że tamtędy ma przebiegać droga szybkiego ruchu. Nie rozumiem tego, skoro o Trasie Zielonej przebiegającej wzdłuż torów mówi się od kilkudziesięciu lat. Obecni chętni na mieszkania też są zadziwieni, gdy pytam czy oglądali plan zagospodarowania przestrzennego dzielnicy, w której chcą kupić mieszkanie. Podobnie było z mieszkańcami na Nałkowskich, którzy kupując ... rozwiń

Avatar
pawel / 16 kwietnia 2016 r. o 13:03
0
Także popieram. Nie dajemy się zwariować. Tam jest rezerwat przyrody to i drogi nie może być.
Avatar
franek / 16 kwietnia 2016 r. o 13:01
0
Bardzo dobrze.nie będzie dwupasmowki przy torach. W końcu droga lokalna wystarczy. Na pewno zmniejszy to obciążenie bursztynowej. Brawo prezydent @
Avatar
Gość / 17 marca 2016 r. o 17:58
0
"Przesiądźcie się na rowery to nie będziecie mieli korków. " - idioto, najpierw zacznij pracować na etacie, nastęnie spłódź dwójkę dzieci w różnym wieku, a dopiero potem zanim zaczniesz radzić innym przesiąść się na rower zacznij od siebie: zawoź na rowerze jedno dziecko do przedszkola, drugie do szkoły, potem jedź do pracy, a wracając odbierz dzieci i zrób zakupy. PS. Skąd się biorą takie czubki, które wszystkich ludzi powsadzałyby na rowery?
Avatar
Gość / 17 marca 2016 r. o 14:40
0
Przesiądźcie się na rowery to nie będziecie mieli korków. Ile by dróg nie powstało to i tak na każdej będzie duży ruch i co za tym idzie korki.
Avatar
Gość / 17 marca 2016 r. o 14:15
0
JP II nie może spełniać elementu obwodnicy miasta(południe wschód) ona dzisiaj już stoi,również tragedia jest na Bursztynowej ,która miała byśc w załozeniu ulica osiedlowa ,Powciinna powstać trasa równolegle z torami az do wysokosci wezła z obwodnicą zacchód(ok.Konopnicy)
Avatar
Gość / 17 marca 2016 r. o 13:03
0
oczywiscie powinna byc puszczona zgodnie ze starymi planami, zmodyfikowanymi o tyle zeby ta nowa trase obudowac lekko futurystycznie od gory w a la tunel/droge z daszkiem co by maksymanie zminimalizowac halasliwosc dla mieszkancow, moznaby bylo moze nawet troche wkopac itp takim sposobem nawet okoliczni mieszkancy niebardzo mieliby sie do czego przyczepic, a udroznilo by to znacznie i jp i bursztynowa, i w koncu w lbn po latach byla by choc namiastka tunelu
Avatar
Gość / 17 marca 2016 r. o 12:22
0
Jak wygląda jazda JPII każdy kierowca jadący ta trasa wie....korki, korki itd...Jak miast ma zamiar udrożnić te trasę skoro wybudowało na niej "buble drogowe" rondo Kowcza, buspasy, trakcje trolejbusową ....Wszystko to sprawia kolosalne korki i mała przepustowość trasy !!! Trasa zmieni nazwę nie Zielona tylko Korkowa....Trasa wzdłuż torów była planowana już ponad 30lat temu jak i dworzec....ale widać deweloperzy maja silę przebicia...pieniądze i.....urzędników za sobą!!!!
Avatar
pawel / 16 kwietnia 2016 r. o 13:03
0
Także popieram. Nie dajemy się zwariować. Tam jest rezerwat przyrody to i drogi nie może być.
Avatar
franek / 16 kwietnia 2016 r. o 13:01
0
Bardzo dobrze.nie będzie dwupasmowki przy torach. W końcu droga lokalna wystarczy. Na pewno zmniejszy to obciążenie bursztynowej. Brawo prezydent @
Avatar
Gość / 21 marca 2016 r. o 15:00
+1
hahahahhaahahahahaaa srać mi się chce od tych wypocin to nagle droga się do osiedli zbliża??!! przecież mieszkańcy czubów wiedzieli, że droga jest w planach więc co teraz piszczą !!
Avatar
opiniak.tom / 17 marca 2016 r. o 22:04
+1

Ta droga dwujezdniowa jest potrzebna jak tlen i miała być już dawno na wytyczonym szlaku. mieszkałem na Turkusowej 3. Z okna widziałem las i kolej. I co miałem protestować, że osiedle mi budują pod oknami? To że tam będzie dwupasmówka widać po zostawionym pasie nieużytków. Stoją tam tam też kręgi przyszłej kanalizacji burzowej. To jedyna szansa na odkorkowanie Jana PAwła, która jeszcze parę lat temu była tak pusta, że dziwiły światła. W planie była i ma być.

Avatar
Jedendwatrzy / 17 marca 2016 r. o 20:14
+1

Większość mieszkańców peryferyjnych dzielnic wywodzi się ze wsi i nie wiedzieli, że istnieje coś takiego jak plan zagospodarowania przestrzennego. Najdziwniejsze jest ich oburzenie, że tamtędy ma przebiegać droga szybkiego ruchu. Nie rozumiem tego, skoro o Trasie Zielonej przebiegającej wzdłuż torów mówi się od kilkudziesięciu lat. Obecni chętni na mieszkania też są zadziwieni, gdy pytam czy oglądali plan zagospodarowania przestrzennego dzielnicy, w której chcą kupić mieszkanie. Podobnie było z mieszkańcami na Nałkowskich, którzy kupując mieszkania za grosze "nie zauważyli", że był tam już tor :/ Czuby, Poręba i Węglinek są tak wielkim skupiskiem ludzi, że konieczne są nowe drogi, inaczej staniemy w korkach 24h, a nie tylko w godzinach szczytu. Niestety, chce się mieszkać w mieście, to bez dróg nie podziałamy. Jeśli ktoś w mieście szuka ciszy i spokoju, to pomylił kierunki. Powinien wrócić na wieś.

Większość mieszkańców peryferyjnych dzielnic wywodzi się ze wsi i nie wiedzieli, że istnieje coś takiego jak plan zagospodarowania przestrzennego. Najdziwniejsze jest ich oburzenie, że tamtędy ma przebiegać droga szybkiego ruchu. Nie rozumiem tego, skoro o Trasie Zielonej przebiegającej wzdłuż torów mówi się od kilkudziesięciu lat. Obecni chętni na mieszkania też są zadziwieni, gdy pytam czy oglądali plan zagospodarowania przestrzennego dzielnicy, w której chcą kupić mieszkanie. Podobnie było z mieszkańcami na Nałkowskich, którzy kupując ... rozwiń

Avatar
Gość / 17 marca 2016 r. o 17:58
0
"Przesiądźcie się na rowery to nie będziecie mieli korków. " - idioto, najpierw zacznij pracować na etacie, nastęnie spłódź dwójkę dzieci w różnym wieku, a dopiero potem zanim zaczniesz radzić innym przesiąść się na rower zacznij od siebie: zawoź na rowerze jedno dziecko do przedszkola, drugie do szkoły, potem jedź do pracy, a wracając odbierz dzieci i zrób zakupy. PS. Skąd się biorą takie czubki, które wszystkich ludzi powsadzałyby na rowery?
Avatar
Gość / 17 marca 2016 r. o 14:40
0
Przesiądźcie się na rowery to nie będziecie mieli korków. Ile by dróg nie powstało to i tak na każdej będzie duży ruch i co za tym idzie korki.
Avatar
Gość / 17 marca 2016 r. o 14:15
0
JP II nie może spełniać elementu obwodnicy miasta(południe wschód) ona dzisiaj już stoi,również tragedia jest na Bursztynowej ,która miała byśc w załozeniu ulica osiedlowa ,Powciinna powstać trasa równolegle z torami az do wysokosci wezła z obwodnicą zacchód(ok.Konopnicy)
Avatar
Gość / 17 marca 2016 r. o 13:03
0
oczywiscie powinna byc puszczona zgodnie ze starymi planami, zmodyfikowanymi o tyle zeby ta nowa trase obudowac lekko futurystycznie od gory w a la tunel/droge z daszkiem co by maksymanie zminimalizowac halasliwosc dla mieszkancow, moznaby bylo moze nawet troche wkopac itp takim sposobem nawet okoliczni mieszkancy niebardzo mieliby sie do czego przyczepic, a udroznilo by to znacznie i jp i bursztynowa, i w koncu w lbn po latach byla by choc namiastka tunelu
Avatar
Gość / 17 marca 2016 r. o 12:22
0
Jak wygląda jazda JPII każdy kierowca jadący ta trasa wie....korki, korki itd...Jak miast ma zamiar udrożnić te trasę skoro wybudowało na niej "buble drogowe" rondo Kowcza, buspasy, trakcje trolejbusową ....Wszystko to sprawia kolosalne korki i mała przepustowość trasy !!! Trasa zmieni nazwę nie Zielona tylko Korkowa....Trasa wzdłuż torów była planowana już ponad 30lat temu jak i dworzec....ale widać deweloperzy maja silę przebicia...pieniądze i.....urzędników za sobą!!!!