Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 lipca 2019 r.
20:49

Jest już ustalona data Marszu Równości w Lublinie. Organizator: "Nie chcemy, by powtórzyły się obrazki z Białegostoku"

581 195 A A

Już po raz drugi Marsz Równości może przejść ulicami Lublina. Organizatorzy zeszłorocznego wydarzenia chcą je powtórzyć mimo obaw przed zamieszkami. Obawy wzrosły po tym, jak niedawny marsz w Białymstoku spotkał się z falą agresji, o której głośno jest nawet poza granicami kraju.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Data lubelskiego marszu, mającego być demonstracją przeciw wszelkiej dyskryminacji, została już ustalona, ale organizatorzy na razie trzymają ją w tajemnicy.

– Termin znamy od bardzo dawna, ale dopóki nie zarejestrujemy manifestacji w Urzędzie Miasta, nie chcemy o tym głośno mówić – wyjaśnia Bartosz Staszewski, jeden z działaczy planujących wydarzenie.

Rok temu prezydent Lublina zakazał zarówno samego marszu, jak też zapowiadanej kontrmanifestacji. Tłumaczył to obawą przed ulicznymi zamieszkami. Jego zakaz został uchylony przez sąd i obie demonstracje doszły do skutku. Nie było spokojnie, bo wśród przeciwników Marszu Równości były też osoby agresywne i dopuszczające się napaści na policjantów. Rannych zostało ośmiu funkcjonariuszy, zatrzymano 21 osób, część stanęła przed sądem.

Czy również w tym roku prezydent zakaże zgromadzenia? – Nie wypowiem się w kwestii, w której nie ma złożonego wniosku – odpowiada Krzysztof Żuk. – Urząd zawsze działa stosownie do wniosku.

– Jeśli prezydent w tym roku ponownie spróbuje zablokować marsz, musi się moralnie liczyć z tym, że każda tego typu przeszkoda może nam utrudnić zabezpieczenie manifestacji – ocenia Staszewski.

Marsz Równości w Lublinie. Galeria zdjęć

W tym roku obawy przed zamieszkami mogą być większe po tym, co stało się w miniony weekend w Białymstoku, gdzie na tęczowy marsz poleciały kamienie, zgniłe jaja, kopniaki i ciosy. – To, co tam widzieliśmy, było dla nas szokiem – mówi organizator lubelskiego marszu. Białostockie zamieszki odnotowały nawet zagraniczne media, od francuskiego „Le Monde” przez brytyjskie BBC, po amerykański CNN.

Organizator lubelskiego marszu przyznaje, że już kilkakrotnie rozmawiał z policją o zabezpieczeniu manifestacji. – Na pewno będziemy chcieli, by podczas naszego wydarzenia na końcu pochodu jechała opłacona przez nas karetka. Oczekujemy też, że policja będzie reagowała na bieżąco na wszelkie incydenty i wyłapywała z tłumu osoby rzucające kamieniami czy petardami. Nie chcemy, by powtórzyły się obrazki z Białegostoku – mówi Staszewski.

– Mogę tylko ubolewać nad tym, co stało się w Białymstoku, ponieważ takich sytuacji nie chcielibyśmy oglądać ani w Lublinie, ani w innych miastach. Widać wyraźnie słabość systemu prawnego, słabość działalności administracji rządowej – komentuje prezydent Lublina, który od zeszłorocznego, pierwszego w naszym mieście Marszu Równości, oczekuje zmian w przepisach.

– Ustawa uprawnia prezydenta do wydania zakazu manifestacji, a jednocześnie, jak było widać w przypadku Białegostoku, prezydent nie ma władztwa nad policją, nie ma wpływu na zapewnienie bezpieczeństwa, nie może skutecznie zablokować kontrmanifestacji, które prowadzą do siłowych rozwiązań – dodaje prezydent.

Zrzutka na tęczowe kaski

Na portalu pomagam.pl trwa już zbiórka na zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom Marszu Równości. Cel: 10 tys. zł. Pieniądze są zbierane m.in. na: środki do dekontaminacji przy kontakcie z gazem pieprzowym dla uczestników marszu; stopery do ochraniania słuchu przed petardami; tęczowe kaski ochronne dla najbardziej narażonych. „Dodatkowo chcielibyśmy całe stowarzyszenie przeszkolić z udzielania pierwszej pomocy” – piszą organizatorzy marszu.

Zobacz także: Marsz Równości w Lublinie. Zamieszki wywołane przez przeciwników marszu

Sonda: Co sądzisz o Marszu Równości w Lublinie?

Liczba głosów: 2201
56.11%
Powinien zostać zakazany
43.89%
Nie mam nic przeciwko
e-Wydanie

Komentarze 195

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
McAvity / 25 lipca 2019 o 07:39
+48
Sonda jest bez sensu, bo właśnie dlatego w państwie demokratycznym obowiązuje wolność zgromadzeń, żeby większość nie mogła represjonować mniejszości (jakakolwiek by ona była, np. nauczycieli, górników, niepełnosprawnych). Nie można nikomu zakazywać reprezentować swoich poglądów, oczywiście pod warunkiem jeśli nie łamie prawa.
Avatar
Gość / 24 lipca 2019 o 21:23
+39
Na początku napiszę, że jestem 42 letnim gejem. Nie rozumiem po co to jest organizowane! Nie obnoszę się ze swoją orientacją i nikogo nie chcę do niej agresywnie nakłaniać. Nie wiem o co tym ludziom chodzi, chyba może o to żeby 99% społeczeństwa nas znienawidziło.
Avatar
Kowal / 25 lipca 2019 o 07:47
+38
Ja zawijam rodzinę i wyjeżdżam z Lublina z lubelszczyzny tu się źle dzieje bardzo,jest dziadostwo brak pracy brak perspektyw nigdy tu nie wrócę widziałem inne lepsze szczesliwsze życie na zachodzie Polski i prace nie za jałmużnę i na lewo .
Avatar
Gość / 24 lipca 2019 o 21:01
+33
Niech sami opłaca sobie ochronę czego my mamy to sponsorowac
Avatar
Anka / 24 lipca 2019 o 21:14
+32
Ludzie ogarnijcie sie, po co to wogle organizowac. Na ulicach jeden wielki strach. Mało policja ma roboty? Mają inne orientacje to niech mają ale po cholerę wychodzić na ulicę????? Mówcie kiedy to zostanę w domu!!!!
Avatar
Gość / 24 lipca 2019 o 20:59
+29
I znowu centrum Lublina zakorkowane przed kilka godzin bo jakieś stowarzyszenie liczące kilka osób robi sobie marsz!
Avatar
Gość / 24 lipca 2019 o 21:16
+28
W końcu dojdzie do rozlewu krwi i skończy się prowokowanie.
Avatar
greg er / 24 lipca 2019 o 20:59
+27
wyraźnie ludzie dają do zrozumienia NIE dla tych kolorowych po co na siłe prowokują? niech sobie żyją ale po co chcą publicznie się z tym odnoszą!
Avatar
Ten / 24 lipca 2019 o 21:56
+25
Zacznijmy od samej nazwy "Marsz równości". Co się czemu ma równać? Geje i lesbijki mają być równi ludziom pozostającym w związkach heteroseksualnych? Wynaturzenie ma być równe temu co jest zgodne z naturą? To chyba żart. Do organizatorów i fanów tego czegoś: Chcecie ludziom powiedzieć, że z waszych, nazwijmy je "Równych" związków możecie mieć dzieci i tworzyć normalne rodziny? Że mężczyzna i drugi mężczyzna uprawiający seks to normalne i równe temu, co jest w związku mężczyzny z kobietą? Jeśli tak sądzicie a zapewne tak jest to przede wszystkim powinniście być świadomi, że nie jest to zgodne z naturą ludzką - to po pierwsze. Po drugie - jest was kilka procent w stosunku do reszty nazwijmy ją umownie normalnej populacji. Więc komu i czemu ma służyć ten wasz marsz równości? Chcecie eksponować czyny niezgodne z ludzką naturą? Chcecie mówić małym dzieciom, że jak będzie miało dwóch tatusiów albo dwie mamusie to wszystko będzie ok? To jest chore. Jeśli to chcecie eksponować to współczuję bo nigdy nie będziecie równi. Nigdy nie będzie społecznej zgody na to, żeby robić ludziom przysłowiową wodę z mózgów. Najpierw niech z waszych nienaturalnych związków zaczną rodzić się dzieci a potem je sobie indoktrynujcie. Dopóki tego nie będzie dopóty nie ma mowy o żadnej równości bo póki co to z waszych związków możecie rodzić ale... kamienie z nerek. A ja moje dziecko zamierzam chronić przed czymś co jest sprzeczne z naturą. Pozdrawiam wszystkich myślących.
Zacznijmy od samej nazwy "Marsz równości". Co się czemu ma równać? Geje i lesbijki mają być równi ludziom pozostającym w związkach heteroseksualnych? Wynaturzenie ma być równe temu co jest zgodne z naturą? To chyba żart. Do organizatorów i fanów tego czegoś: Chcecie ludziom powiedzieć, że z waszych, nazwijmy je "Równych" związków możecie mieć dzieci i tworzyć normalne rodziny? Że mężczyzna i drugi mężczyzna uprawiający seks to normalne i równe temu, co jest w związku mężczyzny z kobietą? Jeśli tak sądzicie a zapewne tak j... rozwiń
Avatar
Gość 51 / 24 lipca 2019 o 21:17
+25
W czym uczestnicy marszu są dyskryminowani, poza brakiem potomstwa (dotyczy to gejów) i naturalnej odmowy adopcji dzieci ze względu na wymóg zapewnienia dziecku naturalnych warunków wychowania - może Ktoś odpowie na moje pytanie.
Avatar
:) / 4 sierpnia 2019 o 11:50
+1
Widac ze te marsze sa potrzebne i pozyteczne- najgłupsze dresiarstwo chociaż przez chwilę moze sie poczuc do czegoś potrzebne, broniąc "tradycyjnych wartości" (typu bicie okradanie ludzi i chlanie szczanie po bramach) przed strasznymi potworami lgbt :)
Avatar
charam daleko / 4 sierpnia 2019 o 10:35
-4
polecam pobić rekord guinessa na plucie w te pedalstwo
Avatar
Gość / 31 lipca 2019 o 12:00
+1
"+ Nadchodzą dni, w których nie będzie innej możliwości, jak być ze Mną i wypełniać Moją wolę, albo być z szatanem i walczyć przeciwko Mnie. Ufność rozstrzygać będzie, gdzie kto się znajdzie - po czyjej stronie."
Avatar
świat Monty Pythona... / 28 lipca 2019 o 10:57
+9
„Chcę być kobietą i mieć dzieci! - to moje niezbywalne prawo jako mężczyzny! - Doskonały fragment komedii Żywot Briana ekipy Monty Pythona...
Avatar
Kamil / 27 lipca 2019 o 23:08
-1
Ludzi trzeba wyjebać tych pedałuw i lezbijek z całej poski Kamil
Avatar
Opat / 27 lipca 2019 o 17:52
+1
Twoje rozumowanie,Opacie, zawiera jeden poważny błąd. Otóż przeceniasz możliwości intelektualne środowisk kibolsko-menelskich, które tak uwielbiają robić zadymy przy marszach lgbt. Zachowanie spokoju wymagałoby już dużej dozy rozumowania i mądrości, co u bezzębnych i łysych "patriotów" może być ciężkie...
 Cieszę się, że chociaż reszta mojego wywodu nie pozostawia wątpliwości. 
Avatar
Opat / 27 lipca 2019 o 17:49
+1
Po raz któryś z rzędu od wielu lat proszę o dowód na biologiczne podłoże homoseksualizmu. Jak dotąd takiego dowodu nie otrzymałem.
To znaczy, że co wg. ciebie z każdego można zrobić homoseksualiste lub na odwrót? Owszem istnieje jakaś część społeczeństwa bi,, która można przerobić bardziej na jedną lub druga stronę, ale generalnie wszystko zapisane jest w genach. Z 90% chłopaków geja nie zrobisz. Owszem szkoda tych 10% i lepiej żeby byli hetero. Dlatego należy przeciwstawiać się ideologii LGBT.
Tak, można zrobić z kogoś homoseksualistę. Najprostszy sposób to zgwałcić dziecko. Zryje mu to głowę i w przyszłości sam wyrośnie na homoseksualistę. To tylko jedna z metod.
Mam rozumieć że znasz to z własnego doświadczenia?
 Z doświadczenia cudzego. A precyzyjniej mówiąc, z doświadczeń cudzych. Liczba mnoga lepiej pasuje. Uczę się na cudzych doświadczeniach i błędach.
 Z doświadczenia cudzego. A precyzyjniej mówiąc, z doświadczeń cudzych. Liczba mnoga lepiej pasuje. Uczę się na cudzych doświadczeniach i błędach. rozwiń
Avatar
T / 27 lipca 2019 o 15:56
-2
Chłopaki z ONR , chłopaki i dziewczyny z Młodzieży Wszechpolskiej SŁUCHAJCIE -zamiast zastępować drogę tym zboczeńcom, po prostu na czas ich przemarszu ukryjcie się w sąsiednich ulicach i upraszajcie wszystkich, których spotkacie aby zrobili to samo. Dla tych zboczeńców nie będzie nic gorszego jak pełna ich  ignorancja i brak widowni . Podejrzewam że jeżeli wy im nie "pomożecie" to oni będą mieli swoich prowokatorów bo to stara UBecka metoda . Pamiętacie jak to 11-Listopada ówczesny szef MSW Sienkiewicz kazał spalić budkę strażniczą pod ruską ambasadą ? Was Polskie Dzieci , Polska Młodzieży nie zasługujecie aby się mieszać z tym gó*nem
 Chłopaki z ONR , chłopaki i dziewczyny z Młodzieży Wszechpolskiej SŁUCHAJCIE -zamiast zastępować drogę tym zboczeńcom, po prostu na czas ich przemarszu ukryjcie się w sąsiednich ulicach i upraszajcie wszystkich, których spotkacie aby zrobili to samo. Dla tych zboczeńców nie będzie nic gorszego jak pełna ich  ignorancja i brak widowni . Podejrzewam że jeżeli wy im nie "pomożecie" to oni będą mieli swoich prowokatorów bo to stara UBecka metoda . Pamiętacie jak to 11-Listopada ówczesny szef MSW Sienkiewicz kazał spalić budkę strażniczą pod ruską ambasadą ? Was Polskie Dzieci , Polska Młodzieży nie zasługujecie aby się mieszać z tym gó*nem
 XD Jeśli tą brozowo-brunatną hołotę wymieszać z gównem, jestem pewien że nikt nie zauważy różnicy. Ale nie mieszajmy w to LGBT. :P
 XD Jeśli tą brozowo-brunatną hołotę wymieszać z gównem, jestem pewien że nikt nie zauważy różnicy. Ale nie mieszajmy w to LGBT. :P rozwiń
Avatar
Alex J. / 27 lipca 2019 o 15:44
0
Po raz któryś z rzędu od wielu lat proszę o dowód na biologiczne podłoże homoseksualizmu. Jak dotąd takiego dowodu nie otrzymałem.
To znaczy, że co wg. ciebie z każdego można zrobić homoseksualiste lub na odwrót? Owszem istnieje jakaś część społeczeństwa bi,, która można przerobić bardziej na jedną lub druga stronę, ale generalnie wszystko zapisane jest w genach. Z 90% chłopaków geja nie zrobisz. Owszem szkoda tych 10% i lepiej żeby byli hetero. Dlatego należy przeciwstawiać się ideologii LGBT.
Tak, można zrobić z kogoś homoseksualistę. Najprostszy sposób to zgwałcić dziecko. Zryje mu to głowę i w przyszłości sam wyrośnie na homoseksualistę. To tylko jedna z metod.
 Mam rozumieć że znasz to z własnego doświadczenia?
 Mam rozumieć że znasz to z własnego doświadczenia? rozwiń
Avatar
Alex J. / 27 lipca 2019 o 15:43
-2
Po raz któryś z rzędu od wielu lat proszę o dowód na biologiczne podłoże homoseksualizmu. Jak dotąd takiego dowodu nie otrzymałem.
A ja, oraz kolejny odpowiadam. Zachowania homoseksualne zaobserwowano u ponad czterdziestu gatunków zwierząt. Między innymi u szympansów - najbliższych krewniaków homo sapiens, pawianów, delfinów, kruków, żyraf, lwów, pingwinów i łabędzi, a nawet u rodzimych żubrów. Oprócz zachowań typowo seksualnych, obserwowano również tańce godowe, wspólne budowanie gniazd i legowisk, a u ptaków wspólne wysiadywanie jaj. U homoseksualnych par pingwinów utrzymywanych w ogrodach zoologicznych, dochodziło do wywieszenia i odchowania młodych z podrzuconych jaj, a wychowane w ten sposób potomstwo nie przejawiało skłonności homoseksualnych. Jest to więc wystarczający dowód na biologiczne podłoże homoseksualizmu. No chyba że uważasz, że zwierzęta też uległy ideologii LGBT? Na dodatek powiem ci, że homofobię zaobserwowano tylko u jednego gatunku. Zgadnij u którego? Poważnie więc co jest bardziej zgodne z prawami natury? Nie ma za co. ;)
Poprosiłem o dowód a nie wywód. Wszystko powyższe to tylko twierdzenia bez dowodu.
 Aha, już rozumiem. Za dużo literków do przeczytania i się zgubiłeś? XD
 Aha, już rozumiem. Za dużo literków do przeczytania i się zgubiłeś? XD rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 195

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Chcą zbudować przetwórnię mięsa. Będą konsultacje z mieszkańcami

Lublin: Chcą zbudować przetwórnię mięsa. Będą konsultacje z mieszkańcami 0 8

Urząd Miasta zażądał dokładnego raportu o możliwym wpływie na środowisko nowej przetwórni mięsa, którą chce zbudować na Felinie świdnicka firma Polski Drób. Ratusz zapowiada też przeprowadzenie w tej sprawie konsultacji z mieszkańcami

Legia Warszawa - Glasgow Rangers 0:0. Znowu zero z tyłu (wideo)
film

Legia Warszawa - Glasgow Rangers 0:0. Znowu zero z tyłu (wideo) 0 0

Legia Warszawa zremisowała bezbramkowo z Glasgow Rangers w pierwszy spotkaniu IV rundy eliminacji Ligi Europy.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 23.08.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 23.08.2019 0 1

Lublin: Stancja czy akademik? W tych trzech dzielnicach studenci szukają najrzadziej

Lublin: Stancja czy akademik? W tych trzech dzielnicach studenci szukają najrzadziej 2 9

"Cześć, troje studentów szuka mieszkania, najlepiej blisko uczelni, z dobrym dojazdem do centrum". Takie ogłoszenia zasypują w wakacje internet

Zakaz wyrzucania jedzenia. Sklepy nie będą już marnować żywności

Zakaz wyrzucania jedzenia. Sklepy nie będą już marnować żywności 291 5

Od września sklepy powierzchni powyżej 400 mkw. będą miały obowiązek bezpłatnego przekazywania niesprzedanych, ale dobrych jakościowo artykułów spożywczych, organizacjom charytatywnym. Z czasem będą musiały to robić także mniejsze sklepy

Milionowe długi szpitala przy al. Kraśnickiej. Zlikwidują onkologię

Milionowe długi szpitala przy al. Kraśnickiej. Zlikwidują onkologię 285 37

30 września ma zostać zamknięta onkologia w szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie. To jeden z efektów programu naprawczego, który ma pomóc lecznicy w wyjściu z wielomilionowych długów.

Były radny Piotr Dreher w spółce Motor Lublin

Były radny Piotr Dreher w spółce Motor Lublin 0 14

Piotr Dreher, były miejski radny PO, a obecnie dyrektor szpitala neuropsychiatrycznego przy ul. Abramowickiej został nowym członkiem rady nadzorczej spółki Motor Lublin, której większościowym udziałowcem (ponad 93 proc. głosów) jest miasto

Biała Podlaska: Prace w parku Radziwiłłowskim na finiszu

Biała Podlaska: Prace w parku Radziwiłłowskim na finiszu 8 1

Na terenie parku Radziwiłłowskiego większość prac jest już na finiszu. Amfiteatr z zadaszeniem zobaczymy jesienią.

Vintage w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie
24 sierpnia 2019, 11:00

Vintage w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie 0 0

Lubisz modę i sztukę? Czujesz, że czas odświeżyć garderobę? Już w sobotę o godz. 11 w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie zacznie się pierwsza edycja targów Artmodes, na których nie zabraknie ciekawych i wyszukanych ubrań oraz dodatków

Afera w urzędzie miasta. Sprawa trafiła do prokuratury

Afera w urzędzie miasta. Sprawa trafiła do prokuratury 0 10

Niewykluczone, że prokurator będzie musiał przesłuchać m.in. wiceprezydenta, dyrektora departamentu, przewodniczącego związków i wizytatorów kuratorium. Wszystko przez wyciek z komisji konkursowej na dyrektorów szkół

"Czas zakończyć wojnę polsko–polską". Koalicja Obywatelska wystartowała z kampanią w Białej Podlaskiej

"Czas zakończyć wojnę polsko–polską". Koalicja Obywatelska wystartowała z kampanią w Białej Podlaskiej 14 19

– Czas zakończyć polsko –polską wojnę – tymi słowa poseł Stanisław Żmijan (PO) zainaugurował wraz innymi kandydatami z listy Koalicji Obywatelskiej kampanię wyborczą w Białej Podlaskiej.

Maciej Kołodziejczyk (LUK Politechnika Lublin): Nie będziemy kłaniać się w pas

Maciej Kołodziejczyk (LUK Politechnika Lublin): Nie będziemy kłaniać się w pas 0 0

Rozmowa z Maciejem Kołodziejczykiem, trenerem siatkarzy LUK Politechnika Lublin, beniaminka I ligi

Lublin: Wojsko wyprzedaje sprzęt z demobilu. Na liście są 173 pozycje

Lublin: Wojsko wyprzedaje sprzęt z demobilu. Na liście są 173 pozycje 10 0

Samochody, kosiarki, instrumenty muzyczne, pontony. 29 sierpnia Oddział Regionalny Agencji Mienia Wojskowego w Lublinie przeprowadzi pisemny przetarg na sprzedaż powojskowego mienia.

W Lublinie zaświecą nowe neony w ramach akcji NeonArt

W Lublinie zaświecą nowe neony w ramach akcji NeonArt 0 5

25 projektów neonów w ramach akcji NeonArt ma już Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie „Rewiry”.

Konkurs Urzędu Miejskiego na danie z... roślin chronionych. Autorka regulaminu tłumaczy

Konkurs Urzędu Miejskiego na danie z... roślin chronionych. Autorka regulaminu tłumaczy 0 4

Konkurs kulinarny na danie, które powstało na bazie roślin chronionych. Taki zapis znalazł się w regulaminie konkursu współorganizowanego przez Urząd Miejski w Poniatowej (powiat opolski). Burmistrz Poniatowej i autorka regulaminu wyjaśniają, że doszło do pomyłki. Została poprawiona po interwencji mediów

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!