Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 lipca 2019 r.
20:49

Jest już ustalona data Marszu Równości w Lublinie. Organizator: "Nie chcemy, by powtórzyły się obrazki z Białegostoku"

581 199 A A

Już po raz drugi Marsz Równości może przejść ulicami Lublina. Organizatorzy zeszłorocznego wydarzenia chcą je powtórzyć mimo obaw przed zamieszkami. Obawy wzrosły po tym, jak niedawny marsz w Białymstoku spotkał się z falą agresji, o której głośno jest nawet poza granicami kraju.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Data lubelskiego marszu, mającego być demonstracją przeciw wszelkiej dyskryminacji, została już ustalona, ale organizatorzy na razie trzymają ją w tajemnicy.

– Termin znamy od bardzo dawna, ale dopóki nie zarejestrujemy manifestacji w Urzędzie Miasta, nie chcemy o tym głośno mówić – wyjaśnia Bartosz Staszewski, jeden z działaczy planujących wydarzenie.

Rok temu prezydent Lublina zakazał zarówno samego marszu, jak też zapowiadanej kontrmanifestacji. Tłumaczył to obawą przed ulicznymi zamieszkami. Jego zakaz został uchylony przez sąd i obie demonstracje doszły do skutku. Nie było spokojnie, bo wśród przeciwników Marszu Równości były też osoby agresywne i dopuszczające się napaści na policjantów. Rannych zostało ośmiu funkcjonariuszy, zatrzymano 21 osób, część stanęła przed sądem.

Czy również w tym roku prezydent zakaże zgromadzenia? – Nie wypowiem się w kwestii, w której nie ma złożonego wniosku – odpowiada Krzysztof Żuk. – Urząd zawsze działa stosownie do wniosku.

– Jeśli prezydent w tym roku ponownie spróbuje zablokować marsz, musi się moralnie liczyć z tym, że każda tego typu przeszkoda może nam utrudnić zabezpieczenie manifestacji – ocenia Staszewski.

Marsz Równości w Lublinie. Galeria zdjęć

W tym roku obawy przed zamieszkami mogą być większe po tym, co stało się w miniony weekend w Białymstoku, gdzie na tęczowy marsz poleciały kamienie, zgniłe jaja, kopniaki i ciosy. – To, co tam widzieliśmy, było dla nas szokiem – mówi organizator lubelskiego marszu. Białostockie zamieszki odnotowały nawet zagraniczne media, od francuskiego „Le Monde” przez brytyjskie BBC, po amerykański CNN.

Organizator lubelskiego marszu przyznaje, że już kilkakrotnie rozmawiał z policją o zabezpieczeniu manifestacji. – Na pewno będziemy chcieli, by podczas naszego wydarzenia na końcu pochodu jechała opłacona przez nas karetka. Oczekujemy też, że policja będzie reagowała na bieżąco na wszelkie incydenty i wyłapywała z tłumu osoby rzucające kamieniami czy petardami. Nie chcemy, by powtórzyły się obrazki z Białegostoku – mówi Staszewski.

– Mogę tylko ubolewać nad tym, co stało się w Białymstoku, ponieważ takich sytuacji nie chcielibyśmy oglądać ani w Lublinie, ani w innych miastach. Widać wyraźnie słabość systemu prawnego, słabość działalności administracji rządowej – komentuje prezydent Lublina, który od zeszłorocznego, pierwszego w naszym mieście Marszu Równości, oczekuje zmian w przepisach.

– Ustawa uprawnia prezydenta do wydania zakazu manifestacji, a jednocześnie, jak było widać w przypadku Białegostoku, prezydent nie ma władztwa nad policją, nie ma wpływu na zapewnienie bezpieczeństwa, nie może skutecznie zablokować kontrmanifestacji, które prowadzą do siłowych rozwiązań – dodaje prezydent.

Zrzutka na tęczowe kaski

Na portalu pomagam.pl trwa już zbiórka na zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom Marszu Równości. Cel: 10 tys. zł. Pieniądze są zbierane m.in. na: środki do dekontaminacji przy kontakcie z gazem pieprzowym dla uczestników marszu; stopery do ochraniania słuchu przed petardami; tęczowe kaski ochronne dla najbardziej narażonych. „Dodatkowo chcielibyśmy całe stowarzyszenie przeszkolić z udzielania pierwszej pomocy” – piszą organizatorzy marszu.

Zobacz także: Marsz Równości w Lublinie. Zamieszki wywołane przez przeciwników marszu

Sonda: Co sądzisz o Marszu Równości w Lublinie?

Liczba głosów: 2201
56.11%
Powinien zostać zakazany
43.89%
Nie mam nic przeciwko
e-Wydanie

Komentarze 199

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
McAvity / 25 lipca 2019 o 07:39
+49
Sonda jest bez sensu, bo właśnie dlatego w państwie demokratycznym obowiązuje wolność zgromadzeń, żeby większość nie mogła represjonować mniejszości (jakakolwiek by ona była, np. nauczycieli, górników, niepełnosprawnych). Nie można nikomu zakazywać reprezentować swoich poglądów, oczywiście pod warunkiem jeśli nie łamie prawa.
Avatar
Gość / 24 lipca 2019 o 21:23
+42
Na początku napiszę, że jestem 42 letnim gejem. Nie rozumiem po co to jest organizowane! Nie obnoszę się ze swoją orientacją i nikogo nie chcę do niej agresywnie nakłaniać. Nie wiem o co tym ludziom chodzi, chyba może o to żeby 99% społeczeństwa nas znienawidziło.
Avatar
Kowal / 25 lipca 2019 o 07:47
+39
Ja zawijam rodzinę i wyjeżdżam z Lublina z lubelszczyzny tu się źle dzieje bardzo,jest dziadostwo brak pracy brak perspektyw nigdy tu nie wrócę widziałem inne lepsze szczesliwsze życie na zachodzie Polski i prace nie za jałmużnę i na lewo .
Avatar
Anka / 24 lipca 2019 o 21:14
+32
Ludzie ogarnijcie sie, po co to wogle organizowac. Na ulicach jeden wielki strach. Mało policja ma roboty? Mają inne orientacje to niech mają ale po cholerę wychodzić na ulicę????? Mówcie kiedy to zostanę w domu!!!!
Avatar
Gość / 24 lipca 2019 o 21:01
+32
Niech sami opłaca sobie ochronę czego my mamy to sponsorowac
Avatar
Gość / 24 lipca 2019 o 20:59
+30
I znowu centrum Lublina zakorkowane przed kilka godzin bo jakieś stowarzyszenie liczące kilka osób robi sobie marsz!
Avatar
Gość / 24 lipca 2019 o 21:16
+29
W końcu dojdzie do rozlewu krwi i skończy się prowokowanie.
Avatar
Gość 51 / 24 lipca 2019 o 21:17
+27
W czym uczestnicy marszu są dyskryminowani, poza brakiem potomstwa (dotyczy to gejów) i naturalnej odmowy adopcji dzieci ze względu na wymóg zapewnienia dziecku naturalnych warunków wychowania - może Ktoś odpowie na moje pytanie.
Avatar
greg er / 24 lipca 2019 o 20:59
+27
wyraźnie ludzie dają do zrozumienia NIE dla tych kolorowych po co na siłe prowokują? niech sobie żyją ale po co chcą publicznie się z tym odnoszą!
Avatar
Ten / 24 lipca 2019 o 21:56
+26
Zacznijmy od samej nazwy "Marsz równości". Co się czemu ma równać? Geje i lesbijki mają być równi ludziom pozostającym w związkach heteroseksualnych? Wynaturzenie ma być równe temu co jest zgodne z naturą? To chyba żart. Do organizatorów i fanów tego czegoś: Chcecie ludziom powiedzieć, że z waszych, nazwijmy je "Równych" związków możecie mieć dzieci i tworzyć normalne rodziny? Że mężczyzna i drugi mężczyzna uprawiający seks to normalne i równe temu, co jest w związku mężczyzny z kobietą? Jeśli tak sądzicie a zapewne tak jest to przede wszystkim powinniście być świadomi, że nie jest to zgodne z naturą ludzką - to po pierwsze. Po drugie - jest was kilka procent w stosunku do reszty nazwijmy ją umownie normalnej populacji. Więc komu i czemu ma służyć ten wasz marsz równości? Chcecie eksponować czyny niezgodne z ludzką naturą? Chcecie mówić małym dzieciom, że jak będzie miało dwóch tatusiów albo dwie mamusie to wszystko będzie ok? To jest chore. Jeśli to chcecie eksponować to współczuję bo nigdy nie będziecie równi. Nigdy nie będzie społecznej zgody na to, żeby robić ludziom przysłowiową wodę z mózgów. Najpierw niech z waszych nienaturalnych związków zaczną rodzić się dzieci a potem je sobie indoktrynujcie. Dopóki tego nie będzie dopóty nie ma mowy o żadnej równości bo póki co to z waszych związków możecie rodzić ale... kamienie z nerek. A ja moje dziecko zamierzam chronić przed czymś co jest sprzeczne z naturą. Pozdrawiam wszystkich myślących.
Zacznijmy od samej nazwy "Marsz równości". Co się czemu ma równać? Geje i lesbijki mają być równi ludziom pozostającym w związkach heteroseksualnych? Wynaturzenie ma być równe temu co jest zgodne z naturą? To chyba żart. Do organizatorów i fanów tego czegoś: Chcecie ludziom powiedzieć, że z waszych, nazwijmy je "Równych" związków możecie mieć dzieci i tworzyć normalne rodziny? Że mężczyzna i drugi mężczyzna uprawiający seks to normalne i równe temu, co jest w związku mężczyzny z kobietą? Jeśli tak sądzicie a zapewne tak j... rozwiń
Avatar
Lol / 4 września 2019 o 22:30
0
Po raz któryś z rzędu od wielu lat proszę o dowód na biologiczne podłoże homoseksualizmu. Jak dotąd takiego dowodu nie otrzymałem. Wykonano już wiele badań i testów wskazujących na to że orientacja homoseksualna ukształtowuje się już w okresie prenatalnym. Nie znam się na dokładnej terminologii ale chodzi o to że kobiety podczas niektórych ciąż wytwarzają przeciwciała walczące z chromosomem Y czy coś takiego po za tym jak wyjaśnisz to że jeśli jedno z bliźniąt jest gejem to drugie na 90% też jest?
 
Avatar
Gość / 26 sierpnia 2019 o 12:07
0
Tak jak miesięcznice w Warszawie.
Avatar
Gość / 26 sierpnia 2019 o 08:40
0
Olać takie marsze, niech maszerują a policjanci niech podziwiają.
Avatar
Gość / 26 sierpnia 2019 o 00:44
0
Dac przepustke recydywie na czas marszu
Avatar
:) / 4 sierpnia 2019 o 11:50
+1
Widac ze te marsze sa potrzebne i pozyteczne- najgłupsze dresiarstwo chociaż przez chwilę moze sie poczuc do czegoś potrzebne, broniąc "tradycyjnych wartości" (typu bicie okradanie ludzi i chlanie szczanie po bramach) przed strasznymi potworami lgbt :)
Avatar
charam daleko / 4 sierpnia 2019 o 10:35
-4
polecam pobić rekord guinessa na plucie w te pedalstwo
Avatar
Gość / 31 lipca 2019 o 12:00
0
"+ Nadchodzą dni, w których nie będzie innej możliwości, jak być ze Mną i wypełniać Moją wolę, albo być z szatanem i walczyć przeciwko Mnie. Ufność rozstrzygać będzie, gdzie kto się znajdzie - po czyjej stronie."
Avatar
świat Monty Pythona... / 28 lipca 2019 o 10:57
+8
„Chcę być kobietą i mieć dzieci! - to moje niezbywalne prawo jako mężczyzny! - Doskonały fragment komedii Żywot Briana ekipy Monty Pythona...
Avatar
Kamil / 27 lipca 2019 o 23:08
0
Ludzi trzeba wyjebać tych pedałuw i lezbijek z całej poski Kamil
Avatar
Opat / 27 lipca 2019 o 17:52
+1
Twoje rozumowanie,Opacie, zawiera jeden poważny błąd. Otóż przeceniasz możliwości intelektualne środowisk kibolsko-menelskich, które tak uwielbiają robić zadymy przy marszach lgbt. Zachowanie spokoju wymagałoby już dużej dozy rozumowania i mądrości, co u bezzębnych i łysych "patriotów" może być ciężkie...
 Cieszę się, że chociaż reszta mojego wywodu nie pozostawia wątpliwości. 
Zobacz wszystkie komentarze 199

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowe wydarzenia w Teatrze Starym. Coś dla dzieci i fanów flamenco

Nowe wydarzenia w Teatrze Starym. Coś dla dzieci i fanów flamenco 0 0

Najbliższe cztery miesiące nowego roku będą obfite w przeróżne spektakle. Coś dla dzieci i fanów flamenco. Na Festiwalu Danuty Szafarskiej „Śleboda/Danutka” zobaczymy m.in. Krystynę Jandę. W ramach warsztatów teatralnych, to młodzież przygotuje przedstawienie. Muzycznie – nieco jazzu.

"Grzyby jeszcze są!" Pan Zbigniew znalazł dużą kanię koło domu

"Grzyby jeszcze są!" Pan Zbigniew znalazł dużą kanię koło domu 0 0

- Grzyby jeszcze są - oznajmił nasz czytelnik Zbigniew Krężel z Syczyna, który we wtorek rano specjalnie odwiedził naszą redakcję, by pochwalić się wielką kanią.

Opłaty za śmieci. Takich podwyżek jeszcze nie było. W wielu miastach zapłacimy więcej
Sprawdź, gdzie wzrosną opłaty

Opłaty za śmieci. Takich podwyżek jeszcze nie było. W wielu miastach zapłacimy więcej 18 9

Zamość wprowadził absolutny obowiązek segregacji, a Włodawa drastycznie podnosi stawkę tym co nie segregują. Gminy na różne sposoby próbują sobie radzić z rosnącymi cenami za odbiór śmieci. W przyszłym roku zapłacimy sporo więcej prawie w każdym mieście

Motor gra dzisiaj z MKS DAP Dębica o awans do Centralnej Ligi Juniorów U-17

Motor gra dzisiaj z MKS DAP Dębica o awans do Centralnej Ligi Juniorów U-17 0 0

Piłkarze Motoru w pierwszym meczu barażowym o awans do Centralnej Ligi Juniorów U-17 przegrywali z MKS DAP Dębica 0:3. Po przerwie zdobyli jednak trzy gole i zawody zakończyły się remisem. Już we wtorek starcie numer dwa.

Zaginął laptop. Uczelnia SGGW może stracić miliony

Zaginął laptop. Uczelnia SGGW może stracić miliony 0 4

SGGW może stracić miliony. Wszystko przez to, że zginął laptop jednego z jej pracowników. Były w nim dane osobowe tysięcy osób

Utrudnienia na Al. Racławickich w Lublinie

Utrudnienia na Al. Racławickich w Lublinie 0 14

Z powodu awarii zwężona ma być dzisiaj jezdnia Al. Racławickich na wysokości hotelu Mercure.

Nowe bloki w ścisłym centrum Lublina

Nowe bloki w ścisłym centrum Lublina 23 33

O zgodę na budowę przy ul. Jasnej dwóch budynków mieszkalnych z częścią usługowo-handlową stara się u władz miasta Korporacja Kupców Lubelskich. Planowane przez spółkę bloki, nawet siedmiopiętrowe, miałyby stanąć w miejscu baraków, w których działają dziś puby, restauracje i sklepy

Dziś mecz Polska – Słowenia. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i internecie

Dziś mecz Polska – Słowenia. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i internecie 0 0

We wtorek na Stadionie Narodowym Polska w ostatnim meczu eliminacji do Euro 2020 podejmie Słowenię. Biało-Czerwoni będą chcieli zrewanżować się rywalom za porażkę z Lublany, a wydarzeniem spotkania będzie ostatni mecz Łukasza Piszczka w narodowych barwach

Kazimierz Dolny. Mieli położyć betonowe płyty w wąwozie. Miasto zerwało umowę z wykonawcą

Kazimierz Dolny. Mieli położyć betonowe płyty w wąwozie. Miasto zerwało umowę z wykonawcą 41 10

Utwardzeniem wąwozu Czarnego zajmie się nowy wykonawca. Z poprzednim urząd miasta zerwał umowę. Tłumaczył, że przedsiębiorca nie dotrzymał jej warunków. Spór zakończy się w sądzie

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 19.11.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 19.11.2019 0 0

Parkowanie w Lublinie mocno podrożeje. Ceny wzrosną nawet 3-krotnie [nowy cennik]

Parkowanie w Lublinie mocno podrożeje. Ceny wzrosną nawet 3-krotnie [nowy cennik] 66 165

Już w najbliższych dniach Rada Miasta ma głosować nad proponowanymi przez prezydenta Lublina zmianami w Strefie Płatnego Parkowania, która ma być podzielona na trzy części z różnymi cennikami (dziś podstrefy są dwie). Na przeważającym obszarze opłaty mocno wzrosną, a kara za brak biletu ma być aż trzykrotnie wyższa.

Rusza 12. Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

Rusza 12. Światowy Tydzień Przedsiębiorczości 21 2

Własny biznes Rozpoczęła się 12. edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. W bezpłatnych zajęciach mogą wziąć udział nie tylko osoby zainteresowane założeniem własnej firmy

Szkolenie terytorialsów na Wiśle. Ćwiczyli reagowanie na wypadek powodzi i podtopień

Szkolenie terytorialsów na Wiśle. Ćwiczyli reagowanie na wypadek powodzi i podtopień 0 12

Na tzw. wodnym poligonie na Wiśle w Dęblinie ćwiczyli saperzy z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Warsztaty śpiewu tradycyjnego w Zamościu
23 listopada 2019, 13:00

Warsztaty śpiewu tradycyjnego w Zamościu 0 0

23 listopada o godz. 13 w Zamojskim Domu Kultury odbędą się warsztaty śpiewu tradycyjnego dla kobiet - "Ośpiewać wesele". To propozycja dla przyszłych druhen weselnych, jak i do wszystkich pań lubiących śpiew.

Rekordowy budżet Puław. Jakie plany mają władze miasta?

Rekordowy budżet Puław. Jakie plany mają władze miasta? 8 49

Wydatki miasta Puławy w przyszłym roku przekroczą 380 mln zł, z czego ponad 110 mln trafi na inwestycje. W planie są nowe ulice i parkingi, rozbudowa targowiska, a także skatepark i zapowiadane kontenery dla dłużników. Najwięcej pochłonie dokończenie budowy hali sportowej

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!