Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 lutego 2016 r.
16:34

System Zarządzania Ruchem w Lublinie. Wydatek był niemały, korzyści nie widać

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 49 A A
System jest już skalibrowany w ponad 50 proc.
System jest już skalibrowany w ponad 50 proc.

Na półmetku jest już kalibracja wartego 28 mln zł Systemu Zarządzania Ruchem – informuje Urząd Miasta. System musi jeszcze „nauczyć się” sterować sygnalizacją w ścisłym centrum. Od kwietnia kierowcom powinno jeździć się lepiej, ale później znów się pogorszy...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zapowiedzi były szumne, a oczekiwania spore: komputerowy system sterujący połową sygnalizacji w mieście miał uczynić ruch bardziej płynnym i stworzyć upragnioną przez kierowców „zieloną falę”.

Kuszeni tą wizją mieszkańcy musieli najpierw znieść problemy związane z wymianą urządzeń na skrzyżowaniach. Gdy nowe sygnalizatory zakorkowały niektóre arterie tłumaczono, że to tylko chwilowe kłopoty i że nie można winić systemu, bo jeszcze go nie włączono.

Nadzieje na to, że jego start zadziała jak czarodziejska różdżka rozwiał później sam Ratusz informując, że komputery muszą się „nauczyć” różnych sytuacji na drogach, bo to w oparciu o takie „wspomnienia” przewidują to, co może się wydarzyć i dobierają długość zielonego światła. Nauka ta, zwana kalibracją, miała potrwać do końca marca. Jakie są na to szanse?

– System jest już skalibrowany w ponad 50 proc. – poinformował wczoraj Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. – Najpóźniej, jako najbardziej skomplikowane, zostanie skalibrowane centrum Lublina. W kwietniu kierowcy indywidualni powinni już odczuć poprawę.

Ale poprawa nie potrwa zbyt długo, bo w kwietniu miasto zacznie włączać kolejną część systemu. Tę, która ma dawać przywileje spóźnionym względem rozkładu jazdy autobusom i trolejbusom komunikacji miejskiej. System ma rozpoznawać takie pojazdy i wydłużać im na skrzyżowaniach zielony sygnał, by kierowcy mogli „dogonić rozkład”. Na razie nic takiego nie ma miejsca. – Z naszego punktu widzenia to rozwiązanie jeszcze nie funkcjonuje – przyznaje Weronika Opasiak, rzecznik MPK Lublin.

– Nie funkcjonuje, bo celowo zostawiliśmy to na sam koniec – stwierdza Kieliszek. – W momencie, gdy włączymy moduł dotyczący priorytetów dla komunikacji miejskiej, kierowcom indywidualnym przez pewien czas będzie jeździło się gorzej – zastrzega.

Dla karetek nic

W systemie wartym 28 milionów złotych nie znalazły się za to udogodnienia dla pojazdów uprzywilejowanych, np. wozów strażackich, karetek, czy policyjnych radiowozów. – Kiedyś były takie rozmowy – potwierdza Michał Badach, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Ostatecznie takie rozwiązanie nie zostało w systemie uwzględnione.

Komentarze 49

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 29 lutego 2016 o 10:04
0

Na Smorawińskiego zawsze jest czerwona fala.

A co to ma wnieść do tematu? Smorawińskiego nie jest objęta SZR...
 

Avatar
Przemysław / 21 lutego 2016 o 00:15
0

Porównywanie Lublina do 2x większego Krakowa, 2 krotnie większego Trójmiasta (w sumie) i niemal 2 krotnie wiekszego Wrocławia jest nie do końca trafione...

Avatar
Gość / 20 lutego 2016 o 16:41
0
przy tej ilości pojazdów w Lublinie , to nic nie da. wywalenie niepotrzebne pieniędzy
Avatar
Gość / 20 lutego 2016 o 15:27
0
Ludzie nauczcie się, że to nie ma na celu robienia ZIELONEJ FALI. Zielona fala oznacza, że np. jadący od Makro na Ducha mieli by w jedną stronę zielone na każdy, a ci jadący od Ducha do Makro na każdym stali, tak? Czy Wy odrobinę myślicie? Przecież nie da się zrobić tak, żeby w obie strony było zielone, bo wtedy wszystkie przecznice będą miały non stop czerwone. System ten ma za zadanie upłynniać poszczególne skrzyżowania, a nie robić jakieś zielone czy czerwone fale. Każdy taki system musi się nauczyć i się uczy - np. skrzyżowanie Zana / Kraśnicka - na początku w zasadzie nie dało się skręcić z Kraśnickiej lewoskrętem w Zana (5-6 zmian świateł) - teraz jest znacznie lepiej. Poza tym tu trzeba też mądrych ludzi dających pewne wytyczne temu systemowi tzn. np. dłuższe cykle. Przez takich jacy są kierowców (czas reakcji) dużo więcej aut zjedzie ze skrzyżowania jak damy 50 sekund jednym strzałem niż jak damy 2 razy po 25 sekund. W tym drugim przypadku wystarczy dwóch "mniej zrywnych" i nie przejedzie NIKT.
Ludzie nauczcie się, że to nie ma na celu robienia ZIELONEJ FALI. Zielona fala oznacza, że np. jadący od Makro na Ducha mieli by w jedną stronę zielone na każdy, a ci jadący od Ducha do Makro na każdym stali, tak? Czy Wy odrobinę myślicie? Przecież nie da się zrobić tak, żeby w obie strony było zielone, bo wtedy wszystkie przecznice będą miały non stop czerwone. System ten ma za zadanie upłynniać poszczególne skrzyżowania, a nie robić jakieś zielone czy czerwone fale. Każdy taki system musi się nauczyć i się uczy - np. skrzyżowanie Zana / Kr... rozwiń
Avatar
Gość / 20 lutego 2016 o 13:29
0
Jak to nie działa często jeżdżę tysiąclecia i system działa dobrze jak się dobrze pojedzie to od ronda z Kompozytorów można dojechać na zielonym do ronda pod zamkiem.
Avatar
Gość / 20 lutego 2016 o 11:20
0

System po kilku miesiącach działania daje zielone pustym ulicom podporządkowanym, a czerwone tym, na których jest ruch. Ze też przez tyle czasu jeszcze się nie nauczył, że tak się nie robi. a operator zapewne śpi w najlepsze zamiast czuwać i interweniować.

Jak czytam urzędnicze "będzie lepiej, ale za chwilę gorzej" to rozumiem, że to nie zadziała wcale, a 28 milionów poszło w błoto. 

Ciekawe czy ktoś w takim przypadku honorowo palnie sobie za to w łeb?

Avatar
Gość / 20 lutego 2016 o 09:46
0
Każdy wspierający tę niegospodarność powinien być osobiście, solidarnie i proporcjonalnie obciążony kosztami w wysokości 28 milionów złotych, bo jak można akceptować coś, co zostało odebrane tylko po to, by dopiero później kalibrować system. Każdego dnia "dobrodziejstw" tej fuszerki doświadczam m. innymi na Al. Solidarności, na której do tej pory nie nauczono systemu, że ma włączać zielone światło na kolejnych skrzyżowaniach... Tak poza tym jak możliwy był odbiór bez sankcji finansowych systemu, który w 100% nie był sprawny? Pytam, bo znam wiele firm, które za każdy dzień braku 100% sprawności obciążane były karami umownymi, bo nikogo nie interesowało, że coś jeszcze trzeba skalibrować albo uczyć. Sprawę zawalił "ratusz" - tyle, że płacą za to kierowcy i podatnicy.
Każdy wspierający tę niegospodarność powinien być osobiście, solidarnie i proporcjonalnie obciążony kosztami w wysokości 28 milionów złotych, bo jak można akceptować coś, co zostało odebrane tylko po to, by dopiero później kalibrować system. Każdego dnia "dobrodziejstw" tej fuszerki doświadczam m. innymi na Al. Solidarności, na której do tej pory nie nauczono systemu, że ma włączać zielone światło na kolejnych skrzyżowaniach... Tak poza tym jak możliwy był odbiór bez sankcji finansowych systemu, który w 100% nie był sprawny? Pytam,... rozwiń
Avatar
Gość / 20 lutego 2016 o 09:36
0
Nie wiem, co powiedzieć. Zaniemówiłem. Słowem zielone światło może się nie zapalić przez kwadrans, bo system będzie miał predefiniowane przez kogoś priorytety? Czy ktoś pokładając nadzieję w czymś takim postradał rozum, czy koniecznie chciał wydać gruuuube miliony? Rozumiem, że zasada z "Misia" jest uniwersalna: najlepszy jest wielki projekt na miarę naszych możliwości, z którego pobierzemy prowizję.
Avatar
???? ?? / 20 lutego 2016 o 09:18
0

W innych miasta kalibracja takiego sytemu trwa pół roku a nawet półtora roku. Trzeba cierpliwości.

W których - na przykład?

Avatar
WOJO / 20 lutego 2016 o 08:56
0

Nie chcę wyjść na broniącą ten system, ale 2 razy w tygodniu jeżdżę trasą z kaliny, koło zamku w kierunku warszawskiej ok. godziny 14-16 (w zależności jak dziecko ma zajęcia) i naprawdę zawszę jest tzw. "zielona fala" jak jadę normalnie ok.70 km/h. Jak jadę szybciej ok. 90 km/h (bo się zapomnę) to czekam na światłach ok. 10-20 sekund. Wiem,że nie jeżdżę w godzinach szczytowych, no ale zrozumcie w takich godzinach to nawet Święci nie pomogą, z każdej strony Lublina walą ludzie do domów. Z centrum urzędasy, z krańców miasta prywaciarze, dodatkowo studenci i rodzice po dzieci do szkół. No serio zrozumcie.

Jest na to jedno proste wytłumaczenie. Otworzono obwodnicę Lublina, równoległą do osi Wschód-Zachód. Sam, kiedy mam przedostać się na kierunku WZ wybieram właśnie to rozwiązanie. Spróbuj tego samego numeru na kierunku Północ-Południe. :P z wiecznie zakorkowanym ciągiem Poniatowskieg-Sowińskiego, brakiem domkniętej trasy Armii Krajowej, brakiem domkniętej Trasy Zielonej. W Lublinie widać niestety zapóźnienie komunikacyjne z poprzednich lat, a podjęcie niepopularnych decyzji administracyjnych związane z ryzykiem utraty stanowiska w przyszłych wyborach, zawsze było trudne...

Jest na to jedno proste wytłumaczenie. Otworzono obwodnicę Lublina, równoległą do osi Wschód-Zachód. Sam, kiedy mam przedostać się na kierunku WZ wybieram właśnie to rozwiązanie. Spróbuj tego samego numeru na kierunku Północ-Południe. :P z wiecznie zakorkowanym ciągiem Poniatowskieg-Sowińskiego, brakiem domkniętej trasy Armii Krajowej, brakiem domkniętej Trasy Zielonej. W Lublinie widać niestety zapóźnienie komunikacyjne z poprzednich lat, a podjęcie niepopularnych decyzji administracyjnych związane z ryzykiem utraty stanowi... rozwiń

Avatar
Gość / 29 lutego 2016 o 10:04
0

Na Smorawińskiego zawsze jest czerwona fala.

A co to ma wnieść do tematu? Smorawińskiego nie jest objęta SZR...
 

Avatar
Przemysław / 21 lutego 2016 o 00:15
0

Porównywanie Lublina do 2x większego Krakowa, 2 krotnie większego Trójmiasta (w sumie) i niemal 2 krotnie wiekszego Wrocławia jest nie do końca trafione...

Avatar
Gość / 20 lutego 2016 o 16:41
0
przy tej ilości pojazdów w Lublinie , to nic nie da. wywalenie niepotrzebne pieniędzy
Avatar
Gość / 20 lutego 2016 o 15:27
0
Ludzie nauczcie się, że to nie ma na celu robienia ZIELONEJ FALI. Zielona fala oznacza, że np. jadący od Makro na Ducha mieli by w jedną stronę zielone na każdy, a ci jadący od Ducha do Makro na każdym stali, tak? Czy Wy odrobinę myślicie? Przecież nie da się zrobić tak, żeby w obie strony było zielone, bo wtedy wszystkie przecznice będą miały non stop czerwone. System ten ma za zadanie upłynniać poszczególne skrzyżowania, a nie robić jakieś zielone czy czerwone fale. Każdy taki system musi się nauczyć i się uczy - np. skrzyżowanie Zana / Kraśnicka - na początku w zasadzie nie dało się skręcić z Kraśnickiej lewoskrętem w Zana (5-6 zmian świateł) - teraz jest znacznie lepiej. Poza tym tu trzeba też mądrych ludzi dających pewne wytyczne temu systemowi tzn. np. dłuższe cykle. Przez takich jacy są kierowców (czas reakcji) dużo więcej aut zjedzie ze skrzyżowania jak damy 50 sekund jednym strzałem niż jak damy 2 razy po 25 sekund. W tym drugim przypadku wystarczy dwóch "mniej zrywnych" i nie przejedzie NIKT.
Ludzie nauczcie się, że to nie ma na celu robienia ZIELONEJ FALI. Zielona fala oznacza, że np. jadący od Makro na Ducha mieli by w jedną stronę zielone na każdy, a ci jadący od Ducha do Makro na każdym stali, tak? Czy Wy odrobinę myślicie? Przecież nie da się zrobić tak, żeby w obie strony było zielone, bo wtedy wszystkie przecznice będą miały non stop czerwone. System ten ma za zadanie upłynniać poszczególne skrzyżowania, a nie robić jakieś zielone czy czerwone fale. Każdy taki system musi się nauczyć i się uczy - np. skrzyżowanie Zana / Kr... rozwiń
Avatar
Gość / 20 lutego 2016 o 13:29
0
Jak to nie działa często jeżdżę tysiąclecia i system działa dobrze jak się dobrze pojedzie to od ronda z Kompozytorów można dojechać na zielonym do ronda pod zamkiem.
Avatar
Gość / 20 lutego 2016 o 11:20
0

System po kilku miesiącach działania daje zielone pustym ulicom podporządkowanym, a czerwone tym, na których jest ruch. Ze też przez tyle czasu jeszcze się nie nauczył, że tak się nie robi. a operator zapewne śpi w najlepsze zamiast czuwać i interweniować.

Jak czytam urzędnicze "będzie lepiej, ale za chwilę gorzej" to rozumiem, że to nie zadziała wcale, a 28 milionów poszło w błoto. 

Ciekawe czy ktoś w takim przypadku honorowo palnie sobie za to w łeb?

Avatar
Gość / 20 lutego 2016 o 09:46
0
Każdy wspierający tę niegospodarność powinien być osobiście, solidarnie i proporcjonalnie obciążony kosztami w wysokości 28 milionów złotych, bo jak można akceptować coś, co zostało odebrane tylko po to, by dopiero później kalibrować system. Każdego dnia "dobrodziejstw" tej fuszerki doświadczam m. innymi na Al. Solidarności, na której do tej pory nie nauczono systemu, że ma włączać zielone światło na kolejnych skrzyżowaniach... Tak poza tym jak możliwy był odbiór bez sankcji finansowych systemu, który w 100% nie był sprawny? Pytam, bo znam wiele firm, które za każdy dzień braku 100% sprawności obciążane były karami umownymi, bo nikogo nie interesowało, że coś jeszcze trzeba skalibrować albo uczyć. Sprawę zawalił "ratusz" - tyle, że płacą za to kierowcy i podatnicy.
Każdy wspierający tę niegospodarność powinien być osobiście, solidarnie i proporcjonalnie obciążony kosztami w wysokości 28 milionów złotych, bo jak można akceptować coś, co zostało odebrane tylko po to, by dopiero później kalibrować system. Każdego dnia "dobrodziejstw" tej fuszerki doświadczam m. innymi na Al. Solidarności, na której do tej pory nie nauczono systemu, że ma włączać zielone światło na kolejnych skrzyżowaniach... Tak poza tym jak możliwy był odbiór bez sankcji finansowych systemu, który w 100% nie był sprawny? Pytam,... rozwiń
Avatar
Gość / 20 lutego 2016 o 09:36
0
Nie wiem, co powiedzieć. Zaniemówiłem. Słowem zielone światło może się nie zapalić przez kwadrans, bo system będzie miał predefiniowane przez kogoś priorytety? Czy ktoś pokładając nadzieję w czymś takim postradał rozum, czy koniecznie chciał wydać gruuuube miliony? Rozumiem, że zasada z "Misia" jest uniwersalna: najlepszy jest wielki projekt na miarę naszych możliwości, z którego pobierzemy prowizję.
Avatar
???? ?? / 20 lutego 2016 o 09:18
0

W innych miasta kalibracja takiego sytemu trwa pół roku a nawet półtora roku. Trzeba cierpliwości.

W których - na przykład?

Avatar
WOJO / 20 lutego 2016 o 08:56
0

Nie chcę wyjść na broniącą ten system, ale 2 razy w tygodniu jeżdżę trasą z kaliny, koło zamku w kierunku warszawskiej ok. godziny 14-16 (w zależności jak dziecko ma zajęcia) i naprawdę zawszę jest tzw. "zielona fala" jak jadę normalnie ok.70 km/h. Jak jadę szybciej ok. 90 km/h (bo się zapomnę) to czekam na światłach ok. 10-20 sekund. Wiem,że nie jeżdżę w godzinach szczytowych, no ale zrozumcie w takich godzinach to nawet Święci nie pomogą, z każdej strony Lublina walą ludzie do domów. Z centrum urzędasy, z krańców miasta prywaciarze, dodatkowo studenci i rodzice po dzieci do szkół. No serio zrozumcie.

Jest na to jedno proste wytłumaczenie. Otworzono obwodnicę Lublina, równoległą do osi Wschód-Zachód. Sam, kiedy mam przedostać się na kierunku WZ wybieram właśnie to rozwiązanie. Spróbuj tego samego numeru na kierunku Północ-Południe. :P z wiecznie zakorkowanym ciągiem Poniatowskieg-Sowińskiego, brakiem domkniętej trasy Armii Krajowej, brakiem domkniętej Trasy Zielonej. W Lublinie widać niestety zapóźnienie komunikacyjne z poprzednich lat, a podjęcie niepopularnych decyzji administracyjnych związane z ryzykiem utraty stanowiska w przyszłych wyborach, zawsze było trudne...

Jest na to jedno proste wytłumaczenie. Otworzono obwodnicę Lublina, równoległą do osi Wschód-Zachód. Sam, kiedy mam przedostać się na kierunku WZ wybieram właśnie to rozwiązanie. Spróbuj tego samego numeru na kierunku Północ-Południe. :P z wiecznie zakorkowanym ciągiem Poniatowskieg-Sowińskiego, brakiem domkniętej trasy Armii Krajowej, brakiem domkniętej Trasy Zielonej. W Lublinie widać niestety zapóźnienie komunikacyjne z poprzednich lat, a podjęcie niepopularnych decyzji administracyjnych związane z ryzykiem utraty stanowi... rozwiń

Zobacz wszystkie komentarze 49

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 15 8

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 13 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 4

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 2

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 464 40

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 8 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 17 9

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery 3 0

W piątkowe południe dyżurny łukowskiej komendy policji otrzymał telefoniczną informację o młodym mężczyźnie, którego zachowanie wskazywało, że chce ukraść rower. Zawiadamiający opisując jego wygląd, informował dyżurnego o trasie ucieczki młodzieńca.

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje 19 6

Rozpoczęła się przebudowa drogi Krężnica Jara - Strzeszkowice w powiecie lubelskim. To jedna z dwóch inwestycji, realizowanych przez samorząd powiatowy w ramach megaprojektu drogowego, w którym biorą udział także pozostałe powiaty ziemskie województwa lubelskiego.

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program]
16 lipca 2018, 17:30

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek w podróż po Lubelszczyźnie wyrusza Festiwal "Śladami Singera". W tym roku artyści zawitają do 12 miast i miejscowości. – Chcemy bawić, zachwycać, ale też skłaniać do refleksji – mówią organizatorzy. Słowo-klucz to pamięć lokalna.

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
film

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 6 4

W ostatnim meczu mistrzostw świata w Rosji Francja gra na Łużnikach z Moskwie z Chorwacją. Czy powtórzy wynik sprzed 20 lat, czy po raz pierwszy złoto zdobędzie zespół z Bałkanów?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport? 0 5

Tradycyjnie już okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu w punktach paszportowych. Wiele osób dopiero tuż przed planowanym urlopem zdaje sobie sprawę, że ma nieważny paszport. Dlatego warto sprawdzić termin ważności naszego paszportu. Tylko w czerwcu br. wydano prawie 215 tys. nowych paszportów, a w całym pierwszym półroczu 2018 r. aż 977 tys. dokumentów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!