Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 maja 2020 r.
9:13

Lublin: Wirus pustoszy kasę miasta. Dramatycznie maleją wpływy z podatków

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
9 36 A A
Miejską kasę osłabia również spadek wpływów ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej
Miejską kasę osłabia również spadek wpływów ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej (fot. Maciej Kaczanowski)

Dramatycznie maleją wpływy podatkowe do budżetu Lublina. Tylko w kwietniu do kasy miasta nie trafiło ponad 28 mln zł. – Skala spadku jest olbrzymia – przyznaje Ratusz, który szykuje się do ostrego cięcia wydatków. Część zaplanowanych na ten rok inwestycji ma być odłożona na później

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tak źle z kasą miasta jeszcze nie było. Kwietniowe wpływy z CIT, czyli podatku dochodowego od firm (jego część dostaje gmina, w której firma ma siedzibę) były o dwie trzecie mniejsze od tych z kwietnia 2019 r.

– Wyniosły niespełna 3 mln zł, podczas gdy w tym samym okresie roku ubiegłego przekroczyły 9,1 mln – informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego Ratusza.

O wiele gorszym problemem dla Lublina jest 41-procentowy spadek wpływów z podatku PIT. Chodzi o podatek dochodowy od osób fizycznych, który również wraca w części do miasta. Chociaż procentowo spadek jest mniejszy niż w przypadku CIT, to kwotowo zdecydowanie bardziej dotkliwy.

– Wpływy z tytułu udziału w PIT wyniosły w kwietniu tylko 31,84 mln zł i spadły w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego o kwotę 22,44 mln zł – podaje biuro prasowe Ratusza.

Problemy zaczęły się już pod koniec zeszłego roku, gdy strumień pieniędzy wpływających do kasy miasta skurczył się wskutek zmian w polskim systemie podatkowym. W listopadzie i grudniu miasto dostało o ponad 1,13 mln zł mniej niż spodziewało się dostać, ale oznaczało to ubytek (mierzony rok do roku) na poziomie 1,2 proc. W styczniu, lutym i marcu ubytek wynosił 1,77 proc., co oznaczało o 2 mln zł mniej niż w pierwszym kwartale 2019 r.

Demolująca dla miejskich finansów okazała się epidemia. – Pociąga za sobą dodatkowe, negatywne konsekwencje finansowe dla budżetu – przyznaje Stryczewska. – Niestety spodziewamy się, że tak olbrzymia skala spadku wpływów z tytułu udziału w PIT może mieć miejsce również w kolejnym miesiącu.

Miejską kasę osłabia również spadek wpływów ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej. – W kwietniu wyniósł około 81 proc. – informuje Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego. W kwietniu 2019 r. sprzedane zostały bilety na kwotę 6,2 mln zł, w tym roku wpływy były o 5 mln zł mniejsze. Pesymistyczne wyliczenia ZTM wskazują, że w skali roku uszczerbek może wynieść 40 mln zł, prezydent Lublina mówi o jeszcze większej kwocie, nawet 50 mln zł.

Ratusz już tworzy plan cięcia wydatków. Prezydent polecił szefom miejskich jednostek i dyrektorom wydziałów Urzędu Miasta Lublin, aby przedstawili mu możliwe oszczędności w swoich działkach. Chodzi o wskazanie inwestycji nadających się odłożenia na później oraz zaproponowanie innych cięć wynoszących nie mniej niż 10 proc. wydatków bieżących. Propozycje miały być zgłoszone do poniedziałku.

– Czekamy jeszcze na informacje od niektórych jednostek, równolegle analizowane są te już przekazane – stwierdza Stryczewska. Ratusz nie informuje na razie, jakie inwestycje mogą zostać wstrzymane. – O dalszych krokach będziemy mogli mówić nie wcześniej niż na przełomie maja i czerwca.

Problemy mają wszyscy

Nie tylko Lublin ma zmniejszone wpływy wpływów z podatków PIT oraz CIT. – Spadek jest dramatyczny – przekonuje Związek Miast Polskich, który zbiera dane od samorządów. Wynika z nich, że kwietniowe wpływy z podatku PIT są w Białej Podlaskiej niższe o ponad 2,8 mln zł od kwoty z kwietnia 2019 r. W Biłgoraju różnica wynosi 960 tys. zł, zaś w Łukowie ponad 1,2 mln zł. 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 36

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Wojtaszko / 13 maja 2020 r. o 09:50
+54
Na pocieszenie: im mniej pieniędzy w dysPOzycji dewelo-sułtana, tym mniej szkód zdoła on POczynić w naszym nieszczęsnym Kozim Grodzie.
 pisowski troll jest wytresowany lepiej niż nie jeden piesełek, z językiem na brodzie grzecznie przybiega pod każdy kolejny artykuł dotyczący Lublina żeby szybko dodać hejterski komentarz, ciekawe gdzie są tresowane te trolle z pisowskiej farmy, z chęcią posłałbym tam swojego psa hihi
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 13 maja 2020 r. o 09:56
+49
Pisowskie trolle ACTIVATED. Dodał już komentarz "kronikidewelorozwoju", jest i wpis "LBN". Brakuje jeszcze komentarza "TECZOWY_ZSL" oraz "aromek7" i śmiało można uznać, że internetowa bojówka PiS po raz kolejny wypełniła swoje zadanie.
Avatar
BVNHD / 13 maja 2020 r. o 10:17
+48
Skąd to oburzenie? Nie ma inwestycji, ale za to jest 500+, trzynasta emerytura, PIT dla młodych, itp itd. Suweren w wyborach parlamentarnych jasno się określił czego dokładnie chce. Nie można zjeść cukierka i mieć cukierka. Pieniądze na drzewach nie rosną, albo remonty dróg w dzielnicach albo rozdawanie pieniędzy obywatelom.
Avatar
Piter79 / 13 maja 2020 r. o 10:33
+46
Trzeba zlikwidować samorząd terytorialny - raka na Polakach i Polsce! Powojenna odbudowa Polski pokazała, że samorząd terytorialny jest zbędny.
 Tak jest. Wszystko powinno być centralnie sterowane, najlepiej zdalnie z Żoliborza. To tam powinny zapadać decyzje którą ulicę wyremontować mieszkańcom Czechowa albo gdzie potrzebny jest nowy chodnik mieszkańcom Wrotkowa. Towarzysz naczelnik o wiele lepiej zna potrzeby mieszkańców niż lokalni samorządowcy.
Avatar
smerfik1989 / 13 maja 2020 r. o 10:08
+46
Dzisiaj Ratusz zastanawia się o cięciach w miejskich inwestycjach, a dwa miesiace temu, zaraz po zamrożenie  gospodarki i normalnego funkcjonowania życia społeczeństwa, Prezydent Żuk bunczucznie oznajmił, że dworzec metropoliterny, nowy budynek UM w miejscu po zburzeniu tego z lat 70. XX w, stadion żużlowy będą realizowane. O czym te zapowiedzi świadczą?
 Przecież to tylko zapowiedzi, to po pierwsze. Po drugie, wiesz czym skończyłaby się rezygnacja samorządów ze wszystkich planowanych inwestycji? Jeśli nie wiesz to podpowiem - gigantycznym skokiem bezrobocia i plajtą kolejnych lokalnych firm.
 Przecież to tylko zapowiedzi, to po pierwsze. Po drugie, wiesz czym skończyłaby się rezygnacja samorządów ze wszystkich planowanych inwestycji? Jeśli nie wiesz to podpowiem - gigantycznym skokiem bezrobocia i plajtą kolejnych lokalnych firm. rozwiń
Avatar
wncl32nfei66y / 13 maja 2020 r. o 10:44
+42
PiS wydrenowało budżety samorządów spełniając swoje wyborcze rozbuchane socjalne obietnice za pieniądze które zazwyczaj samorządy przeznaczały na lokalne inwestycje i teraz niestety tych pieniędzy w budżetach brakuje. A przydałyby się szczególnie teraz, gdy koronawirus pustoszy cały kraj.
Avatar
Piter79 / 13 maja 2020 r. o 11:07
+38
Trzeba zlikwidować samorząd terytorialny - raka na Polakach i Polsce! Powojenna odbudowa Polski pokazała, że samorząd terytorialny jest zbędny.
Tak jest. Wszystko powinno być centralnie sterowane, najlepiej zdalnie z Żoliborza. To tam powinny zapadać decyzje którą ulicę wyremontować mieszkańcom Czechowa albo gdzie potrzebny jest nowy chodnik mieszkańcom Wrotkowa. Towarzysz naczelnik o wiele lepiej zna potrzeby mieszkańców niż lokalni samorządowcy.
Jaki sens ma centralizm decyzyjny doktora Krzysztofa Żuka oraz jego "wesołej ferajny" - np. dotyczący wywalania masy naszych wspólnych pieniędzy na stadion żużlowy (stary i planowany) lub na Park Ludowy? W czym lepsza jest siedzibą lokalnego wodza (np. przy ul. Koziołka Matołka w jakichś Jakubowicach) od siedziby wodza centralnego przy ul. Mickiewicza w Warszawie? Albo w czym jakikolwiek lokalny kacyk jest lepszy od wodza centralnego?
 Lokalny wódz nie wydaje 2 mln zł publicznych pieniędzy rocznie na prywatną ochronę, nie wydaje też 2 mld zł na partyjną propagandę w telewizji. Co do stadionu żużlowego, zapytaj władze Ekstraligi dlaczego żądają nowego stadionu, zapytaj też tysiące kibiców-mieszkańców miasta dlaczego wolą oglądać mecze w komfortowych warunkach zamiast docenić walory starego zdezelowanego stadionu przy Zygmuntowskich. W końcu marzeniem każdego mieszkańca powinna być śmierć podczas oglądania meczu żużlowego. To, że ty nie widzisz żadnego sensu w remontowaniu i budowaniu stadionów, nie oznacza, że tak samo myśli cała reszta mieszkańców. Przez rzekomo pustą Arenę Lublin na której rzekomo nic się nie odbywa, co roku przewija się po 300-400 tyś ludzi.
dz nie wydaje 2 mln zł publicznych pieniędzy rocznie na prywatną ochronę, nie wydaje też 2 mld zł na partyjną propagandę w telewizji. Co do stadionu żużlowego, zapytaj władze Ekstraligi dlaczego żądają nowego stadionu, zapytaj też tysiące kibiców-mieszkańców miasta dlaczego wolą oglądać mecze w komfortowych warunkach zamiast docenić walory starego zdezelowanego stadionu przy Zygmuntowskich. W końcu marzeniem każdego mieszkańca powinna być śmierć podczas oglądania meczu żużlowego. To, że ty nie widzisz żadnego sensu w remontowaniu i budowani... rozwiń
Avatar
Nie_jestem_robotem / 13 maja 2020 r. o 11:54
+29
1500 urzędników zredukować o połowę - resztę zamiast do słuzbowych limuzyn, wysłać na "miejski rower", gadżety sprzedać -  to konkretne milionowe  oszczędności...
 W 100% popieram choć trzeba sprostować że w Urzędzie Marszałkowskim rządzonym przez PIS pracuje nie 1500 a 1235 osób, z czego 1133 złapało się ostatnio na nagrody za 2019 rok. Łączna pula nagród 6.5 miliona złotych - to "zaledwie" trzy razy więcej niż w przypadku Urzędu Miasta Lublin (który zatrudnia o ponad 200 pracowników więcej).
Avatar
___K___ / 13 maja 2020 r. o 11:36
+29
1500 urzędników zredukować o połowę - resztę zamiast do słuzbowych limuzyn, wysłać na "miejski rower", gadżety sprzedać -  to konkretne milionowe  oszczędności...
Jestem zdecydowanym wrogiem biurokracji. Niestety to rząd - nie tylko obecny, ale wszystkie - robi wszystko, żeby urzędników przybywało. Debine regulacje prawne, masa najróżniejszych analiz, raportów, statystyk i innych spowiedzi oczekiwanych przez szereg instytucji centralnych sprawiają, że nie tylko urzędników przybywa, ale i normalną działalność coraz trudniej prowadzić. A jak już tak bardzo chcesz uzyskać oszczedności w administracji, TECZOWY_ZSL , to zapytaj swoich mocodawców z Nowogrodzkiej, dlaczego tak rozdmuchali administrację centralną? W stosunku do tak krytykowanych poprzedników mniej więcej o połowę, jeśli się nie mylę.
Jestem zdecydowanym wrogiem biurokracji. Niestety to rząd - nie tylko obecny, ale wszystkie - robi wszystko, żeby urzędników przybywało. Debine regulacje prawne, masa najróżniejszych analiz, raportów, statystyk i innych spowiedzi oczekiwanych przez szereg instytucji centralnych sprawiają, że nie tylko urzędników przybywa, ale i normalną działalność coraz trudniej prowadzić. A jak już tak bardzo chcesz uzyskać oszczedności w administracji, TECZOWY_ZSL , to zapytaj swoich mocodawców z Nowogrodzkiej, dlaczego tak rozdmuchali adm... rozwiń
Avatar
___K___ / 13 maja 2020 r. o 11:02
+26
W czym lepsza jest siedzibą lokalnego wodza (np. przy ul. Koziołka Matołka w jakichś Jakubowicach) od siedziby wodza centralnego przy ul. Mickiewicza w Warszawie? Albo w czym jakikolwiek lokalny kacyk jest lepszy od wodza centralnego?
  Ten z Żoliborza jest kompletnie oderwany od rzeczywistości.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 17 maja 2020 r. o 10:35
+2
... w niemieckiej elektrowni węglowej Datteln IV rozpoczęła się normalna produkcja energii elektrycznej.
Avatar
Askier / 13 maja 2020 r. o 23:04
+5
Lublin to miasto urzędnicze więc może należy zwolnić pierdzistołków i biurwy na stołkach kierowniczo-dyrektorskich. Po drugie ograniczyć wydatki na kluby sportowe i tak nie mają sukcesów.
Avatar
Ksawyer / 13 maja 2020 r. o 17:35
-6
Zwolennicy PO wykazują rządowym władzom grabiez państwowej kasy, zwolennicy PIS wykazują powskim samorządom uwlaszczanie kosztem lokalnych spolecznosci. Mamy klasyczny spór co gorsze dzuma czy cholera.
Avatar
___K___ / 13 maja 2020 r. o 13:45
-7
1500 urzędników zredukować o połowę - resztę zamiast do słuzbowych limuzyn, wysłać na "miejski rower", gadżety sprzedać -  to konkretne milionowe  oszczędności...
W 100% popieram choć trzeba sprostować że w Urzędzie Marszałkowskim rządzonym przez PIS pracuje nie 1500 a 1235 osób, z czego 1133 złapało się ostatnio na nagrody za 2019 rok. Łączna pula nagród 6.5 miliona złotych - to "zaledwie" trzy razy więcej niż w przypadku Urzędu Miasta Lublin (który zatrudnia o ponad 200 pracowników więcej).
No i zaorałeś ....
Znamy gorszego wirusa, działającego od lat..., którego  podatnik w dobie ogólnoświatowego kryzysu i pandemii musi  udźwignąć..... "W 2018 r. na wynagrodzenia brutto pracowników Urzędu wydatkowano kwotę 76 668 341,20 zł W 2019 roku w okresie styczeń – luty na wynagrodzenia brutto UM .... wydatkowano kwotę 13 535 445,94 zł..." -
To teraz skonfrontuj to z wydatkami na wynagrodzenia w Urzędzie Marszałkowskim i  Urzędzie Wojewódzkim. AAkurat Urząd Miasta ma jasne cele, natomiast UMarsz i UWoj tak naprawdę mogłyby stworzyć jedną strukturę i działać taniej. Tyle, że wówczas rząd straciłby dużą część swoich wpływów w terenie...
To teraz skonfrontuj to z wydatkami na wynagrodzenia w Urzędzie Marszałkowskim i  Urzędzie Wojewódzkim. AAkurat Urząd Miasta ma jasne cele, natomiast UMarsz i UWoj tak naprawdę mogłyby stworzyć jedną strukturę i działać taniej. Tyle, że wówczas rząd straciłby dużą część swoich wpływów w terenie... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 13 maja 2020 r. o 13:41
+5
1500 urzędników zredukować o połowę - resztę zamiast do słuzbowych limuzyn, wysłać na "miejski rower", gadżety sprzedać -  to konkretne milionowe  oszczędności...
W 100% popieram choć trzeba sprostować że w Urzędzie Marszałkowskim rządzonym przez PIS pracuje nie 1500 a 1235 osób, z czego 1133 złapało się ostatnio na nagrody za 2019 rok. Łączna pula nagród 6.5 miliona złotych - to "zaledwie" trzy razy więcej niż w przypadku Urzędu Miasta Lublin (który zatrudnia o ponad 200 pracowników więcej).
No i zaorałeś ....
   Znamy gorszego wirusa, działającego od lat..., którego  podatnik w dobie ogólnoświatowego kryzysu i pandemii musi  udźwignąć..... "W 2018 r. na wynagrodzenia brutto pracowników Urzędu wydatkowano kwotę 76 668 341,20 zł W 2019 roku w okresie styczeń – luty na wynagrodzenia brutto UM .... wydatkowano kwotę 13 535 445,94 zł..." -
   Znamy gorszego wirusa, działającego od lat..., którego  podatnik w dobie ogólnoświatowego kryzysu i pandemii musi  udźwignąć..... "W 2018 r. na wynagrodzenia brutto pracowników Urzędu wydatkowano kwotę 76 668 341,20 zł W 2019 roku w okresie styczeń – luty na wynagrodzenia brutto UM .... wydatkowano kwotę 13 535 445,94 zł..." - rozwiń
Avatar
na_haju / 13 maja 2020 r. o 13:30
+12
Trzeba zlikwidować samorząd terytorialny - raka na Polakach i Polsce! Powojenna odbudowa Polski pokazała, że samorząd terytorialny jest zbędny.
Święte słowa, czego najlepszym potwierdzeniem jest 54 minusików (netto) od opłacanej przez znanych deweloperów agencji d/s wazelinowania POsunięć, których plebsowi dostarcza dewelo-kamerdyner.
 Ciebie powinien przebadać jakiś dobry psychiatra. Ciężki przypadek kliniczny. Masz dziwną awersję do wszystkich którzy zarabiają pieniądze: deweloperów, karczmarzy, restauratorów, firm budowlanych, firm wywożących śmieci, wypożyczalni samochodów etc.Typowy pisowski zawistny nierób z dwiema lewymi rękoma do pracy, spędzający całe dnie na trollowaniu for internetowych lokalnych dzienników.
 Ciebie powinien przebadać jakiś dobry psychiatra. Ciężki przypadek kliniczny. Masz dziwną awersję do wszystkich którzy zarabiają pieniądze: deweloperów, karczmarzy, restauratorów, firm budowlanych, firm wywożących śmieci, wypożyczalni samochodów etc.Typowy pisowski zawistny nierób z dwiema lewymi rękoma do pracy, spędzający całe dnie na trollowaniu for internetowych lokalnych dzienników. rozwiń
Avatar
na_haju / 13 maja 2020 r. o 13:19
+12
1500 urzędników zredukować o połowę - resztę zamiast do słuzbowych limuzyn, wysłać na "miejski rower", gadżety sprzedać -  to konkretne milionowe  oszczędności...
W 100% popieram choć trzeba sprostować że w Urzędzie Marszałkowskim rządzonym przez PIS pracuje nie 1500 a 1235 osób, z czego 1133 złapało się ostatnio na nagrody za 2019 rok. Łączna pula nagród 6.5 miliona złotych - to "zaledwie" trzy razy więcej niż w przypadku Urzędu Miasta Lublin (który zatrudnia o ponad 200 pracowników więcej).
 No i zaorałeś 'tęczowego' trolla z pisowskiej farmy.
 No i zaorałeś 'tęczowego' trolla z pisowskiej farmy. rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 13 maja 2020 r. o 13:05
-16
Trzeba zlikwidować samorząd terytorialny - raka na Polakach i Polsce! Powojenna odbudowa Polski pokazała, że samorząd terytorialny jest zbędny.
 Święte słowa, czego najlepszym potwierdzeniem jest 54 minusików (netto) od opłacanej przez znanych deweloperów agencji d/s wazelinowania POsunięć, których plebsowi dostarcza dewelo-kamerdyner.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 13 maja 2020 r. o 13:01
-17
Pieniądze na drzewach nie rosną, albo remonty dróg w dzielnicach albo rozdawanie pieniędzy deweloperom.
 Co prawda to prawda. PS. Nie leń się dewelotrolu o 50 loginach, tylko bierz się za minusikowanie.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 13 maja 2020 r. o 12:46
-16
1500 urzędników zredukować o połowę - resztę zamiast do słuzbowych limuzyn, wysłać na "miejski rower", gadżety sprzedać -  to konkretne milionowe  oszczędności...
Jestem zdecydowanym wrogiem biurokracji. Niestety to rząd - nie tylko obecny, ale wszystkie - robi wszystko, żeby urzędników przybywało. Debine regulacje prawne, masa najróżniejszych analiz, raportów, statystyk i innych spowiedzi oczekiwanych przez szereg instytucji centralnych sprawiają, że nie tylko urzędników przybywa, ale i normalną działalność coraz trudniej prowadzić. A jak już tak bardzo chcesz uzyskać oszczedności w administracji,  TECZOWY_ZSL , to zapytaj swoich mocodawców z Nowogrodzkiej, dlaczego tak rozdmuchali administrację centralną? W stosunku do tak krytykowanych poprzedników mniej więcej o połowę, jeśli się nie mylę.
np. spóleczka sportowo-rekreacyjna - 6-osobowy zarząd - każdy ponad 20 tysiączków /mc
A ile mają zarabiać, 2k? Byle wodzianka w NBP zarabia 50k miesięcznie. Nawet ta co robiła makijaż Kaczyńskiemu przed występami w tv dostała posadkę w gabinecie premiera z pensją 8k.
  generator strat - miedzyplanetarny port galaktyczny - każdy "strateg i binesman"  ponad 20 tysięcy miesięcznie ...
  generator strat - miedzyplanetarny port galaktyczny - każdy "strateg i binesman"  ponad 20 tysięcy miesięcznie ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 36

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Gospodynie z Zagród częstowały Pierwszą Damę. Tym razem poza podium

Gospodynie z Zagród częstowały Pierwszą Damę. Tym razem poza podium

Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Zagrodach w gminie Żyrzyn w ostatni weekend pokazały Pierwszej Damie tradycyjne wesele z ziemi puławskiej. To wszystko w ramach ogólnopolskiego finału konkursu o nagrodę Małżonki Prezydenta RP.

Euro 2020. Dziś mecz Polska - Szwecja. Gdzie oglądać? Transmisja w TV, stream on-line

Euro 2020. Dziś mecz Polska - Szwecja. Gdzie oglądać? Transmisja w TV, stream on-line

Reprezentacja Polski w ostatnim meczu fazy grupowej Euro 2020 zmierzy się w Sankt Petersburgu ze Szwecją. Wynik tego spotkania zadecyduje o tym czy Biało-Czerwoni awansują do fazy pucharowej. Aby tak się stało zespół Paulo Sousy potrzebuje pierwszej od 30 lat wygranej nad ekipą Trzech Koron

Przez cały dzień upały, a do tego jeszcze burze z gradem. Ostrzeżenie IMGW

Przez cały dzień upały, a do tego jeszcze burze z gradem. Ostrzeżenie IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega już nie tylko przed wysokimi temperaturami we wschodniej części Polski, ale również przed gwałtownymi burzami z gradem.

Na 5-latkę runął betonowy krzyż, dziecko w stanie krytycznym. Kto jest odpowiedzialny za stan nagrobków?
Reportaż Uwagi! TVN
film

Na 5-latkę runął betonowy krzyż, dziecko w stanie krytycznym. Kto jest odpowiedzialny za stan nagrobków?

Wystarczyła chwila, by stary, betonowy nagrobek runął wprost na pięcioletnią Marysię. Dziewczynka trafiła do szpitala w stanie krytycznym. Sprawę bada prokuratura.

"Dżentelmeni" w Kinie Perła
24 czerwca 2021, 21:00

"Dżentelmeni" w Kinie Perła

W najbliższy weekend w plenerowym Kinie Perła (ul. Bernardyńska 15) będzie można zobaczyć m.in. świetnie przyjęty przedostatni film Guya Ritchie'ego - "Dżentelmeni" w gwiazdorskiej obsadzie.

Kolejny szpital w Lubelskiem zamyka tymczasowo oddział pediatryczny

Kolejny szpital w Lubelskiem zamyka tymczasowo oddział pediatryczny

Szpital w Międzyrzecu Podlaskim tymczasowo zamknął swój oddział pediatryczny. Brakuje lekarzy.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 czerwca 2021 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 czerwca 2021 roku

Malarstwo Ewy Senczawy w Hrubieszowie

Malarstwo Ewy Senczawy w Hrubieszowie

"DOM" – to tytuł pierwszej wystawy twórczości Ewy Senczawy prezentowanej w Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Ekspozycja będzie czynna do 31 sierpnia.

Lublin: Powracają utrudnienia na Drodze Męczenników Majdanka

Lublin: Powracają utrudnienia na Drodze Męczenników Majdanka

Od czwartku przez tydzień utrudniony będzie przejazd Drogą Męczenników Majdanka pod wiaduktem kolejowym. Robotnicy będą na nim montować osłony zapobiegające porażeniu prądem z sieci trolejbusowej.

Pszczoły nad zamojską szkołą. Uczniowie mają za sobą pierwsze miodobranie

Pszczoły nad zamojską szkołą. Uczniowie mają za sobą pierwsze miodobranie

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 5 mają za sobą pierwsze miodobranie z przyszkolnej pasieki.

Te zakupy mogą zdziałać cuda. Pieniądze z licytacji pomogą małej Ninie Słupskiej

Te zakupy mogą zdziałać cuda. Pieniądze z licytacji pomogą małej Ninie Słupskiej

Ponad 60 prac artystycznych można kupić podczas internetowej licytacji, z której dochód przeznaczony jest na leczenie dwuletniej Niny Słupskiej. Szansą na zatrzymanie choroby niszczącej jej mięśnie jest terapia genowa kosztująca aż 9,5 mln zł

Zapisy do nowego żłobka w Lubartowie w sierpniu, a leżakowanie w listopadzie

Zapisy do nowego żłobka w Lubartowie w sierpniu, a leżakowanie w listopadzie

W listopadzie ruszy nowy żłobek w Lubartowie. Zapisy ruszają w sierpniu, a pierwsze zajęcia w listopadzie

Kredyty wciąż dostępne, a ceny mieszkań idą w górę

Kredyty wciąż dostępne, a ceny mieszkań idą w górę

Sprzedający mieszkania coraz bardziej windują ceny. Rekordowe stawki zanotowano w większości dużych miast. W Lublinie przeciętna cena ofertowa przekroczyła 7600 zł za mkw.

Ministerstwo Zdrowia: Dla przyjeżdzających z Wielkiej Brytanii siedmiodniowa kwarantanna

Ministerstwo Zdrowia: Dla przyjeżdzających z Wielkiej Brytanii siedmiodniowa kwarantanna

Przyjeżdzający do Polski z Wielkiej Brytanii będą podlegali obowiązkowej siedmiodniowej kwarantannie, z której zwalniać będzie tylko negatywny wynik testu wykonywanego nie wcześniej niż po tygodniu – poinformował PAP rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Wystawa "Drohobycz w akwareli" w Galerii Okna

Wystawa "Drohobycz w akwareli" w Galerii Okna

Do 9 lipca w Galerii Okna Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Peowiaków 12) będzie można podziwiać wystawę "Drohobycz w akwareli" inspirowaną twórczością Brunona Schulza.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.