Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 kwietnia 2023 r.
20:58

Szpital w Lublinie: media w górę, leki w górę, ale się nie poddają

0 A A
Michał Szabelski
Michał Szabelski

Do SPSK nr 4 w Lublinie stale zgłasza się duża liczba pacjentów. Wielu z nich podczas pandemii zwlekało z pójściem do lekarza i pojawia się u nas teraz – ROZMOWA z Michałem Szabelskim, zastępcą dyrektora ds. finansów i rozwoju SPSK nr 4 w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Blisko rok temu pisaliśmy, że w szpitalu przy Jaczewskiego powstanie oddział sztucznej nerki ze stacją hemodializ. Na jakim etapie są te prace?

– Stan zaawansowania prac wynosi obecnie ok. 50 procent i przebiega zgodnie z harmonogramem, co nas cieszy, zważywszy na panujące obecnie uwarunkowania makroekonomiczne oraz geopolityczne. Na placu budowy widać już całą bryłę budynku razem z łącznikiem spajającym nowy obiekt z głównym gmachem szpitala. Został zakończony tzw. stan surowy zamknięty, wykonano wszystkie ścianki działowe, zakończono wewnętrzne prace tynkarskie i posadzkarskie. Wewnątrz jak i na zewnątrz budynku trwają prace wykończeniowe, montaż wind oraz oprzewodowanie poszczególnych instalacji. Jak tylko wykonawca upora się z tymi zadaniami, będzie mógł przystąpić do ostatniego etapu, tj. białego montażu, instalowania aparatury medycznej oraz pozostałego wyposażenia medycznego. Wiele wskazuje na to, że z nowej, 19-stanowiskowej stacji hemodializ pierwsi pacjenci z naszego makroregionu skorzystają już tego lata.

Jakie kolejne inwestycje planuje szpital?

– Budynek, o którym powiedziałem stanowi jeden z dwóch elementów dużego projektu. Przed nami realizacja drugiej części inwestycji polegającej na przebudowie i modernizacji istniejących pomieszczeń Klinicznego Oddziału Nefrologii. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do końca 2024 roku liczba łóżek znajdujących się tam zwiększy się do 29. Zwiększy się też przestrzeń dla pacjentów i - co najważniejsze - dostępność do nowoczesnego, kompleksowego leczenia i programów lekowych. Dzięki temu znacząco usprawniony zostanie proces diagnozowania i leczenia, a w efekcie skróci się czasu pobytu pacjentów w szpitalu. Po realizacji tego przedsięwzięcia szpital przy ul. Jaczewskiego będzie mógł się chwalić najnowocześniejszym ośrodkiem nefrologicznym w naszej części kraju.

W tej chwili podpisujemy też bardzo ważną umowę dotyczącą doposażenia Klinicznego Oddziału Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej, Poradni Neurochirurgicznej i Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Dzięki nowemu wyposażeniu w szpitalu zostaną wdrożone metody diagnostyczne i lecznicze o najwyższej światowej renomie w zakresie schorzeń układu kostno-stawowo-mięśniowego.

Powstaje też siedziba Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Prace są już w fazie wykończeniowej, a ich zakończenie planowane jest na II kwartał tego roku.

Mamy też ma wiele planów inwestycyjnych dotyczących najbliższych lat. To m.in. nowa infrastruktura i wyposażenie dla Uniwersyteckiego Centrum Urazowego z nowoczesnym SOR i oddziałem chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i mikrochirurgii, Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii z Ośrodkiem Telemetrii i Telemedycyny oraz Wschodniego Centrum Chorób Układu Nerwowego.

W jakiej sytuacji ekonomicznej jest szpital? Czy podwyżki cen mediów np. prądu są bardzo odczuwalne?

– Rok do roku koszty mediów wzrosły średnio o 21 proc. Najwyższy wzrost, co oczywiste, dotyczy energii elektrycznej (32 proc.) i gazu (46 proc.), ale również materiałów medycznych. Koszty leków wzrosły o ponad 25 proc., środków czystości o ponad 26 proc., a żywności – aż o ok. 35 proc. Warto zauważyć, że wzrosty byłyby jeszcze większe, gdyby nie stałe umowy szpitala na dostawy znacznej większości materiałów i żywności.

Sytuacja gospodarcza i geopolityczna sprawiają, że w tym roku spodziewamy się jeszcze większych podwyżek. Dlatego aktywnie szukamy oszczędności i usprawniamy nasze procesy medyczne i wsparciowe. Przede wszystkim racjonalizujemy nasze wydatki, co odbywa się bez spadku jakości usług i satysfakcji naszych pacjentów. Potencjał oszczędnościowy znajdujemy w systemowym prowadzeniu naszej gospodarki materiałowej i lekowej, czyli w obszarach, gdzie oszczędności z usprawnień procesów mogą w znacznym stopniu zrównoważyć wzrost cen. Nowe depozyty, szybka analiza efektywności inwestycji i zakupów, limity budżetowe to narzędzia, dzięki którym udaje nam się skutecznie walczyć z inflacją. Poza tym zwiększenie konkurencyjności w naszym procesie zamówień publicznych spowodowało, iż nowe umowy niekoniecznie oznaczają dla nas wyższe koszty. Dodatkowych oszczędności poszukujemy w obszarze technicznym poprzez optymalizację wydatków na energię elektryczną oraz racjonalizację prac remontowych. Mamy to szczęście, że tuż przed największą podwyżką cen energii szpital zakończył prowadzoną od 2019 roku gruntowną termomodernizację obiektu, co znacznie zmniejszyło zapotrzebowanie na ogrzewanie budynku.

Narzędzia systemowe wdrożone w 2022 r. w istotny sposób przyczyniły się do realizacji planu naprawczego naszego szpitala, a dodajmy, że odbyło się to w warunkach pandemii Covid-19.

Mimo że mamy obecnie wyższy ryczałt, generujemy też nadwykonania. Związane to jest z tym, że do SPSK Nr 4 w Lublinie stale zgłasza się duża liczba pacjentów. Wielu z nich podczas pandemii zwlekało z pójściem do lekarza i pojawia się u nas teraz. Jeśli nadwykonania będą się dalej utrzymywać, nawet po okresie wakacyjnym, w którym planujemy lekkie zmniejszenie tempa działalności, mam nadzieję, że NFZ – podobnie jak to było w 2022 r., ureguluje płatności za nadwykonania tym podmiotom, które będą miały największą kontrybucję w tym zakresie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Przyjemność, praca, pasja i miłość splatają się w moim życiu i płyną szczęśliwie w różnych dawkach. Myślę, że nie jest dobrze być poza życiowym balansem. Dobrze jest stać równo na obu nogach – ROZMOWA z Janem Hussakowskim, reżyserem spektaklu „Balladyna”, którego premierę zobaczymy 10 maja w Teatrze Osterwy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Najważniejsze: nie grillujemy na żywym ogniu, który zwęgli potrawy i nada im gorzki smak. A na powierzchni potrawy wytworzą się rakotwórcze substancje.

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Dziś przed południem, 4 maja, 64-letni mężczyzna kierujący motorowerem marki Yamasaki na zakręcie w Tarkawicy (pow. Ostrówek Lubelski) stracił panowanie nad jednośladem i staranował ogrodzenie jednego z domów

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

W niedzielę o godzinie 15.00 Motor Lublin rozegra jeden z kluczowych meczów w tym sezonie. Żółto-biało-niebiescy zmierzą się w Płocku z tamtejszą Wisłą i chcąc myśleć o barażach o PKO BP Ekstraklasę nie mogą tego spotkania przegrać. O tym jakie nastroje panują w obozie lublinian przed tym spotkaniem zdradził trener Mateusz Stolarski

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty Puławy sprawiła swoim kibicom bardzo miłą niespodziankę. W sobotę podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego wygrali w Stężycy z tamtejszą Radunią i wciąż są w grze o pozostanie w przyszłym sezonie na centralnym poziomie rozgrywkowym

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Na targu pod Zamkiem można było dziś kupić pierwsze krajowe truskawki, spod Zwolenia. Cena za kilogram 28 zł, za łubiankę 70 zł

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej
galeria

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej

Wierni obrządku prawosławnego obchodzą Wielką Sobotę, kończąc w ten sposób czas oczekiwania na Święta Wielkanocne. W tym roku Wielkanoc u prawosławnych przypada na 5 maja, w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca wg. kalendarza juliańskiego, po obchodach Paschy Żydowskiej. W Cerkwi prawosławnej wierni poświęcili pokarmy jakie będą spożywać podczas wielkanocnego śniadania.

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Nie ma lepszej rzeczy w maju niż młoda, zasmażana kapusta z koperkiem. No chyba, że jest to chrupiąca golonka z grilla podana z młodą kapustą

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

1 maja 2024r. w wieku 85 lat zmarł mój Tata HENRYK PRAŻMO - sportowiec, pięściarz wagi ciężkiej WKS Lublinianka. Młodzieżowy Mistrz i Wicemistrz Polski ,,ZRYW”, 10-krotny Mistrz Województwa Lubelskiego. W latach 1956-1969 stoczył ok. 150 walk w większości zwycięskich. Był czołowym bokserem wagi ciężkiej w Polsce. Kuszony intratnymi ofertami z czołowych klubów - Legii, Gwardii i innych…pozostał wierny Lublinowi….! W środową majową noc usłyszał ostatni gong…- poinformował Jerzy Prażmo

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

Listerioza to choroba zagrażająca głównie kobietom w ciąży, noworodkom i osobom z obniżoną odpornością. Bakterie, które mogą ją wywołać wykryto w mleku modyfikowanym dla niemowląt

Piaseczno. Eko-patologia, wypoczynek wśród śmieci

Piaseczno. Eko-patologia, wypoczynek wśród śmieci

Tak gmina dba o eko turystykę, nad jeziorem Piaseczno pełno śmieci, gdy zawieje wiatr, fruwają po okolicy i pływają w wodzie - alarmuje nasz Czytelnik

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji
4 maja 2024, 8:00
galeria

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji

Od rana do popołudnia jest otwarta 4 maja Zamojska Akademia Kultury mieszcząca się w gmachu dawnej Akademii Zamojskiej. Na dziś zaplanowano tutaj mnóstwo atrakcji dla dużych i małych gości. Bo to ma być rodzinne otwarcie sezonu letniego

Krasnystaw. Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Krasnystaw. Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Jest okazja, bo komenda w Krasnymstawie prowadzi nabór do służby

"Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy, ale patrzymy do przodu". Opinie po meczu Górnika Łęczna z Odrą Opole
galeria

"Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy, ale patrzymy do przodu". Opinie po meczu Górnika Łęczna z Odrą Opole

W piątkowy wieczór Górnik Łęczna zdobył bardzo ważne trzy punkty pokonują na swoim stadionie Odrę Opole. Dla łęcznian było to tym samym przełamanie po dwóch domowych porażkach z rzędu. Jak mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zmierzy się w Częstochowie z Krono-Plast Włókniarzem

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zmierzy się w Częstochowie z Krono-Plast Włókniarzem

Niepokonany Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę (godz. 16.30) zmierzy się na wyjeździe z Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa. Ekipa spod Jasnej Góry we wtorek nadrobiła ligowe zaległości, ale wciąż czeka na premierowe zwycięstwo w tym sezonie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty