Ponad 700 powiadomień od rolników z naszego regionu, który stracili na rosyjskim embargu wpłynęło już do lubelskiego oddziału Agencji Rynku Rolnego. O finansowe wsparcie mogą ubiegać się producenci m.in. pomidorów, marchwi, jabłek i śliwek.
Agencja Rynku Rolnego od 18 sierpnia zbiera od rolników wnioski dotyczące unijnej pomocy. Chodzi o wsparcie dla producentów niektórych owoców i w związku z zakazem ich przywozu z Unii Europejskiej do Federacji Rosyjskiej. O wsparcie mogą się ubiegać rolnicy uprawiający pomidory, marchew, kapustę, słodką paprykę, kalafior i brokuły głowiaste, ogórki, korniszony, grzyby (np. pieczarki), jabłka, gruszki, śliwki, owoce miękkie i winogrona stołowe. Mogą to zrobić rolnicy, którzy np. wycofają produkty z rynku i przekażą je na cele charytatywne, z przeznaczeniem na pasze lub do biogazowni. Tymczasowa pomoc finansowa Unii Europejskiej obejmuje też działania związane ze zbiorem niedojrzałych owoców, które nie nadają się do sprzedaży lub też ich niezbieraniem.
Zainteresowanie pomocą jest bardzo duże. Do 30 sierpnia do ARR wpłynęło ok. 8,8 tys. powiadomień od producentów na kwotę ponad 85 mln euro.
Do wczoraj do oddziału terenowego ARR w Lublinie rolnicy złożyli 760 powiadomień. - Złożenie takiego powiadomienia oznacza, że rolnik zgłasza chęć ubiegania się o taką rekompensatę i deklaruje na jaki cel chce ją przeznaczyć - wyjaśnia Andrzej Romańczuk, dyrektor oddziału terenowego ARR w Lublinie.
W składanym przez rolników wniosku należy oszacować zbiór. - Ponieważ mamy odmiany jabłek zarówno wczesnych jak też późniejszych, trudno powiedzieć jaki będzie zbiór tych owoców - wskazuje sadowniczka z Braciejowic. - Poza tym są drzewa, które owoców mają więcej, inne mniej.
Deklaracje rolników są weryfikowane podczas kontroli. - Sprawdzamy czy to co zadeklarował rolnik jest zgodne z prawdą - mówi Romańczuk. I dodaje: My kontrolujemy zbiory zielone i gospodarstwa, gdzie owoce i warzywa nie były zbierane.
Z kolei czynności wycofania produktów z rynku w ramach m.in. bezpłatnej dystrybucji podlegają kontroli Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Wsparcie finansowe UE obejmuje działania prowadzone w okresie od dnia 18 sierpnia do dnia 30 listopada 2014 r., chyba, że wcześniej pula pomocy Unii Europejskiej zostanie wyczerpana. Dotychczasowa kwota to 125 mln euro.
Wczoraj minister rolnictwa i rozwoju wsi zapowiedział, że wystosuje pismo do komisarza UE ds. rolnictwa Daciana Ciolosa ws. zwiększenia wydatków na walkę ze skutkami rosyjskiego embarga. Szef resortu ocenił, że Ciolos ma do dyspozycji co najmniej 700 mln euro.
(PAP)