Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

2 listopada 2018 r.
9:00

Paweł Maj: 300-milionowy budżet można wykorzystywać znacznie bardziej pro-rozwojowo

Paweł Maj
Paweł Maj (fot. Radosław Szczęch)

Rozmowa z Pawłem Majem, kandydatem na prezydenta miasta w drugiej turze wyborów samorządowych w Puławach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jak ocenia pan ostatnie 24 lata dla Puław? Był to okres rozwoju, czy nietrafionych inwestycji i straconych szans?

Paweł Maj: Mamy to wielkie szczęście, że możemy liczyć na ogromne wpływy z Zakładów Azotowych – około 35 mln złotych rocznie, 45 mln podatków mieszkańców. Tymczasem wiele inwestycji np. oświatowych, choćby boiska i hala przy SP 3, infrastrukturalnych jak np. drogi, jest niezrealizowanych. Sprzedawane są ostanie grunty należące do miasta, przez co będziemy mieć problemy z miejscem zarówno dla inwestorów, jak i na rozwój programu „Mieszkanie+”. Jestem przekonany, że nasz 300-milionowy budżet można wykorzystywać znacznie bardziej pro-rozwojowo. Istotnym zagadnieniem na które zwracają mi uwagę mieszkańcy jest brak konsultacji i otwartości na ich potrzeby. Świadczy o tym chociażby potraktowanie projektów w ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego. Prezydent Puław powinien być dla ludzi i wśród ludzi!

• W swojej kampanii często podkreśla pan swoją „niezależność”. Mógłby pan wskazać obszary zarządzania miastem, w których tę cechę będą mogli dostrzec mieszkańcy Puław?

Będę korzystał z dobrych pomysłów wszystkich radnych bez względu na ich barwy polityczne. Uważam, że nie wolno wykluczać innych tylko dlatego, że są z innego klubu. Dlatego jestem przeciwko podziałom i partyjności w samorządzie. Tak rozumiem niezależność, która przejawia się także w różnorodności środowisk, z których pochodzą moi kandydaci do rady miasta. Ważna jest także otwartość na mieszkańców, cykliczne spotkania z nimi i szerokie informowanie o podejmowanych decyzjach.

• Jakie są najważniejsze, z pańskiego punktu widzenia, sprawy dla miasta, które będzie pan chciał „załatwić” w nadchodzącej, 5-letniej kadencji?

Należy uatrakcyjnić infrastrukturę, zadbać o oświatę i zatrzymać przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Potrzeba nowych parkingów, a miasto musi zacząć odpowiedzialnej podchodzić do planowania przestrzennego. Konieczne jest również poprawienie współpracy z Zakładami Azotowymi oraz IUNG-iem. Potrzebne jest nowe spojrzenie na organizację pomocy społecznej. Trzeba zadbać by Urząd Miasta był przyjazny zarówno dla pracowników, jak i mieszkańców Puław.

• Czy w przypadku pańskiego zwycięstwa, należy spodziewać się zawiązania koalicji „Niezależnych Wyborców” z Prawem i Sprawiedliwością?

Zawiązywanie koalicji tylko z jedną, wybraną opcją jest niestety wykluczeniem części mieszkańców, którzy głosowali na pozostałe komitety. Ja chcę łączyć, a nie dzielić ludzi. Uważam, że radni powinni pracować w systemie zadaniowym, nad każdą uchwałą. Dobre pomysły i stawianie na rozwój nie powinno być wpisywane w ramy politycznych układów.

• Co Puławy mogą stracić na wyborze pańskiego konkurenta na stanowisko prezydenta miasta?

Kolejna, siódma już kadencja dla Janusza Grobla to wybór rutyny, stagnacji i braku innowacyjności. Zamiast nowoczesnych rozwiązań, podniesienia jakości życia i bezpieczeństwa, będziemy mieli dalszy rozrost nietrafionej pomocy społecznej oraz kolejne błędy w inwestycjach. Przykładem z dzisiaj może być dodatkowy milion złotych na budowę hali, gdzie źle przeprowadzono badania gruntu. Puławy potrzebują kreatywności, pasji, odwagi i konsekwencji. Dalekosiężnego spojrzenia w przyszłość.

• W trakcie kampanii niektórzy zarzucają panu brak doświadczenia i sympatyzowanie z ruchami nacjonalistycznymi. Co chciałby pan im powiedzieć?

Nie segreguję ludzi ze względu na ich poglądy. Dla mnie ważny jest człowiek. Popierają mnie ludzie z różnych środowisk. Często przeciwstawnych. Rzekomy brak doświadczenia to natomiast jeden z wielu wymysłów na mój temat. Posiadam wieloletnie doświadczenie w pracy. W Zarządzie Lubelskich Parków Krajobrazowych, opiniowałem projekty warte setki milionów złotych. Współpracowałem z wieloma samorządami. Jako architekt krajobrazu brałem udział w tworzeniu dużych projektów publicznych. Wiem co to praca w dużych, profesjonalnych zespołach, planowanie, dyscyplina, poszanowanie powierzonego czasu i pieniędzy. Bezcenne doświadczenie zdobyłem również jako radny miejski.

Sonda: Na kogo zagłosujesz w drugiej turze wyborów na prezydenta Puław?

Liczba głosów: 1536
59.7%
Paweł Maj
40.3%
Janusz Grobel

Pozostałe informacje

Zapraszamy na Tydzień Erasmusa w Lubelskiej Akademii WSEI

Zapraszamy na Tydzień Erasmusa w Lubelskiej Akademii WSEI

„Lubelska Akademia WSEI w Europejskiej Przestrzeni Edukacyjnej – Tydzień Erasmusa” to pionierskie przedsięwzięcie organizowane przez Lubelską Akademię WSEI oraz OIC POLAND Fundację Akademii WSEI. To jedno z kluczowych wydarzeń, które uświetniają Jubileusz 25-lecia naszej Uczelni.

Dubrownik w Lublinie. Wyjątkowy koncert i rozmowy o współpracy
13 maja 2025, 19:00

Dubrownik w Lublinie. Wyjątkowy koncert i rozmowy o współpracy

We wtorek Filharmonia Lubelska stanie się miejscem niezwykłego wydarzenia kulturalnego – koncertu upamiętniającego postać Ludomira Michała Rogowskiego, wybitnego kompozytora i dyrygenta urodzonego w Lublinie. Na scenie wystąpi Orkiestra Symfoniczna z Dubrownika, miasta, z którym Rogowski był związany przez wiele lat swojego życia.

"Byli jacyś Chłopcy z placu Broni"...  Ósmoklasiści rozpoczęli egzaminy

"Byli jacyś Chłopcy z placu Broni"... Ósmoklasiści rozpoczęli egzaminy

We wtorek punktualnie o godzinie 9:00 uczniowie klas ósmych szkół podstawowych w całej Polsce przystąpili do egzaminu z języka polskiego. Tegoroczna edycja różni się od poprzednich nie tylko czasem trwania, ale i liczbą uczestników z Ukrainy.

Flaga Ukrainy znowu powiewa na urzędzie. Zbierają podpisy pod petycją w tej sprawie

Flaga Ukrainy znowu powiewa na urzędzie. Zbierają podpisy pod petycją w tej sprawie

Najpierw na wiecu wyborczym Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej z budynku ratusza usunięto flagę Ukrainy, a kilka dni później urzędnicy znowu ją powiesili. Zgodnie z zapowiedzią bialski oddział Konfederacji zbiera podpisy pod petycją do władz miasta o zdjęcie flagi.

„Wtorek na Dzielni - Straż Miejska”. Ruszamy nowym cyklem o pracy dzielnicowych SM w Lublinie
WTOREK NA DZIELNI
film

„Wtorek na Dzielni - Straż Miejska”. Ruszamy nowym cyklem o pracy dzielnicowych SM w Lublinie

Codzienne wyzwania, lokalne problemy i sposoby ich rozwiązywania – dzielnicowi straży miejskiej w Lublinie zdradzają kulisy swojej pracy. W pierwszym odcinku cyklu odwiedziliśmy dzielnicę Abramowice.

Znęcał się nad rodziną. Grozi mu nawet 5 lat więzienia

Znęcał się nad rodziną. Grozi mu nawet 5 lat więzienia

Najbliższe 3 miesiące spędzi 46-letni mieszkaniec powiatu janowskiego za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad żoną i dziećmi. W więzieniu może posiedzieć nawet 5 lat.

Adaś Iwanejko ma szanse na w miarę normalne życie, ale to wymaga ogromnych nakładów finansowych
galeria

Adaś potrzebuje najdroższego leku świata. Trwa zbiórka pieniędzy

Proszę, uratuj mi życie! – apeluje 12-letni Adaś Iwanejko zwracając się o wsparcie zbiórki pieniędzy na terapię, wymagającą zastosowania najdroższego leku świata. Leczenie chłopca w Stanach Zjednoczonych to koszt aż 16 mln zł.

Strażacy z Lubelszczyzny wrócili z akcji gaśniczej w Biebrzańskim Parku Narodowym
galeria

Strażacy z Lubelszczyzny wrócili z akcji gaśniczej w Biebrzańskim Parku Narodowym

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski spotkał się w poniedziałek ze strażakami z regionu, którzy w kwietniu uczestniczyli w gaszeniu pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. W działaniach brało udział 20 strażaków z komend PSP w Lublinie, Zamościu i Krasnymstawie.

Volkswagen Crafter – niezawodny w prowadzeniu biznesu

Volkswagen Crafter – niezawodny w prowadzeniu biznesu

W świecie samochodów dostawczych, gdzie liczy się niezawodność, funkcjonalność i komfort, Volkswagen Crafter Podwozie wyróżnia się jako pojazd stworzony z myślą o intensywnej eksploatacji i różnorodnych potrzebach firm. Dzięki solidnej konstrukcji, nowoczesnym technologiom i elastycznym możliwościom zabudowy, Crafter jest wybierany przez wielu przedsiębiorców poszukujących niezawodnego partnera w codziennej pracy.

Kurtka trekkingowa damska – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Kurtka trekkingowa damska – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jest coś wyjątkowego w poczuciu pełnej swobody, kiedy idziesz w góry. Bez względu na pogodę, porę roku i dystans. Zanim jednak ruszysz na szlak, musisz wiedzieć, że prawidłowo dobrana kurtka trekkingowa będzie absolutną podstawą. I wcale nie chodzi tu o „modę” czy wygląd. Przeczytaj ten wpis, aby dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy wyborze kurtki trekkingowej damskiej!

Drzewka przy tężni uschły już w ubiegłym roku. Urzędnicy wiedzieli, ale czekali na ...

Drzewka przy tężni uschły już w ubiegłym roku. Urzędnicy wiedzieli, ale czekali na ...

Posadzone w ubiegłym roku drzewka przy tężni solankowej uschły. Mieszkaniec sygnalizował to już wtedy, ale nic z tym nie zrobiono do tej pory. Urzędnicy odpowiadają teraz, że „aby ustalić żywotność drzew, czekali na rozpoczęcie okresu wegetacyjnego roślin”.

Kazimiernikejszyn 2025 – muzyka, przygoda i pozytywna energia w Kazimierzu Dolnym
Nasz Patronat
16 lipca 2025, 18:00

Kazimiernikejszyn 2025 – muzyka, przygoda i pozytywna energia w Kazimierzu Dolnym

Kazimiernikejszyn to coroczny, wielokulturowy festiwal muzyki i sztuki, który odbędzie się w dniach 16–20 lipca. Tegoroczna edycja imprezy znów rozegra się w malowniczych Kamieniołomach w Kazimierzu Dolnym. W tym historycznym miejscu, otoczonym naturą i zabytkową zabudową, powstaje pulsujące centrum koncertów i przygód.

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystąpi? Znamy artystów!
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
16 maja 2025, 0:00

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystąpi? Znamy artystów!

W tym roku KULturalia, czyli studencka impreza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przenosi się do muszli koncertowej im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim. I jako jedyna z tegorocznych imprez studenckich będzie darmowa.

Prawie 80 mln zł na aktywizację bezrobotnych w Lubelskiem. Będą szkolenia, staże i pieniądze na własny biznes

Prawie 80 mln zł na aktywizację bezrobotnych w Lubelskiem. Będą szkolenia, staże i pieniądze na własny biznes

Blisko 4,4 tysiąca osób bezrobotnych z województwa lubelskiego może liczyć na realne wsparcie w powrocie na rynek pracy. W poniedziałek, w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie, podpisano 21 umów na dofinansowanie projektów aktywizacyjnych – ich łączna wartość to niemal 80 mln złotych.

Trener Zbigniew Markuszewski prowadził KPR Padwę Zamość przez trzy sezony

Zbigniew Markuszewski nie będzie już prowadził KPR Padwy Zamość

Po trzech latach współpracę z KPR Padwą Zamość w I lidze centralnej kończy szkoleniowiec Zbigniew Markuszewski

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium