Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

2 listopada 2007 r.
10:43
Edytuj ten wpis

Augustyn, Bernadetta i Bernard z Clairvaux

0 0 A A

Augustyn kochał uczty i kobiety. Mawiał: Kochaj i rób, co chcesz! Bernadetta miała osiemnaście wizji, podczas których objawiła się jej Niepokalana. Bernard zachwycał się opisami miłości w "Pieśni nad pieśniami”. Jak zostali świętymi? - Po prostu zakochali się w Bogu - mówi ks. prof. Augustyn Eckmann z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Sam zakochany w Augustynie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kim są święci?

- Najkrócej: to przyjaciele Boga, którzy mogą zostać także naszymi przyjaciółmi - mówi ks. prof. Augustyn Eckmann.
Skąd wziął się kult świętych?
- Rozpoczął się od obchodzenia świąt męczenników. W pierwszych wiekach widziano w nich osoby najbliższe Chrystusowi, które poprzez śmierć utożsamiały się z nim najpełniej.

Droga Augustyna

Po męczennikach przyszła kolej na innych świętych. W VII wieku pojawiła się uroczystość Wszystkich Świętych, potem litania do świętych, popularna do dziś. A ilu jest świętych w ogóle? - Nieskończona ilość. Tłumy - śmieje się ks. prof. Eckmann.
A my z tej nieskończoności wybieramy niezwykłą trójkę. I trzy drogi do świętości.
Augustyn zasłynął z żarliwości. Jego "Wyznania” czyta się jednym tchem. "Późno Cię umiłowałem, Piękności tak dawna a tak nowa, późno Cię umiłowałem. W głębi duszy byłaś, a ja się błąkałem po bezdrożach i tam Ciebie szukałem, biegnąc bezładnie ku rzeczom pięknym, które stworzyłaś. Ze mną byłaś, a ja nie byłem z Tobą. One mnie więziły z dala od Ciebie - rzeczy, które by nie istniały, gdyby w Tobie nie były. Zawołałaś, rzuciłaś wezwanie, rozdarłaś głuchotę moją. Zabłysnęłaś, zajaśniałaś jak błyskawica, rozświetliłaś ślepotę moją. Rozlałaś woń, odetchnąłem nią - i oto dyszę pragnieniem ku Tobie. Skosztowałem - i oto głodny jestem, i łaknę. Dotknęłaś mnie - i zapłonąłem tęsknotą za pokojem Twoim”.
Urodził się 13 XI 354 roku w Tagaście (dziś w Algierze). Był synem rzymskiego Patrycjusza, obywatela rzymskiego i chrześcijanki, św. Moniki. Odebrał staranne wykształcenie. Kochał uczty, piękne kobiety, muzykę.
- Nie znamy imienia dziewczyny, która była miłością jego życia. Wiemy, że był z nią piętnaście lat. Urodziła mu syna Adeodata - wyjaśnia ks. Augustyn Eckmann.
To właśnie słynne "Wyznania” są świadectwem płomiennej miłości i burzliwej młodości przyszłego świętego.

Nawrócenie

Kiedy w Mediolanie Augustyn został profesorem retoryki, zaczął słuchać kazań św. Ambrożego. W 386 roku zaczytał się w Listach św. Pawła. Wtedy miał doznać nawrócenia. Ponoć usłyszał w krzakach śpiew dziecka Tolle (tolle znaczy "bierz i czytaj”, albo, jak utrzymują inni "śpiew ptaka”).
Nawrócił się, przyjął chrzest razem z synem. Sprzedał majątek, założył w Tagaście klasztor. Wkrótce został biskupem Hippony, zaczął z gorliwością wypuszczać w świat dzieła filozoficzne i teologiczne. Najznakomitsze z nich to traktat "O państwie Bożym” i wzruszające, wielokrotnie wydawane i tłumaczone "Wyznania”.
Zmarł w Hipponie, oblężonej przez Wandalów 28 sierpnia 430 roku.

Droga Bernadetty

Zasłynęła z osiemnastu wizji, podczas których stawała przed nią piękna kobieta mówiąc; "Jam jest Niepokalane Poczęcie”.
Bernadetta urodziła się 7 stycznia 1844 roku w Lourdes, w rodzinie pirenejskiego młynarza, którego interes chylił się ku upadkowi. Żyła w ubóstwie i szybko wzięła ją na wychowanie krewna Maria Aravent. Bernadetta próbowała się uczyć, lecz szło jej źle i wróciła do rodzinnego domu w 1858 roku, aby przygotować się do Pierwszej Komunii.
To właśnie wtedy, nad rzeką Gave, w pobliżu groty zwanej Massabielle obdarowana została objawieniami Matki Bożej, która wzywała świat do modlitwy i pokuty. Osiemnaście wizji, których dziewczynka doznała pomiędzy 11 lutego a 16 lipca wywołało poruszenie, potem tłumy pielgrzymek do miejsca objawienia.
Dlaczego Matka Boża objawiła się skromnej dziewczynce?
- Myślę, że to znak i wskazówka, że w życiu człowiek potrzebuje dużo pokory. Nacisk na pokorę - tłumaczy ks. arcybiskup Bolesław Pylak z Lublina.
Raz tajemnicza pani prosiła o kaplicę w grocie. Innym razem wskazała miejsce na ziemi i kazała się dziewczynce napić wody. Wody tam nie było, dziewczynka zaczęła kopać, natychmiast trysnęło źródełko, które dziś jest celem pielgrzymek z całego świata.
Dziewczynka cały czas cierpiała na astmę. Zmarła na gruźlicę i prawdopodobnie nowotwór kości 16 kwietnia 1878 roku. Tuż po ślubach wieczystych. Kiedy umierała, modliła się, odmawiając Ave.

Droga Bernarda

Zakochał się w "Pieśni nad pieśniami”. Komentował ją w kazaniach, często pisał o miłości, z upodobaniem używał w swoich sentencjach metafor kobiecych piersi. Potrafił pisać tak: "Są dwie piersi oblubienicy: wspólna radość i współcierpienie. Dwojaki rodzaj mleka: zachęta i pocieszenie. Trzy olejki: skrucha, pobożność, łagodność. Skrucha z racji wspominania grzechów, pobożność z racji wspominania dobrodziejstw, łagodność z racji rozważania nieszczęść”.
Bernard urodził się w 1090 roku w Fontaine-les Dijon. Od małego był słabego i wątłego zdrowia. Był też łasy na przynęty ziemskiego świata. W 1112 roku wstąpił do zakonu cystersów, przyprowadzając z sobą trzydziestu młodych ludzi i czterech braci. W zakonie był rozdarty pomiędzy surowością cielesną i słodyczą bożą. Założył nowy klasztor Cystersów w Clairvaux. Podróżował i tym podróżom towarzyszyły cudowne uzdrowienia. Był doradcą biskupów, w tym biskupa Krakowa. Zmarł 20 sierpnia 1153, roku zostawiając niezwykły testament. "Ponieważ w ludzie Bożym jedni są cieleśni, a inni duchowi, to jednak ani tamci nie są wolni od tęsknoty do rzeczy wiecznych, ani ci ze wszech miar od tęsknoty do rzeczy doczesnych. Stąd też w błogosławieństwach Jakuba i Ezawa wymienia się i rosę niebieską, i urodzajność ziemi, lecz nie w tym samym porządku w obu przypadkach. Niechaj tobie Bóg użycza rosy z niebios i żyzności ziemi - mówi Izaak do Jakuba. Do Ezawa zaś rzecze: W żyzności ziemi i w rosie niebieskiej będzie twe błogosławieństwo”.

Pozostałe informacje

Przed nami zimna noc. IMGW wydaje alert

Przed nami zimna noc. IMGW wydaje alert

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o przymrozkach. W kilku powiatach temperatura może spaść do -3 stopni Celsjusza.

Pożar drewnianego budynku. Ogień gasiło 6 zastępów strażaków
ZDJĘCIA
galeria

Pożar drewnianego budynku. Ogień gasiło 6 zastępów strażaków

W nocy z wtorku na środę doszło do pożaru drewnianego budynku. Z żywiołem walczyło 23 strażaków.

PiS wybory wygrało, ale w powiecie lubelskim rządzić nie będzie
WYBORY 2024

PiS wybory wygrało, ale w powiecie lubelskim rządzić nie będzie

Mimo, że Prawo i Sprawiedliwość wybory do rady powiatu lubelskiego wygrało i wprowadziło aż 15 radnych, to rządzić samodzielnie nie będzie. Przegrało bowiem większość głosowań na pierwszej sesji.

Łada wygrała w finale Pucharu Polski z Kryształem. „Zniszczyli nas zmianami”

Łada wygrała w finale Pucharu Polski z Kryształem. „Zniszczyli nas zmianami”

Kryształ dwa razy prowadził w środowym finale okręgowego Pucharu Polski z Ładą. Trofeum do domu zabrali jednak goście. Bohaterem drużyny z Biłgoraja był zdecydowanie Patryk Dorosz, który zdobył… cztery gole, a jego zespół pokonał rywali 4:2.

Avia i Opolanin w finale okręgowego Pucharu Polski

Avia i Opolanin w finale okręgowego Pucharu Polski

Obyło się bez niespodzianek w środowych meczach półfinałowych Pucharu Polski okręgu lubelskiego. Trzecioligowa Avia w drugiej połowie meczu z Górnikiem II Łęczna przechyliła szalę na swoją stronę i wygrała ostatecznie 3:0. Po przerwie kwestię awansu rozstrzygnął też Opolanin, który pokonał LKS Wierzchowiska 4:0.

Szwedzkie asy przestworzy na naszym niebie. Znamy kolejne gwiazdy Świdnik Air Festival

Szwedzkie asy przestworzy na naszym niebie. Znamy kolejne gwiazdy Świdnik Air Festival

Po gwiazdach muzycznych przyszedł czas na gwiazdę przestworzy. Nad świdnickie niebo przyleci prosto ze Szwecji grupa Scandinavian Airshow.

Beksiński.Live 2024 w Lublinie
patronat
22 maja 2024, 20:00

Beksiński.Live 2024 w Lublinie

W środę (22 maja) projekt zawita do Lublina. W ramach tego multimedialnego spektaklu przy muzyce autorstwa Michała Wasilewskiego i Kamila Zawiślaka "Wishlake’a", zaprezentowane zostanie malarstwo Zdzisława Beksińskiego. Na scenie pojawią się wyjątkowi goście: Katarzyna Nosowska, Błażej Król, Piotr Rogucki oraz Fisz.

18-latek z Biłgoraja stracił prawo jazdy nim je otrzymał
BIŁGORAJ

18-latek z Biłgoraja stracił prawo jazdy nim je otrzymał

Kierowca z Biłgoraja długo nie nacieszył się prawem jazdy. Rano zdał egzamin, a po południu złapała go drogówka. Pojeździć będzie mógł dopiero za 3 miesiące, a na jego konto wpadło 14 pkt karnych.

II Lubelskie Forum Muzyki Improwizowanej
14 maja 2024, 19:00

II Lubelskie Forum Muzyki Improwizowanej

W dniach 14-17 maja w ACKiM „Chatka Żaka” w Lublinie, odbywać się będą koncerty (Dominik Wania, Henryk Miśkiewicz, Dorota Miśkiewicz oraz Aga Derlak) i spotkania w ramach II Lubelskiego Forum Muzyki Improwizowanej. Impreza wpisuje się w cykl obchodów 80-lecia Uniwersytety Marii Curie-Skłodowskiej.

Wyrazili solidarność z osobami z niepełnosprawnościami
Foto/wideo
galeria
film

Wyrazili solidarność z osobami z niepełnosprawnościami

Lublin włącza się w obchody dnia, w którym szczególnie przypomina się o godności i walce z dyskryminacją osób z niepełnosprawnościami. Z tej okazji, ulicami miasta przeszedł uroczysty korowód.

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa
Foto
galeria

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa

W Lublinie przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, odbyły się wojewódzkie obchody 79. rocznicy zakończenia II wojny światowej oraz Narodowego Dnia Zwycięstwa. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz rządowych, samorządowych oraz delegacje.

W powiecie ryckim PiS rozdaje karty. Radni złożyli ślubowanie

W powiecie ryckim PiS rozdaje karty. Radni złożyli ślubowanie

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady powiatu ryckiego niespodzianek nie było. Starostą po raz kolejny został wybrany Dariusz Szczygielski. Na czele rady stanął natomiast Piotr Łysoń. Władza zostaje w rękach Prawa i Sprawiedliwości.

Zmarł na ławce przed galerią handlową

Zmarł na ławce przed galerią handlową

W poniedziałek na skwerze pomiędzy Galerią Zieloną, a Urzędem Skarbowym w Puławach zmarł 43-letni mężyczna. Przyczyny zgonu wyjaśni sekcja.

Matura 2024. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi z matematyki
foto

Matura 2024. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi z matematyki

Za maturzystami egzamin z wiedzy matematycznej. W finałowym, ostatnim zadaniu, młodzież musiała „wykonać” ogrodzenie z siatki w schronisku dla zwierząt.

Wybrali zarząd powiatu. "Starosta nowy, ale problemy te same"

Wybrali zarząd powiatu. "Starosta nowy, ale problemy te same"

Podczas pierwszej sesji rady powiatu lubartowskiego nowej kadencji radni wybrali swoje prezydium, a następnie starostę i jego zastępcę. Wszystkie kierownicze funkcje objęli samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości, którzy po wyborach mogą liczyć na samodzielną większość.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium