Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

16 stycznia 2020 r.
8:02

Czeski przewoźnik Leo Express będzie jeździł w Lubelskiem. PKP Intercity skarży się, że będzie musiała obniżyć ceny biletów

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga eb
536 51 A A
Na kursy z Terespola do Pragi zezwolił Urząd Transportu Kolejowego
Na kursy z Terespola do Pragi zezwolił Urząd Transportu Kolejowego (fot. Materiały prasowe)

Obniżką cen biletów na niektórych trasach może poskutkować wejście na tory nowych przewoźników konkurencyjnych wobec PKP Intercity. Na razie z nowego połączenia będą mogli skorzystać mieszkańcy północy naszego województwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Najwięcej zamieszania na polskich torach wywołała ostatnio prywatna czeska firma Leo Express, która wozi pasażerów między Pragą a Krakowem i Wrocławiem.

– Ceny biletów rozpoczynają się od 17 zł – informuje spółka, która ma zgodę na to, by jej pociągi z Pragi docierały do polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Medyce.

Niedawno Leo Express dostał również zezwolenie na trasę z Terespola przez Łuków, Siedlce, Warszawę i Katowice do Pragi. Docelowo przewoźnik chce jeździć dalej - na Białoruś.

Pociągi z Terespola do czeskiej stolicy miałyby wyruszać cztery razy dziennie (o godz. 1.43, 6.43, 9.43 i 23.43). Firma na razie czeka na tabor, którym chce obsługiwać to połączenie. Mają to być komfortowe pojazdy zabierające na pokład 237 pasażerów, w tym 6 na miejscach w najwyższej klasie premium, 19 w klasie pierwszej biznesowej oraz 212 w drugiej ekonomicznej.

Pociągi mają być dostępne nie tylko w ruchu międzynarodowym, ale też krajowym, np. z Łukowa do Warszawy. Rozkład nie przewiduje postoju w Białej Podlaskiej. – Ale to nie oznacza, że nie dodamy tego w przyszłości, jeśli takie będzie zapotrzebowanie – zastrzega Juraj Andrejka z Leo Express.

>>> Czytaj więcej: Czeski przewoźnik rozważy przystanek w Białej Podlaskiej

Polska kolej pełna obaw

Na kursy z Terespola do Pragi zezwolił Urząd Transportu Kolejowego (UTK), mimo zastrzeżeń zgłaszanych mu przez spółkę PKP Intercity.

PKP Intercity skarży się wręcz, że po wejściu na tory nowego przewoźnika może być zmuszona do obniżki cen biletów, opracowania nowej oferty, wysłania wygodniejszego taboru czy zakupu nowych pojazdów.

Konkurencji obawiają się też Przewozy Regionalne, bo czeskie pociągi mogą się stać alternatywą dla połączeń z Łukowa do Terespola, Białej Podlaskiej i Siedlec, a w dalszej perspektywie z Terespola do Brześcia.

– Dodatkowe połączenia innych przewoźników stwarzają realną możliwość przejęcia części podróżnych z pociągów REGIO – przekonywała spółka w piśmie do UTK.

Czesi: kolej może zyskać

Sam Leo Express przekonuje, że na takiej konkurencji mogą skorzystać nie tylko pasażerowie, ale także przewoźnicy, bo im bardziej atrakcyjna kolejowa oferta, tym więcej osób może wybrać pociąg zamiast samochodu. Przewoźnik powołuje się na swoje doświadczenia z Czech:

– Atrakcyjność oferty kolejowej przyczyniła się do rezygnacji podróżnych z innych środków transportu – podkreśla firma w korespondencji z urzędem.

Ten zgodził się z tymi argumentami i przyznał, że wejście nowego przewoźnika pozytywnie wpłynie na rynek. – Powinno skutkować zwiększeniem zainteresowania pasażerów koleją – uznał Urząd Transportu Kolejowego.

Przymiarki do innych tras

Konkurencja z Czech chce też powalczyć o pasażerów na najbardziej obleganej trasie z Krakowa do Warszawy. To łakomy kąsek, o czym świadczą dane z bożonarodzeniowego szczytu przewozowego.

– Od 20 grudnia do 6 stycznia tą trasą przejechało 106 tys. pasażerów – przyznaje PKP Intercity.

Czesi, którzy chcą wykroić kawałek tego tortu, złożyli już wniosek o przyznanie dostępu do torów od grudnia 2020 r. Leo Express planuje sześć kursów dziennie i o kwadrans krótszy niż PKP Intercity czas przejazdu. Ma też być taniej – dziś za bilet na tej trasie trzeba zapłacić 150 zł (pendolino) lub 64 zł (4-godzinna podróż). W Leo Express kupiony dzień przed wyjazdem bilet na pociąg z Warszawy do Krakowa miałby kosztować najwyżej 80 zł, a w przedsprzedaży znacznie mniej.

Polskimi torami interesuje się jeszcze jeden czeski przewoźnik, RegioJet starający się już o zgodę na trasę z Pragi do Przemyśla i dalej na Ukrainę.

e-Wydanie

Komentarze 51

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janina / 16 stycznia 2020 o 09:04
+45
"PKP Intercity skarży się wręcz, że po wejściu na tory nowego przewoźnika może być zmuszona do obniżki cen biletów, opracowania nowej oferty, wysłania wygodniejszego taboru czy zakupu nowych pojazdów" O rety! Jaka tragedia! I co to będzie teraz?
Avatar
ja / 16 stycznia 2020 o 08:49
+42
Nic dziwnego, że się boją. Porównajcie pociągi LeoExpress do PKP Intercity. Jakość wagonów o niebo lepsza co za tym idzie komfort podróży. N o i do tego ceny niższe. Intercity to mam wrażenie, że zatrzymała się w latach 80/90. Mamy 2020 rok i do dzisiaj jeżdżą wagony z przedziałami jakimi jeździłem w latach 90. Na krótszą metę to przejdzie, ale jak ktoś jedzie kilka godzin zwłaszcza w lecie gdzie w wagonach w ogóle nie ma klimatyzacji to taka podróż jest naprawdę męcząca. Do roboty niech się te nieroby z PKP wezmą. Ceny biletów wysokie, a jakość wagonów porażka.
Nic dziwnego, że się boją. Porównajcie pociągi LeoExpress do PKP Intercity. Jakość wagonów o niebo lepsza co za tym idzie komfort podróży. N o i do tego ceny niższe. Intercity to mam wrażenie, że zatrzymała się w latach 80/90. Mamy 2020 rok i do dzisiaj jeżdżą wagony z przedziałami jakimi jeździłem w latach 90. Na krótszą metę to przejdzie, ale jak ktoś jedzie kilka godzin zwłaszcza w lecie gdzie w wagonach w ogóle nie ma klimatyzacji to taka podróż jest naprawdę męcząca. Do roboty niech się te nieroby z PKP wezmą. Ceny biletów wysokie, a ja... rozwiń
Avatar
niko / 16 stycznia 2020 o 08:17
+39
Brawo, skończy się monopol.
Avatar
Gość / 16 stycznia 2020 o 08:10
+38
"PKP Intercity skarży się wręcz, że po wejściu na tory nowego przewoźnika może być zmuszona do obniżki cen biletów, opracowania nowej oferty, wysłania wygodniejszego taboru czy zakupu nowych pojazdów" Bez komentarza...
Avatar
Gość / 16 stycznia 2020 o 08:16
+35
Proszę, proszę, państwowa spółka dowiaduję się co to oznacza wolny rynek... szkoda tylko, że przez parę lat, przy pomocy UTK, blokowali wejście Leo Express do Polski.
Avatar
Gość / 16 stycznia 2020 o 08:59
+34
Może PKP zamiast obniżać ceny podwyższy jakość usług?? NA całym świecie w przewozach obowiązuje wcześniejsza rezerwacja biletów, wtedy termin gdzie sprzeda się dużo biletów jest droższy a termin słabo obłożony tańszy. ym sposobem ktoś kto nie musi jechać w konkretnym terminie kupi tańszy bilet i tym samym obłożenie pociągu jest wyrównane w każdym terminie a przewoźnik wie z wyprzedzeniem ile podstawić wagonów. Natomiast dla PKP to wiedza tajemna , tam albo jeżdzą puste składy z 10 wagonami , albo przepełnione z 5 wagonami. Ta forma rodem z PRL powinna po prostu upaść na konkurencyjnym rynku.
Może PKP zamiast obniżać ceny podwyższy jakość usług?? NA całym świecie w przewozach obowiązuje wcześniejsza rezerwacja biletów, wtedy termin gdzie sprzeda się dużo biletów jest droższy a termin słabo obłożony tańszy. ym sposobem ktoś kto nie musi jechać w konkretnym terminie kupi tańszy bilet i tym samym obłożenie pociągu jest wyrównane w każdym terminie a przewoźnik wie z wyprzedzeniem ile podstawić wagonów. Natomiast dla PKP to wiedza tajemna , tam albo jeżdzą puste składy z 10 wagonami , albo przepełnione z 5 wagonami. Ta forma rodem z... rozwiń
Avatar
Zenon / 16 stycznia 2020 o 08:44
+32
Słychać kwiczenie dziadowskiego PKP!
Avatar
jm / 16 stycznia 2020 o 10:06
+29
Strach obleciał tych pasożytów z PKP, bo nie będzie miał kto utrzymywać tą kastę prezesów, wiceprezesów, dyrektorów, wicedyrektorów, kierowników, wicekierowników itd. Ceny biletów z kosmosu, a jakość wagonów zatrzymała się w latach 90. Bardzo dobrze, że konkurencja wchodzi do Polski, PKP ICC nie będzie miała monopolu na połączenia dalekobieżne to albo będą zmuszeni do kupna wagonów komfortowo podobnych do LeoExpress ne mówiąc już o obniżce cen albo te klany rodzinne w PKP upadną. Właśnie sam przed chwilą sprawdziłem cenę biletu z Łodzi do Warszawy. LeoExpress 15 zł, ICC 31 zł. Nie dość, że komfort podróży czeskim pociągiem jest niebo lepszy to cena biletu jest 2x niższa. Jedyna wada jest taka, że zbyt mało połączeń jeszcze jest, ale myślę, że to z czasem się zmieni zwłaszcza, że LeoExpress dopiero co wszedł na polski rynek.
Strach obleciał tych pasożytów z PKP, bo nie będzie miał kto utrzymywać tą kastę prezesów, wiceprezesów, dyrektorów, wicedyrektorów, kierowników, wicekierowników itd. Ceny biletów z kosmosu, a jakość wagonów zatrzymała się w latach 90. Bardzo dobrze, że konkurencja wchodzi do Polski, PKP ICC nie będzie miała monopolu na połączenia dalekobieżne to albo będą zmuszeni do kupna wagonów komfortowo podobnych do LeoExpress ne mówiąc już o obniżce cen albo te klany rodzinne w PKP upadną. Właśnie sam przed chwilą sprawdziłem cenę biletu z Łodzi do Wa... rozwiń
Avatar
Gość / 16 stycznia 2020 o 08:11
+29
Ojej smuteczek ahahahhahahah tak działa wolny rynek!
Avatar
Gość / 16 stycznia 2020 o 08:19
+28
To niech PKP INTERCITY zakupi nowy i wygodny w podróży tabor jeśli tak boi się czeskiego konkurenta.Niestety coś za coś
Avatar
Gość / 18 stycznia 2020 o 09:52
0
A kiedy będzie mozna pojechać z Lublina do Kielc i odwrotnie.Tyle lat już budują coś i nie wiedzą kiedy skończą.Najwieksze miasto na wschodzie nie ma połączenia z Krakowem przez Kielce.Obłęd.Kto tym rządzi????Ile kasy przepadło przez taką politykę????
Avatar
_K_ / 16 stycznia 2020 o 22:25
-3
Czesi to mieszczanie. Polacy to wiesniacy. Ot i cała różnica. Mieszczanin w swej mentalności zawsze będzie wyżej niz wieśniak. Co boli? Brud, syf, wywalanie śmieci do lasu to przypadłość wieśniaków. Od zawsze sr...li za obora. W mieście bardzo łatwo odróżnić kto ma korzenie mieszczańskie a kto wieśniackie.
A wiesz dlaczego w czasie II wojny światowej Czesi nie utworzyli ruchu oporu? Bo im Niemcy nazywani przez zakłamane lewactwo  nazistami albo mijająć się z prawdą faszystami na to nie pozwolili.
Zaprzeczasz, że Niemcy byli nazistami i faszystami?
Zaprzeczasz, że Niemcy byli nazistami i faszystami? rozwiń
Avatar
Hector / 16 stycznia 2020 o 19:57
-5
Czesi to mieszczanie. Polacy to wiesniacy. Ot i cała różnica. Mieszczanin w swej mentalności zawsze będzie wyżej niz wieśniak. Co boli? Brud, syf, wywalanie śmieci do lasu to przypadłość wieśniaków. Od zawsze sr...li za obora. W mieście bardzo łatwo odróżnić kto ma korzenie mieszczańskie a kto wieśniackie.
 A wiesz dlaczego w czasie II wojny światowej Czesi nie utworzyli ruchu oporu? Bo im Niemcy nazywani przez zakłamane lewactwo  nazistami albo mijająć się z prawdą faszystami na to nie pozwolili.
Avatar
bolo / 16 stycznia 2020 o 19:24
+8
Tu nie ma co biadolic PKP intercity, tylko trzeba: 1. zejsc z cena, 2 doszorowac wagony: ludzmi ktorzy siedza w biurach a nie zakladajac nowy podmiot tiry na tory , i daje slowo ze sie uda. A nie wolac zaraz o dotace, tak jak Kurski. Wstyd!!!!
Avatar
Gość / 16 stycznia 2020 o 19:19
+6
PKP IC w Lublinie może spać spokojnie tutaj żadna konkurencja im nie grozi więc mogą sobie pozwolić na kombinowanie w połączeniach A jak pasażerom sie nie podoba to zawsze mogą wybrać busa albo przesiadkę w stolycy Ps Swoją drogą ciekawe czy PKP IC dopuściła by konkurencję na połączenie Lublin - Kołobrzeg ?
Avatar
dexter / 16 stycznia 2020 o 18:24
+7
Leo - Biała Podlaska musi być na trasie nowego pociągu. Chcemy jechać do Pragi :)
Avatar
Gość / 16 stycznia 2020 o 17:21
+6
Ale wrzawa bo podróżny mniej zapłaci.
Avatar
Henryk / 16 stycznia 2020 o 16:17
+9
Czesi to mieszczanie. Polacy to wiesniacy. Ot i cała różnica. Mieszczanin w swej mentalności zawsze będzie wyżej niz wieśniak. Co boli? Brud, syf, wywalanie śmieci do lasu to przypadłość wieśniaków. Od zawsze sr...li za obora. W mieście bardzo łatwo odróżnić kto ma korzenie mieszczańskie a kto wieśniackie.
Avatar
_K_ / 16 stycznia 2020 o 16:16
+13
Czeski przewoźnik na torach, węgierski   i irlandzki  przewoźnik lotniczy. na drogach był  irlandzki Polski Bus i obecnie niemiecki Flixbus.  Tory drogi i  fabryki buduje zachodni i chiński kapitał. A nasz bogaty duży kraj co proponuje?
Kościół w niemal każdej wiosce.
Avatar
Gość / 16 stycznia 2020 o 15:58
+8
Czeski przewoźnik na torach, węgierski i irlandzki przewoźnik lotniczy. na drogach był irlandzki Polski Bus i obecnie niemiecki Flixbus. Tory drogi i fabryki buduje zachodni i chiński kapitał. A nasz bogaty duży kraj co proponuje?
Zobacz wszystkie komentarze 51

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Duet Coals w Domu Kultury
27 marca 2020, 20:00

Duet Coals w Domu Kultury 0 0

Klub Dom Kultury (Krakowskie Przedmieście 19) zaprasza na koncert duetu Coals, który odbędzie się 27 marca o godz. 20.

Łuków: Za posiadanie narkotyków najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie

Łuków: Za posiadanie narkotyków najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie 0 0

Trzy miesiące w areszcie spędzi 23-latek u którego łukowscy policjanci znaleźli narkotyki. Jak informuje policja z zabezpieczonych substancji można byłoby wytworzyć ponad 600 porcji dilerskich amfetaminy i prawie 100 porcji marihuany.

Nowe świeto państwowe coraz bliżej. Ustawa trafi na biurko prezydenta

Nowe świeto państwowe coraz bliżej. Ustawa trafi na biurko prezydenta 5 5

19 lutego możemy obchodzić nowe święto państwowe – Dzień Nauki Polskiej. Według autorów ustawy celem tego święta ma być m.in. uznanie dokonań polskich naukowców i dostrzeżenie fundamentalnej roli nauki w tworzeniu cywilizacji.

Kolejny sukces ucznia III LO w Puławach. Pojedzie na ogólnopolską olimpiadę historyczną

Kolejny sukces ucznia III LO w Puławach. Pojedzie na ogólnopolską olimpiadę historyczną 38 3

Przed rokiem wygrał wojewódzki konkurs wiedzy historycznej o Monte Cassino, a niedawno przebił to osiągnięcie - awansował do centralnego etapu ogólnopolskiej olimpiady. Tym samym już zapisał się w historii swojej szkoły. Dominik Osiak będzie jedynym puławianinem w tej stawce.

Opole Lubelskie: Brawurowa jazda zakończona dachowaniem samochodu
galeria

Opole Lubelskie: Brawurowa jazda zakończona dachowaniem samochodu 13 15

Do wypadku doszło w czwartek w miejscowości Piotrawin (gm. Łaziska). Volvo, którym kierował 33-latek wypadło z drogi i dachowało. Kierowca został przewieziony do szpitala

"Odmuzyczmy się od sesji" - inicjatywa dla studentów
1 lutego 2020, 16:00

"Odmuzyczmy się od sesji" - inicjatywa dla studentów 0 0

Akademia Lokalnego Animatora i Fundacja Sempre a Frente zapraszają studentów lubelskich uczelni do udziału w inicjatywie "Odmuzyczmy się od sesji", muzycznym wydarzeniu, które zostanie zorganizowane w sobotę, 1 lutego o godz. 16 w siedzibie "Cytadeli Syriusza" (ul. Lwowska 12).

Masakra w niemieckim Rot am See. 26-latek zastrzelił sześciu członków swojej rodziny
film

Masakra w niemieckim Rot am See. 26-latek zastrzelił sześciu członków swojej rodziny 0 2

Rot am See, Niemcy. Sześć osób należących do jednej rodziny zostało zastrzelonych w Rot am See w Niemczech. Sprawcą jest 26-letni mężczyzna, który był spokrewniony z ofiarami.

Biała Podlaska: Jesteś niepełnosprawny i masz problem? Zgłoś to u pełnomocnika w urzędzie

Biała Podlaska: Jesteś niepełnosprawny i masz problem? Zgłoś to u pełnomocnika w urzędzie 12 3

Osoby niepełnosprawne mają swojego przedstawiciela w Urzędzie Miasta. Prezydent powołał na to stanowisko Pawła Iwaniuka, który jest dobrze znany mieszkańcom, bo od wielu lat udziela się społecznie.

Włodawa. Mieszkańcy nie muszą płacić za posiadanie psa

Włodawa. Mieszkańcy nie muszą płacić za posiadanie psa 0 4

1 stycznia weszła w życie uchwała Rady Miejskiej znosząca podatek od czworonogów. Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku na wniosek burmistrza miasta radni przyjęli uchwałę w sprawie zniesienia opłaty z tytułu posiadania psów.

Spektakl "Więzi rodzinne" w Chatce Żaka
31 stycznia 2020, 19:00

Spektakl "Więzi rodzinne" w Chatce Żaka 0 0

Studencki Teatr Medialny Bohema UMCS zaprasza 31 stycznia o godz. 19 do Chatki Żaka (ul. Radziszewskiego 16) na pokaz premierowy autorskiego spektaklu "Więzi rodzinne".

To już koniec skupów makulatury? "Cena skupu jest tak niska, że nawet za darmo nie opłaca mi się przyjąć"
Magazyn

To już koniec skupów makulatury? "Cena skupu jest tak niska, że nawet za darmo nie opłaca mi się przyjąć" 19 21

To już koniec skupowania makulatury. Tektury nikt nie chcę przyjmować, gazety i papier jeszcze w niektórych miejscach możemy oddać za darmo. - Nie dajemy rady finansowo. Ponadto zmiany, które obowiązują od nowego roku nie pomagają - mówi Dawid Jasiński, właściciel skupu przy ulicy Mickiewicza w Lublinie

IMGW otrzega: Uwaga na opady marznącego deszczu

IMGW otrzega: Uwaga na opady marznącego deszczu 46 0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał nowe ostrzeżenie dla województwa lubelskiego. W naszym regionie mogą występować opady marznącego deszczu oraz mżawki powodujących gołoledź. W szczególności większą uwagę na drogach powinni zachować kierowcy.

Poćwiartował ciało partnerki i wrzucił do rzeki. Podejrzany: "Chyba zwariowałem"
film

Poćwiartował ciało partnerki i wrzucił do rzeki. Podejrzany: "Chyba zwariowałem" 16 4

68-letni Tadeusz M. rozczłonkował ciało swojej partnerki. Cześć ciała ukrył w szopie, a część wyrzucił do rzeki. Prokuratura postawiła mu zarzut zabójstwa, ale oskarżony przekonuje, że kobieta zmarła, a on pozbył się ciała, licząc na jej rentę.

Koncert z utworami Franciszka Lessla w DDK Węglin
30 stycznia 2020, 18:00

Koncert z utworami Franciszka Lessla w DDK Węglin 0 0

W ramach cyklu "Zawsze Klasyka" w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) 30 stycznia o godz. 18 odbędzie się koncert - "Franciszek Lessel w 240. rocznicę urodzin".

Każdy człowiek ma prawo przebywać w lesie. "Nie jest to miejsce, które należy wyłącznie do myśliwych."
Magazyn

Każdy człowiek ma prawo przebywać w lesie. "Nie jest to miejsce, które należy wyłącznie do myśliwych." 42 37

Rozmowa z Olga Kisielewicz, koordynatorką Lubelskiego Ruchu Antyłowieckiego

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!