Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

16 stycznia 2020 r.
8:02

Czeski przewoźnik Leo Express będzie jeździł w Lubelskiem. PKP Intercity skarży się, że będzie musiała obniżyć ceny biletów

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga eb
536 51 A A
Na kursy z Terespola do Pragi zezwolił Urząd Transportu Kolejowego
Na kursy z Terespola do Pragi zezwolił Urząd Transportu Kolejowego (fot. Materiały prasowe)

Obniżką cen biletów na niektórych trasach może poskutkować wejście na tory nowych przewoźników konkurencyjnych wobec PKP Intercity. Na razie z nowego połączenia będą mogli skorzystać mieszkańcy północy naszego województwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Najwięcej zamieszania na polskich torach wywołała ostatnio prywatna czeska firma Leo Express, która wozi pasażerów między Pragą a Krakowem i Wrocławiem.

– Ceny biletów rozpoczynają się od 17 zł – informuje spółka, która ma zgodę na to, by jej pociągi z Pragi docierały do polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Medyce.

Niedawno Leo Express dostał również zezwolenie na trasę z Terespola przez Łuków, Siedlce, Warszawę i Katowice do Pragi. Docelowo przewoźnik chce jeździć dalej - na Białoruś.

Pociągi z Terespola do czeskiej stolicy miałyby wyruszać cztery razy dziennie (o godz. 1.43, 6.43, 9.43 i 23.43). Firma na razie czeka na tabor, którym chce obsługiwać to połączenie. Mają to być komfortowe pojazdy zabierające na pokład 237 pasażerów, w tym 6 na miejscach w najwyższej klasie premium, 19 w klasie pierwszej biznesowej oraz 212 w drugiej ekonomicznej.

Pociągi mają być dostępne nie tylko w ruchu międzynarodowym, ale też krajowym, np. z Łukowa do Warszawy. Rozkład nie przewiduje postoju w Białej Podlaskiej. – Ale to nie oznacza, że nie dodamy tego w przyszłości, jeśli takie będzie zapotrzebowanie – zastrzega Juraj Andrejka z Leo Express.

>>> Czytaj więcej: Czeski przewoźnik rozważy przystanek w Białej Podlaskiej

Polska kolej pełna obaw

Na kursy z Terespola do Pragi zezwolił Urząd Transportu Kolejowego (UTK), mimo zastrzeżeń zgłaszanych mu przez spółkę PKP Intercity.

PKP Intercity skarży się wręcz, że po wejściu na tory nowego przewoźnika może być zmuszona do obniżki cen biletów, opracowania nowej oferty, wysłania wygodniejszego taboru czy zakupu nowych pojazdów.

Konkurencji obawiają się też Przewozy Regionalne, bo czeskie pociągi mogą się stać alternatywą dla połączeń z Łukowa do Terespola, Białej Podlaskiej i Siedlec, a w dalszej perspektywie z Terespola do Brześcia.

– Dodatkowe połączenia innych przewoźników stwarzają realną możliwość przejęcia części podróżnych z pociągów REGIO – przekonywała spółka w piśmie do UTK.

Czesi: kolej może zyskać

Sam Leo Express przekonuje, że na takiej konkurencji mogą skorzystać nie tylko pasażerowie, ale także przewoźnicy, bo im bardziej atrakcyjna kolejowa oferta, tym więcej osób może wybrać pociąg zamiast samochodu. Przewoźnik powołuje się na swoje doświadczenia z Czech:

– Atrakcyjność oferty kolejowej przyczyniła się do rezygnacji podróżnych z innych środków transportu – podkreśla firma w korespondencji z urzędem.

Ten zgodził się z tymi argumentami i przyznał, że wejście nowego przewoźnika pozytywnie wpłynie na rynek. – Powinno skutkować zwiększeniem zainteresowania pasażerów koleją – uznał Urząd Transportu Kolejowego.

Przymiarki do innych tras

Konkurencja z Czech chce też powalczyć o pasażerów na najbardziej obleganej trasie z Krakowa do Warszawy. To łakomy kąsek, o czym świadczą dane z bożonarodzeniowego szczytu przewozowego.

– Od 20 grudnia do 6 stycznia tą trasą przejechało 106 tys. pasażerów – przyznaje PKP Intercity.

Czesi, którzy chcą wykroić kawałek tego tortu, złożyli już wniosek o przyznanie dostępu do torów od grudnia 2020 r. Leo Express planuje sześć kursów dziennie i o kwadrans krótszy niż PKP Intercity czas przejazdu. Ma też być taniej – dziś za bilet na tej trasie trzeba zapłacić 150 zł (pendolino) lub 64 zł (4-godzinna podróż). W Leo Express kupiony dzień przed wyjazdem bilet na pociąg z Warszawy do Krakowa miałby kosztować najwyżej 80 zł, a w przedsprzedaży znacznie mniej.

Polskimi torami interesuje się jeszcze jeden czeski przewoźnik, RegioJet starający się już o zgodę na trasę z Pragi do Przemyśla i dalej na Ukrainę.

e-Wydanie

Komentarze 51

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janina / 16 stycznia 2020 o 09:04
+45
"PKP Intercity skarży się wręcz, że po wejściu na tory nowego przewoźnika może być zmuszona do obniżki cen biletów, opracowania nowej oferty, wysłania wygodniejszego taboru czy zakupu nowych pojazdów" O rety! Jaka tragedia! I co to będzie teraz?
Avatar
ja / 16 stycznia 2020 o 08:49
+42
Nic dziwnego, że się boją. Porównajcie pociągi LeoExpress do PKP Intercity. Jakość wagonów o niebo lepsza co za tym idzie komfort podróży. N o i do tego ceny niższe. Intercity to mam wrażenie, że zatrzymała się w latach 80/90. Mamy 2020 rok i do dzisiaj jeżdżą wagony z przedziałami jakimi jeździłem w latach 90. Na krótszą metę to przejdzie, ale jak ktoś jedzie kilka godzin zwłaszcza w lecie gdzie w wagonach w ogóle nie ma klimatyzacji to taka podróż jest naprawdę męcząca. Do roboty niech się te nieroby z PKP wezmą. Ceny biletów wysokie, a jakość wagonów porażka.
Nic dziwnego, że się boją. Porównajcie pociągi LeoExpress do PKP Intercity. Jakość wagonów o niebo lepsza co za tym idzie komfort podróży. N o i do tego ceny niższe. Intercity to mam wrażenie, że zatrzymała się w latach 80/90. Mamy 2020 rok i do dzisiaj jeżdżą wagony z przedziałami jakimi jeździłem w latach 90. Na krótszą metę to przejdzie, ale jak ktoś jedzie kilka godzin zwłaszcza w lecie gdzie w wagonach w ogóle nie ma klimatyzacji to taka podróż jest naprawdę męcząca. Do roboty niech się te nieroby z PKP wezmą. Ceny biletów wysokie, a ja... rozwiń
Avatar
niko / 16 stycznia 2020 o 08:17
+39
Brawo, skończy się monopol.
Avatar
Gość / 16 stycznia 2020 o 08:10
+38
"PKP Intercity skarży się wręcz, że po wejściu na tory nowego przewoźnika może być zmuszona do obniżki cen biletów, opracowania nowej oferty, wysłania wygodniejszego taboru czy zakupu nowych pojazdów" Bez komentarza...
Avatar
Gość / 16 stycznia 2020 o 08:16
+35
Proszę, proszę, państwowa spółka dowiaduję się co to oznacza wolny rynek... szkoda tylko, że przez parę lat, przy pomocy UTK, blokowali wejście Leo Express do Polski.
Avatar
Gość / 16 stycznia 2020 o 08:59
+34
Może PKP zamiast obniżać ceny podwyższy jakość usług?? NA całym świecie w przewozach obowiązuje wcześniejsza rezerwacja biletów, wtedy termin gdzie sprzeda się dużo biletów jest droższy a termin słabo obłożony tańszy. ym sposobem ktoś kto nie musi jechać w konkretnym terminie kupi tańszy bilet i tym samym obłożenie pociągu jest wyrównane w każdym terminie a przewoźnik wie z wyprzedzeniem ile podstawić wagonów. Natomiast dla PKP to wiedza tajemna , tam albo jeżdzą puste składy z 10 wagonami , albo przepełnione z 5 wagonami. Ta forma rodem z PRL powinna po prostu upaść na konkurencyjnym rynku.
Może PKP zamiast obniżać ceny podwyższy jakość usług?? NA całym świecie w przewozach obowiązuje wcześniejsza rezerwacja biletów, wtedy termin gdzie sprzeda się dużo biletów jest droższy a termin słabo obłożony tańszy. ym sposobem ktoś kto nie musi jechać w konkretnym terminie kupi tańszy bilet i tym samym obłożenie pociągu jest wyrównane w każdym terminie a przewoźnik wie z wyprzedzeniem ile podstawić wagonów. Natomiast dla PKP to wiedza tajemna , tam albo jeżdzą puste składy z 10 wagonami , albo przepełnione z 5 wagonami. Ta forma rodem z... rozwiń
Avatar
Zenon / 16 stycznia 2020 o 08:44
+32
Słychać kwiczenie dziadowskiego PKP!
Avatar
jm / 16 stycznia 2020 o 10:06
+29
Strach obleciał tych pasożytów z PKP, bo nie będzie miał kto utrzymywać tą kastę prezesów, wiceprezesów, dyrektorów, wicedyrektorów, kierowników, wicekierowników itd. Ceny biletów z kosmosu, a jakość wagonów zatrzymała się w latach 90. Bardzo dobrze, że konkurencja wchodzi do Polski, PKP ICC nie będzie miała monopolu na połączenia dalekobieżne to albo będą zmuszeni do kupna wagonów komfortowo podobnych do LeoExpress ne mówiąc już o obniżce cen albo te klany rodzinne w PKP upadną. Właśnie sam przed chwilą sprawdziłem cenę biletu z Łodzi do Warszawy. LeoExpress 15 zł, ICC 31 zł. Nie dość, że komfort podróży czeskim pociągiem jest niebo lepszy to cena biletu jest 2x niższa. Jedyna wada jest taka, że zbyt mało połączeń jeszcze jest, ale myślę, że to z czasem się zmieni zwłaszcza, że LeoExpress dopiero co wszedł na polski rynek.
Strach obleciał tych pasożytów z PKP, bo nie będzie miał kto utrzymywać tą kastę prezesów, wiceprezesów, dyrektorów, wicedyrektorów, kierowników, wicekierowników itd. Ceny biletów z kosmosu, a jakość wagonów zatrzymała się w latach 90. Bardzo dobrze, że konkurencja wchodzi do Polski, PKP ICC nie będzie miała monopolu na połączenia dalekobieżne to albo będą zmuszeni do kupna wagonów komfortowo podobnych do LeoExpress ne mówiąc już o obniżce cen albo te klany rodzinne w PKP upadną. Właśnie sam przed chwilą sprawdziłem cenę biletu z Łodzi do Wa... rozwiń
Avatar
Gość / 16 stycznia 2020 o 08:11
+29
Ojej smuteczek ahahahhahahah tak działa wolny rynek!
Avatar
Gość / 16 stycznia 2020 o 08:19
+28
To niech PKP INTERCITY zakupi nowy i wygodny w podróży tabor jeśli tak boi się czeskiego konkurenta.Niestety coś za coś
Avatar
Gość / 6 dni temu o 09:52
0
A kiedy będzie mozna pojechać z Lublina do Kielc i odwrotnie.Tyle lat już budują coś i nie wiedzą kiedy skończą.Najwieksze miasto na wschodzie nie ma połączenia z Krakowem przez Kielce.Obłęd.Kto tym rządzi????Ile kasy przepadło przez taką politykę????
Avatar
_K_ / 16 stycznia 2020 o 22:25
-3
Czesi to mieszczanie. Polacy to wiesniacy. Ot i cała różnica. Mieszczanin w swej mentalności zawsze będzie wyżej niz wieśniak. Co boli? Brud, syf, wywalanie śmieci do lasu to przypadłość wieśniaków. Od zawsze sr...li za obora. W mieście bardzo łatwo odróżnić kto ma korzenie mieszczańskie a kto wieśniackie.
A wiesz dlaczego w czasie II wojny światowej Czesi nie utworzyli ruchu oporu? Bo im Niemcy nazywani przez zakłamane lewactwo  nazistami albo mijająć się z prawdą faszystami na to nie pozwolili.
Zaprzeczasz, że Niemcy byli nazistami i faszystami?
Zaprzeczasz, że Niemcy byli nazistami i faszystami? rozwiń
Avatar
Hector / 16 stycznia 2020 o 19:57
-5
Czesi to mieszczanie. Polacy to wiesniacy. Ot i cała różnica. Mieszczanin w swej mentalności zawsze będzie wyżej niz wieśniak. Co boli? Brud, syf, wywalanie śmieci do lasu to przypadłość wieśniaków. Od zawsze sr...li za obora. W mieście bardzo łatwo odróżnić kto ma korzenie mieszczańskie a kto wieśniackie.
 A wiesz dlaczego w czasie II wojny światowej Czesi nie utworzyli ruchu oporu? Bo im Niemcy nazywani przez zakłamane lewactwo  nazistami albo mijająć się z prawdą faszystami na to nie pozwolili.
Avatar
bolo / 16 stycznia 2020 o 19:24
+8
Tu nie ma co biadolic PKP intercity, tylko trzeba: 1. zejsc z cena, 2 doszorowac wagony: ludzmi ktorzy siedza w biurach a nie zakladajac nowy podmiot tiry na tory , i daje slowo ze sie uda. A nie wolac zaraz o dotace, tak jak Kurski. Wstyd!!!!
Avatar
Gość / 16 stycznia 2020 o 19:19
+6
PKP IC w Lublinie może spać spokojnie tutaj żadna konkurencja im nie grozi więc mogą sobie pozwolić na kombinowanie w połączeniach A jak pasażerom sie nie podoba to zawsze mogą wybrać busa albo przesiadkę w stolycy Ps Swoją drogą ciekawe czy PKP IC dopuściła by konkurencję na połączenie Lublin - Kołobrzeg ?
Avatar
dexter / 16 stycznia 2020 o 18:24
+7
Leo - Biała Podlaska musi być na trasie nowego pociągu. Chcemy jechać do Pragi :)
Avatar
Gość / 16 stycznia 2020 o 17:21
+6
Ale wrzawa bo podróżny mniej zapłaci.
Avatar
Henryk / 16 stycznia 2020 o 16:17
+9
Czesi to mieszczanie. Polacy to wiesniacy. Ot i cała różnica. Mieszczanin w swej mentalności zawsze będzie wyżej niz wieśniak. Co boli? Brud, syf, wywalanie śmieci do lasu to przypadłość wieśniaków. Od zawsze sr...li za obora. W mieście bardzo łatwo odróżnić kto ma korzenie mieszczańskie a kto wieśniackie.
Avatar
_K_ / 16 stycznia 2020 o 16:16
+13
Czeski przewoźnik na torach, węgierski   i irlandzki  przewoźnik lotniczy. na drogach był  irlandzki Polski Bus i obecnie niemiecki Flixbus.  Tory drogi i  fabryki buduje zachodni i chiński kapitał. A nasz bogaty duży kraj co proponuje?
Kościół w niemal każdej wiosce.
Avatar
Gość / 16 stycznia 2020 o 15:58
+8
Czeski przewoźnik na torach, węgierski i irlandzki przewoźnik lotniczy. na drogach był irlandzki Polski Bus i obecnie niemiecki Flixbus. Tory drogi i fabryki buduje zachodni i chiński kapitał. A nasz bogaty duży kraj co proponuje?
Zobacz wszystkie komentarze 51

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rondo WOŚP w Białej Podlaskiej? Tego chce grupa radnych

Rondo WOŚP w Białej Podlaskiej? Tego chce grupa radnych 0 2

Nowe rondo przy ulicy Koncertowej w Białej Podlaskiej może nosić nazwę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z taką propozycją wystąpili radni Koalicji Obywatelskiej oraz Białej Samorządowej.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 24.01.2020

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 24.01.2020 0 0

Policjanci zarobią więcej. "Gdyby nie podwyżki, to byłaby tragedia"

Policjanci zarobią więcej. "Gdyby nie podwyżki, to byłaby tragedia" 8 21

Wynagrodzenia policjantów wzrosną przeciętnie o 500 zł. Średnia pensja mundurowego wyniesie ponad 6100 zł brutto. Podwyżki to efekt protestów i negocjacji z rządem

Uwaga! TVN: Nabici w reklamę. "Pieniądze wyrzucone w błoto"
film

Uwaga! TVN: Nabici w reklamę. "Pieniądze wyrzucone w błoto" 0 4

Skorzystali z okazji i promocji, by rozpropagować własną działalność. Ale reklama zamiast pomóc stała się dla nich początkiem tarapatów.

Sprzątaj po swoim psie. W Zamościu będą rozdawać darmowe woreczki na psie odchody

Sprzątaj po swoim psie. W Zamościu będą rozdawać darmowe woreczki na psie odchody 0 7

Problem jest. Strażnicy kilka razy w tygodniu interweniują w sprawie właścicieli psów, którzy nie sprzątają po swoich czworonogach. Jest próba rozwiązania problemu. Zarządy osiedli rozdają bezpłatnie torebki na psie odchody.

Zagłębie Lubin – MKS Perła Lublin 24:20. Pierwsza ligowa porażka

Zagłębie Lubin – MKS Perła Lublin 24:20. Pierwsza ligowa porażka 0 2

Osłabiony brakiem kilku zawodniczek MKS Perła Lublin po raz pierwszy w tym sezonie doznał porażki w lidze. Pogromczyniami podopiecznych trenera Roberta Lisa okazały się zawodniczki Zagłębia Lubin, które wygrały we własnej hali z 21. Krotnymi mistrzyniami Polski różnicą czterech trafień

Pluszaki od IKEA. Trafiły do Lubelskiego Hospicjum im. Małego Księcia

Pluszaki od IKEA. Trafiły do Lubelskiego Hospicjum im. Małego Księcia 134 6

Blisko tysiąc zabawek trafiło do dzieci z Lubelskiego Hospicjum im. Małego Księcia. To prezent od klientów i pracowników sklepu IKEA w Lublinie.

Pochłonęły ok. 10 mln. hektarów. Wyjaśniamy skąd się wzięły pożary w Australii

Pochłonęły ok. 10 mln. hektarów. Wyjaśniamy skąd się wzięły pożary w Australii 1 3

Pożary w Australii objęły swoim zasięgiem obszar ok. 10 milionów hektarów. To mniej więcej tyle, ile wynosi 30 proc. powierzchni Polski. Wyjaśniamy, dlaczego część kontynentu płonie.

Ustawa „kagańcowa” przyjęta przez Sejm. Teraz trafi na biurko prezydenta Polski
film

Ustawa „kagańcowa” przyjęta przez Sejm. Teraz trafi na biurko prezydenta Polski 59 53

Sejm RP bezwzględną większością głosów odrzucił uchwałę Senatu ws. nieuchwalania tzw. ustawy kagańcowej. W najbliższym czasie ma ona trafić do prezydenta Andrzeja Dudy.

Wikary aresztowany pod zarzutem wykorzystywania seksualnego kobiety. Prokuraturę zawiadomiła kuria
film

Wikary aresztowany pod zarzutem wykorzystywania seksualnego kobiety. Prokuraturę zawiadomiła kuria 0 12

Gliwice, Częstochowa (woj. śląskie). 37-letni ksiądz został zatrzymany w parafii w Gliwicach. Jest podejrzany o wielokrotne wykorzystanie seksualne kobiety w ciągu sześciu lat. Przyznał, że ją zna, ale zaprzecza zarzutom.

Wzmocnienie w Azotach Puławy przed wznowieniem rozgrywek?

Wzmocnienie w Azotach Puławy przed wznowieniem rozgrywek? 0 0

Prawoskrzydłowy z Ukrainy bliski przejścia do Azotów. W ostatnim meczu kontrolnym puławianie pokonali I-ligową Padwę Zamość. W sobotę zagrają wyjazdowy mecz z KSZO Odlewnia Ostrowiec Świętokrzyski w Pucharze Polski

Przyjechał pan Jazz. Nietypowa promocja książki z koncertem w tle [zdjęcia]
galeria

Przyjechał pan Jazz. Nietypowa promocja książki z koncertem w tle [zdjęcia] 0 0

To była bardzo nietypowa prezentacja książki. Promocji publikacji naukowej, dotyczącej edukacji jazzowej i popkulturowej, towarzyszył koncert

Wszystkie służby w najwyższej gotowości. "Proszę o zwrócenie uwagi na osoby wzbudzające podejrzenie w obiekcie CSK"

Wszystkie służby w najwyższej gotowości. "Proszę o zwrócenie uwagi na osoby wzbudzające podejrzenie w obiekcie CSK" 20 5

Do 29 stycznia na terenie całego kraju obowiązuje pierwszy stopień alarmowy ALFA. Ma to związek z obchodami przypadającej w niedzielę 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau

Oglądali drzewa, które deweloper chce wyciąć na górkach czechowskich. Apel do prezydenta Lublina
galeria

Oglądali drzewa, które deweloper chce wyciąć na górkach czechowskich. Apel do prezydenta Lublina 44 116

Na górkach czechowskich odbyła się dzisiaj ostatnia wizja lokalna poprzedzająca decyzję w sprawie wycinki drzew planowanej przez spółkę TBV Investment. O to, by nie zezwalać na wycinkę, apelują do Ratusza działacze Towarzystwa dla Natury i Człowieka. Urząd Miasta odpowiada, że nie może teraz przesądzić sprawy

Tyle mieszkań nie budowano od czasów Gierka. Mimo tego ceny rosną

Tyle mieszkań nie budowano od czasów Gierka. Mimo tego ceny rosną 0 13

Mieszkań w Polsce buduje się najwięcej od kilkudziesięciu lat – wynika z najnowszych danych GUS. Mimo to ceny mieszkań rosną, co sugeruje m.in., że potrzeby mieszkaniowe wciąż są niezaspokojone.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.