Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

15 stycznia 2021 r.
6:23

Czy Malinowy król może być z Międzyrzeca Podlaskiego? Autor tekstu piosenki Urszuli spiera się z producentem pomidorów

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Autor tekstu piosenki "Malinowy król" nie zgadza się, aby producent pomidorów używał tego znaku
Autor tekstu piosenki "Malinowy król" nie zgadza się, aby producent pomidorów używał tego znaku (fot. mat. prasowe stowarzyszenia Malinowy król/archiwum)

O „Malinowym królu” piosenkarka Urszula zaczęła śpiewać w 1984 roku. Wtedy właśnie Marek Dutkiewicz napisał słowa tego polskiego przeboju. W 2019 roku znany tekściarz mocno się zdziwił, gdy w stolicy zobaczył wielkie billboardy reklamowe z pomidorami opatrzonymi znakiem zaczerpniętym z tytułu jego piosenki. – Przecież nie napisaliśmy piosenki o tym samym tytule - odpowiada prezes stowarzyszenia z Międzyrzeca Podlaskiego zrzeszającego producentów pomidorów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nikt się do nas nie zgłaszał i nie pytał o zgodę. Nie próbował tego zrobić uczciwie – denerwuje się Dutkiewicz, który napisał słowa do „Malinowego króla”, a muzykę do piosenki skomponował śp. Romuald Lipko.

W 2019 roku stowarzyszenie z Międzyrzeca Podlaskiego zgłosiło się do Urzędu Patentowego o ochronę towarowego znaku słowno–graficznego „Malinowy król” dla odmiany pomidora malinowego Tomimaru Muchoo.

I urząd taką zgodę wydał. Dlatego w sklepach pojawiły się pomidory opatrzone nalepką „Malinowego króla”. – Dowiedziałem się o tym z kampanii reklamowej, która w Warszawie była szeroko zakrojona na billboardach. Znajomi pytali, czy jestem dzięki temu milionerem –  nie dowierza autor tekstu.

Sprawę oddał w ręce prawnika, który zgłosił tzw. sprzeciw w Urzędzie Patentowym. – Oburzył mnie brak poszanowania dla prawa autorskiego. Na świecie to wygląda inaczej, a w Polsce autorzy są często w takich sporach poszkodowani – uważa Dutkiewicz.

– Jesteśmy zgodni z Markiem w tej sprawie. Nie może być tak, że jedni bogacą się kosztem drugich. To nie jest w porządku – przyznaje Dorota Mazurkiewicz-Lipko, żona śp. Romualda Lipki.

„Soczysty, słodki, orzeźwiający” – tak z kolei odmianę swojego pomidora promuje stowarzyszenie „Malinowy Król” z Międzyrzeca Podlaskiego, które powstało z inicjatywy Rafała Zarzeckiego, prezesa grupy Citronex.

– Zarejestrowaliśmy znak graficzny, bo słów nie możemy. Taka była odpowiedź Urzędu Patentowego. Każdy z nas używa słów „malinowy”, a „królów” też jest wielu – zauważa Zarzecki.

Jego stowarzyszenie zrzesza ok. 30 producentów pomidorów malinowych z całej Polski, m.in. z województwa lubelskiego. – Zastrzegliśmy znak graficzny dla pomidorów, przecież nie napisaliśmy piosenki o tym samym tytule, nie wykorzystaliśmy muzyki. Artyści chyba szukają problemów – sugeruje prezes.

Dlaczego odmiana Tomimaru Muchoo jest taka wyjątkowa? – Chcemy się wyróżnić, bo nasze pomidory są dobre. Na rynku jest wiele podróbek. A nasz produkt to najwyższa jakość – podkreśla Zarzecki.

Pomidory z nalepką „Malinowy król” można spotkać w wielu dużych sieciach spożywczych.

Autor tekstu jeszcze w 2004 roku starał się zastrzec nazwę „Malinowy król”. – Ale wówczas, ktoś podrobił podpis pana Dutkiewicza przy odbiorze zawiadomienia o potrzebie uzupełnienia braków formalnych – tłumaczy mecenas Jacek Nieszpaur.

Nikt tych braków nie uzupełnił i Urząd Patentowy postępowanie umorzył, a znak pozostawał niechroniony. – Złożyliśmy wniosek o wznowienie postępowania wraz z opinią biegłego, z której wynika jednoznacznie, że podpis został podrobiony, bo notabene był z błędem „Dudkiewicz”. Niestety, postępowanie po raz kolejny umorzono – zaznacza mecenas. 

Jednak adwokat skierował w tej sprawie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, wskazując na wady rozstrzygnięcia Urzędu Patentowego. Rozstrzygnięcia jeszcze nie było. W urzędzie toczą się jeszcze 2 postępowania. – Obecnie jesteśmy na etapie zajmowania stanowisk. Strona reprezentująca stowarzyszenie producentów pomidorów próbuje dowieść, że „malinowy król” to pospolity zwrot, używany, na przykład, jako nazwa ciasta czy soku – relacjonuje Nieszpaur.

Adam Taukert, rzecznik prasowy Urzędu Patentowego, potwierdza, że „postępowanie  zgłoszeniowe pana Marka Dutkiewicza i pani Doroty Mazurkiewicz–Lipko jest nadal w toku”. – Żadna decyzja nie została jeszcze wydana – zaznacza rzecznik. – Rejestracja znaku towarowego nie jest równoznaczna z posiadaniem praw autorskich do oznaczenia, gdyż są to inne prawa własności intelektualnej – dodaje Taukert.

Korzystną opinię wydał Dutkiewiczowi prof. Jerzy Bralczyk. – Rzeczywiście jest tak, że jeśli słyszę „Malinowy król”, to pewnie, jak wiele osób kojarzę to z piosenką. Mało prawdopodobne jest, aby ktoś wymyślił nazwę dla pomidorów, nie słysząc wcześniej przeboju – przyznaje w rozmowie z nami prof. Bralczyk.

Podobnego zdania jest językoznawca, prof. UMCS Jerzy Bartmiński. – Autor piosenki był zdaje się pierwszy, użył oryginalnego połączenia w sensie metaforycznym. Mieści się to w normach łączliwości wyrazów w języku polskim. Natomiast ogrodnicy i sprzedawcy warzyw dokonali pomysłowej demetaforyzacji, użyli wyrażenia w sensie bardziej dosłownym – zauważa Bartmiński.

Ostatecznie, w związku z wniesionym sprzeciwem przez autora tekstu piosenki, sprawę będzie musiał rozstrzygnąć sąd i zdecydować, kto może posługiwać się znakiem „Malinowy król”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku
pogoda
film

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku

Długi weekend majowy rozpocznie się pogodowym optymizmem – słonecznie, sucho i coraz cieplej. W piątek czeka nas 20°C i spokojne niebo. Niestety, sobota i niedziela będą już chłodniejsze z możliwymi miejscowo niewielkimi opadami deszczu.

Po bezbramkowym remisie w Opolu Górnik zagra u siebie z Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna w piątek zagra z Pogonią Siedlce. Celem powrót na ścieżkę zwycięstw

Po wyjazdowym remisie w Opolu piłkarze Górnika Łęczna wracają na swój stadion. W piątek (godz. 19) zielono-czarni podejmą broniącą się przed spadkiem Pogoń Siedlce z byłym napastnikiem łęcznian w składzie

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie
zdjęcia

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie

Trzeci maja dopiero w sobotę, ale tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. ks. P.K. Sanguszki w Lubartowie już w zeszłym tygodniu postanowoli to święto uczczić. Zatańczyli poloneza w miejskim parku.

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium