Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

15 stycznia 2021 r.
6:23

Czy Malinowy król może być z Międzyrzeca Podlaskiego? Autor tekstu piosenki Urszuli spiera się z producentem pomidorów

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
6 3 A A
Autor tekstu piosenki "Malinowy król" nie zgadza się, aby producent pomidorów używał tego znaku
Autor tekstu piosenki "Malinowy król" nie zgadza się, aby producent pomidorów używał tego znaku (fot. mat. prasowe stowarzyszenia Malinowy król/archiwum)

O „Malinowym królu” piosenkarka Urszula zaczęła śpiewać w 1984 roku. Wtedy właśnie Marek Dutkiewicz napisał słowa tego polskiego przeboju. W 2019 roku znany tekściarz mocno się zdziwił, gdy w stolicy zobaczył wielkie billboardy reklamowe z pomidorami opatrzonymi znakiem zaczerpniętym z tytułu jego piosenki. – Przecież nie napisaliśmy piosenki o tym samym tytule - odpowiada prezes stowarzyszenia z Międzyrzeca Podlaskiego zrzeszającego producentów pomidorów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nikt się do nas nie zgłaszał i nie pytał o zgodę. Nie próbował tego zrobić uczciwie – denerwuje się Dutkiewicz, który napisał słowa do „Malinowego króla”, a muzykę do piosenki skomponował śp. Romuald Lipko.

W 2019 roku stowarzyszenie z Międzyrzeca Podlaskiego zgłosiło się do Urzędu Patentowego o ochronę towarowego znaku słowno–graficznego „Malinowy król” dla odmiany pomidora malinowego Tomimaru Muchoo.

I urząd taką zgodę wydał. Dlatego w sklepach pojawiły się pomidory opatrzone nalepką „Malinowego króla”. – Dowiedziałem się o tym z kampanii reklamowej, która w Warszawie była szeroko zakrojona na billboardach. Znajomi pytali, czy jestem dzięki temu milionerem –  nie dowierza autor tekstu.

Sprawę oddał w ręce prawnika, który zgłosił tzw. sprzeciw w Urzędzie Patentowym. – Oburzył mnie brak poszanowania dla prawa autorskiego. Na świecie to wygląda inaczej, a w Polsce autorzy są często w takich sporach poszkodowani – uważa Dutkiewicz.

– Jesteśmy zgodni z Markiem w tej sprawie. Nie może być tak, że jedni bogacą się kosztem drugich. To nie jest w porządku – przyznaje Dorota Mazurkiewicz-Lipko, żona śp. Romualda Lipki.

„Soczysty, słodki, orzeźwiający” – tak z kolei odmianę swojego pomidora promuje stowarzyszenie „Malinowy Król” z Międzyrzeca Podlaskiego, które powstało z inicjatywy Rafała Zarzeckiego, prezesa grupy Citronex.

– Zarejestrowaliśmy znak graficzny, bo słów nie możemy. Taka była odpowiedź Urzędu Patentowego. Każdy z nas używa słów „malinowy”, a „królów” też jest wielu – zauważa Zarzecki.

Jego stowarzyszenie zrzesza ok. 30 producentów pomidorów malinowych z całej Polski, m.in. z województwa lubelskiego. – Zastrzegliśmy znak graficzny dla pomidorów, przecież nie napisaliśmy piosenki o tym samym tytule, nie wykorzystaliśmy muzyki. Artyści chyba szukają problemów – sugeruje prezes.

Dlaczego odmiana Tomimaru Muchoo jest taka wyjątkowa? – Chcemy się wyróżnić, bo nasze pomidory są dobre. Na rynku jest wiele podróbek. A nasz produkt to najwyższa jakość – podkreśla Zarzecki.

Pomidory z nalepką „Malinowy król” można spotkać w wielu dużych sieciach spożywczych.

Autor tekstu jeszcze w 2004 roku starał się zastrzec nazwę „Malinowy król”. – Ale wówczas, ktoś podrobił podpis pana Dutkiewicza przy odbiorze zawiadomienia o potrzebie uzupełnienia braków formalnych – tłumaczy mecenas Jacek Nieszpaur.

Nikt tych braków nie uzupełnił i Urząd Patentowy postępowanie umorzył, a znak pozostawał niechroniony. – Złożyliśmy wniosek o wznowienie postępowania wraz z opinią biegłego, z której wynika jednoznacznie, że podpis został podrobiony, bo notabene był z błędem „Dudkiewicz”. Niestety, postępowanie po raz kolejny umorzono – zaznacza mecenas. 

Jednak adwokat skierował w tej sprawie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, wskazując na wady rozstrzygnięcia Urzędu Patentowego. Rozstrzygnięcia jeszcze nie było. W urzędzie toczą się jeszcze 2 postępowania. – Obecnie jesteśmy na etapie zajmowania stanowisk. Strona reprezentująca stowarzyszenie producentów pomidorów próbuje dowieść, że „malinowy król” to pospolity zwrot, używany, na przykład, jako nazwa ciasta czy soku – relacjonuje Nieszpaur.

Adam Taukert, rzecznik prasowy Urzędu Patentowego, potwierdza, że „postępowanie  zgłoszeniowe pana Marka Dutkiewicza i pani Doroty Mazurkiewicz–Lipko jest nadal w toku”. – Żadna decyzja nie została jeszcze wydana – zaznacza rzecznik. – Rejestracja znaku towarowego nie jest równoznaczna z posiadaniem praw autorskich do oznaczenia, gdyż są to inne prawa własności intelektualnej – dodaje Taukert.

Korzystną opinię wydał Dutkiewiczowi prof. Jerzy Bralczyk. – Rzeczywiście jest tak, że jeśli słyszę „Malinowy król”, to pewnie, jak wiele osób kojarzę to z piosenką. Mało prawdopodobne jest, aby ktoś wymyślił nazwę dla pomidorów, nie słysząc wcześniej przeboju – przyznaje w rozmowie z nami prof. Bralczyk.

Podobnego zdania jest językoznawca, prof. UMCS Jerzy Bartmiński. – Autor piosenki był zdaje się pierwszy, użył oryginalnego połączenia w sensie metaforycznym. Mieści się to w normach łączliwości wyrazów w języku polskim. Natomiast ogrodnicy i sprzedawcy warzyw dokonali pomysłowej demetaforyzacji, użyli wyrażenia w sensie bardziej dosłownym – zauważa Bartmiński.

Ostatecznie, w związku z wniesionym sprzeciwem przez autora tekstu piosenki, sprawę będzie musiał rozstrzygnąć sąd i zdecydować, kto może posługiwać się znakiem „Malinowy król”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż
21 maja 2024, 11:00

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż

We wtorek, 21 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu otwarta zostanie wystawa prac Roberta Gomułki. Wernisaż „Czasoprzestrzeni” zaplanowano na godz. 11. Ekspozycja będzie dostępna do czerwca.

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź
galeria

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź

Dzisiejszy egzamin ósmoklasisty rozwiązały specjalnie dla nas panie polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie. Sprawdźcie arkusze

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Na Podhalu trwają zdjęcia do najnowszej produkcji własnej SkyShowtime Original w Polsce. W rolach głównych: Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacek. O czym jest Śleboda?

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy
film

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy

Remont ulicy Wapiennej w Lublinie to wyczekiwanych inwestycji. Mieszkańcy się cieszą, jednak nadal nie wszyscy.

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę
1 czerwca 2024, 12:00
galeria

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę

Jeśli zbliża się czerwiec, to wiadomo, że zbliża się też Jarmark Hetmański w Zamościu. Tegoroczny, już 30. zaplanowano na pierwszy weekend przyszłego miesiąca. Znamy program wydarzenia.

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Bardzo łatwo można przesadzić z „poprawianiem” artysty. Na każdym etapie realizacji utworu muzycznego trzeba pilnować naturalności, bo tylko ona spowoduje, że będzie on wiarygodny – rozmowa z Markiem Majewskim, gitarzystą, wokalistą i właścicielem studia MAJART Studio w Lubartowie

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były polski sędzia Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Terespolu. Poprosił tam o azyl polityczny.

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt
17 maja 2024, 20:00

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt

25-lecie działalności, to wyśmienita sposobność do podsumowań. Z tej okazji Kali wydał tzw. projekt życia – dwupłytowy album „Zapiski z Landary”, który jest ukoronowaniem jego dotychczasowej drogi artystycznej. W piątek w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt będzie można usłyszeć ten niezwykły album na żywo.

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła
Wideo

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła

Nie będzie oszczędności jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polek i Polaków. Nie ma tutaj limitów – zapowiada posłanka Marta Wcisło, liderka listy Koalicji Obywatelskiej w województwie lubelskim w wyborach do Parlamentu Europejskiego i dodaje: Bezpieczna Lubelszczyzna to bezpieczna Polska w Unii Europejskiej. We wtorek parlamentarzystka KO przedstawiła raport dotyczący bezpieczeństwa w naszym regionie.

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Zofia Chęć z Wojciechowa Kolonii Pierwszej jest najstarszą mieszkanką gminy Wojciechów. Ostatnio świętowała swoje 100. urodziny.

Pożar na Starym Mieście w Zamościu. Na poddaszu kamienicy był lokator

Pożar na Starym Mieście w Zamościu. Na poddaszu kamienicy był lokator

Pożar w kamienicy na Starym Mieście w Zamościu. Mieszkaniec zdążył się ewakuować. Ale na poddaszu strażacy znaleźli nieprzytomnego mężczyznę.

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Białorusin tuż przekroczeniu granicy w Kukurykach zasnął za kierownicą swojej ciężarówki. Był kompletnie pijany. Noc spędził na komendzie.

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Trwają zapisy na Zjazd Absolwentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W programie m.in. koncert, występ grupy teatralnej, rozgrywki sportowe i zabawa do białego rana.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium