Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

14 listopada 2021 r.
9:17

Radni PiS chcą dziękować rządowi. Starosta: "Podziękujemy, jak rozwiąże problem na granicy"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
60 10 A A
Premier Mateusz Morawiecki i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas spotkania z żołnierzami wojska polskiego, funkcjonariuszami straży granicznej i policji w Kuźnicy.
Premier Mateusz Morawiecki i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas spotkania z żołnierzami wojska polskiego, funkcjonariuszami straży granicznej i policji w Kuźnicy. (fot. www.gov.pl)

Radni PSL i PiS z powiatu bialskiego prześcigają się na stanowiska w sprawie wyrażenia poparcia służbom działającym na polsko-białoruskiej granicy. Projekt uchwały złożony przez PiS nie znalazł aprobaty ludowców, którzy na ten samej sesji przeforsowali za to swoje stanowisko w tej sprawie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Propozycja PiS, w której radni "wyrażają poparcie działaniom władz Rzeczpospolitej Polskiej podejmowanym w sprawie zabezpieczenia wschodniej granicy Państwa Polskiego i Unii Europejskiej przed jej przekraczaniem przez nielegalnych migrantów z Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu" znalazła się w porządku obrad już wcześniej. Ale w piątek starosta Mariusz Filipiuk (PSL) w imieniu klubu radnych PSL zawnioskował o dodanie do programu "uchwały w sprawie wyrażenia poparcia służbom, osobom i podmiotom podejmującym działania w sprawie rozwiązywania kryzysu emigracyjnego na wschodniej granicy Państwa Polskiego i Unii Europejskiej".

– Co takiego jest w treści uchwały PiS, zgłoszonej wcześniej, że musi być konkurencyjna uchwała?– dopytywał radny Marian Tomkowicz (PiS).

– Każde ugrupowanie może wyrazić swoją aprobatę lub nie, na swój sposób – odpowiada Mariusz Kiczyński (PSL), przewodniczący rady.

Ale zdziwienia nie ukrywał też wiceprzewodniczący Tomasz Bylina (PiS). – Spotkaliśmy się z radnymi PSL i doszliśmy do konsensusu, że zmieniamy niektóre zapisy. Byliśmy przekonani, że już mamy projekt uchwały doprecyzowany i nic nie stanie na przeszkodzie. Teraz pan starosta próbuje przepchać inny projekt uchwały, który praktycznie nie rożni się od naszego – zauważa Bylina.

Ale pewne różnice jednak są. – Nie chcecie podziękować władzom Rzeczpospolitej Polskiej, rządowi, ani premierowi za ewidentny wkład. Czy wam się podoba, czy nie, mamy taki rząd. Tego nie zmienicie, nawet gdybyście wyłączyli prąd. Ta zagrywka jest bulwersująca. Typowy Faryzeusz z was wychodzi, knujecie i próbujecie wbijać nóż w plecy – krytykuje radny PiS.

Ale zdaniem starosty, stanowisko autorstwa PSL "zabezpiecza interesy wszystkich". – W pierwszym projekcie pominięci byli mieszkańcy powiatu, myśliwi, przedsiębiorcy. Jesteśmy rolniczym powiatem, działa tez prężnie branża hotelarska. Wszystkich objął stan wyjątkowy – zwraca uwagę Mariusz Filipiuk (PSL). Jednocześnie dodaje, że samorząd wystąpił też do komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

– Zaproponowałem, że jako powiat możemy materialnie wesprzeć straż. Czekam na odpowiedź, co najbardziej jest potrzebne. My w ten sposób też pomagamy rządowi, od niczego się nie wzbraniamy – podkreśla starosta. – W naszym w projekcie nie ma polityki, są szczere podziękowania. A rządowi naprawdę podziękujemy, jak rozwiąże problem na granicy. Jak ci żołnierze nie będą musieli w nocy stać i marznąć. Dzisiaj na to za wcześnie. Dzisiaj dziękujemy tym, którzy tam fizycznie pracują i strzegą granic – tłumaczy Filipiuk.

Ostatecznie, stanowisko ludowców zostało przyjęte 15 głosami. A radny PiS nie brali udziału w głosowaniu. – W naszej ocenie jest tu konflikt prawny. Ze względów formalnych nie można było wprowadzić tego do porządku, bo była przerwa w obradach. To narusza statut, dlatego nie bierzemy udziału w głosowaniu – wyjaśnia wicestarosta Janusz Skólimowski (PiS). Poza tym, w jego ocenie "mógł powstać wspólny projekt". – Nie musimy się licytować – uważa wicestarosta.

Z kolei, przygotowany wcześniej projekt uchwały radnych PiS nie przeszedł. 11 radnych, głównie z PSL, było przeciw.

– Stanowiska i słowne deklaracje to trochę za mało – stwierdza radny Wojciech Mitura (Porozumienie Samorządowe), były strażnik graniczny. – Ośmieszamy się dyskusją, kto będzie pierwszy dziękował. Możemy inaczej pomoc wojsku w zabezpieczeniu granicy – przekonuje Mitura i wnioskuje o remont drogi powiatowej z Terespol do Okczyna, która jego zdaniem, jest kluczowa z punktu widzenia zabezpieczenia granicy polsko–białoruskiej. – Potrzebna jest szybkość dotarcia funkcjonariuszy, a ta droga jest wąska, a przecież biegnie wzdłuż granicy. Pieniądze na inwestycję możemy pozyskać z kolejnej edycji programu Polski Ład – proponuje.

Granica z Białorusią na terenie powiatu bialskiego liczy 129 kilometrów i w znacznej mierze przebiega wzdłuż rzeki Bug. Stanem wyjątkowych objętych jest 55 miejscowości z tego terenu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

To koniec sportu w Puławach? Kluby z końcem czerwca tracą głównego sponsora

To koniec sportu w Puławach? Kluby z końcem czerwca tracą głównego sponsora

Czarne chmury zbierają się nad kolejnym klubem sportowym z Puław. We wtorek KS Wisła poinformował, że Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. wypowiedziała umowę sponsoringową zawartą z klubem ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2024 roku.

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?
Zdjęcia
galeria

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?

W PRL każdy musiał wziąć udział w pochodzie 1-majowym. Nie było wymówek. Jeśli ktoś nie poszedł musiał się z tego grubo tłumaczyć. Uroczystości pierwszomajowe były obowiązkowe. Święto 1 Maja było jednym z najważniejszych w PRL. Kanon zachowań wymagał aby nieść tzw. szturmówkę, albo transparent z napisem swojej firmy. Zobaczmy, jak w Lublinie obchodzono 1 Maja.

Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”
foto
7 maja 2024, 18:00

Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”

Festiwal po raz ósmy odbędzie się w CSK w Lublinie, w dniach 7-18 maja. Kantor, Mądzik, Szajna – to nazwiska, które będą osią przewodnią wydarzenia. Spektaklom towarzyszyć będą wystawy i specjalne pokazy filmowe. Festiwal zwieńczy Gala Finałowa „Złota Kieszeń”.

Tragedia w Smólsku Dużym. Nie żyje 65-letnia rowerzystka

Tragedia w Smólsku Dużym. Nie żyje 65-letnia rowerzystka

Do śmiertelnego wypadku z udziałem rowerzystki doszło dzisiaj na drodze wojewódzkiej nr 853 w Smólsku Dużym w powiecie biłgorajskim, w gminie Biłgoraj. Kierujący renault potrącił 65-letnią kobietę.

Grupa Azoty Puławy podsumowała niezwykle trudny rok. 2023 zakończył się historyczną stratą

Grupa Azoty Puławy podsumowała niezwykle trudny rok. 2023 zakończył się historyczną stratą

Ponad 600 milionów złotych na minusie – tyle wyniosła strata netto Grupy Azoty Puławy za cały 2023 rok. Tak źle jeszcze dotąd nie było. – Raportowane wyniki, potwierdzają, że poprzednie władze spółki nie potrafiły znaleźć efektywnej odpowiedzi na kluczowe problemy Grupy Azoty Puławy. Zabrakło przede wszystkim kompleksowych działań naprawczych i restrukturyzacyjnych – mówi pełniący obowiązki prezesa Zarządu Grupy Azoty Puławy, wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Hubert Kamola.

Wracają pokazy na fontannie multimedialnej. Jutro pierwszy spektakl

Wracają pokazy na fontannie multimedialnej. Jutro pierwszy spektakl

To już jutro! Z początkiem maja, po zimowej przerwie, wracają pokazy na fontannie multimedialnej na placu Litewskim w Lublinie. Na inaugurację sezonu będzie można obejrzeć spektakle „Wieniawski IMPRO” i „Symfonia Nauki”.

42-letni kierowca nie żyje. Dwie osoby trafiły do szpitala

42-letni kierowca nie żyje. Dwie osoby trafiły do szpitala

Do tragicznego wypadku doszło we wtorkowe popołudnie na drodze powiatowej pomiędzy Białą Podlaską a Rokitnem. W zderzeniu trzech aut osobowych śmierć na miejscu poniósł 42-letni kierowca volkswagena. Do szpitala trafiły dwie osoby.

MKS FunFloor Lublin w środę zagra z Młynami Stoisław Koszalin

MKS FunFloor Lublin w środę zagra z Młynami Stoisław Koszalin

To będzie przygotowanie do rywalizacji w Orlen Pucharze Polski

Pacjencie, tu możesz się poskarżyć!

Pacjencie, tu możesz się poskarżyć!

Całodobowo i 7 dni w tygodniu działa bezpłatna infolinia Rzecznika Praw Pacjenta. Można otrzymać wsparcie i pomoc zwłaszcza w nagłych przypadkach, które zagrażają zdrowiu lub życiu.

Katarzyna Nosowska wystąpi na Świdnik Air Festival

Katarzyna Nosowska wystąpi na Świdnik Air Festival

Kolejna gwiazda Świdnik Air Festival ogłoszona. 15 czerwca na scenie wystąpi Katarzyna Nosowska.

Trudne wyzwanie KUL. Uczelnia będzie kształciła specjalistów psychoterapii uzależnień

Trudne wyzwanie KUL. Uczelnia będzie kształciła specjalistów psychoterapii uzależnień

Media społecznościowe, gry, alkohol to najczęstsze powody uzależnień, zwłaszcza wśród młodzieży. KUL będzie kształcił specjalistów pomagających osobom zmagającym się z tego typu problemami.

Sławomir Ćwik liderem lubelskiej listy Trzeciej Drogi w wyborach do Europarlamentu. Kto jeszcze kandyduje?
WYBORY 2024

Sławomir Ćwik liderem lubelskiej listy Trzeciej Drogi w wyborach do Europarlamentu. Kto jeszcze kandyduje?

Posłowie Sławomir Ćwik z Polska 2050 Szymona Hołowni oraz Wiesław Różyński z Polskiego Stronnictwa Ludowego otwierają lubelską listę koalicyjnej Trzeciej Drogi. W gronie 10 kandydatów znaleźli się także były marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski oraz Henryk Smolarz, były poseł, a obecnie szef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Tutaj w czasie majówki wystąpią utrudnienia w ruchu

Tutaj w czasie majówki wystąpią utrudnienia w ruchu

W związku z organizacją w Lublinie obchodów świąt majowych, a także wielkanocnych z kalendarza juliańskiego i Dni Kultury Studenckiej w czasie majówki mieszkańców stolicy regionu czeka sporo utrudnień na drogach.

Pierwszy raz na jachcie. Jak przygotować się do żeglarskiej przygody na Mazurach?

Pierwszy raz na jachcie. Jak przygotować się do żeglarskiej przygody na Mazurach?

Marzysz o przecięciu błękitnych fal, czując wiatr we włosach, ale nigdy nie miałeś okazji stanąć za sterem? Mazury, znane jako Kraina Tysiąca Jezior, oferują idealne warunki dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją żeglarską przygodę. Zapierające dech w piersiach krajobrazy, krystalicznie czyste wody i przyjazna atmosfera sprawiają, że jest to doskonałe miejsce zarówno dla doświadczonych żeglarzy, jak i dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę na wodzie.

Górski chillout. Jak spędzić leniwy weekend w Bukowinie Tatrzańskiej?

Górski chillout. Jak spędzić leniwy weekend w Bukowinie Tatrzańskiej?

Zapomnij o zgiełku codzienności i otwórz się na spokój, jaki oferują góry. Bukowina Tatrzańska, zakątek pełen malowniczych pejzaży i górskiej ciszy, jest jak balsam dla duszy szukającej odpoczynku. Odkryj z nami, jak cieszyć się każdą chwilą, delektując się pięknem i spokojem, jakie niesie ze sobą Bukowina Tatrzańska.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium