Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

29 kwietnia 2021 r.
20:02

Wytną drzewa w stuletnim lesie sosnowym wokół Biłgoraja? "Musimy myśleć o lesie na wiele lat do przodu" [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora agdy
24 9 A A

– Nasz przyjaciel las chronił nas przed żywiołami, dawał radość, zdrowie i relaks. Teraz, gdy chcą naszego przyjaciela skrzywdzić, jesteśmy zobowiązani do jego obrony – uważają mieszkańcy, którzy są przeciwni wycinkom nadleśnictwa. Tego samego zdania są władze miasta, które gdzie mogą szukają wsparcia. Leśnicy tłumaczą, że stuletni sosnowy las trzeba odmłodzić i działają zgodnie z prawem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Być może ostatnie chwile naszego lasu.” „Jak go ratować? Zgłaszajcie pomysły.” „Jedne z ostatnich zdjęć naszego lasu.” Tak smutne wpisy są na facebookowej grupie „Biłgoraj broni swojego lasu”, która zrzesza 250 sympatyków zalesionych terenów wokół Biłgoraja. Wrzucają zdjęcia, gdzie widać ludzi obejmujących pnie solidnych sosen, pokazują malownicze leśne dróżki, ale także tablice informujące o zakazie wstępu z uwagi na ścinkę i zrywkę drzew.

Mieszkańcy, którzy często tu wypoczywają, jako swój traktują las pomiędzy północno-wschodnią granicą Biłgoraja a miejscowością Wola Mała, który formalnie należy do Lasów Państwowych Nadleśnictwa Biłgoraj.

O buncie społeczności lokalnej, która sobie nie wyobraża, że las zostanie wycięty, pisaliśmy ponad rok temu, kiedy spacerowicze, biegacze i rowerzyści zauważyli znaki na drzewach. Domyślili się, że to informacje dla ludzi z piłami. Teraz sprawa wraca.

***

– Pozwólmy rosnąć drzewom, które produkują dla nas życiodajny tlen, oczyszczają powietrze, którym oddychamy, dają nam radość podziwiania ich piękna, są domem dla zwierząt, które tak jak człowiek, mają prawo żyć. Nie niszczmy przepięknych miejsc, które stworzyła natura. Pokażmy młodym ludziom, że chcemy naprawić popełnione przez nas błędy, a jednym z przykładów niech będzie pozostawienie w spokoju pięknego lasu – uważa burmistrz Biłgoraja, który wystosował do nadleśniczego list otwarty.

– Po tym, jak pojawiła się informacja w przestrzeni publicznej, że Nadleśnictwo Biłgoraj zamierza dokonać zrębu zupełnego w lesie pomiędzy Biłgorajem a Wolą Małą, burmistrz Janusz Rosłan zaczął otrzymywać wiele głosów oburzenia od mieszkańców i przewodniczących czterech osiedli znajdujących się w sąsiedztwie tego lasu. Mieszkańcy, co zrozumiałe, są zatroskani o biłgorajskie lasy, mające bezcenną wartość przyrodniczą. Pamiętajmy, że las stanowi naturalny filtr ochronny, pochłaniający dwutlenek węgla, który powstaje w wyniku tzw. niskiej emisji, będącej ogromnym problemem w mieście – tłumaczy Paweł Jednacz, rzecznik prasowy UM Biłgoraj.

***

– Musimy myśleć o lesie na wiele lat do przodu, staramy się robić coś dla przyszłych pokoleń, żeby za wiele lat ktoś pochwalił, że nasze decyzje były słuszne. Rytm naszej pracy jest określony, nie chowamy naszych działań. Drzewa zostały oznakowane do wycinki w zeszłym roku. Nie rozumiem tych emocji i tego, że nikt do mnie nie przychodzi rozmawiać. Ani władze miasta, ani mieszkańcy. Była tylko dwójka dziennikarzy – mówi Mariusz Szwed, nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj, na terenie którego planowane są wycinki, przeciw którym protestują mieszkańcy.

Burmistrz Rosłan wystosował pismo do nadleśniczego z prośbą o zaniechanie zrębu.

– Oczywiście jesteśmy w stałym kontakcie z przewodniczącymi Rad Osiedlowych, którzy sprzeciwiają się wycince. Wysłaliśmy również pismo o interwencję poselską do poseł Beaty Strzałki z Biłgoraja. Sprawę znają również inspektorzy z Najwyższej Izby Kontroli, przeprowadzający obecnie kontrolę w Urzędzie Miasta w zakresie zachowania i zwiększenia terenów zielonych w mieście – wylicza rzecznik UM Biłgoraj.

Działalność Austriaków na terenie biłgorajskich lasów, przed I wojną światową

***

– Proszę mi uwierzyć, wszystko się dzieje zgodnie z prawem. Nie ma żadnego powodu, żeby te stuletnie sosny zostawiać same sobie i czekać na co? Rozumiem, że ludzie, którzy są do nich przyzwyczajeni nie akceptują wycinki, ale to nie nasze wina, że wokół Biłgoraja mamy jednorodne lasy w tym wieku. Gdyby były młodsze, to zajmowalibyśmy się nimi inaczej. Jaka jest historia tych terenów? W XIX wieku stały się państwowe po tym, jak razem z miastem zostały przez Rosjan sprzedane Królestwu Polskiemu. W 1915 przyszli Austriacy. W trzy lata wycięli wszystko, co tylko było własnością państwową. Jeszcze są ślady budynków stacyjnych, które wtedy powstały, by usprawnić wywózkę drewna z lasu. Zaborcy kładli tory kolejki wąskotorowej, budowali tartaki. Zniknęło kilka tysięcy hektarów. 100 lat temu, po odzyskaniu niepodległości, posadzono nowy las. Nie robimy wielkich zrębów, ale trzeba wymienić ten drzewostan na młodszy, bardziej zróżnicowany i dopasowany do zmian klimatycznych – tłumaczy nadleśniczy Mariusz Szwed i dodaje: – Będziemy zostawiać pojedyncze stare drzewa, bo chcemy, żeby sosny wysiały się same. Jeśli tak się nie stanie, posadzimy. To są słabe, piaszczyste gleby, bardziej wymagające drzewa sobie nie poradzą, ale chcemy dosadzić tu brzozy i świerki. Może w niektórych bardziej żyznych miejscach lipy, klony i buki – wylicza nadleśniczy, który zapowiada, że w miejscach, o które walczą mieszkańcy, prace wycinkowe zaczną się, gdy emocje trochę opadną, czyli w trzecim i czwartym kwartale tego roku.

Zauważa też, że tablice informujące o zakazie wchodzenia na teren prac w lesie pojawiają się w bardzo wielu miejscach na terenie nadleśnictwa, ze względów bezpieczeństwa.

– Nawet jeśli zlecamy wycinkę jednego drzewa, zwyczajowo dajemy miesiąc na realizację i wieszamy informacje na danym terenie – wyjaśnia nadleśniczy.

***

– Każdy z nas powinien robić wszystko, co tylko możliwe, aby ratować Ziemię. To właśnie dlatego ten i inne lasy powinny być zachowane dla przyszłych pokoleń. Pamiętajmy, że lasy pełnią bardzo ważne funkcje pozaprodukcyjne. Drewno z lasów było pozyskiwane zawsze, ale nigdy nie wykonywano zrębów zupełnych, pozostawiając „pustynię” i czyniąc to na dodatek w okresie lęgowym ptaków i migracji rozrodczej zwierząt – uważają władze Biłgoraja, stając po stronie mieszkańców broniących starych sosen.

Bez względu na protesty, o których pisaliśmy w 2020 roku i niezadowolenie mieszkańców teraz, dokument, na mocy którego prowadzone są prace na terenie Nadleśnictwa Biłgoraj, czyli Plan Urządzenia Lasu, nie uległ korekcie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mirass / 29 kwietnia 2021 r. o 23:42
+11
W Polsce trwa rabunkowa wycinka lasów. Zaczęła się za pierwszych rządów PISu, potem nastąpi krótka przerwa, by przy obecnym już 2019 wspiąć się na 17 pozycję wśród wszystkich krajów świata. Jest to duże "osiągnięcie" dla niewielkiego przecież kraju, ze średnią lesistościa. Trwa masowa wycinka lasów, o czym wam po cichu powie każdy leśnik. Po cichu, bo jakby powiedział głośno, to wyleciałby z pracy
Avatar
malczyk / 30 kwietnia 2021 r. o 11:48
+9
Co za naród?! Sprzeda wszystko nawet swoją przysżłość; bo to nie bezmyslny socjal, który zabija wszystko jest przyszłoscią, ale wszystko to, co staje się jego ofiarą, a przede wszystkim przyroda. Do niej wierząca prawica nie ma za grosz szacunku. Wstyd za wyborców PiS którzy wola kase zamiast powietrza, życia, przyrody...PRZYSZŁOŚCI
Avatar
Gaitan / 30 kwietnia 2021 r. o 11:28
+9
Tak trzymać Biłgorajczycy! Nie odpuszczajcie tej leśniczo-drwalskiej mafii, która żyje z rabunku dobra wspólnego, jakim są nasze wspaniałe lasy.
Avatar
Kroll / 29 kwietnia 2021 r. o 20:46
+9
Obecna władza lubuje się w cięciu, rżnięciu i strzelaniu do zwierząt. Wszystko zgodnie z prawem. Takie dziedzictwo. A mieszkańcy Biłgoraja niech nie marudzą. Sami wybrali - nie będzie lasu ale będzie drewno na łuk triumfalny. Tomaszów może a Biłgoraj nie?
Avatar
DrInz / 30 kwietnia 2021 r. o 08:36
+8
ceny drewna na światowych rynkach biją historyczne rekordy: ***s://***bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=DREWNO
Avatar
oi. / 30 kwietnia 2021 r. o 09:31
+6
krótki filmik na ten temat: ***s://***youtube.com/watch?v=EhUorE7S1Ho&t=1s nasze dzieci już nie przejdą się "niekończącym" się lasem, bo co kilkadziesiąt metrów trafią na wycięty płat lasu...
Avatar
Paulista / 30 kwietnia 2021 r. o 08:07
+6
Zrąb zupełny w tym miejscu to nic innego jak gospodarka rabunkowa. Mówicie, że chcecie wyciąć 3,5 ha a tak naprawdę w ciągu 10 lat wytniecie wszystko co tam rośnie, kilkaset ha. Dlaczego musi zniknąć wszystko? Wytnijcie co 20 drzewo i zostawcie resztę i sadźcie kolejne dla przyszłych pokoleń. Podczas zaborów robił to Rusek i Austriak teraz robi to Szwed, Nadleśniczy Szwed realizujący plan partii rządzącej. Cytat: "Mieszkańcy, którzy często tu wypoczywają, jako swój traktują las pomiędzy północno-wschodnią granicą Biłgoraja a miejscowością Wola Mała, który formalnie należy do Lasów Państwowych Nadleśnictwa Biłgoraj." Panie nadleśniczy, gada pan bzdury. Las nigdy nie należał do waszego nadleśnictwo, to las państwowy czyli nasz - ludzi/mieszkańców oddany nadleśnictwu w gospodarowanie. Dopóki pan tego nie zrozumie, będą właśnie takie nieporozumienia.
Zrąb zupełny w tym miejscu to nic innego jak gospodarka rabunkowa. Mówicie, że chcecie wyciąć 3,5 ha a tak naprawdę w ciągu 10 lat wytniecie wszystko co tam rośnie, kilkaset ha. Dlaczego musi zniknąć wszystko? Wytnijcie co 20 drzewo i zostawcie resztę i sadźcie kolejne dla przyszłych pokoleń. Podczas zaborów robił to Rusek i Austriak teraz robi to Szwed, Nadleśniczy Szwed realizujący plan partii rządzącej. Cytat: "Mieszkańcy, którzy często tu wypoczywają, jako swój traktują las pomiędzy północno-wschodnią granicą Biłgoraja a miejscowośc... rozwiń
Avatar
zdziwiony / 30 kwietnia 2021 r. o 08:34
+5
Niestety w lasach nie gospodarują leśnicy ale aparatczycy jedynej i słusznej partii PiS. Nawet za komuny nie był cięty tak młody las. Kasa i władza jest najważniejsza.
Avatar
AaronSzechter / 30 kwietnia 2021 r. o 08:56
-4
Jeszcze trochę i zabronią rolnikowi kosić zboże...
Avatar
malczyk / 30 kwietnia 2021 r. o 11:48
+9
Co za naród?! Sprzeda wszystko nawet swoją przysżłość; bo to nie bezmyslny socjal, który zabija wszystko jest przyszłoscią, ale wszystko to, co staje się jego ofiarą, a przede wszystkim przyroda. Do niej wierząca prawica nie ma za grosz szacunku. Wstyd za wyborców PiS którzy wola kase zamiast powietrza, życia, przyrody...PRZYSZŁOŚCI
Avatar
Gaitan / 30 kwietnia 2021 r. o 11:28
+9
Tak trzymać Biłgorajczycy! Nie odpuszczajcie tej leśniczo-drwalskiej mafii, która żyje z rabunku dobra wspólnego, jakim są nasze wspaniałe lasy.
Avatar
oi. / 30 kwietnia 2021 r. o 09:31
+6
krótki filmik na ten temat: ***s://***youtube.com/watch?v=EhUorE7S1Ho&t=1s nasze dzieci już nie przejdą się "niekończącym" się lasem, bo co kilkadziesiąt metrów trafią na wycięty płat lasu...
Avatar
AaronSzechter / 30 kwietnia 2021 r. o 08:56
-4
Jeszcze trochę i zabronią rolnikowi kosić zboże...
Avatar
DrInz / 30 kwietnia 2021 r. o 08:36
+8
ceny drewna na światowych rynkach biją historyczne rekordy: ***s://***bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=DREWNO
Avatar
zdziwiony / 30 kwietnia 2021 r. o 08:34
+5
Niestety w lasach nie gospodarują leśnicy ale aparatczycy jedynej i słusznej partii PiS. Nawet za komuny nie był cięty tak młody las. Kasa i władza jest najważniejsza.
Avatar
Paulista / 30 kwietnia 2021 r. o 08:07
+6
Zrąb zupełny w tym miejscu to nic innego jak gospodarka rabunkowa. Mówicie, że chcecie wyciąć 3,5 ha a tak naprawdę w ciągu 10 lat wytniecie wszystko co tam rośnie, kilkaset ha. Dlaczego musi zniknąć wszystko? Wytnijcie co 20 drzewo i zostawcie resztę i sadźcie kolejne dla przyszłych pokoleń. Podczas zaborów robił to Rusek i Austriak teraz robi to Szwed, Nadleśniczy Szwed realizujący plan partii rządzącej. Cytat: "Mieszkańcy, którzy często tu wypoczywają, jako swój traktują las pomiędzy północno-wschodnią granicą Biłgoraja a miejscowością Wola Mała, który formalnie należy do Lasów Państwowych Nadleśnictwa Biłgoraj." Panie nadleśniczy, gada pan bzdury. Las nigdy nie należał do waszego nadleśnictwo, to las państwowy czyli nasz - ludzi/mieszkańców oddany nadleśnictwu w gospodarowanie. Dopóki pan tego nie zrozumie, będą właśnie takie nieporozumienia.
Zrąb zupełny w tym miejscu to nic innego jak gospodarka rabunkowa. Mówicie, że chcecie wyciąć 3,5 ha a tak naprawdę w ciągu 10 lat wytniecie wszystko co tam rośnie, kilkaset ha. Dlaczego musi zniknąć wszystko? Wytnijcie co 20 drzewo i zostawcie resztę i sadźcie kolejne dla przyszłych pokoleń. Podczas zaborów robił to Rusek i Austriak teraz robi to Szwed, Nadleśniczy Szwed realizujący plan partii rządzącej. Cytat: "Mieszkańcy, którzy często tu wypoczywają, jako swój traktują las pomiędzy północno-wschodnią granicą Biłgoraja a miejscowośc... rozwiń
Avatar
mirass / 29 kwietnia 2021 r. o 23:42
+11
W Polsce trwa rabunkowa wycinka lasów. Zaczęła się za pierwszych rządów PISu, potem nastąpi krótka przerwa, by przy obecnym już 2019 wspiąć się na 17 pozycję wśród wszystkich krajów świata. Jest to duże "osiągnięcie" dla niewielkiego przecież kraju, ze średnią lesistościa. Trwa masowa wycinka lasów, o czym wam po cichu powie każdy leśnik. Po cichu, bo jakby powiedział głośno, to wyleciałby z pracy
Avatar
Kroll / 29 kwietnia 2021 r. o 20:46
+9
Obecna władza lubuje się w cięciu, rżnięciu i strzelaniu do zwierząt. Wszystko zgodnie z prawem. Takie dziedzictwo. A mieszkańcy Biłgoraja niech nie marudzą. Sami wybrali - nie będzie lasu ale będzie drewno na łuk triumfalny. Tomaszów może a Biłgoraj nie?
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 maja 2021 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 maja 2021 roku

Lublin: Kolej obiecuje skończyć nowy wiadukt i tory do października

Lublin: Kolej obiecuje skończyć nowy wiadukt i tory do października

Do końca października ma powstać w Lublinie nowy odcinek torów łączący dwie linie kolejowe: tę prowadzącą do Warszawy i tę w stronę Stalowej Woli. Taki termin podaje oficjalnie kolej, której inwestycja ma się wiązać z budową nowego wiaduktu

Nałęczowski Jarmark Rękodzieła
23 maja 2021, 10:00

Nałęczowski Jarmark Rękodzieła

W niedzielę, 23 maja w godz. 10-17 na placu przed Nałęczowskim Ośrodkiem Kultury odbędzie się Nałęczowski Jarmark Rękodzieła.

Chcesz zarejestrować samochód w Lubartowie? Przygotuj się na długie kolejki
Alarm24

Chcesz zarejestrować samochód w Lubartowie? Przygotuj się na długie kolejki

Niemal każdego ranka ustawiają się długie kolejki osób czekających na rejestrację samochodu w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego w Lubartowie. Ludzie skarżą się na chaos, a nie pomaga też testowy system „zamów kolejkę”

Górnik Łęczna nie otrzyma kary w procesie licencyjnym

Górnik Łęczna nie otrzyma kary w procesie licencyjnym

W ramach nałożonego nadzoru Komisja zobowiązała Klub do reorganizacji pracy trenerów drużyn młodzieżowych tak aby trenerzy z licencjami UEFA A oraz UEFA Elite Youth A prowadzili drużyny młodzieżowe wskazane w jednym z kryteriów

Lublin: Komu przeszkadza zieleń? Oszpecono kolejne drzewa

Lublin: Komu przeszkadza zieleń? Oszpecono kolejne drzewa

Żadnego listka nie wypuściły drzewa z ul. Zana, które nie przetrwały „pielęgnacji” będącej ich okaleczeniem. Fatalnie wyglądają też opisywane już przez nas brzozy poharatane przy ul. Szafirowej. Kolejne radykalne cięcie zgłoszono nam z ul. Wallenroda

Łąki kwietne przyjadą do Lublina z Ełku

Łąki kwietne przyjadą do Lublina z Ełku

Ponad 108 tys. zł zapłacą władze Lublina za założenie i pielęgnację łąk kwietnych w dziewięciu punktach miasta. Ratusz wybrał firmę, której powierzy wykonanie takich prac. Zlecenie dostanie spółka Państwo Łąka, której oferta okazała się najtańsza spośród poprawnych ofert złożonych w przetargu. Spółka z Ełku ma dostać ponad 108 tys. zł.

Puławskie firmy łapią oddech po lockdownie. "To nie są spektakularne zmiany"

Puławskie firmy łapią oddech po lockdownie. "To nie są spektakularne zmiany"

W ciągu ostatnich miesięcy w Puławach przybywa nowych firm, a spada ilość tych, które kończą swoją działalność. Równolegle spada również poziom bezrobocia, który zbliża się do stanu z końcówki ubiegłego roku. Wygląda na to, że lokalna gospodarka rozpoczęła wychodzenie z dołka.

Protest przed sądem w Lublinie. "Sędzia odpowiada przed prawem i swoim sumieniem"
Zdjęcia
galeria

Protest przed sądem w Lublinie. "Sędzia odpowiada przed prawem i swoim sumieniem"

– To, co się dzieje, skłania nas do tego, żeby wyjść na ulicę – mówi lubelska sędzia, jedna z uczestniczek wtorkowego protestu Komitetu Obrony Demokracji w Lublinie w obronie niezależności sędziów

Masterklasy w Warsztatach Kultury
22 maja 2021, 10:00

Masterklasy w Warsztatach Kultury

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na cykl warsztatów skierowanych do rzemieślników i twórców ludowych "Masterklasy". Pierwsze zajęcia odbędą się online już 22 maja o godz. 10.

W Lublinie rozpoczęły się egzaminy adwokackie i radcowskie
Zdjęcia
galeria

W Lublinie rozpoczęły się egzaminy adwokackie i radcowskie

W Lublinie rozpoczęły się egzaminy adwokackie i radcowskie. Do rozwiązywania zadań przystąpiło blisko 200 osób.

Szymon Ładniak ma za sobą debiut w ADAC TCR Germany

Szymon Ładniak ma za sobą debiut w ADAC TCR Germany

Szymon Ładniak nie zmieścił się w pierwszej dziesiątce w inauguracyjnym weekendzie ADAC TCR Germany na torze Motorsport Arena Oschersleben

Bitwa o kulturę. Teatr w Polsce: kilka rewolucji naraz
25 maja 2021, 18:00

Bitwa o kulturę. Teatr w Polsce: kilka rewolucji naraz

We wtorek, 25 maja o godz. 18 w Teatrze Starym odbędzie się spotkanie z cyklu "Bitwa o kulturę". Wydarzenie, którego gośćmi będą Karolina Szczypek i Paweł Sablik, będzie dostępne online na Facebooku.

Marek Saganowski (Motor Lublin): Można przegrać, ale nie w takim stylu, jak z Hutnikiem

Marek Saganowski (Motor Lublin): Można przegrać, ale nie w takim stylu, jak z Hutnikiem

Trener Motoru Marek Saganowski we wtorek odpowiadał na pytania dziennikarzy przed środowym spotkaniem z GKS Katowice.

Prezydent Lublina wylicza ile miasto straci na Polskim Ładzie

Prezydent Lublina wylicza ile miasto straci na Polskim Ładzie

W dziesiątkach milionów złotych liczony może być uszczerbek w kasie miasta spowodowany zapowiedzianą przez rząd reformą podatkową – szacują władze Lublina. Ratusz obawia się skutków zapowiedzianego przez rząd podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i ostrzega, że będzie „bezwzględnie” żądać od państwa zrekompensowania utraty dochodu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.