Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

13 sierpnia 2008 r.
20:53
Edytuj ten wpis

Korony pojadą do Watykanu

0 4 A A

Obraz św. Antoniego z Dzieciątkiem w bocznym ołtarzu kościoła pw. św. Andrzeja otrzymał nowe złocone ramy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ojciec Maksymilian Wasilewski, gwardian klasztoru, zamówił też dla obu postaci korony.

- Koronacja obrazu będzie wielkim wydarzeniem i to w skali całej diecezji - mówi Ojciec Maksymilian. - Chociaż uroczystość planowana jest na przyszły rok, to już starannie się do niej przygotowujemy.

Inicjatywa chełmskich franciszkanów zyskała poparcie metropolity lubelskiego. "Przyjmuję z radością propozycję ukoronowania XVIII-wiecznego obrazu św. Antoniego z Dzieciątkiem w kościele oo. Franciszkanów w Chełmie” - napisał ks. arcybiskup Józef Życiński w liście do ojca Maksymiliana Wasilewskiego.

Wyraził też nadzieję, że "przeżycie to podniesie rangę Sanktuarium św. Antoniego na Ziemi Chełmskiej i zaowocuje przypływem zwiększonej pobożności ludu, który trosce św. Antoniego zawierza liczne problemy swoich rodzin”.

Metropolita lubelski zgodził się, aby uroczystość koronacji odbyła się w ostatnią sobotę czerwca 2009 r. Wcześniej, 14 października, ma być zorganizowana sesja naukowa, poświęcona obecności franciszkanów w Grodzie nad Uherką.

Mają jej patronować ks. arcybiskup Życiński, prowincjał prowincji Matki Bożej Anielskiej oraz chełmscy księża dziekani. Razem z franciszkanami sesję przygotowuje Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego.

- Wszystko, co obecnie robimy, naznaczone jest perspektywą koronacji - mówi ojciec Maksymilian. - Przygotowujemy się do tej uroczystości duchowo, ale i materialnie.

Poza umieszczeniem obrazu św. Antoniego z Dzieciątkiem w nowych ramach franciszkanie zamówili do ołtarza nowe tabernakulum, a nad wejściem na klasztorny dziedziniec zainstalowali witraż, również z wizerunkiem św. Antoniego.

Poza tym, jeszcze przed koronacją, chcą uporać się z renowacją zabytkowych ławek kościelnych oraz na wewnętrznym murze, otaczającym kościół z klasztorem, odtworzyć jak dotąd jedyną odkrytą stację Drogi Krzyżowej z 1751 r.

- Projekt koron zatwierdził już konserwator zabytków oraz władze naszego zakonu - mówi ojciec Maksymilian. - Już je zamówiliśmy u tego samego artysty, który wykonał nową ramę do obrazu. Z gotowymi koronami planujemy pielgrzymkę do Watykanu, aby osobiście poświęcił je i pobłogosławił Benedykt XVI.

Miejscem uroczystej koronacji obrazu św. Antoniego z Dzieciątkiem ma być scena wystawiona na pl. Łuczkowskiego. Specjalną okazją ku temu będzie 800-lecie zatwierdzenia pierwszej reguły franciszkańskiej i 270-lecie fundacji klasztoru pod wezwaniem św. Andrzeja.

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
voyager / 21 sierpnia 2008 o 11:59
0
Co do strojow, bo akurat okres wakacyjny. Wiedziec jak sie ubrac stosownie do okolicznosci to nawet nie kwestia wiary, ale kultury osobistej. Bylem na wakacjach w PL i przyznam , ze wiele razy bylem zdziwiony nieodpowiednim strojem niektorych kobiet w kosciele. Z reguly chodzi o odkryte ramiona, czy o rodzaj letnich bluzeczek czy koszulek tylko na ramiaczkach. W kazdym miejscu w Europie czy na swiecie nikt nie wpusci zadnej kobiety w zbyt odslonietym stroju do miejsc kultu. To samo sie tyczy mezczyzn w podkoszulkach czy w krotkich sportowych spodniach. Pojedz np. do Rzymu i stan na pol godziny przed wejsciem do ktorejs z bazylik. Kontrola jest zyczliwa, dyskretna ale i bezlitosna. Kto nie tak jest ubrany, od razu wskazuje mu sie kierunek na bok, nie ma szans wejscia. Niech jakis mezczyzna proboje podejsc bez w Jerozolimie do muru placzu bez nakrycia glowy czy w nieodpowiednim stroju, NIE MA SZANS; KOBIETY W OGOLE NA MIEJSCE SWIATYNNE NIE MOGA WEJSC; i nikt przeciw temu nie protestuje. Nawt jesli ktos jest ateista ale czlowiekiem kulturalnym, to uszanuje miejsce kultu. Ludzie ktorzy w stroju plazowym wchodza do miejsc religijnym sa po prostu typami o niskiej kulturze osobistej. I jako tacy prostacy powinni siedziec w domu a nie podrozowac, co najwyzej nad wode by sie opalic, ale to tylko na glinianki a nie jakies dobre osrodki wypoczynkowe.Ubrac stosownie do okolicznosci to nawet nie kwestia wiary, ale kultury osobistej.
Co do strojow, bo akurat okres wakacyjny. Wiedziec jak sie ubrac stosownie do okolicznosci to nawet nie kwestia wiary, ale kultury osobistej. Bylem na wakacjach w PL i przyznam , ze wiele razy bylem zdziwiony nieodpowiednim strojem niektorych kobiet w kosciele. Z reguly chodzi o odkryte ramiona, czy o rodzaj letnich bluzeczek czy koszulek tylko na ramiaczkach. W kazdym miejscu w Europie czy na swiecie nikt nie wpusci zadnej kobiety w zbyt odslonietym stroju do miejsc kultu. To samo sie tyczy mezczyzn w podkoszulkach czy w krotkich sportowyc... rozwiń
Avatar
SALOMON / 18 sierpnia 2008 o 11:22
0
SIŁA MODLITWY

Każdy spotkał się z atakami duchowieństwa na stroje - szczególnie letnie. Panie dostawały opie...prz z ambon. Ząden duchowny nie pomyślał o ustrojeniu - odpowiednio - gołodu---pców namalowanych w obrazach i ścianach oraz sufitach! A tam wybór od pedo aż po starców! Samo ubranie rozebranych w kosciołąch zajmie ładnych pare lat, bo nawet watykan świeci gołymi d...pami! Zamiast więc stroić bez przerwy Mańkę w złoto czy nie lepeij pozostałych golców - nawet w Watykanie!
Kto też nie zna powiedzeń: "MÓWIĆ JAK DO ŚCIANY"; "MÓWIĆ JAK DO DREWNA"; "MÓWIŁ DZIAD DO OBRAZU..."

W owym czasie w Israelu przed Ścianą Płaczu spotkano Rabina. po skończonych uik,onach Na zadane pytanie "Co Rabin tu robi" Rabin odpowiedział:
Przychodzę tu każdego dnia juz od 25 lat i modlę się o pokój: w Israelu, w rodzinach, na świecie..."
I jakie wrażenie ma Rabin po upłyiwe 25 lat? - padło drugie pytanie
- JAKBYM MÓWIŁ DO ŚCIANY - rzekł smutno Rabin.

KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW prowadzący w internecie AKADEMIĘ SZTUK CUDOWNYCH z Katedrą SŁOWEM MALOWANE i cyklem Z CZEGO SMIEJĄ SIE POLACY proponuje przeprowadzić wywiady z naczelnym Katolockim i Prawosławnym.
Co odpowie Ojciec Święty Benek XVI? - może "JAKBYM MÓWIŁ DO OBRAZU"?, a Nacelny rawosławny "MÓWIĘ JAK DO DREWNA"?

(PODPISANO: KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW)
SIŁA MODLITWY

Każdy spotkał się z atakami duchowieństwa na stroje - szczególnie letnie. Panie dostawały opie...prz z ambon. Ząden duchowny nie pomyślał o ustrojeniu - odpowiednio - gołodu---pców namalowanych w obrazach i ścianach oraz sufitach! A tam wybór od pedo aż po starców! Samo ubranie rozebranych w kosciołąch zajmie ładnych pare lat, bo nawet watykan świeci gołymi d...pami! Zamiast więc stroić bez przerwy Mańkę w złoto czy nie lepeij pozostałych golców - nawet w Watykanie!
Kto też nie zna powiedzeń: ... rozwiń
Avatar
Lenin / 14 sierpnia 2008 o 12:55
0
Chełmski napisał:
Bzdury!!! . Potrzebują więcej pątników, aby im do skarbonek sypali.

Nawróć sie Heretyku!!! no chyba że Cię Lenin opuścił he he he
Avatar
Chełmski / 14 sierpnia 2008 o 08:44
0
Bzdury!!! . Potrzebują więcej pątników, aby im do skarbonek sypali.
Avatar
voyager / 21 sierpnia 2008 o 11:59
0
Co do strojow, bo akurat okres wakacyjny. Wiedziec jak sie ubrac stosownie do okolicznosci to nawet nie kwestia wiary, ale kultury osobistej. Bylem na wakacjach w PL i przyznam , ze wiele razy bylem zdziwiony nieodpowiednim strojem niektorych kobiet w kosciele. Z reguly chodzi o odkryte ramiona, czy o rodzaj letnich bluzeczek czy koszulek tylko na ramiaczkach. W kazdym miejscu w Europie czy na swiecie nikt nie wpusci zadnej kobiety w zbyt odslonietym stroju do miejsc kultu. To samo sie tyczy mezczyzn w podkoszulkach czy w krotkich sportowych spodniach. Pojedz np. do Rzymu i stan na pol godziny przed wejsciem do ktorejs z bazylik. Kontrola jest zyczliwa, dyskretna ale i bezlitosna. Kto nie tak jest ubrany, od razu wskazuje mu sie kierunek na bok, nie ma szans wejscia. Niech jakis mezczyzna proboje podejsc bez w Jerozolimie do muru placzu bez nakrycia glowy czy w nieodpowiednim stroju, NIE MA SZANS; KOBIETY W OGOLE NA MIEJSCE SWIATYNNE NIE MOGA WEJSC; i nikt przeciw temu nie protestuje. Nawt jesli ktos jest ateista ale czlowiekiem kulturalnym, to uszanuje miejsce kultu. Ludzie ktorzy w stroju plazowym wchodza do miejsc religijnym sa po prostu typami o niskiej kulturze osobistej. I jako tacy prostacy powinni siedziec w domu a nie podrozowac, co najwyzej nad wode by sie opalic, ale to tylko na glinianki a nie jakies dobre osrodki wypoczynkowe.Ubrac stosownie do okolicznosci to nawet nie kwestia wiary, ale kultury osobistej.
Co do strojow, bo akurat okres wakacyjny. Wiedziec jak sie ubrac stosownie do okolicznosci to nawet nie kwestia wiary, ale kultury osobistej. Bylem na wakacjach w PL i przyznam , ze wiele razy bylem zdziwiony nieodpowiednim strojem niektorych kobiet w kosciele. Z reguly chodzi o odkryte ramiona, czy o rodzaj letnich bluzeczek czy koszulek tylko na ramiaczkach. W kazdym miejscu w Europie czy na swiecie nikt nie wpusci zadnej kobiety w zbyt odslonietym stroju do miejsc kultu. To samo sie tyczy mezczyzn w podkoszulkach czy w krotkich sportowyc... rozwiń
Avatar
SALOMON / 18 sierpnia 2008 o 11:22
0
SIŁA MODLITWY

Każdy spotkał się z atakami duchowieństwa na stroje - szczególnie letnie. Panie dostawały opie...prz z ambon. Ząden duchowny nie pomyślał o ustrojeniu - odpowiednio - gołodu---pców namalowanych w obrazach i ścianach oraz sufitach! A tam wybór od pedo aż po starców! Samo ubranie rozebranych w kosciołąch zajmie ładnych pare lat, bo nawet watykan świeci gołymi d...pami! Zamiast więc stroić bez przerwy Mańkę w złoto czy nie lepeij pozostałych golców - nawet w Watykanie!
Kto też nie zna powiedzeń: "MÓWIĆ JAK DO ŚCIANY"; "MÓWIĆ JAK DO DREWNA"; "MÓWIŁ DZIAD DO OBRAZU..."

W owym czasie w Israelu przed Ścianą Płaczu spotkano Rabina. po skończonych uik,onach Na zadane pytanie "Co Rabin tu robi" Rabin odpowiedział:
Przychodzę tu każdego dnia juz od 25 lat i modlę się o pokój: w Israelu, w rodzinach, na świecie..."
I jakie wrażenie ma Rabin po upłyiwe 25 lat? - padło drugie pytanie
- JAKBYM MÓWIŁ DO ŚCIANY - rzekł smutno Rabin.

KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW prowadzący w internecie AKADEMIĘ SZTUK CUDOWNYCH z Katedrą SŁOWEM MALOWANE i cyklem Z CZEGO SMIEJĄ SIE POLACY proponuje przeprowadzić wywiady z naczelnym Katolockim i Prawosławnym.
Co odpowie Ojciec Święty Benek XVI? - może "JAKBYM MÓWIŁ DO OBRAZU"?, a Nacelny rawosławny "MÓWIĘ JAK DO DREWNA"?

(PODPISANO: KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW)
SIŁA MODLITWY

Każdy spotkał się z atakami duchowieństwa na stroje - szczególnie letnie. Panie dostawały opie...prz z ambon. Ząden duchowny nie pomyślał o ustrojeniu - odpowiednio - gołodu---pców namalowanych w obrazach i ścianach oraz sufitach! A tam wybór od pedo aż po starców! Samo ubranie rozebranych w kosciołąch zajmie ładnych pare lat, bo nawet watykan świeci gołymi d...pami! Zamiast więc stroić bez przerwy Mańkę w złoto czy nie lepeij pozostałych golców - nawet w Watykanie!
Kto też nie zna powiedzeń: ... rozwiń
Avatar
Lenin / 14 sierpnia 2008 o 12:55
0
Chełmski napisał:
Bzdury!!! . Potrzebują więcej pątników, aby im do skarbonek sypali.

Nawróć sie Heretyku!!! no chyba że Cię Lenin opuścił he he he
Avatar
Chełmski / 14 sierpnia 2008 o 08:44
0
Bzdury!!! . Potrzebują więcej pątników, aby im do skarbonek sypali.
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Jechali rowerami przez przejście, zauważyli policję i....
film

Jechali rowerami przez przejście, zauważyli policję i.... 0 4

Niewiele zabrakło a skończyłoby się mandatem. Rowerzyści mieli szczęście

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej 3 4

Andrzej Czapski, były prezydent Białej Podlaskiej, który przegrał w ostatnich wyborach z Dariuszem Stefaniukiem (PiS), ogłasza swój start w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce 0 0

Hangar Agencji Mienia Wojskowego na bialskim lotnisku wciąż bez najemcy.

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur
30 września 2018, 16:00

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur 6 0

Co Gdzie Kiedy. 30 września o godz. 16 i 19 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się podwójny pokaz spektaklu w gwiazdorskiej obsadzie Polowanie na łosia.

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale 20 0

Lato wróciło. W przyszłym tygodniu możemy spodziewać się słońca, ale i burz z deszczem.

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce
galeria

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce 0 1

Zawody w skoku o tyczce pań miały zostać rozegrane w piątek, ale ze względu na niekorzystną aurę zostały przeniesione na sobotnie przedpołudnie. Pierwsze miejsce z wynikiem 4.50 m zdobyła Justyna Śmietanka

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie
28 lipca 2018, 11:00

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Atoli zaprasza na Słomiany Rynek (plac zieleni między ul. Towarowa i Kalinowszczyna), na wspólne świętowanie pierwszego chleba czyli Słowiańskich Podpłomyków. Wydarzenie obędzie się 28 lipca o godz. 11.

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją 2 1

27-latek, który miał trafić do więzienia ukrywał się przed mundurowymi. W piątek zauważył go policjant.

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim 15 5

7 grill barów w Lublinie i okolicy - podpowiadamy, gdzie warto podjechać, żeby dobrze lub bardzo dobrze zjeść. W Lublinie i regionie. Podpowiadamy 7 adresów, które osobiście sprawdziliśmy

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti
4 września 2018, 19:00

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti 3 0

Co Gdzie Kiedy. 4 września o godz. 19 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią zespoły Vader, Marduk i goście.

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 17 6

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 5

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 28 9

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 48 21

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 7

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!