Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

5 marca 2008 r.
19:02
Edytuj ten wpis

Ruszą śladami Goethego i Schillera

0 1 A A

Dziewięciodniowy pobyt w Niemczech za niespełna 50 euro? Taka okazja trafiła się grupie słuchaczy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Chełmie.

To nie była zwykła wycieczka, ale precyzyjnie zaplanowany wyjazd kulturoznawczy na zaproszenie niemieckiego instytutu Haus Schlesien. W 90 procentach to przedsięwzięcie sfinansowało tamtejsze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

- Do tej pory z tej oferty korzystały uczelnie i kolegia działające na zachodzie kraju - mówi Bartłomiej Czop, który w NKJO wykłada historię kultury krajów niemieckojęzycznych. - Jesteśmy pierwszą szkołą ze wschodu, która wyraziła chęć uczestniczenia w tym programie i została zaproszona.

Haus Schlesien w miejscowości Königswinter-Heisterbacherrott koło Bonn to muzeum, instytut z bogatą biblioteką i hotel. Dla 37 słuchaczy kolegium i dwóch ich opiekunów był też bazą wypadową do licznych wycieczek. Na przykład w Bonn odwiedzili dom Konrada Adenauera, współtwórcy zjednoczonej Europy oraz pochylili się nad jego grobem. Tam też zwiedzili muzeum historii powojennych Niemiec, zajrzeli na miejscowy uniwersytet oraz skorzystali z zaproszenia do opery.

W Koblencji zwiedzili kolejne muzeum, tym razem pierwszego zjednoczenia Niemiec, a w Weimarze spacerowali śladami Goethego i Schillera.

- Na tym tle zupełnie innym doświadczeniem była wizyta w przedszkolu - mówi Anna Gaładyk. - Dzieci akurat miały za zadanie zilustrować słowo Heimat, czyli ojczyzna. Zaskoczyły nas oryginalnym podejściem do tematu. Dlatego też nasza grupa chce zaproponować jednemu z chełmskich przedszkoli przeprowadzenie podobnego doświadczenia. Gotowe prace pokażemy na wystawie.

Uczestnicy wyjazdu nie tylko zwiedzali niemieckie ośrodki, ale też mieli zadania do wykonania. W Haus Schlesien, podzieleni na grupy przygotowywali, po czym prezentowali również niemieckim gospodarzom, referaty m.in. na temat mniejszości narodowych w Unii Europejskiej, czy też miejsca Polski we wspólnocie.

- Gospodarze docenili pracowitość i zdyscyplinowanie naszych słuchaczy - mówi Robert Skoczek, drugi z opiekunów. - Dlatego awansem już nas zaprosili do siebie na jesień, bądź zimę. Biorąc pod uwagę, że mieszkamy na pograniczu, będą nam chcieli pokazać pogranicze niemiecko-belgijskie.

Warunkiem uczestnictwa w wyjeździe była biegła znajomość języka niemieckiego. Dlatego zakwalifikowali się w większości germaniści, ale też angliści, dla których niemiecki jest drugim językiem wykładowym. Wielu z nich po raz pierwszy przekroczyło granicę Niemiec.

- Dopiero kontakt z żywym językiem niemieckim uzmysłowił nam, w jakim stopniu go opanowaliśmy - mówi Ewelina Sawa. - Choćby po to warto było wyjechać. A tego, co zobaczyliśmy, nikt nam nie odbierze.

Haus Schlesien, czyli Dom \"Śląsk”

Powstał w 1978 roku w pobliżu Königswinter w pomieszczeniach starego dworu pańskiego jako miejsce spotkań i ośrodek kulturalny. Ta ważna i znana w Niemczech instytucja aktywnie przyczynia się do zachowania spadku kultury śląskiej, jak również rozwoju współpracy międzypaństwowej z Polską i Czechami. Efektem są trwałe partnerstwa z instytucjami państwowymi i prywatnymi, muzeami i uniwersytetami. Stałe i intensywne kontakty sprzyjają organizacji wspólnych spotkań, konferencji i wystaw.

Pozostałe informacje

Cztery miejsca i siedmiu chętnych, czyli Motor i Górnik Łęczna walczą o baraże

Cztery miejsca i siedmiu chętnych, czyli Motor i Górnik Łęczna walczą o baraże

Do końca sezonu 23/24 na zapleczu ekstraklasy pozostały jeszcze trzy kolejki. Na 99 procent nikt nie odbierze już awansu przede wszystkim Lechii Gdańsk, ale i Arce Gdynia. Na górze tabeli trwa jeszcze walka o strefę barażową. A uczestniczy w niej siedem ekip, w tym: Motor Lublin i Górnik Łęczna. Nasze kluby obecnie zajmują jednak miejsca poza czołową szóstką.

Hrubieszów. Komitet pani burmistrz władzą się nie dzieli
Wybory 2024

Hrubieszów. Komitet pani burmistrz władzą się nie dzieli

Wygrała w pierwszej turze, deklasując dwójkę rywali i właśnie rozpoczęła kolejną kadencję. Rządzić powinno się płynnie, bo Marta Majewska ma za sobą w nowej radzie zdecydowaną większość. Jej radni tworzą całe prezydium.

Wojsko przeszkoli uczniów z naszego regionu

Wojsko przeszkoli uczniów z naszego regionu

266 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa lubelskiego weźmie udział w nowym programie edukacyjno-obronnym pn. „Edukacja z wojskiem”. To odpowiedź na współczesne potrzeby

„Muzeum na kółkach” odwiedzi Końskowolę
10 maja 2024, 9:00

„Muzeum na kółkach” odwiedzi Końskowolę

Niezwykłe muzeum po raz ósmy wyruszy w trasę po Polsce. W maju i czerwcu – odwiedzi 10 miejscowości z województw: świętokrzyskiego, małopolskiego oraz lubelskiego. Początek w niedzielę (10 maja) w Końskowoli.

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Kreatywność, precyzja i lekkość to drugie imię ich konstrukcji. Studenci Politechniki Lubelskiej osiągnęli sukces w architektonicznym konkursie

Grzegorz Turnau w CSK
10 maja 2024, 19:00

Grzegorz Turnau w CSK

Piosenki takie jak: „Bracka”, „Cichosza”, „Naprawdę nie dzieje się nic” sprawiły, że Grzegorz Turnau skradł serca słuchaczy. W tym roku artysta obchodzi jubileusz 40-lecia twórczości. Jubileuszowy koncert już w najbliższy piątek w lubelskim CSK.

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury
9 maja 2024, 19:00

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury

Michał Kutek zaprezentuje najnowszy program „Bilans żenady własnej”. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy czwartek o godzinie 19:00 w sali widowiskowej ŁOK.

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Tym razem już bez współrządzenia z PiS. W powiecie bialskim niemal całą pulę najważniejszych funkcji zgarnął PSL. I nieprzerwanie starostą pozostanie Mariusz Filipiuk.

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
7 maja 2024, 9:00

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

W dniach 7-15 maja odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie będzie przebiegało pod hasłem - "Biblioteka - miejsce na czasie". Z tej okazji WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie przygotowała szereg bezpłatnych wydarzeń. Tylko na niektóre obowiązują wcześniejsze zapisy.

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego
Zdjęcia/Wideo
galeria

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego

Trzecia Droga zaprezentowała dzisiaj kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 8 obejmującego województwo lubelskie. Tak, jak już informowaliśmy przed tygodniem, listę otwierają posłowie Sławomir Ćwik z Polska 2050 Szymona Hołowni i Wiesław Różyński z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Już 23 maja wystartuje Akademicki Bieg Charytatywny UMCS. Celem jest zbiórka funduszy na turnus rehabilitacyjny i wsparcie psychologiczne dla ciężko chorej Anny Gajos.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz
WIDEO
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz

Radzyńscy policjanci w miniony weekend zatrzymali 5 kierowców przekraczających prędkość w terenie zabudowany o ponad 50 km/h. Oprócz tego zatrzymali zawodowego kierowcę, który wyprzedzał inny pojazd na przejściu dla pieszych.

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

We wtorek o godz. 15 w sali konferencyjnej puławskiego Ratusza, zgodnie z decyzją komisarza wyborczego, odbędzie się pierwsza sesja nowej kadencji rady miasta. Kto będzie sprawował władzę? Tego jeszcze nie wiemy. PiS potrzebuje zaledwie jednego głosu, a Koalicja Obywatelska - trzech.

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Tylko od stycznia do marca lubelscy celnicy wykryli kilkadziesiąt prób nielegalnego wwozu gotówki. Grozi za to wysoka grzywna

Policja przeciwko agresywnym kierowcom. Ponad 1200 kontroli

Policja przeciwko agresywnym kierowcom. Ponad 1200 kontroli

Policjanci z lubelskiej drogówki w ostatni weekend patrolowali lubelskie ulice. Efektem działań było wykrycie ponad 700 wykroczeń.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Domy

Dom wolnostojacy

Zamosc

670 000,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Domy

Dom wolnostojacy

Zamosc

670 000,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Domy

Dom wolnostojacy

Zamosc

670 000,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

stojak

Zamość

249,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

399,00 zł

Komunikaty