Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wystawy

2 stycznia 2021 r.
19:22

Artysta też człowiek. Recenzja wystawy ProRegres 2020 w galerii Piękno Panie w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Piotr Nazaruk

ProRegres 2020 to całkiem udana i zabawna wystawa, która nie powinna przejść niezauważona. Galeria Piękno Panie (tym razem wirtualnie) wprowadza nią na Stare Miasto powiew świeżego powietrza i rozwiewa chmurę unoszącą się znad grillowanej kiełbasy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na galerię Piękno Panie zwróciłem uwagę rok temu za sprawą „Burleski” Agnieszki Kossowskiej, która na ospałe Stare Miasto wniosła ożywczy powiew bezwstydu. Nie była to wystawa wybitna, ale na tyle dobra i niegrzeczna, że pamiętam ją do dziś. Teraz galeria przygotowała żartobliwą wystawę ProRegres 2020, która pokazuje wczesne prace (dziecięce rysunki i próby licealno-studenckie) Mariusza Tarkawiana, Pawła Bajewa, Ireny Nawrot, Rafała Ereta, Roberta Kuśmirowskiego, Sławomira Tomana, Jarosława Koziary, Jakuba Ciężkiego, Katarzyny Hołda, Pawła Korbusa, Marty Góźdź, Marty Zgierskiej, Mirosława Jurczuka, Kamila Stańczaka i Tomka Bielaka, a będzie ich podobno jeszcze więcej. Prace będą ukazywały się na Facebooku galerii przez najbliższe dwa tygodnie, a z czasem doczekają się może tradycyjnej wystawy.

Artysta uchodzi za osobę wrażliwą. I rzeczywiście, zazwyczaj jest to osoba przewrażliwiona na swoim punkcie, egocentryczna, trawiona silną potrzebą twórczą i niemocą, przy tym często niesympatyczna i przekonana o wyjątkowości swoich przemyśleń albo doświadczeń. Wystarczy pójść na byle wernisaż i posłuchać artystów, żeby nabrać do nich dużego dystansu. Chcąc nadać swojej twórczości głębokiego sensu, często ubierają ją w słowa, o których mają bardzo pobieżne pojęcie albo w ogóle ich nie rozumieją, przez co wiele wystaw budzi w publiczności niemałe zakłopotanie.

ProRegres 2020 też nie jest wolna od artystycznego bełkotu. Nie ma sensu zbytnio znęcać się nad twórcami (m.in. dlatego wolałem nie słuchać spotkania online, którego zapis dostępny jest na stronie galerii), ale opisy, które niektórzy z nich przygotowali do własnych prac, są często nie do zniesienia. Z jednej strony mamy tam zabawne, szczere, kiczowate prace, po których nikt nie będzie przecież oceniał ich obecnej twórczości, a z drugiej często pretensjonalne odwołania do zjawisk społecznych albo terminologii z zakresu historii sztuki. Przoduje w tym niestety Katarzyna Hołda, która przesłała jedne z ciekawszych prac na wystawie, m.in. nastoletnią scenę alkoholową, która ma w sobie dużo uroku.

Mnie do gustu najbardziej przypadły rysunki z dzieciństwa. W przeciwieństwie do sztuki, jest to czysta ekspresja, szczera twórczość pozbawiona techniki i tzw. oryginalności, za to naładowana silnym ładunkiem emocjonalnym, pierwotna i podobna u wszystkich ludzi. Bardzo wczesne rysunki Bajewa i Tarkawiana nie różnią się od dziecięcej twórczości każdego z nas. W tym sensie wystawa dowodzi nieoczywistej prawdy, że artysta to też człowiek, a pod jego czy jej napuszoną skorupą również kryje się żywa osoba.

Długo zastanawiałem się, co dokładnie znaczy tytuł wystawy. Być może odnosi się właśnie do ewolucji od tzw. duszy artystycznej do artysty. Gdyby tak było, uznałbym, że ProRegres 2020 to ważna i często gorzka opowieść o kompromisach, na które musi iść twórca – za cenę edukacji artystycznej, doskonalenia się w technice i możliwości wystawiania swoich prac, traci autentyczność ekspresji, a czasem również kontakt z rzeczywistością. Z drugiej strony może być tak, że ProRegres 2020 to bezsensowna zbitka słów, która tylko udaje, że cokolwiek znaczy – wtedy zawieszam sąd.

Tak czy inaczej, to całkiem udana i zabawna wystawa, która nie powinna przejść niezauważona. Przede wszystkim czekam jednak na czas, kiedy będziemy mogli wreszcie zobaczyć pokazywane na niej prace na żywo w galerii Piękno Panie przy Jezuickiej.

Stare Miasto w Lublinie jest niestety zasnute miazmatami nudy, które unoszą się ze słabych festiwali – niby kulturalnych, a tak naprawdę kulinarno-alkoholowych albo targów tandety. Wsad tych wydarzeń wchodzi jedną dziurką, a wychodzi drugą i nie pozostawia po sobie większego śladu, może poza stertami śmieci i kacem. Piękno Panie należy do tych chlubnych wyjątków, które wprowadzają tam powiew świeżego powietrza i rozwiewają chmurę unoszącą się znad grillowanej kiełbasy.

Dużo mówi się o stawianiu w Lublinie na kulturę, ale zazwyczaj rozumie się przez to nieciekawe imprezy masowe. Skoro nikt tam nie mieszka, to dlaczego nie zamienić całego Starego Miasta w kolonię artystyczną, nie oddać pustostanów na tanie pracownie i obskurne galeryjki (nie sklepy z biżuterią, tylko galerie sztuki)? Jedni tworzyliby gnioty, inni rzeczy naprawdę ciekawe, ale wreszcie wróciłoby tam życie. Takie Stare Miasto byłoby znacznie ciekawszą atrakcją niż dwie czy trzy renesansowe rudery i upiorne festiwale, które kosztują fortunę, a nie przynoszą praktycznie żadnego pożytku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30