Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 grudnia 2024 r.
20:40

Co warto zobaczyć w Lublinie? Te miejsca zachwycają turystów i lokalsów

Autor: Zdjęcie autora IC
(fot. archiwum)

Lublin nazywany jest miastem wielokulturowym. I nie bez powodu, bo w Kozim Grodzie w płynny sposób przeplatają się kultury z różnych stron świata. Tę przeplatankę możemy podziwiać nie tylko czytając historię, ale także przeżywając to na żywo dzięki zabytkom i przepysznej kuchni. Co warto zobaczyć w Lublinie? Jakie zabytki można zwiedzić? A jakich kuchni świata spróbować?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Skąd wzięła się nazwa Lublin?

Wielu zastanawia się skąd w ogóle wzięła się nazwa Lublin. Pewne natomiast jest to, że to jedno z najstarszych miast polskich. Według Wincentego Kadłubka i Jana Długosza, miasto mogło już istnieć od 810 roku, natomiast pierwsze wzmianki z nazwą pochodzą z przełomu XI i XII wieku. 

Badacze od lat próbują odpowiedzieć na pytanie skąd wzięła się nazwa Lublin. W tym czasie powstało także wiele mitów na ten temat - a jak wiemy, w każdej legendzie jest ziarnko prawdy. 

Legenda cesarska o nazwie Lublin

Już w średniowieczu kronikarze chcieli dowiedzieć się dlaczego Kozi Gród zwie się Lublinem. Wincenty Kadłubek w swojej kronice z końca XII wieku także zanotował nazwę Lublin. Niektórzy badacze uważają, że wtedy pojawiła się po raz pierwszy w źródle historycznym nazwa Lublin. 

W dziele mówi się o baśniowych rodzicach Popiela I – Leszku III i Julii, która była siostrą Juliusza Cezara. Kobieta zostając księżną słowiańską założyła miasto, które pierwotnie zwało się Julia, a później przemianowano je na Lublin.

To oczywiście jest wizja średniowiecznego kronikarza, który nawiązuje do religii starożytnych Rzymian, ale co ciekawe, Kadłubek powiązał herb Lublina z historią starożytną rodu Juliuszy i religią starożytnych Rzymian. W mitologii rzymskiej, ważne miejsce w życiu starożytnych Rzymian odgrywała Wenus (grecki odpowiednik – Afrodyta), bogini płodności i miłości, patronka płodności natury, „przynosząca owoce” opiekunka ogrodów. To właśnie jej były poświęcone i składane w ofierze kozioł i koza, a kozioł obgryzający krzew winny często był atrybutem bogini Wenus w antycznych wyobrażeniach bóstwa. Grzebiąc głębiej w historii możemy dowiedzieć się, że Juliusz Cezar wywodził początek swojego rodu właśnie od bogini Wenus. Miało to udokumentować jego boskie pochodzenie i argumentowało uznanie Cezara za boga Rzymu.

Legenda z rybą w roli głównej

Gdy jeszcze gród nie miał nazwy, Bystrzyca była czysta i wartko płynęła. Pewien szlachcic zatrzymał się i próbował od mieszczan dowiedzieć się jak owy gród się nazywa. Gdy opowiedzieli że sami nie wiedzą, szlachcic postanowił że nazwą go tak, jak ryba którą wyłowią z rzeki. Gdy wyciągnięto sieci, były w nich dwie ryby - szczupak i lin. Na brzegu wybuchł spór, który książę ugasił słowami " szczupak jest wilkiem rzecznym, nie chcę, aby mieszkańcy tej osady tacy byli, lin zaś to ryba łagodna, więc wybierając z dwojga... zaraz, zaraz szczupak lub lin... niech ten wasz gród lub-linem się zwie". I tak książę wyjechał, a nazwa została.

Legenda o lubieniu

Jedna z legend głosi, że nazwa Lublin pochodzi od czasownika „lubić” albo „lubować”. Jednak nie zgadzają się z nią językoznawcy. Według ich opinii nazwa Lublin wzięła się do imienia Lubla – mężczyzny, który mógł być właścicielem tych ziem.

15 miejsc wartych odwiedzenia w Lublinie

Lublin, pełen historii i artystycznego klimatu, to miasto, które łączy tradycję z nowoczesnością. Oto lista miejsc, które warto odwiedzić – niezależnie od tego, czy jesteś turystą, czy mieszkańcem tego pięknego miasta.

W galerii przygotowaliśmy dla naszych Czytelników najciekawsze miejsca w Lublinie. Sprawdź, zainspiruj się! Może akurat ich nie znasz i w grudniowy weekend warto je odwiedzić!

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Od zwycięstwa do zwycięstwa kroczy w PGE Ekstralidze Orlen Oil Motor Lublin, a we wtorek przykład ze starszych kolegów wzięła lubelska młodzież. Na inaugurację Ekstraligi U-24 Motor Lublin nie dał na swoim torze żadnych szans Impakt Włókniarzowi Częstochowa

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Najlepsi uczniowie z regionu przez najbliższe dziesięć miesięcy będzie otrzymywać dodatkowy zastrzyk gotówki. Pieniądze mogą przeznaczyć m.in. na rozwój swoich pasji, czy zakup sprzętu.

Emmanuel Lecomte to jeden z liderów PGE Start Lublin

Czas na energetyczne derby. PGE Start kontra PGE Spójnia

Sponsorem Startu i Spójni jest PGE, dlatego w środowisku mówi się o „energetycznych” derbach. I właśnie energia będzie słowem kluczowym tej rywalizacji, która rozpocznie się o godz. 17.30.

Zdjęcie ilustracyjne

Wypadek na drodze wojewódzkiej. Trzy osoby poszkodowane

Na ten moment wiadomo, że jedna z osób poszkodowanych trafiła do szpitala. Nie miejscu trwają utrudnienia w ruchu.

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

Już w półfinale play-off Bogdanka LUK Lublin sprawiła niespodziankę eliminując mistrza Polski JSW Jastrzębski Węgiel. W finale zagra z wicemistrzem z Zawiercia

Bogdanka LUK Lublin zaczyna walkę o złoto z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W pierwszym meczu finałowym play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 18.

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty