Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

9 października 2001 r.
20:32
Edytuj ten wpis

Bezpieczna budowa

0 0 A A

Jest prawie nierealne przewidzieć, gdzie wybuchnie pożar albo wystąpi powódź. Żywioły mogą zniszczyć wszystko, co powstało na placu budowy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Coraz popularniejsze wśród inwestorów jest ubezpieczanie prowadzonych budów. Ma to ustrzec przed niemiłymi niespodziankami. Większość zakładów i towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenia budynków w budowie na zasadach przewidzianych w ogólnych warunkach ubezpieczenia przygotowanych do tego typu umów. Można się z nimi zapoznać we wszystkich przedstawicielstwach wybranej firmy.
Porównując oferty ubezpieczycieli i dokonując wyboru konkretnej propozycji nie powinniśmy kierować się jedynie wysokością składki, ale przede wszystkim tym, co od jakich zdarzeń zależy.

Co można ubezpieczyć


Podstawowe ubezpieczenie chroni znajdujące się w trakcie budowy budynki jednorodzinne (wolno stojące, bliźniacze, szeregowe) oraz budynki gospodarcze i garaże. Niektóre firmy oferują także możliwość ubezpieczenia budynku wielorodzinnego, jeśli ma nie więcej niż pięć kondygnacji i w całości należy do osoby fizycznej.
W ramach ubezpieczenia ochroną objęty jest nie tylko sam budynek (ściany, dach), ale także zamontowane w nim instalacje (gazowa, elektryczna, wodociągowa, kanalizacyjna, centralne ogrzewanie) oraz wyposażenie (umywalki, wanny, zlewy itd.). Ochrona może także obejmować inne elementy budynku (tynki, powłoki malarskie).

Od jakich zdarzeń


Większość zakładów ubezpieczeniowych odpowiada za szkody w ubezpieczonych obiektach powstałe w wyniku ognia, uderzenia pioruna, huraganu, wybuchu i upadku statku powietrznego. To podstawowy zestaw zagrożeń. Dodane mogą być do niego inne w zależności od decyzji zakładu ubezpieczeniowego: deszcz, powódź, trzęsienie ziemi itp. Ważną sprawą jest sprawdzenie, czy warunki umowy obejmują także szkody powstałe w czasie akcji ratowniczej. Zdarza się bowiem, że wartość szkody wynikłej na skutek jakiegoś zdarzenia losowego jest znacznie niższa od szkód wyrządzonych w czasie akcji ratowniczej.

Jak określić sumę ubezpieczenia


Sumę ubezpieczenia podobnie, jak w innych rodzajach ubezpieczeń, określa ubezpieczający - na własne ryzyko i odpowiedzialność. Powinna ona odpowiadać wartości ubezpieczanych budynków i budowli. Oszacowanie jej jest dosyć trudne. Czasami sumę ubezpieczenia pomoże nam określić agent ubezpieczeniowy, który jest w stanie oszacować przybliżoną wartość budynku i budowli. Jeżeli ubezpieczamy dom dopiero budowany, to suma ubezpieczenia powinna odpowiadać wartości robót budowlanych wykonanych i zaplanowanych do wykonania w okresie ubezpieczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie


W przypadku tego ubezpieczenia koszt nie jest wysoki. Po obliczeniu składki podstawowej zakłady ubezpieczeniowe stosują jeszcze zniżki i zwyżki taryfowe. Zniżkę można uzyskać najczęściej przy bezszkodowym przebiegu dotychczasowego ubezpieczenia. Na przykład w PZU SA składka ubezpieczenia w przypadku domów jednorodzinnych wynosi 1 promil od kwoty ubezpieczenia. Natomiast budynki w stadium budowy - 2,4 promila od deklarowanego ubezpieczenia. Zwiększa się także wysokość składek, kiedy budynki są o konstrukcji palnej (o 50 proc.)

Wydrukuj i zachowaj

Za co firma nie odpowiada
Zakłady ubezpieczeń nie odpowiadają za:
• zdarzenia i mienie, których nie obejmuje zakres ogólnych warunków ubezpieczenia,
• konkretne zdarzenia i szkody wymienione jako wyłączenia odpowiedzialności w ogólnych warunkach ubezpieczenia,
• niewielkie szkody, których wartość nie przekracza kwoty określonej
w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Wyłączenia
Z zakresu odpowiedzialności standardowo wykluczone są szkody:
• spowodowane umyślnie;
• powstałe na skutek rażącego niedbalstwa;
• wyrządzone przez ubezpieczającego lub jego bliskich pod wpływem alkoholu albo innych środków odurzających;
Większość zakładów ubezpieczeń nie chce też odpowiadać za:
• szkody, których przyczyną jest błąd w sztuce budowlanej (wady konstrukcyjne, nieprawidłowy montaż czy też zły dobór materiałów);
• szkody powstałe w wyniku przenikania wód gruntowych, przemarzania, zawilgocenia lub zagrzybienia budynków.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Grupa Azoty Zaksa Kędzierzyn-Koźle – LUK Lublin 3:0. Sensacji nie było

Grupa Azoty Zaksa Kędzierzyn-Koźle – LUK Lublin 3:0. Sensacji nie było

Siatkarze LUK stanęli we wtorek przed arcytrudnym zadaniem. Po drugiej stronie siatki pojawił się mistrz Polski – Grupa Azoty Zaksa Kędzierzyn-Koźle. Gospodarze nie mieli wielkich problemów z odniesieniem zwycięstwa i wygrali 3:0.

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 5 października 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 5 października 2022 r.

RK Nexe Nasice – Azoty Puławy 35:27. Sześć bramek zaliczki nie wystarczyło

RK Nexe Nasice – Azoty Puławy 35:27. Sześć bramek zaliczki nie wystarczyło

Azoty Puławy jednak nie zagrają w fazie grupowej Ligi Europejskiej. We wtorkowym rewanżu drużyna Roberta Lisa przegrała z chorwackim RX Nexe Nasice 27:35.

Muzeum Badań Polarnych odkrywa karty. Wiemy, co będzie można zobaczyć w Puławach
galeria

Muzeum Badań Polarnych odkrywa karty. Wiemy, co będzie można zobaczyć w Puławach

Ekwipunek polskich polarników, rekonstrukcja igloo, modele stacji polarnych, a także fauna i flora Arktyki i Antarktyki – to część tego, co ma znaleźć się na pierwszej, stałej wystawie w polarnym muzeum. O planach puławskiej placówki we wtorek opowiadał pełniący obowiązki jej dyrektora, Piotr Kondraciuk.

Aerobik, pomolog i wycieczki. 8 milionów zł na wyciągnięcie lubelskich seniorów z domów

Aerobik, pomolog i wycieczki. 8 milionów zł na wyciągnięcie lubelskich seniorów z domów

Prawie 8 milionów złotych będą kosztowały projekty, z których skorzysta w 195 osób z kilku gmin naszego województwa. Cel – wyciągnąć osoby starsze i samotne z domów

Tak się zmieni Zamość dzięki budżetowi obywatelskiemu. Winiki głosownia
galeria

Tak się zmieni Zamość dzięki budżetowi obywatelskiemu. Winiki głosownia

Strefa relaksu nad zamojskim zalewem to projekt ogólnomiejski, który zyskał największe poparcie podczas głosowań nad przyszłorocznym budżetem obywatelskim Zamościa. Inne, mniejsze inwestycje będą realizowane także na każdym z 16 miejskich osiedli.

Romantyczna Polska - koncert w Filharmonii
9 października 2022, 17:00

Romantyczna Polska - koncert w Filharmonii

Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na koncert pt. "Romantyczna Polska" z udziałem dwojga solistów młodego pokolenia: Moniki Buczkowskiej i Pawła Trojaka. Wydarzenie odbędzie się 9 października o godz. 17.

Opole Lubelskie. Więcej więźniów to 50 nowych miejsc pracy

Opole Lubelskie. Więcej więźniów to 50 nowych miejsc pracy

Za niespełna dwa lata w Zakładzie Karnym wyroki odsiadywać będzie o ponad 40 proc. więcej więźniów niż w tej chwili. Budowa nowego pawilonu będzie kosztować blisko 38 mln zł

Prokurator z wiadomością dla kierowców: nie będzie pobłażania

Prokurator z wiadomością dla kierowców: nie będzie pobłażania

W ciągu ostatniego miesiąca na drogach powiatu puławskiego policjanci zatrzymali trzech pijanych kierowców, którzy jeździli mimo dożywotnich zakazów. Jeden wjechał w barierki, inny próbował uciekać przed radiowozem. Wszyscy trafili za kratki. W areszcie spędzą co najmniej 3 miesiące.

Lubartów. Znamy wyniki głosowania w budżecie obywatelskim

Lubartów. Znamy wyniki głosowania w budżecie obywatelskim

W Parku Miejskim im. Książąt Sanguszków w przyszłym roku powstanie nowy plac zabaw warty 200 tys. zł, a na rynek może wrócić drobny handel. Tak zdecydowali mieszkańcy miasta biorący udział w głosowaniu na projekty budżetu obywatelskiego.

Akademia Zamojska. 600 studentów na pierwszym roku. Hitem pielęgniarstwo

Akademia Zamojska. 600 studentów na pierwszym roku. Hitem pielęgniarstwo

Dla ponad 1,1 tys. studentów Akademii Zamojskiej rozpoczął się nowy rok akademicki. Przeszło połowa z tych osób zdobywać będzie wiedzę jako „pierwszoroczniacy”. Zainteresowanie ofertą uczelni było wystarczające nie tylko, by uruchomić wszystkie dotychczasowe kierunki kształcenia, ale również nowe, startujące dopiero w tym roku.

Pomnik w centrum malowniczego Kazimierza Dolnego? Kto chce stawiać Witosa?

Pomnik w centrum malowniczego Kazimierza Dolnego? Kto chce stawiać Witosa?

Mariusz Wicik, radny powiatu puławskiego (PiS) proponuje kazimierskim samorządowcom postawienie w centrum miasta pomnika Wincentego Witosa. - Żeby łączyć, a nie dzielić - tłumaczy. Kazimierzanie pytają o związek ludowego działacza z ich miastem.

Premiera w Teatrze Andersena. "Alicja w Krainie Czarów" na początek sezonu
8 października 2022, 17:00

Premiera w Teatrze Andersena. "Alicja w Krainie Czarów" na początek sezonu

Adaptacja kultowego dzieła Lewisa Carrolla będzie pierwszą premierą Teatru Andersena w nowym sezonie. Pierwszy pokaz spektaklu zaplanowany jest na sobotę, 8 października o g. 17.

5 powodów, dlaczego warto kupić znicze w sklepie internetowym

5 powodów, dlaczego warto kupić znicze w sklepie internetowym

Dzień Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. To czas zadumy i pamięci o osobach, których już z nami nie ma. Rośnie częstotliwość odwiedzin grobów bliskich, co wiąże się z koniecznością zakupu produktów, którymi zostanie udekorowane miejsce spoczynku.

Pokaz fajerwerków na wesele, czy fajerwerki na sylwestra i inne święta?

Pokaz fajerwerków na wesele, czy fajerwerki na sylwestra i inne święta?

W tym artykule podpowiadamy, co zrobić, by jak najlepiej zapamiętać pokaz fajerwerków, który może odbyć się nie tylko podczas sylwestra, ale także innych chwil wartych upamiętnienia. Takimi imprezami są wesela, a także przyjęcia urodzinowe. Jeżeli zatem jesteś zainteresowany pirotechniką, nawet w amatorskim wykonaniu, przybliżymy Ci trochę ten temat.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium