Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

17 lipca 2008 r.
14:20
Edytuj ten wpis

Człowiek pająk na cerkiewnych dachach

0 2 A A

Dziś mało kto potrafi tak jak on kryć miedzią dachy. Rzadziej te najbardziej współczesne, na nowo budowanych domach,

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
najczęściej - te na zabytkach pamiętających kilkaset lat.

Pracował na większości cerkwi na wschodzie Polski. Teraz także przykrywa dach na budynku obok lubelskiej świątyni pw. Przemienienia Pańskiego przy ul. Ruskiej. W dodatku Józef Chomiczewski mówi, że wspólników mu nie potrzeba. Sam sobie doskonale radzi.

Lekkomyślna młodość

Jest jednoosobową, wyjątkową firmą.
- Jak to się zaczęło? - przypomina sobie. - Powiem szczerze. Byłem kiedyś pomocnikiem blacharza. Pojechaliśmy na robotę do Jabłecznej. Przeor dał nam zadatek, a my, młodzi i bezmyślni, przetupaliśmy pieniądze. Kolega bał się pokazać i zrezygnował z pracy. Mnie było głupio. Potraktowałem to poważnie. Poszedłem i postanowiłem sam wykonać tę robotę.

Mówi, że ma dar plastyczny. Rzeźbi, maluje. I choć ta pierwsza samodzielna robota na pewno była trudna i miał wiele obaw, to przecież wywiązał się z niej bardzo dobrze. Później uczył się, przechodził kursy, szkolenia.

- W cerkwiach wtedy nie było pracy, a ja uczyłem się na dachach nowoczesnych, w nowo wybudowanych domkach. Dlatego z początku byłem niepewny. Ale teraz to się zmieniło.

Drogą prób i błędów

Mówi szczerze, że nie wszystko, co umie, zdobył sam. Podglądał innych, uczył się.
- Wybierałem co lepsze. Podpatrywałem technologię, co złe to odrzucałem. Moją nauką była praktyka.

Zupełnie nowym doświadczeniem przed laty było ułożenie dachu z blachodachówki. Wtedy materiał sprowadzono z zagranicy i nikt nie miał pojęcia, jak go układać.
- Sam do tego doszedłem metodą prób i błędów. W Kodniu podjąłem się roboty. Poprzednia ekipa zaczęła i nie skończyła, zrezygnowała. Ja zacząłem pracę.

Nie wychodziło. Wreszcie zdjąłem wszystko, cały dach, i położyłem od nowa. Udało się. Dobrze wyszło. W tamtych czasach nie było żadnych instrukcji, żadnej pomocy fachowej. Myślę, że wtedy byłem jednym z niewielu w kraju specjalistów od blachodachówki.

Cerkiewne dachy

Umie położyć każdy dach. Ale zdecydował się na pracę na obiektach zabytkowych, a przede wszystkim na cerkwiach.

- Najtrudniejsze jest wykonanie kopuł, pokryć takich, jak na cerkwi w Hrubieszowie. Po tylu latach pracy wydawało mi się, że żaden cerkiewny dach nie ma przede mną tajemnic. Ale raz na jakiś czas coś mnie jednak zaskakuje. Trafiam na takie zakamarki, że trzeba dobrze pomyśleć, jak je wykończyć. No i wtedy nic się nie przyspieszy.

Pracuje sam, bez pomocników. Mówi, że tak lepiej. I taniej. Pracuje też bez rusztowań. Także ze względu na koszty. Mnóstwo elementów musi sam wykonać. Podobnie jak narzędzi.

- Mam takie narzędzia, jakich w sklepie bym nie kupił. Na pewno inżynierowie dziwiliby się, gdyby je zobaczyli - śmieje się Chomiczewski. - Ale ja swoje wiem, wiem czego mi potrzeba.

Lęk wysokości

Wchodzi na cerkiewne dachy jak człowiek pająk. W nosidełkach transportuje każdą partię materiału.

- Jak byłem mały, najbardziej bałem się wysokości - nie ukrywa. - Chłopcy skakali z urwiska do wody, ja nigdy. I przyszło mi w życiu pokonać ten lęk.

Przychodziły jednak momenty, kiedy miał dość swojej jednoosobowej firmy i tej pracy. Była zima, na górze jeszcze trudniejsza: hulał wiatr, ciężkie ubranie... No i ta wysokość, której długo się lękał. Dziś przypina się liną, podciąga na dach z narzędziami, z materiałem, i balansuje het u góry sam, bez niczyjej pomocy.

- Minęło parę lat zanim to się zmieniło - wspomina. - Kiedyś nie było innych ubrań jak kufajki. Zimne, ciężkie, mało elastyczne. Jak zaczęły się lumpeksy, to kupowałem sobie narciarski, lekki kombinezon, lekkie rękawiczki, czapkę i już mi było lżej i sprawniej.

Zimy przestały być dla mnie groźne. Zacząłem robić dachy w miedzi. To znakomite tworzywo, plastyczne, miękkie, choć bardzo wymagające, trzeba umieć się z nim obchodzić. Cerkiewne kopuły i zabytkowe dachy pięknie wyglądają przykryte miedzią.

Trzeba to lubić

Mówi, że najważniejsze jest, żeby lubić i rozumieć to, co się robi.
- Jak się człowiek nastawi to i zima mu nieciężka, i robota też nie. Nie można mieć takich myśli, że się nie podoła. Jak człowiek się zastanowi, to dochodzi do wniosku, że na pewno da radę. Liczy się optymizm, wytrwałość, no i pieniądze - śmieje się. - Przecież to też ważne, trzeba za coś utrzymać rodzinę - dodaje. - Optymistycznie patrzę w przyszłość. Jest jeszcze dużo zabytkowych dachów do pokrycia, a ja to umiem robić.

Pozostałe informacje

Bomby na placu budowy. Mieszkańcy ewakuowani: "Nie wiedziałam jak mam się zachować"
galeria

Bomby na placu budowy. Mieszkańcy ewakuowani: "Nie wiedziałam jak mam się zachować"

Wielka ewakuacja w Białej Podlaskiej. Saperzy rozbrajają bomby lotnicze odnalezione podczas prac budowlanych przy ulicy Sidorskiej.

Jeżyny z robakami nie wjechały do Polski

Jeżyny z robakami nie wjechały do Polski

Kolejne produkty z zagranicy nie wjadą do Polski. IJHARS zatrzymał transport mrożonych jeżyn z powodu wystąpienia larw robaków.

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Najnowsze technologie trafią w ręce około 200 uczniów lubelskich szkół podstawowych i średnich. Będzie druk 3D, modelowanie 3D, zajęcia z robotyki i sztucznej inteligencji

2 w 1 czyli samochód, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

2 w 1 czyli samochód, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali kolejny samochód. Tym razem zabezpieczono mercedesa, który miał przerobiony numer identyfikacyjny VIN. W kontrolowanym pojeździe ujawniono również zamontowane części, które pochodziły z poszukiwanego we Włoszech auta.

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Zakup odpowiedniego sprzętu do treningu siłowego może być kluczowy dla efektywności ćwiczeń, a także bezpieczeństwa użytkownika. Half rack, czyli półotwarta klatka do ćwiczeń, stanowi popularny wybór wśród entuzjastów treningu domowego. Zaprojektowany z myślą o maksymalizacji funkcjonalności przy jednoczesnym ograniczeniu zajmowanego miejsca, half rack może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które dysponują ograniczoną przestrzenią. W niniejszym przewodniku wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnej klatki half rack do swojego domowego gymu.

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Rolnictwo stoi na progu rewolucji technologicznej, która obiecuje przekształcić sposób, w jaki produkujemy żywność, czyniąc go bardziej zrównoważonym, efektywnym i przyjaznym dla środowiska. W dzisiejszych czasach, kiedy świat zmaga się z wyzwaniami takimi jak zmiany klimatyczne, wzrost populacji i ograniczone zasoby naturalne, innowacje technologiczne w rolnictwie mogą odegrać kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego dla przyszłych pokoleń.

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Reprezentacja procesowa w wielu rodzajach spraw w tym: sprawy karne, sprawy gospodarcze, spadki, rozwody, podział majątku po rozwodzie, zasiedzenie, zachowki, sprawy rodzinne i wiele innych spraw cywilnych – wszystkie tego typu sprawy wymagają profesjonalnej pomocy prawnej. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią kancelarię adwokacką?

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej
WIDEO/GALERIA ZDJĘĆ
galeria

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej

Podczas prac budowlanych prowadzonych przy ul. Sidorskiej 61 w Białej Podlaskiej zostały ujawnione niewybuchy. Są to cztery bomby lotnicze. Każda o masie blisko 100 kilogramów, długości od 80 do 100 cm i obwodzie ok. 50 cm. Obecnie saperzy usuwają niewybuchy.

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Lubelski ratusz przypomina, że każdy kto rozliczy swój PIT w Lublinie może wygrać nagrody. Do wygrania między innymi samochód toyota yaris.

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie
Dzień Wschodzi
film

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie

Dopiero kwiecień, a już mamy więcej zachorowań na odrę, niż w całym zeszłym roku – alarmują specjaliści. Wiele chorób, które od kilku pokoleń nie były rozpoznawane przez lekarzy, znów dają o sobie znać. To efekt tego, że coraz więcej dzieci nie jest szczepionych w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień ochronnych.

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

W związku z nadchodzącym długim weekendem majowym i sezonem wiosenno-letnim Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie wprowadza zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej.

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Już w połowie czerwca przed nami kolejna edycja Świdnik Air Festival. Organizatorzy powoli odsłaniają karty, pokazują kto wystąpi podczas tej dwudniowej imprezy.

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

Na terenie województwa lubelskiego doszło do incydentu podczas lotu szkoleniowego. Śmigłowiec zaczepił o linię energetyczną.

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej
galeria

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej

Pochodzący z Białorusi profesor Viktor Korzun, twórca pierwszej mapy genetycznej pszenicy zwyczajnej, otrzymał doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Szyna CPM, czyli Continuous Passive Motion, to specjalne urządzenie medyczne, które pomaga w leczeniu urazów stawów oraz po operacjach ortopedycznych. Może wydawać się skomplikowane, ale tak naprawdę jest to dość proste urządzenie, które ma za zadanie pomagać w powrocie do zdrowia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium