Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

5 lipca 2021 r.
11:33

Maturzyści odebrali świadectwa: "Z takimi wynikami nie będziemy studiować w Lublinie"

Autor: Zdjęcie autora ask
0 11 A A
Tegoroczni maturzyści z II Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. Od lewej: Natalia, Dawid, Kuba i Filip.
Tegoroczni maturzyści z II Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. Od lewej: Natalia, Dawid, Kuba i Filip. (fot. Maciej Kaczanowski)

Matura 2021 - znamy wyniki matur. – Mam mieszane uczucia. Gorzej niż przewidywałem poszedł mi egzamin z fizyki i matematyki, a znacznie lepiej język polski – mówił po odebraniu świadectwa Rafał, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie. – Wyniki nie są w prawdzie tragiczne, ale nie jestem zadowolony.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tym roku w związku z epidemią koronawirusa maturzyści obowiązkowo przystępować musieli tylko do egzaminów w wersji pisemnej na poziomie podstawowym: z języków polskiego i obcego (ponad 94 proc. z nich wybierało język angielski) oraz matematyki. Żeby zdać zdobyć musieli co najmniej 30 proc. punktów.

Mimo to tylko 15 proc. tegorocznych maturzystów zdecydowało się tylko na zdawanie egzaminu obowiązkowego. Ponad 26 proc. z nich zdawało jeden dodatkowy egzamin, ponad 28 proc. – dwa, ponad 24 proc. – trzy. Nie brakło też takich, którzy zdawali nawet 6 dodatkowych przedmiotów (to blisko 6 proc. wszystkich podchodzących do egzaminu dojrzałości). Najpopularniejszymi egzaminami dodatkowymi był: język angielski, matematyka, język polski, biologia i geografia.

– Jak poszło? Średnio – przyznaje Katarzyna, absolwentka "Zamoya". – W związku z epidemią matura miała byc łatwiejsza. Według mnie nie była. Zwłaszcza matematyka.

Większość zdała

Ostatecznie tegoroczne matury zdało 74,5 proc. uczniów. Blisko 18 proc. otrzymało prawo do poprawki, a 7,8 proc. egzaminu nie zdało. To liczby mówiące o wszystkich maturzystach. Nieco lepiej radzili sobie absolwenci ogólniaków (81 proc. sukcesów). W przypadku uczniów po technikach było to zaledwie 64 proc. Gorszy wynik uczniów techników nie jest niczym zaskakującym. Absolwenci tego typu szkół razem z egzaminami ogólnokształcącymi zdobywają też wiedzę zawodową i odbywają praktyki. Zanim przystąpią do matury zdają także egzamin zawodowy.

W woj. lubelskim maturę zdało średnio 73 proc. wszystkich uczniów. Najlepiej na tym tle wypadli uczniowie z woj. podlaskiego – 81 proc., a najgorzej z zachodnio-pomorskiego i kujawsko-pomorskiego (70 proc.). 

Matura 2021 - wyniki

Jakimi wynikami mogą pochwalić się tegoroczni maturzyści? Obowiązkowy egzamin z języka polskiego zdali średnio na 55 proc. I w tym przypadku wynik podnoszą licealiści (58 proc.) a osłabiają uczniowie po techniku (50 proc.).

Średni wynik z matematyki to 56 proc. (ze względu na typ szkół odpowiednio - 62 proc. i 47 proc.)

Języka angielski licealiści zdali na 82 proc., a uczniowie techników na 67 proc. Średnio egzamin zaliczano na 76 proc.

Absolwenci klasy matematyczno-fizycznej Natalia, Dawid, Kuba i Filip wychodzili ze szkoły w dobrych nastrojach.

– Lepiej niż się spodziewaliśmy – przyznają i tłumaczą, że naukę do egzaminów rozpoczęli na początku stycznia.

– Po feriach to już było tylko uczenie się. Bez kompa, bez filmów, bez wyjść – przyznaje Filip.

Absolwenci "Zamoya" dokładnie wiedzą, co chcą robić od października. Na liście jest AGH oraz Politechniki we Wrocławiu i Warszawie.

– Nikt z was nie chce studiować w Lublinie? – pytam z niedowierzaniem.

– Z takimi wynikami?! – wybuchają śmiechem.

Poprawka

Osoby, które nie zdały egzaminu maturalnego tylko z jednego przedmiotu  muszą do 12 lipca poinformować dyrektora swojej szkoły o zamiarze ponownego przystąpienia do egzaminu. Zdawać będą go 24 sierpnia.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Sir_Fred / 5 lipca 2021 r. o 12:06
+36
Wszyscy chcą studiować panie, a robić ni ma komu !
Avatar
_XD_ / 5 lipca 2021 r. o 15:09
+26
Nikt z was nie chce studiować w Lublinie? – pytam z niedowierzaniem. – Z takimi wynikami?! – wybuchają śmiechem. - zaimponowali swoją asertywnością ! Brawo!
 Lubelskie uczelnie i tak spokojnie wyjdą na swoje. Na jednym zamoju lista szkół lubelskich się nie kończy, a przecież zjeżdżają się tu studenci z całego kraju.
Avatar
Max... / 5 lipca 2021 r. o 14:20
+23
Uniwersytet Medyczny chyba Wam nie jest pisany! A można studiować w j. angielskim z naprawdę wspaniałymi perspektywami! Na pocieszenie napiszę, że nadal i wciąż funkcjonuje kilka "uczelni" za czesne i bez wymagań większych, niż w miarę rzetelna frekwencja! Oraz oczywiście KUL!
Avatar
Komentator / 5 lipca 2021 r. o 14:42
+19
No cuż, Lubelskie uczelnie to nie jest 1-sza liga ani Formuła 1-en. Bardziej KS Świdniczanka. Bez urazy dla Świdniczanki.
 Dla Ciebie jak widać, nawet "Świdniczanka" to za wysokie progi...
Avatar
ceik85 / 6 lipca 2021 r. o 00:46
+17
W Warszawie są dobre uczelnie, ale nie to jest najważniejsze. Ważne by dobry kierunek wybrać, celować w porządne praktyki, a znałem takich, którzy do tej Warszawy wyjechali na słabe, mało perspektywiczne studia i w sumie nic z tego potem nie wynikało. Ja skończyłem studia w Lublinie na PL i nie narzekam. Pracę mam za granicą, ale akurat uczelnia na polski i lubelski rynek pracy zbyt wielkiego wpływu nie ma. Byli i u nas absolwenci Staszica i Unii, którzy odpadali po 1-szym roku, więc niech nie zgrywają ci uczniowie nie wiadomo kogo... :) Kilkanaście lat temu, kiedy PL była sporo niżej w rankingu niż jest dzisiaj (8. uczelnia techniczna w Polsce wg Perspektyw). Nie kłócę się jeśli ktoś wybiera Politechnikę Warszawską, Wrocławską, AGH, "Polsko-Japońską", SGH, ale poza konkurencją z wyżej wymienionymi Lublin wcale nie wypada źle.
W Warszawie są dobre uczelnie, ale nie to jest najważniejsze. Ważne by dobry kierunek wybrać, celować w porządne praktyki, a znałem takich, którzy do tej Warszawy wyjechali na słabe, mało perspektywiczne studia i w sumie nic z tego potem nie wynikało. Ja skończyłem studia w Lublinie na PL i nie narzekam. Pracę mam za granicą, ale akurat uczelnia na polski i lubelski rynek pracy zbyt wielkiego wpływu nie ma. Byli i u nas absolwenci Staszica i Unii, którzy odpadali po 1-szym roku, więc niech nie zgrywają ci uczniowie nie wiadomo kogo... :) Ki... rozwiń
Avatar
_XD_ / 5 lipca 2021 r. o 20:47
+14
Tak, srome_K_, zgadza się,  "lubelskie uczelnie i tak wyjdą na swoje", bo mimo P0dłych lokat w rankingach kasa z budżetu i tak płynie do tych wylęgarni pseudo-absolwentów. Każdy wie, że miasto-wydmuszka utrzymuje się (jeszcze) na P0wierzchni właśnie tylK0 dzięki tym dotacjom do tego K0mpleksu pseudo-edukacyjnego, na którym z K0lei żeruje wszelkiej maści cwaniactwo. Nie mają wyjścia, jak tylK0 dalej P0mP0wać kasę w tą studnię, nawet P0mimo tego, że co roku liczba studentów maleje o 5-10%. Ale kto uratuje kadry tych instytucji, które (obok lekarzy, ale oni dadzą sobie radę) zapaK0wały się jak leszcze w mieszkania P0d wynajem na górce cenowej?
 Ty to musisz mieć naprawdę poważne kompleksy na punkcie wyższego wykształcenia. Przyznaj się? Ukończyłeś chociaż gimnazjum? I jak się w takim razie czujesz z tym, że popierani przez ciebie PiSdowaci lubelscy, czy to radni, czy posłowie, senatorowie, europosłowie, kończyli właśnie lubelskie uczelnie? I to wiele, jeszcze w czasach PRL. Nawet czarnek robił studia w Lublinie. Jak ty możesz ich popierać? XD
 Ty to musisz mieć naprawdę poważne kompleksy na punkcie wyższego wykształcenia. Przyznaj się? Ukończyłeś chociaż gimnazjum? I jak się w takim razie czujesz z tym, że popierani przez ciebie PiSdowaci lubelscy, czy to radni, czy posłowie, senatorowie, europosłowie, kończyli właśnie lubelskie uczelnie? I to wiele, jeszcze w czasach PRL. Nawet czarnek robił studia w Lublinie. Jak ty możesz ich popierać? XD rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 5 lipca 2021 r. o 12:19
-19
Wszyscy chcą studiować panie, a robić ni ma komu !
 Dokładnie :) ... a przecież  dniowka w budowlance to 500-800 zł plus obiad piwko :)
Avatar
TECZOWY_ZSL / 5 lipca 2021 r. o 12:03
-23
Nikt z was nie chce studiować w Lublinie? – pytam z niedowierzaniem. – Z takimi wynikami?! – wybuchają śmiechem. - zaimponowali swoją asertywnością ! Brawo!
Avatar
Monisia / 5 lipca 2021 r. o 17:32
-29
Tak, srome_K_, zgadza się, "lubelskie uczelnie i tak wyjdą na swoje", bo mimo P0dłych lokat w rankingach kasa z budżetu i tak płynie do tych wylęgarni pseudo-absolwentów. Każdy wie, że miasto-wydmuszka utrzymuje się (jeszcze) na P0wierzchni właśnie tylK0 dzięki tym dotacjom do tego K0mpleksu pseudo-edukacyjnego, na którym z K0lei żeruje wszelkiej maści cwaniactwo. Nie mają wyjścia, jak tylK0 dalej P0mP0wać kasę w tą studnię, nawet P0mimo tego, że co roku liczba studentów maleje o 5-10%. Ale kto uratuje kadry tych instytucji, które (obok lekarzy, ale oni dadzą sobie radę) zapaK0wały się jak leszcze w mieszkania P0d wynajem na górce cenowej?
Tak, srome_K_, zgadza się, "lubelskie uczelnie i tak wyjdą na swoje", bo mimo P0dłych lokat w rankingach kasa z budżetu i tak płynie do tych wylęgarni pseudo-absolwentów. Każdy wie, że miasto-wydmuszka utrzymuje się (jeszcze) na P0wierzchni właśnie tylK0 dzięki tym dotacjom do tego K0mpleksu pseudo-edukacyjnego, na którym z K0lei żeruje wszelkiej maści cwaniactwo. Nie mają wyjścia, jak tylK0 dalej P0mP0wać kasę w tą studnię, nawet P0mimo tego, że co roku liczba studentów maleje o 5-10%. Ale kto uratuje kadry tych instytucji, które... rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 5 lipca 2021 r. o 16:27
-35
Czyli wyludnianka Łysogrodu ciąg dalszy. Mają młodziaki rację: im wcześniej uciekną z dewelo-folwarku, tym dla nich lepiej. Co innego dla leszczy, którzy obkupili się w apartamĘty P0d "pewne" zarobki z wynajmu studenciaK0m - tu będzie płacz i zgrzytanie zębów.
Avatar
ceik85 / 6 lipca 2021 r. o 00:46
+17
W Warszawie są dobre uczelnie, ale nie to jest najważniejsze. Ważne by dobry kierunek wybrać, celować w porządne praktyki, a znałem takich, którzy do tej Warszawy wyjechali na słabe, mało perspektywiczne studia i w sumie nic z tego potem nie wynikało. Ja skończyłem studia w Lublinie na PL i nie narzekam. Pracę mam za granicą, ale akurat uczelnia na polski i lubelski rynek pracy zbyt wielkiego wpływu nie ma. Byli i u nas absolwenci Staszica i Unii, którzy odpadali po 1-szym roku, więc niech nie zgrywają ci uczniowie nie wiadomo kogo... :) Kilkanaście lat temu, kiedy PL była sporo niżej w rankingu niż jest dzisiaj (8. uczelnia techniczna w Polsce wg Perspektyw). Nie kłócę się jeśli ktoś wybiera Politechnikę Warszawską, Wrocławską, AGH, "Polsko-Japońską", SGH, ale poza konkurencją z wyżej wymienionymi Lublin wcale nie wypada źle.
W Warszawie są dobre uczelnie, ale nie to jest najważniejsze. Ważne by dobry kierunek wybrać, celować w porządne praktyki, a znałem takich, którzy do tej Warszawy wyjechali na słabe, mało perspektywiczne studia i w sumie nic z tego potem nie wynikało. Ja skończyłem studia w Lublinie na PL i nie narzekam. Pracę mam za granicą, ale akurat uczelnia na polski i lubelski rynek pracy zbyt wielkiego wpływu nie ma. Byli i u nas absolwenci Staszica i Unii, którzy odpadali po 1-szym roku, więc niech nie zgrywają ci uczniowie nie wiadomo kogo... :) Ki... rozwiń
Avatar
_XD_ / 5 lipca 2021 r. o 20:47
+14
Tak, srome_K_, zgadza się,  "lubelskie uczelnie i tak wyjdą na swoje", bo mimo P0dłych lokat w rankingach kasa z budżetu i tak płynie do tych wylęgarni pseudo-absolwentów. Każdy wie, że miasto-wydmuszka utrzymuje się (jeszcze) na P0wierzchni właśnie tylK0 dzięki tym dotacjom do tego K0mpleksu pseudo-edukacyjnego, na którym z K0lei żeruje wszelkiej maści cwaniactwo. Nie mają wyjścia, jak tylK0 dalej P0mP0wać kasę w tą studnię, nawet P0mimo tego, że co roku liczba studentów maleje o 5-10%. Ale kto uratuje kadry tych instytucji, które (obok lekarzy, ale oni dadzą sobie radę) zapaK0wały się jak leszcze w mieszkania P0d wynajem na górce cenowej?
 Ty to musisz mieć naprawdę poważne kompleksy na punkcie wyższego wykształcenia. Przyznaj się? Ukończyłeś chociaż gimnazjum? I jak się w takim razie czujesz z tym, że popierani przez ciebie PiSdowaci lubelscy, czy to radni, czy posłowie, senatorowie, europosłowie, kończyli właśnie lubelskie uczelnie? I to wiele, jeszcze w czasach PRL. Nawet czarnek robił studia w Lublinie. Jak ty możesz ich popierać? XD
 Ty to musisz mieć naprawdę poważne kompleksy na punkcie wyższego wykształcenia. Przyznaj się? Ukończyłeś chociaż gimnazjum? I jak się w takim razie czujesz z tym, że popierani przez ciebie PiSdowaci lubelscy, czy to radni, czy posłowie, senatorowie, europosłowie, kończyli właśnie lubelskie uczelnie? I to wiele, jeszcze w czasach PRL. Nawet czarnek robił studia w Lublinie. Jak ty możesz ich popierać? XD rozwiń
Avatar
Monisia / 5 lipca 2021 r. o 17:32
-29
Tak, srome_K_, zgadza się, "lubelskie uczelnie i tak wyjdą na swoje", bo mimo P0dłych lokat w rankingach kasa z budżetu i tak płynie do tych wylęgarni pseudo-absolwentów. Każdy wie, że miasto-wydmuszka utrzymuje się (jeszcze) na P0wierzchni właśnie tylK0 dzięki tym dotacjom do tego K0mpleksu pseudo-edukacyjnego, na którym z K0lei żeruje wszelkiej maści cwaniactwo. Nie mają wyjścia, jak tylK0 dalej P0mP0wać kasę w tą studnię, nawet P0mimo tego, że co roku liczba studentów maleje o 5-10%. Ale kto uratuje kadry tych instytucji, które (obok lekarzy, ale oni dadzą sobie radę) zapaK0wały się jak leszcze w mieszkania P0d wynajem na górce cenowej?
Tak, srome_K_, zgadza się, "lubelskie uczelnie i tak wyjdą na swoje", bo mimo P0dłych lokat w rankingach kasa z budżetu i tak płynie do tych wylęgarni pseudo-absolwentów. Każdy wie, że miasto-wydmuszka utrzymuje się (jeszcze) na P0wierzchni właśnie tylK0 dzięki tym dotacjom do tego K0mpleksu pseudo-edukacyjnego, na którym z K0lei żeruje wszelkiej maści cwaniactwo. Nie mają wyjścia, jak tylK0 dalej P0mP0wać kasę w tą studnię, nawet P0mimo tego, że co roku liczba studentów maleje o 5-10%. Ale kto uratuje kadry tych instytucji, które... rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 5 lipca 2021 r. o 16:27
-35
Czyli wyludnianka Łysogrodu ciąg dalszy. Mają młodziaki rację: im wcześniej uciekną z dewelo-folwarku, tym dla nich lepiej. Co innego dla leszczy, którzy obkupili się w apartamĘty P0d "pewne" zarobki z wynajmu studenciaK0m - tu będzie płacz i zgrzytanie zębów.
Avatar
_XD_ / 5 lipca 2021 r. o 15:09
+26
Nikt z was nie chce studiować w Lublinie? – pytam z niedowierzaniem. – Z takimi wynikami?! – wybuchają śmiechem. - zaimponowali swoją asertywnością ! Brawo!
 Lubelskie uczelnie i tak spokojnie wyjdą na swoje. Na jednym zamoju lista szkół lubelskich się nie kończy, a przecież zjeżdżają się tu studenci z całego kraju.
Avatar
Komentator / 5 lipca 2021 r. o 14:42
+19
No cuż, Lubelskie uczelnie to nie jest 1-sza liga ani Formuła 1-en. Bardziej KS Świdniczanka. Bez urazy dla Świdniczanki.
 Dla Ciebie jak widać, nawet "Świdniczanka" to za wysokie progi...
Avatar
Max... / 5 lipca 2021 r. o 14:20
+23
Uniwersytet Medyczny chyba Wam nie jest pisany! A można studiować w j. angielskim z naprawdę wspaniałymi perspektywami! Na pocieszenie napiszę, że nadal i wciąż funkcjonuje kilka "uczelni" za czesne i bez wymagań większych, niż w miarę rzetelna frekwencja! Oraz oczywiście KUL!
Avatar
mgrM / 5 lipca 2021 r. o 12:27
-36
No cuż, Lubelskie uczelnie to nie jest 1-sza liga ani Formuła 1-en. Bardziej KS Świdniczanka. Bez urazy dla Świdniczanki.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 5 lipca 2021 r. o 12:19
-19
Wszyscy chcą studiować panie, a robić ni ma komu !
 Dokładnie :) ... a przecież  dniowka w budowlance to 500-800 zł plus obiad piwko :)
Avatar
Sir_Fred / 5 lipca 2021 r. o 12:06
+36
Wszyscy chcą studiować panie, a robić ni ma komu !