Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

3 marca 2021 r.
13:21

Próbna matura 2021. Nie wszyscy uczniowie zdecydowali się przyjść do szkół

2 0 A A
Karolina Pikur, Julia Chmielewska i Marcel Sławiński
Karolina Pikur, Julia Chmielewska i Marcel Sławiński (fot. Paweł Buczkowski)

Po raz pierwszy od 26 października tegoroczni maturzyści zasiedli w szkolnych ławkach. A to za sprawą rozpoczętego dziś próbnego egzaminu dojrzałości. Nie wszyscy jednak zdecydowali się na odwiedzenie szkół.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Dla wielu osób ważne było, żeby przyjść na próbną maturę do szkoły i poczuć faktyczne warunki, w jakich będzie wyglądał egzamin. Dla niektórych może być to pewnego rodzaju szok, jak przyjdą po wielu miesiącach nieobecności w szkole – mówił po egzaminie Marcel Sławiński, uczeń trzeciej klasy II LO im. Jana Zamoyskiego w Lublinie.

Zadaniem uczniów na próbnej maturze była interpretacja wiersza „Z lat dziecięcych” Bolesława Leśmiana; odpowiedź na pytanie czy sztuka może przynieść odpowiedzi na pytania o kondycję ludzką w oparciu o fragment „Ludzi bezdomnych” Stefana Żeromskiego oraz o to, czy wybory człowieka wpływają na jego życie w odwołaniu do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

– Matura nie była specjalnie trudna. Na początku się stresowałam, ale jak już wciągnęłam się w tryb pisania to było dobrze. Pisałam rozprawkę o tym jak wybory człowieka wpływają na jego życie – mówi Julia Chmielewska z II LO.

W związku z epidemią w tym roku pytania maturalne powstają w oparciu o wymagania egzaminacyjne, a nie jak wcześniej – o podstawię programową. Wszystko dlatego, że egzamin musi być prostszy. Ze względu na prowadzone w ubiegłym i tym roku zdalne nauczanie uczniowie nie opanowali wystarczająco dobrze wszystkich treści. Dlatego tegoroczni absolwenci liceów i techników nie będą musieli przystąpić do obowiązkowego wcześniej jednego pisemnego egzaminu z przedmiotów do wyboru. Obowiązkowo przystąpić trzeba do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Podczas tegorocznej matury nie będzie też obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego.

– Dużo osób wolałoby chodzić do szkoły, dla nich konieczność nauki tylko przez internet to duży minus. Ale kto się chciał przygotować, ten się przygotował – uważa Marcel Sławiński. Uczniowie dodają, że mimo braku kontaktów z nauczycielami na żywo w szkole, to otrzymują pomoc. – U nas to wsparcie nauczycieli jest odczuwalne – chwali Karolina Pikur z II LO.

Jak przyznają maturzyści, większość osób i tak korzysta z korepetycji, ale tutaj pandemia nie miała nic do rzeczy, bo to zjawisko powszechne już od dawna.

Tegoroczne próbne matury odbywają się w reżimie sanitarnym. Najważniejsze zasady to dystans, maseczka, dezynfekcja rąk oraz wietrzenie pomieszczeń.

– Na 220 naszych tegorocznych maturzystów zdalnie próbny egzamin pisać będzie ok. 130 osób. Pozostali zobligowani zostali do napisania egzaminów online – mówi Monika Wrona, dyrektor XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie. – Rozumiemy obecną sytuację i takie decyzje. Część naszych uczniów mieszka poza Lublinem i prawdopodobnie ze względów sanitarnych woleli pisać egzamin z domów. Ponieważ w kolejnych dniach uczniowie, którzy egzamin z języka polskiego pisali zdalnie będą się pojawiać, a ci, którzy pisali go w szkole będą pracować z domu być może o sposobie pisania zadecydowało też opanowanie przedmiotu. Jeśli ktoś nie czuje się w jakimś przedmiocie pewnie to woli napisać go w szkole. Podczas próby najważniejsza jest przecież informacja zwrotna.

Egzaminy sprawdzać będą nauczyciele. To oni poinformują uczniów, co jeszcze powinni powtórzyć przed prawdziwą maturą.

– Oczywiście ocenione będą prace pisane zarówno zdalnie jak i stacjonarnie – podkreśla dyrektor „23”.

W czwartek maturzyści zmierzą się matematyką na poziomie podstawowym, a po południu z historią muzyki i filozofią. Piątek to język angielski. Pozostałe przedmioty w kolejnych dniach. Próbne matury będą trwać do 16 marca. Dzień później rozpocznie się trzydniowy próbny egzamin ósmoklasisty.

Egzaminy maturalne w obecnym roku szkolnym mają być przeprowadzone w terminie głównym od 4 do 20 maja.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Tylko do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne miejskiego projektu zakładania przez mieszkanki i mieszkańców Lublina wspólnych ogrodów społecznych.

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Miasto zabiera się za remont ulicy Pliszczyńskiej. Niedługo otwarty zostanie przetarg, w ramach którego wykonawca będzie miał za zadanie stworzyć projekt ulicy z chodnikami i zrealizować przebudowę.

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK
21 kwietnia 2024, 16:00

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK

W niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się wyjątkowy koncert z muzyką do filmu „Chłopi”, którą skomponował Łukasz „L.U.C.” Rostkowski.

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!
20 kwietnia 2024, 10:00

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!

Już niebawem, 20-21 kwietnia, Lubelski Park Naukowo-Technologiczny stanie się epicentrum najnowszego wydarzenia na mapie polskiej rozrywki – 3k6 Festiwal Gier! To zupełnie nowe doświadczenie dla wszystkich pasjonatów planszówek, RPG i szeroko pojętej kultury gier.

 Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Prezentujemy Skarby Kultury Przestrzeni: restauracja Chisza na Świętoduskiej. O lokalu opowiada Aramais Grigoryan, właściciel Chiszy.

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Teoretycznie jutro ma się wykluć pierwsze jajo z lęgu Wrotki i Czarta mieszkających na kominie lubelskiej elektrociepłowni. Jednak obserwatorzy niepokoją się nieobecnością Wrotki. Gdzie jest sokolica?

American Corner UMCS oficjalnie otwarte
ZDJĘCIA
galeria

American Corner UMCS oficjalnie otwarte

W poniedziałek w hali widowiskowej ACK ,, Chatka Żaka” odbyła się uroczysta gala otwarcia Amerykańskiego Centrum Edukacji i Biznesu UMCS, w której wziął udział Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce

Razer BlackShark V2 Pro: Słuchawki dla PlayStation i Xbox

Razer BlackShark V2 Pro: Słuchawki dla PlayStation i Xbox

Wersja na PC jest już całkiem dobrze znana. Teraz Razer przygotował słuchawki Razer BlackShark V2 Pro dla graczy konsolowych z profilami dźwiękowymi dostosowanymi do takich gier jak Apex Legends, Call of Duty i Fortnite.

Jak Polacy dbają o higienę po COVID-19?

Jak Polacy dbają o higienę po COVID-19?

Ludzie myli i dezynfekowali ręce tak często podczas pandemii COVID-19, że powszechnym problemem w 2021 roku były niedobory żelów dezynfekujących, czy ręczników papierowych. Cały ten nacisk wywierany na mycie rąk nie był jednak wyssany z palca. Nauka jednoznacznie dowodzi, że częste mycie rąk zmniejsza ryzyko różnych chorób. Jest to łatwy w praktykowaniu i skuteczny nawyk, który pozwala zadbać o higienę osobistą. Jednak czy obecnie Polacy dbają o higienę rąk w równie skrupulatny sposób? Możemy z pewnością stwierdzić, że jednym z pozytywnych następstw pandemii jest wzrost świadomości społeczeństwa w tej kwestii. Oto więcej informacji i danych statystycznych w tym temacie.

Budynek urzędu miasta do rozbiórki

Budynek urzędu miasta do rozbiórki

Stojące przy ulicy Leszczyńskiego 20 i 22 stare budynki należące do miasta zostały przeznaczone do rozbiórki. Kiedyś mieścił się tam wydział administracji lubelskiego urzędu miasta.

Dlaczego w te wakacje warto postawić na Mazury?

Dlaczego w te wakacje warto postawić na Mazury?

Marzysz o wymarzonym wypoczynku, który połączy relaksujący pobyt w otoczeniu przyrody z niezapomnianymi wrażeniami dla całej rodziny? Odpowiedzią na Twoje pragnienia jest niezwykłe miasto Giżycko na Mazurach. Aby przeżyć niepowtarzalne chwile w tym malowniczym regionie, zarezerwuj nocleg w jednym z najlepiej ocenianych hoteli - St. Bruno.

O włos od tragedii. Policjanci uratowali życie niedoszłemu samobójcy

O włos od tragedii. Policjanci uratowali życie niedoszłemu samobójcy

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło wczoraj na jednej z dzielnic Lublina. Mężczyzna spacerował po dachu budynku i groził że targnie się na własne życie.

Wideodomofon w domu – przekonaj się, dlaczego warto go mieć!

Wideodomofon w domu – przekonaj się, dlaczego warto go mieć!

Wszyscy pragną czuć się bezpiecznie w czterech ścianach swojego domu czy mieszkania. Nic więc dziwnego, że wiele osób inwestuje w dodatkowe zabezpieczenia swoich posesji. Wśród najczęściej stosowanych urządzeń, prawdziwy prym wiedzie wideodomofon.

Naturalne sposoby na to, by zachować stan swojej jamy ustnej w znakomitej formie!

Naturalne sposoby na to, by zachować stan swojej jamy ustnej w znakomitej formie!

Uśmiech stanowi wizytówkę niemal każdego człowieka. To właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie wyrażać emocje takie jak radość czy szczęście. Co więcej, zdrowy uśmiech uznawany jest za naprawdę atrakcyjny element ludzkiego wyglądu.

Noga z gazu. Policjanci będą sprawdzać prędkość na drogach

Noga z gazu. Policjanci będą sprawdzać prędkość na drogach

Z okazji Europejskiego Dnia Kontroli Prędkości, policjanci z lubelskiej drogówki będą zwracać szczególną uwagę na kierowców, którzy mają tzw. „ciężką nogę” i szaleją za kierownicą.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium