Nie tak jak dotychczas, w połowie maja, ale dopiero miesiąc później ruszy rekrutacja do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych. Dokumenty można będzie składać dopiero 15 czerwca. Doradcy zawodowi podkreślają, że dodatkowy czas warto wykorzystać na lepsze przemyślenie wyboru nowej szkoły.
W związku z epidemią koronawirusa nie odbyły się zaplanowane na kwiecień egzaminy ósmoklasisty. Jeśli sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, trzydniowe zmagania z wiedzą rozpoczną się 16 czerwca.
Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać od 15 czerwca do 4 sierpnia 2020 r. (z wyjątkiem np. oddziału dwujęzycznego czy oddziału międzynarodowego). Do 4 sierpnia donieść trzeba będzie świadectwo ukończenia szkoły oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty (dopuszczalna jest także wersja elektroniczna). 12 sierpnia zostaną ogłoszone listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkół, a tydzień później - ogłoszone zostaną listy kandydatów przyjętych. W tym roku nie będzie rekrutacji uzupełniającej.
– Kandydaci do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zostaną przyjęci do szkół dla młodzieży w postępowaniu rekrutacyjnym, będą przyjmowani do tych szkół na podstawie decyzji dyrektora placówki – informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej i dodaje: – Za zapewnienie miejsca w szkole ponadpodstawowej wszystkim realizującym obowiązek nauki dzieciom i młodzieży zamieszkującym na obszarze powiatu odpowiada rada powiatu.
– Wybór szkoły ponadpodstawowej to jedna z ważniejszych decyzji w życiu młodego człowieka. Ważne jest, aby wybory Państwa dzieci były odpowiedzialne, aby przy tych wyborach uwzględnić możliwości, zainteresowania, predyspozycje oraz przeanalizować kryteria wyboru poszczególnych typów szkół – podkreśla, zwracając się do rodziców, Iwona Lipiec, wicedyrektor, doradca zawodowy w Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie; wojewódzki konsultant do spraw doradztwa zawodowego w Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Iwona Lipiec przygotowała prezentację dostępną na stronie internetowej lubelskiego kuratorium, na której tłumaczy, co czeka uczniów w danym typie szkół i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
Na stronie kuratorium znaleźć można też informator szkół ponadpodstawowych. Tylko w Lublinie ofertę dla absolwentów podstawówek przygotowały 52 szkoły. W szkołach branżowych I stopnia w 23 klasach czeka 592 miejsc. Największy nabór, aż 160 osób, planuje Branżowa Szkoła Rzemieślnicza I stopnia w Lublinie im. Jana Kilińskiego. Zamierza ona uczyć aż w 21 kierunkach m.in. elektromechanik pojazdów samochodowych, monter sieci i instalacji sanitarnych oraz blacharz samochodowy i kuśnierz.
W lubelskich technikach w 64 klasach naukę będzie mogło rozpocząć 1877 osób. Najwięcej, bo aż 245 miejsc, przygotowano w Technikum „Lider”. Po 192 miejsca czekają w Technikum Budowlano-Geodezyjnym, Technikum Energetyczno-Informatycznym i w Technikum Transportowo-Komunikacyjnym. Przykładowe zawody, które w ostatnich latach cieszyły się największą popularnością, to technik informatyk, technik ekonomista, mechanik pojazdów samochodowych i technik hotelarstwa.
W liceach ogólnokształcących, zarówno tych prywatnych, jak i publicznych, miejsca w klasach czekają na 3194 uczniów. Najwięcej, bo po 224 pierwszoklasistów, przyjąć chcą: I LO im. Stanisława Staszica, III LO im. Unii Lubelskiej, V LO im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz XXIII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania. Tradycyjnie już najbardziej obleganymi kierunkami są profile: matematyczno-fizyczny, matematyczno-informatyczny, biologiczno-chemiczny i humanistyczny.