Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Finanse

13 września 2021 r.
6:37

Chleb, gaz, prąd… Tanio już było, teraz tylko podwyżki

99 29 A A
Według ekonomistów czekają nas podwyżki cen produktów z mąki, w tym chleba
Według ekonomistów czekają nas podwyżki cen produktów z mąki, w tym chleba (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Więcej płacimy już za gaz, a wicepremier właśnie powiedział, że wzrosną stawki prądu. Cena benzyny już jest najwyższa od 9 lat, a lada moment przy półkach sklepowych znowu złapiemy się na głowę i portfele.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niedziela, Lubycza Królewska. Politycy, samorządowcy ale głównie rolnicy świętują koniec żniw podczas dożynek wojewódzkich. To czas radosny, podczas którego każdy pracujący w polu liczy, że całoroczny wysiłek się opłaci. I wygląda na to, że tak właśnie jest. Zboża dziś osiągają rekordowo wysokie ceny. Na przełomie sierpnia i września za tonę pszenicy w skupach rolnikom płacono nawet 1170 zł, czyli jakieś 30 procent więcej niż rok temu. Tak wysokie stawki się zdarzają, ale w grudniu, a nie w momencie, gdy z pól zbiera się ziarno.

Dla klientów sklepów oznacza to tylko jedno – będzie drogo. W górę pójdą ceny nie tylko samej mąki, ale wszystkich wytwarzanych z niej produktów. Producenci makaronów już alarmują, że swój towar sprzedają sklepom po kosztach. Od podwyżek nie ma ucieczki.

Analitycy szacują, że obecne ceny w skupach przełożą się na nawet 25-procentową podwyżkę cen mąki i w konsekwencji 10-15 proc. podwyżki cen produktów mącznych. – Ceny żywności w Polsce, Czechach i Węgrzech rosną w tym roku szybciej od wzorca sezonowego. Zazwyczaj w lipcu i sierpniu ceny żywności notowały sezonowe spadki. W 2021 one albo nie wystąpiły wcale, albo było znacząco mniejsze – informują ekonomiści PKO BP i dodają, że roczny wskaźnik wzrostu cen żywności na koniec roku może wynieść 5 proc.

Wzrost cen żywności wiąże się także ze wzrastającą stawką za prąd, a i ten będzie droższy. – Podwyżka cen energii elektrycznej jest nieuchronna, ale za wcześnie spekulować o jej skali – ocenił Jacek Sasin, lubelski poseł, wicepremier i minister aktywów państwowych w kuluarach Forum Ekonomicznego w Karpaczu. – Spółki energetyczne są w dosyć trudnej sytuacji dochodowej, muszą obniżać koszty działalności, żeby skala podwyżek cen energii była jak najniższa. Nie chcę jednak przewidywać tego, co zgłoszą spółki. One to obecnie jeszcze szacują – zaznaczył, a eksperci już spekulują, że energetyka może zechcieć prosić o 40-procentową podwyżkę. Skończy się jednak na wynoszącej jakieś 20 procent. Dla przeciętnej polskiej rodziny to 200 zł więcej na rocznym rachunku.

To wszystko uzupełni wzrost cen, których już dziś jesteśmy świadkami. Komunikaty Głównego Urzędu Statystycznego mówiące o drożyźnie pojawiają się regularnie. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2021 roku wzrosły o 4,4 proc. Inflacja w sierpniu osiągnęła poziom 5,4 proc. To rekord, a jak podał GUS, najbardziej poszybowały paliwa - wzrost o 28 proc., nośniki energii - o 6 proc. oraz żywność i napoje bezalkoholowe -o blisko 4 proc.

Od 1 sierpnia płacimy też więcej – o 12,4 proc.  za gaz. Jest to druga podwyżka w tym roku, bo poprzednia miała miejsce w kwietniu i sięgała blisko 6 proc. Kolejnej też nie unikniemy. – Trzeba się liczyć, że z takim wnioskiem będziemy zmuszeni wystąpić do Urzędu Regulacji Energetyki. Wielkość podwyżki nie jest jeszcze przesądzona – mówi prezes PGNiG Paweł Majewski ale dodaje też: – Na pewno nie będzie to tak drastyczna podwyżka, z którą należałoby się liczyć, patrząc tylko na uwarunkowania giełdowe cen gazu.

Wciąż nie widać wrześniowych, powakacyjnych spadków cen paliwa. Cena autogazu, jak podaje e-patrol.pl utrzymuje się na najwyższym poziomie od 2012 r. Z kolei Bankier.pl donosi, że średnia cena detaliczna benzyny Pb95 ma najwyższą wartość od przeszło 9 lat. Powody do zmartwień mają też osoby tankujące olej napędowy. Po raz ostatni taki wysokie ceny „diesla” widziały one na stacjach w październiku 2013 roku.  W dodatku na spadek cen nie ma co liczyć, bo ceny hurtowe wciąż utrzymują się na takim samym poziomie. Jedyna nadzieja w tym, że analitycy patrol.pl nie przewidują „dalszych istotnych zwyżek”.

Ceny chleba

Drogie zboża oznaczają automatycznie droższą mąkę. Surowiec stanowi około 80 procent kosztów jej produkcji. Z kolei mąka to koszt ok. 40 procent chleba i aż 50 procent w przypadku makaronów. Do tego należy doliczyć podwyżki cen gazu, paliwa oraz zapowiadane wyższe opłaty za prąd. Nie bez znaczenia, jak mówią eksperci, mają także finansowe posunięcia rządu. Mają na myśli m.in. rosnącą płacę minimalną. W 2022 roku ma ona wynosić 3 tys. złotych brutto. Ostateczne decyzje w tej kwestii mają zostać ogłoszone w środę. Jeżeli rządowa propozycja się utrzyma, to podwyżka dla najmniej zarabiających wyniesie 200 zł brutto.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 13 września 2021 r. o 06:46
+40
Widziały gały na co głosowały. Dobra zmiana. Wolska marzeń, albo jak wolą normalni - POlska w ruinie.
Avatar
Janusz_Paliwas / 13 września 2021 r. o 08:10
+31
Widziały gały na co głosowały. Dobra zmiana. Wolska marzeń, albo jak wolą normalni - POlska w ruinie.
Cóż Twój komentarz to tani populizm. Podwyżki są generowane przez wzrost cen prądu, a te są spowodowane przez horrendalny, irracjonalny wzrost cen CO2, który jest dyktowany przez Brukselę, a tak naprawdę przez Berlin i Paryż rękami urzędników brukselskich. Nie w smak jest że Polska goni gospodarczo zachód i trzeba trochę przystopować ten pędzący pociąg, oparty w głównej mierze na węglu. Drugi czynnik opisany w artykule to ceny zbóż, które wzrosły na rynkach światowych. We Francji plony pszenicy są np. o 30 % niższe niż zwykle. Ale to pewnie przez Kaczyńskiego które na złość popsuł im pogodę a teraz Polsce dostaje się rykoszetem.
         Aha, czyli to że przez 6 lat rzadów nie odzyskano sprzedanych praw do emisji CO2, że nie budowano elektrowni np. atomowych (acz boiorąc pod uwagę jakość i ilość przekrętów pissowskich robót to może i dobrze), że dąży się do likwidacji fotowoltaniki, wiatraków to wina Brukseli. Cała drożyzna też jest spowodowana wysokimi cenami paliw przy bardzo niskich, w porównaniu do cen sprzed 8 lat ropy naftowej, ale jak orlem sponsoruje miernotę kubicę, remont dworku don orleone przez fundacje, kupuje niszowe gazecinki to co się dziwić. Ale całe szczęście mamy tani gaz od naszych sojuszników z łameryki, tylko czemu znów była podwyżka tym razem o 12% ? I nie wiem o jakim pociągu i dogannaniu zachodu piszesz... bo jak na razie ten ,,pociąg'' jedzie bardziej w stronę Rosji i Białorusi. Sorki, ale muszę z mojego mieszkania+ pojechać POlskim samochodem elektrycznym po 500+. POlska w ruinie.
         Aha, czyli to że przez 6 lat rzadów nie odzyskano sprzedanych praw do emisji CO2, że nie budowano elektrowni np. atomowych (acz boiorąc pod uwagę jakość i ilość przekrętów pissowskich robót to może i dobrze), że dąży się do likwidacji fotowoltaniki, wiatraków to wina Brukseli. Cała drożyzna też jest spowodowana wysokimi cenami paliw przy bardzo niskich, w porównaniu do cen sprzed 8 lat ropy naftowej, ale jak orlem sponsoruje miernotę kubicę, remont dworku don orleone przez fundacje, kupuje niszowe gazecinki to co się ... rozwiń
Avatar
_XD_ / 13 września 2021 r. o 23:45
+13
"Polityka klimatyczna" Unii Europejskiej polega na tym, że Niemcy spalają 3 razy więcej węgla brunatnego od Polski. ps węgiel brunatny jest paliwem gorszym od węgla kamiennego. Gorszym pod każdym względem (zwłaszcza ekologia)...oprócz ceny, która i tak stale rośnie.
 Masz rację, tylko że zużycie węgla w Niemczech wynosi jedynie 18% miksu energetycznego, a ponad 40% to OZE, a w Polsce węgiel stanowi 70% miksu, z czego 24% udziału to węgiel brunatny, natomiast OZE nie przekracza 18% taka tam drobna różnica. Nie?
Avatar
_XD_ / 13 września 2021 r. o 23:48
+11
Węgiel jest bardzo drogi... w EU mają go tylko Niemcy i Polacy. Reszta graczy, to potęgi gospodarcze z całego świata. Trick ANDZELI i tuSSkiego SSyna P0legał na pozbawieniu nas możliwości wykorzystania swojego węgla!!! ... i dalej, jak sięspodziewamy, sprzedanie za bezcen kopalń szkopom.
 Tyle że Niemcy zaprzestali wydobycia i systematycznie zamykają kopalnie, a brakujący węgiel sprowadzają z zagranicy, a i to w coraz mniejszych ilościach. A w Polsce wydobycie jest na stałym poziomie, chociaż nie ma co z tym węglem robić, bo nikt go nie chce kupować. XD
 Tyle że Niemcy zaprzestali wydobycia i systematycznie zamykają kopalnie, a brakujący węgiel sprowadzają z zagranicy, a i to w coraz mniejszych ilościach. A w Polsce wydobycie jest na stałym poziomie, chociaż nie ma co z tym węglem robić, bo nikt go nie chce kupować. XD rozwiń
Avatar
_XD_ / 13 września 2021 r. o 10:52
+9
Widziały gały na co głosowały. Dobra zmiana. Wolska marzeń, albo jak wolą normalni - POlska w ruinie.
Cóż Twój komentarz to tani populizm. Podwyżki są generowane przez wzrost cen prądu, a te są spowodowane przez horrendalny, irracjonalny wzrost cen CO2, który jest dyktowany przez Brukselę, a tak naprawdę przez Berlin i Paryż rękami urzędników brukselskich. Nie w smak jest że Polska goni gospodarczo zachód i trzeba trochę przystopować ten pędzący pociąg, oparty w głównej mierze na węglu. Drugi czynnik opisany w artykule to ceny zbóż, które wzrosły na rynkach światowych. We Francji plony pszenicy są np. o 30 % niższe niż zwykle. Ale to pewnie przez Kaczyńskiego które na złość popsuł im pogodę a teraz Polsce dostaje się rykoszetem.
 Ten pędzący pociąg został gwałtownie zatrzymany w 2015 roku, kiedy PiSdy wstrzymały wydawanie koncesji na farmy solarne i wiatrowe. W mojej okolicy są dwie takie farmy solarne. Wybudowane, ale zarastają chwastami, bo firma nie doczekała się koncesji. Ile takich inwestycji jest w całej Polsce? A wszystko przez to, że trzeba było "ratować górników i kopalnie" bo "Polska węglem stoi"
 Ten pędzący pociąg został gwałtownie zatrzymany w 2015 roku, kiedy PiSdy wstrzymały wydawanie koncesji na farmy solarne i wiatrowe. W mojej okolicy są dwie takie farmy solarne. Wybudowane, ale zarastają chwastami, bo firma nie doczekała się koncesji. Ile takich inwestycji jest w całej Polsce? A wszystko przez to, że trzeba było "ratować górników i kopalnie" bo "Polska węglem stoi" rozwiń
Avatar
___K___ / 14 września 2021 r. o 07:56
+8
NIEMCY: ".... ponad połowa (56% !!!) całkowitej ilości 258,9 miliarda kilowatogodzin energii elektrycznej wytwarzanej w Niemczech pochodziła w tym okresie ze źródeł konwencjonalnych, takich jak węgiel, gaz ziemny czy energia jądrowa, podaje Federalny Urzęd Statystyczny DE .
Ale z węgla, potencjalnie najbardziej degradującego środowisko, tylko 18%. 38% z atomu i gazu. I ponad 40% z OZE. W Polsce mniej więcej trzy czwarte energii pochodzi ze spalania węgla, w tym całkiem spory udział mają kopciuchy bez żadnych filtrów, a nie elektrownie. Same wyjęte z kontekstu liczby mogą zachwycać tylko ludzi mających problem z myśleniem - tobie podobnych.
Ale z węgla, potencjalnie najbardziej degradującego środowisko, tylko 18%. 38% z atomu i gazu. I ponad 40% z OZE. W Polsce mniej więcej trzy czwarte energii pochodzi ze spalania węgla, w tym całkiem spory udział mają kopciuchy bez żadnych filtrów, a nie elektrownie. Same wyjęte z kontekstu liczby mogą zachwycać tylko ludzi mających problem z myśleniem - tobie podobnych. rozwiń
Avatar
_XD_ / 14 września 2021 r. o 09:48
+6
NIEMCY: ".... ponad połowa (56% !!!) całkowitej ilości 258,9 miliarda kilowatogodzin energii elektrycznej wytwarzanej w Niemczech pochodziła w tym okresie ze źródeł konwencjonalnych, takich jak węgiel, gaz ziemny czy energia jądrowa, podaje Federalny Urzęd Statystyczny DE .
 A druga połowa to nadal OZE. Tymczasem w Polsce udział OZE nie przekracza 20%
Avatar
_XD_ / 13 września 2021 r. o 11:12
+6
Rząd Tuska,którego kochała cała Europa,podpisując "Pakiet Klimatyczny" w 2008 r.,który wszedł w 2013 roku zdołał "wywalczyć" zaledwie 5 lat,częściowo darmowych emisji CO2. I jeszcze Tusk zrezygnował z elektrowni atomowych,żebyśmy musieli teraz importować tańszą energię z Niemiec.
 Tak, tak. Winnice Tuska znów się zapełniają. A ile w kwestii energetyki atomowej przez te 6 lat już zrobiły PiSdy? Oczywiście poza zablokowałem rozwoju farm solarnych i wiatrowych, bo trzeba było ratować górników.
Avatar
_XD_ / 14 września 2021 r. o 09:49
+5
Rafineria PCK w Schwedt w Niemczech, tuż przy granicy z Polską. 54,17 proc. należy do rosyjskiego Rosnieftu. Czy ktoś o tym wiedział? Zapewne nikt...
 Czy kogoś to obchodziło, skoro mamy wolny rynek? Zapewne nikogo.
Avatar
___K___ / 15 września 2021 r. o 14:18
+4
Rafineria PCK w Schwedt w Niemczech, tuż przy granicy z Polską. 54,17 proc. należy do rosyjskiego Rosnieftu. Czy ktoś o tym wiedział? Zapewne nikt...
No i co z tego? Słyszałeś o kapitalizmie?
Avatar
___K___ / 15 września 2021 r. o 14:18
+4
Rafineria PCK w Schwedt w Niemczech, tuż przy granicy z Polską. 54,17 proc. należy do rosyjskiego Rosnieftu. Czy ktoś o tym wiedział? Zapewne nikt...
No i co z tego? Słyszałeś o kapitalizmie?
Avatar
___K___ / 15 września 2021 r. o 14:18
+4
NIEMCY: ".... ponad połowa (56% !!!) całkowitej ilości 258,9 miliarda kilowatogodzin energii elektrycznej wytwarzanej w Niemczech pochodziła w tym okresie ze źródeł konwencjonalnych, takich jak węgiel, gaz ziemny czy energia jądrowa, podaje Federalny Urzęd Statystyczny DE .
Ale z węgla, potencjalnie najbardziej degradującego środowisko, tylko 18%. 38% z atomu i gazu. I ponad 40% z OZE. W Polsce mniej więcej trzy czwarte energii pochodzi ze spalania węgla, w tym całkiem spory udział mają kopciuchy bez żadnych filtrów, a nie elektrownie. Same wyjęte z kontekstu liczby mogą zachwycać tylko ludzi mających problem z myśleniem - tobie podobnych.
Ale z węgla, potencjalnie najbardziej degradującego środowisko, tylko 18%. 38% z atomu i gazu. I ponad 40% z OZE. W Polsce mniej więcej trzy czwarte energii pochodzi ze spalania węgla, w tym całkiem spory udział mają kopciuchy bez żadnych filtrów, a nie elektrownie. Same wyjęte z kontekstu liczby mogą zachwycać tylko ludzi mających problem z myśleniem - tobie podobnych. rozwiń
Avatar
_XD_ / 14 września 2021 r. o 09:49
+5
Rafineria PCK w Schwedt w Niemczech, tuż przy granicy z Polską. 54,17 proc. należy do rosyjskiego Rosnieftu. Czy ktoś o tym wiedział? Zapewne nikt...
 Czy kogoś to obchodziło, skoro mamy wolny rynek? Zapewne nikogo.
Avatar
_XD_ / 14 września 2021 r. o 09:48
+6
NIEMCY: ".... ponad połowa (56% !!!) całkowitej ilości 258,9 miliarda kilowatogodzin energii elektrycznej wytwarzanej w Niemczech pochodziła w tym okresie ze źródeł konwencjonalnych, takich jak węgiel, gaz ziemny czy energia jądrowa, podaje Federalny Urzęd Statystyczny DE .
 A druga połowa to nadal OZE. Tymczasem w Polsce udział OZE nie przekracza 20%
Avatar
TECZOWY_ZSL / 14 września 2021 r. o 09:13
-7
Rafineria PCK w Schwedt w Niemczech, tuż przy granicy z Polską. 54,17 proc. należy do rosyjskiego Rosnieftu. Czy ktoś o tym wiedział? Zapewne nikt...
Avatar
TECZOWY_ZSL / 14 września 2021 r. o 08:24
-9
NIEMCY: ".... ponad połowa (56% !!!) całkowitej ilości 258,9 miliarda kilowatogodzin energii elektrycznej wytwarzanej w Niemczech pochodziła w tym okresie ze źródeł konwencjonalnych, takich jak węgiel, gaz ziemny czy energia jądrowa, podaje Federalny Urzęd Statystyczny DE .
Avatar
___K___ / 14 września 2021 r. o 07:56
+8
NIEMCY: ".... ponad połowa (56% !!!) całkowitej ilości 258,9 miliarda kilowatogodzin energii elektrycznej wytwarzanej w Niemczech pochodziła w tym okresie ze źródeł konwencjonalnych, takich jak węgiel, gaz ziemny czy energia jądrowa, podaje Federalny Urzęd Statystyczny DE .
Ale z węgla, potencjalnie najbardziej degradującego środowisko, tylko 18%. 38% z atomu i gazu. I ponad 40% z OZE. W Polsce mniej więcej trzy czwarte energii pochodzi ze spalania węgla, w tym całkiem spory udział mają kopciuchy bez żadnych filtrów, a nie elektrownie. Same wyjęte z kontekstu liczby mogą zachwycać tylko ludzi mających problem z myśleniem - tobie podobnych.
Ale z węgla, potencjalnie najbardziej degradującego środowisko, tylko 18%. 38% z atomu i gazu. I ponad 40% z OZE. W Polsce mniej więcej trzy czwarte energii pochodzi ze spalania węgla, w tym całkiem spory udział mają kopciuchy bez żadnych filtrów, a nie elektrownie. Same wyjęte z kontekstu liczby mogą zachwycać tylko ludzi mających problem z myśleniem - tobie podobnych. rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 13 września 2021 r. o 23:49
-12
NIEMCY miłujące "zieloność" - "Węgiel zastępuje energetykę wiatrową jako główne źródło wytwarzania energii elektrycznej"...wiwo.de/
Avatar
_XD_ / 13 września 2021 r. o 23:48
+11
Węgiel jest bardzo drogi... w EU mają go tylko Niemcy i Polacy. Reszta graczy, to potęgi gospodarcze z całego świata. Trick ANDZELI i tuSSkiego SSyna P0legał na pozbawieniu nas możliwości wykorzystania swojego węgla!!! ... i dalej, jak sięspodziewamy, sprzedanie za bezcen kopalń szkopom.
 Tyle że Niemcy zaprzestali wydobycia i systematycznie zamykają kopalnie, a brakujący węgiel sprowadzają z zagranicy, a i to w coraz mniejszych ilościach. A w Polsce wydobycie jest na stałym poziomie, chociaż nie ma co z tym węglem robić, bo nikt go nie chce kupować. XD
 Tyle że Niemcy zaprzestali wydobycia i systematycznie zamykają kopalnie, a brakujący węgiel sprowadzają z zagranicy, a i to w coraz mniejszych ilościach. A w Polsce wydobycie jest na stałym poziomie, chociaż nie ma co z tym węglem robić, bo nikt go nie chce kupować. XD rozwiń
Avatar
_XD_ / 13 września 2021 r. o 23:45
+13
"Polityka klimatyczna" Unii Europejskiej polega na tym, że Niemcy spalają 3 razy więcej węgla brunatnego od Polski. ps węgiel brunatny jest paliwem gorszym od węgla kamiennego. Gorszym pod każdym względem (zwłaszcza ekologia)...oprócz ceny, która i tak stale rośnie.
 Masz rację, tylko że zużycie węgla w Niemczech wynosi jedynie 18% miksu energetycznego, a ponad 40% to OZE, a w Polsce węgiel stanowi 70% miksu, z czego 24% udziału to węgiel brunatny, natomiast OZE nie przekracza 18% taka tam drobna różnica. Nie?
Zobacz wszystkie komentarze 29

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Gorąco w lubelskiej Platformie. Kto rzuci rękawicę Krzysztofowi Żukowi? Są pierwsze nazwiska

Gorąco w lubelskiej Platformie. Kto rzuci rękawicę Krzysztofowi Żukowi? Są pierwsze nazwiska

Za miesiąc swoje nowe władze będą wybierać członkowie Platformy Obywatelskiej. W kontekście funkcji przewodniczącego partii w województwie lubelskim padają trzy nazwiska.

Edach Budowlani Lublin zagrają w Krakowie z Juvenią. Wygrana obowiązkiem

Edach Budowlani Lublin zagrają w Krakowie z Juvenią. Wygrana obowiązkiem

W 5. kolejce Edach Budowlani zmierzą się na wyjeździe z Juvenią Kraków. Będzie to spotkanie telewizyjne, a obejrzymy je na sport.tvp.pl lub w aplikacji TVP Sport. Pierwszy gwizdek w niedzielę o godzinie 14.

Muzyka i wizualizacje. Wyjątkowy koncert przed Pałacem Marynki w Puławach
25 września 2021, 19:00

Muzyka i wizualizacje. Wyjątkowy koncert przed Pałacem Marynki w Puławach

Elektronika, ambient i wizualizacje na elewacji Pałacu Marynki w Puławach. Ten wyjątkowy koncert już w najbliższą sobotę.

W szpitalu w Puławach znów robią miejsce dla pacjentów z COVID-19

W szpitalu w Puławach znów robią miejsce dla pacjentów z COVID-19

W ostatnim tygodniu pozytywny wynik testu na koronawirusa obejrzało 41 mieszkańców powiatu puławskiego. Na kwarantannie przebywa prawie 370 osób. Do czwartej fali zaczyna przygotowywać się szpital. Dyrektor wstrzymał przyjęcia na pulmonologię, by zrobić miejsce dla pacjentów covidowych.

Wielogodzinne utrudnienia na S12 koło Świdnika. Tir w rowie

Wielogodzinne utrudnienia na S12 koło Świdnika. Tir w rowie

Od kilku godzin trwają utrudnienia na drodze ekspresowej. Z rowu trzeba wyciągnąć ciężarówkę.

Lublin. Do rachmistrza nawet wieczorem

Lublin. Do rachmistrza nawet wieczorem

W najbliższą sobotę będzie można wziąć udział w nocnej odsłonie Narodowego Spisu Powszechnego.

Program TV 24-26 września  2021. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
24 września 2021, 20:00

Program TV 24-26 września 2021. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

W ten weekend w telewizji zobaczymy dość zróżnicowane produkcje. Będzie festiwalowy "Van Gogh. U bram wieczności" i rozrywka pokroju "Legionu Samobójców". Poniżej wybrane filmy, które będzie można zobaczyć w naziemnej telewizji cyfrowej.

Zaskakujące pismo do mieszkańców Końskowoli. Już nie mają umów na dostarczanie wody

Zaskakujące pismo do mieszkańców Końskowoli. Już nie mają umów na dostarczanie wody

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Puławach nie przedłużyło umów na dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków dla mieszkańców gminy Końskowola. Te przestały obowiązywać w środę, 22 września. Samorządowcy proszą o okres przygotowawczy. Inaczej nie będą mogli pobierać opłat.

Zoom w Janowie ma być większy. Czy tym razem znajdzie się odpowiednią firmę?
galeria

Zoom w Janowie ma być większy. Czy tym razem znajdzie się odpowiednią firmę?

Najpierw modernizacja, później rozbudowa, o ile uda się zdobyć dofinansowanie. W Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim ma zostać wyremontowany most. Wymienić trzeba też pergolę na budynku przy wejściu do parku.

Wybory parlamentarne w Niemczech - stabilizacja, czy nowy układ?

Wybory parlamentarne w Niemczech - stabilizacja, czy nowy układ?

26 września to w tym roku szczególna data dla niemieckiego społeczeństwa, ponieważ tego dnia odbędą się za naszą zachodnią granicą wybory do Bundestagu. Co więcej, po 16 latach ze stanowiska kanclerza Niemiec ustępuje Angela Merkel. Czy Niemcy zdecydują się na kontynuację dotychczasowej polityki wybierając jej protegowanego, czyli Armina Lascheta z unii CDU/CSU? Czy większe szanse na zwycięstwo posiada SPD lub Zieloni? Jak wyglądają ostatnie sondaże? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

III liga: Orlęta Spomlek muszą skończyć z oddawaniem goli za darmo, teoretycznie łatwiejszy rywal Avii

III liga: Orlęta Spomlek muszą skończyć z oddawaniem goli za darmo, teoretycznie łatwiejszy rywal Avii

Czas na dziewiątą serię gier. Najtrudniejsze zadanie czeka piłkarzy Podlasia. Białczanie zagrają na wyjeździe z wiceliderem – rezerwami Cracovii. Teoretycznie łatwiejszą przeprawę powinni mieć piłkarze: Orląt Spomlek i Avii Świdnik, bo zmierzą się z rywalami z dołu tabeli.

Gospel & Abraham Diomande od kuchni. Przed Międzynarodowym Festiwalem Gospel w Lublinie
galeria

Gospel & Abraham Diomande od kuchni. Przed Międzynarodowym Festiwalem Gospel w Lublinie

W poniedziałek w Księgarni Świętego Pawła w Lublinie odbyło się spotkanie wprowadzające do pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Gospel w Lublinie. Abraham Diomande opowiedział o idei wydarzenia, które zostanie zorganizowane już w tę sobotę o godz. 16 w Ogrodzie Saskim.