Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

19 marca 2022 r.
15:42

Covid-19 nie zniknął i nadal może być groźny. Będzie kolejna fala?

168 0 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Jacek Szydłowski/Archiwum)

Minister zdrowia jest za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek, a także izolacji i kwarantanny. Już od kwietnia. – To niepoważne – komentuje wirusolog i ostrzega, że kolejna fala epidemii może pojawić się szybciej, niż myśleliśmy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zarekomendowałem premierowi, żeby od początku kwietnia znieść rozwiązania dotyczące noszenia maseczek, nakładania kwarantanny i izolowania – oświadczył w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

W rozmowie z Radiem Plus wskazał na brak wzrostu obciążenia szpitalnego, co z kolei „otwiera pewną przestrzeń do dalszych decyzji związanych z maseczkami i przejściem ze stanu epidemii, do stanu zagrożenia epidemicznego”. – Jest to taki moment, w którym zaczynamy koronawirusa traktować jako jedną z chorób, które po prostu gdzieś w naszym otoczeniu istnieją. Są cały czas oczywiście groźne, ale mamy je w coraz większym stopniu pod kontrolą – tłumaczył szef resortu zdrowia.

Covid nie zniknął

Tymczasem w szpitalach nie widać na razie szczególnej poprawy. Covidowych pacjentów wcale nie ubywa.

– W ogóle nie mamy spadku takich hospitalizacji. Cały czas na 22 covidowych łóżkach, którymi dysponujemy mamy średnio kilkunastu pacjentów. Jak tylko kogoś wypiszemy, na jego miejsce pojawia się kolejny chory – przyznaje Alicja Jarosińska, dyrektor szpitala w Hrubieszowie.

Oprócz polskich pacjentów do hrubieszowskiego szpitala, trafia coraz więcej ukraińskich uchodźców, którzy ze względu na przebieg Covid-19 wymagają hospitalizacji. – W związku z tym, nie wiem jak będziemy sobie radzić od 1 kwietnia, kiedy w całej Polsce mają zniknąć oddziały covidowe oraz ich finansowanie. Szpitale będą zostawione same sobie, mimo że znaczącej poprawy dotyczącej Covid-19, na jaką wskazuje rząd wcale nie ma – zaznacza dyr. Jarosińska.

Od kilku tygodni zmian nie widać też w szpitalu wojewódzkim w Białej Podlaskiej.

– Zauważalny spadek covidowych hospitalizacji mieliśmy w lutym. Ta tendencja zatrzymała się jednak kilka tygodni temu i od tamtej pory mamy średnio około 70 takich pacjentów – informuje Magdalena Us, rzeczniczka bialskiego szpitala. Dodaje, że aktualnie jest to 70 dorosłych i 4 dzieci.

Większe ryzyko

Na dodatkowy problem wskazuje szpital w Tomaszowie Lubelskim.

– Obecnie nie ma na szczęście aż tylu ostrych niewydolności oddechowych u covidowych pacjentów, które obserwowaliśmy jeszcze na początku roku. Mamy jednak obawy o rozwój sytuacji epidemiologicznej w związku z kolejnymi falami uchodźców. Musimy liczyć się z tym, że w punktach recepcyjnych czy miejscach zbiorowego zakwaterowania, przestrzeganie obostrzeń w postaci na przykład maseczek jest niemożliwe – zwraca uwagę Piotr Gozdek, zastępca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Tomaszowie Lubelskim. Zaznacza: – Podobnie jest w pociągach czy autobusach, które przywożą uchodźców z Ukrainy. Ryzyko zakażenia jest więc znacznie większe. Trzeba też pamiętać, że stopień zaszczepienia przeciwko Covid-19 w Ukrainie jest stosunkowo niski, co również ma znaczenie.

Piotr Gozdek przypomina też o subwariantach Omikrona: – Nie ma jeszcze jednoznacznych danych, które pozwoliłyby jasno określić ich wpływ na dalszy przebieg pandemii.

W tej sytuacji pomysł znoszenia maseczek i innych obostrzeń wydaje się przedwczesny. Powinniśmy poczekać aż sytuacja się ustabilizuje.

Nowe wyzwania

Szpitale powinny się też przygotować do organizacji stałych miejsc izolacyjnych z osobnym węzłem sanitarnym, których aktualnie praktycznie nie ma.

– Powinna to być decyzja centralna. W związku z tym, że od 1 kwietnia znikają miejsca covidowe, ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa będzie większe. Chodzi też o nowe wyzwania medyczne, na które musimy się przygotować w związku z falą uchodźców m.in. odrę, polio czy WZW A czyli tzw. chorobę brudnych rąk. W Polsce te choroby zostały opanowane, a w Ukrainie nadal są zagrożeniem – zaznacza dyr. Gozdek.

– Zapowiedzi ministra zdrowia dotyczące znoszenia obostrzeń, w tym noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach są niepoważne. Patrząc na to, co się dzieje w Europie Zachodniej, gdzie liczba zakażeń obecnie zaczyna rosnąć, musimy się liczyć z tym, że nas też to nie ominie. Jednym z powodów takich wzrostów, które widać na przykład w Niemczech, jest właśnie zniesienie obostrzeń. Do tego trzeba dodać subwariant Omikrona BA2, który zaczyna powoli dominować oraz spadek trwałości odpowiedzi immunologicznej po szczepieniu, co po upływie pewnego czasu jest naturalne – komentuje prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie. Zaznacza: – Z drugiej natomiast strony mamy falę uchodźców z Ukrainy, którzy przemieszczają się i przebywają w dużych skupiskach. To także zwiększa ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się wirusa.

Kolejna fala?

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska zwraca uwagę, że nie ma aktualnie żadnych decyzji w sprawie obowiązkowego, bezpłatnego testowania uchodźców, którzy przebywają już w Polsce. – Nie znamy więc skali problemu. Pamiętajmy, że jeśli wirus będzie stale krążył, to rośnie ryzyko kolejnych mutacji. Mimo że ostatni dominujący wariant Omikron okazał się stosunkowo łagodny, nowe mutacje mogą być bardziej niebezpieczne. Ewolucja wirusa może pójść w zupełnie innym kierunku.

Te wszystkie okoliczności sprawiają, że kolejna fala pandemii, której mogliśmy się spodziewać dopiero jesienią, może pojawić się znacznie szybciej.

Prof. Szuster-Ciesielska uspokaja natomiast, że pojawienie się przypadków zakażenia Delmikronem (połączenie wariantów Omikron i Delta) między innymi w Europie i USA nie stanowi zagrożenia. – Kolce tego rekombinowanego wirusa są takie same, jak kolce Omikrona. To sprawia, że nasz układ odpornościowy będzie reagował tak, jak w przypadku wariantu Omikron. Będą to więc w większości łagodne przypadki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Z lewej prof. Sabina Bober z KUL, z prawej wicestarosta puławski, Piotr Rzetelski z PSL-u
Puławy

Problem z żydowską tablicą od marszałka. Zabrakło miejsca na pamięć

W przedwojennych Puławach żyło 3600 Żydów. Podczas wojny cała ta społeczność została z miasta wygnana przez Niemców, a żydowska dzielnica zniszczona. Dzisiaj lokalne władze miasta i powiatu puławskiego mają problem ze znalezieniem miejsca na tablicę poświęconą ich pamięci.

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Puławy

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt

Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie

Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.

Mikołajkowy półmetek
foto
galeria

Mikołajkowy półmetek

W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
galeria

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra

Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

The Analogs w Zgrzycie
koncert
14 grudnia 2024, 19:00

The Analogs w Zgrzycie

Dziś w Fabryce Kultury Zgrzyt będzie głośno i skocznie ponieważ wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich zespołów street punkowych – The Analogs, którego koncerty są bardzo żywiołowe. Jako support zaprezentuje się Offensywa.

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium