Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

3 listopada 2024 r.
14:12

Nie mówicie o śmierci, mówcie o nieśmiertelności

0 A A
(fot. Nadesłane)

Wydaje mi się, że to jest ważne, abyśmy jako chrześcijanie potrafili zobaczyć, że śmierć jest tylko wydarzeniem, przez które musimy przejść, ale przechodząc do nieśmiertelności – mówi Tomasz Dostatni, dominikanin.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dziewięć lat temu z ojcem Janem Górą wracałem z Jamnej w okolicach Zaduszek. Jechaliśmy do Katowic, gdzie spotkaliśmy się z arcybiskupem Damianem Zimoniem, który w tych dniach kończy 90 lat. I on nam powiedział taką myśl, która mnie od tamtego czasu nurtuje. Mówił do nas, w końcu do księży, do kaznodziejów: „Nie mówicie o śmierci, mówcie o nieśmiertelności”. Wydaje mi się, że to jest ważne, abyśmy jako chrześcijanie potrafili zobaczyć, że śmierć jest tylko wydarzeniem, przez które musimy przejść, ale przechodząc do nieśmiertelności. Wydaje mi się, że my ciągle o tym zapominamy. Boimy się śmierci i to jest oczywiste. Boimy się cierpienia i to jest oczywiste.

Ale musimy w sobie, jako chrześcijanie, nieść nadzieję i nieść wiarę, że z momentem śmierci nasza wędrówka się nie kończy.

Za co dziękować

Tu trzeba sobie drugą rzecz powiedzieć: wszyscy jesteśmy równi w odniesieniu do śmierci i wszyscy ten próg musimy przejść w taki czy w inny sposób. Ale ten czas zaduszkowy, czas pogrzebów najbliższych, w których uczestniczymy – to jest taki czas, żebyśmy potrafili dziękować za ludzi, z którymi żyliśmy, którzy byli naszymi rodzicami, krewnymi, przyjaciółmi. Za co dziękować?

Dziękować za dobro, za miłość, którą od nich doświadczaliśmy. Śmierć, czas pogrzebu, to jest taki moment, że powinniśmy powiedzieć: dziękuję.

I teraz takie króciutkie obrazy.

Nicość nicości

Przed laty uczestniczyłem w wystawie w Muzeum Narodowym w Poznaniu, która nazywała się „Vanitas vanitatis” czyli marność marności, nicość nicości. Wystawa pokazywała polską, barokową tradycję odchodzenia, umierania, wielkich pogrzebów. Zapamiętałem dwie rzeczy z tej wystawy. Po pierwsze zapamiętałem portrety trumienne. To jest polska tradycja, nieznana poza naszym krajem. Nie było wtedy fotografii, nie było telewizji, nie było internetu, a rody szlacheckie czy ziemiańskie chciały zachować twarz, zachować portret zmarłego, który umieszczano na trumnie, ale nie wkładano ich do grobu. Pozostawały w domach, dworach, pałacach.

A drugi moment związany z tą wystawą, to barokowa tradycja tańca śmierci. Na tych, do dziś zachowanych obrazach śmierć bierze w taniec każdego człowieka. Myślę, że to warto sobie w zaduszkowym czasie przypominać.

Najpiękniejsza modlitwa

Kiedy uczestniczę w pogrzebie kogoś bliskiego czy kogoś chowam, to często przypominam taki fragment z Wyznań św. Augustyna; jednej z najważniejszych książek chrześcijaństwa. Oto umiera matka św. Augustyna, Monika. Traci przytomność, jest w lekkim letargu, w pewnym momencie odzyskuje przytomność, widzi zatroskanego Augustyna, widzi całą rodzinę i wtedy mówi takie słowa: Nieważne, gdzie mnie pochowanie, ważne byście pamiętali o mnie przy mszy świętej. To stara tradycja mówiąca o tym, że najpiękniejszą modlitwą za zmarłych jest msza święta.

Obraz z Lublina

To jest Jan Kochanowski, który zmarł w Lublinie. To są jego „Treny”, najpiękniej wyrażony w literaturze polskiej żal związany ze śmiercią córki. „Treny” pokazują ból, pokazują cierpienie. Odejście każdego człowieka to jest jego „zniknienie”: „Wielkieś uczyniła pustki w domu moim, moja droga Orszulo, tym zniknieniem swoim”.

Podobne odczucia po latach przedstawiał Roman Brandstaetter po śmierci swoje żony. Poezja jest takim miejscem, gdzie moment rozłąki jest przedstawiony w sposób najbardziej dojmujący.

Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą

I ostatni obraz, najbardziej znany, często cytowany. To jest ksiądz Jan Twardowski, kiedy mówi: „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”. Zawsze proponuję, że jak ktoś jest w Warszawie, na Krakowskim Przedmieściu, to obok kościoła Wizytek, w takim małym parku jest ławeczka ks. Jana Twardowskiego z jego rzeźbą. Można sobie usiąść na tej ławeczce, można nacisnąć taki guzik i ks. Jan czyta wiersze, między innymi ten o tym, że spieszyć się kochać ludzi. I znowu, trochę tak jak w przypadku tej córeczki Jana Kochanowskiego – bez względu na to, ile ma lat umierający – to zawsze w nas pozostaje, obok dziękczynienia, moment zastanowienia: czy myśmy naszych najbliższych na tyle kochali, bo oni szybko znikają.

Na koniec chciałbym zacytować fragment Ewangelii św. Jana, który na pogrzebach jest od czasu do czasu czytany. Chrystus mówi, że kto widzi Ojca i wierzy w niego, ma życie wieczne, a ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Teraz na końcu wracam do początku: śmierć, ale nieśmiertelność. Nieśmiertelność czyli życie wieczne czyli zmartwychwstanie. To jest chrześcijańska perspektywa, o której powinniśmy pamiętać, kiedy pójdziemy na groby ze zniczem.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Inne miasta ograniczają buspasy, ale Lublin mówi „nie” – zmian nie będzie
SONDA

Inne miasta ograniczają buspasy, ale Lublin mówi „nie” – zmian nie będzie

Lublinie buspasy działają przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Choć w godzinach pozaszczytowych często świecą pustkami, miasto nie zamierza zmieniać ich funkcjonowania. Tymczasem w Warszawie, Rzeszowie czy Krakowie podobne pasy są udostępniane kierowcom w określonych godzinach – i system ten sprawdza się bez większego zarzutu.

Jak widzisz Lublin w przyszłości?

Jak widzisz Lublin w przyszłości?

Specjalna tablica stanęła pod lubelskim Ratuszem. Radna Monika Kwiatkowska zbiera pomysły mieszkańców i spróbuje wdrożyć je w życie.

W ostatniej kolejce pierwszej rundy Bogdanka LUK Lublin powalczy o punkty w Gorzowie Wielkopolskim

Bogdanka LUK Lublin będzie dzisiaj faworytem meczu w Gorzowie

W spotkaniu otwierającym 15. kolejkę Bogdanka LUK Lublin zagra na wyjeździe z zespołem Cuprum Stilon Gorzów Wielkopolski. Pierwszy gwizdek w piątek o godzinie 20.30.

Kiedy spadnie śnieg? Tego dowiecie się z prognozy pogody na weekend
film

Kiedy spadnie śnieg? Tego dowiecie się z prognozy pogody na weekend

Czy z okazji mikołajek w końcu spadnie śnieg? Na to pytanie odpowiada dr Krzysztof Bartoszek z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS.

Nie żyje Stanisław Tym. Miał 87 lat

Nie żyje Stanisław Tym. Miał 87 lat

W piątek przekazano informację o śmierci aktora, felietonisty i satyryka Stanisława Tyma.

Zalety współpracy w zakresie odzysku metali – jak wybrać najlepszego partnera?

Zalety współpracy w zakresie odzysku metali – jak wybrać najlepszego partnera?

Recykling metali to zyskowne przedsięwzięcie, ponieważ pochodzące z odzysku metale stanowią atrakcyjny surowiec i z powodzeniem zastępują w produkcji metale wydobyte z rud. Jeśli Twoja firma generuje odpady metalowe, możesz czerpać z tego faktu wymierne korzyści. Sprawdź, komu powierzyć odbiór złomu i odpadów metalowych i dowiedz się, z kim współpracować, by recykling metalu przyniósł Twojej firmie najwyższe możliwe korzyści.

Gdzie nocować w Wiśle?

Gdzie nocować w Wiśle?

Wisła, malowniczo położona w sercu Beskidu Śląskiego, to prawdziwa perła turystyczna, która przyciąga gości o każdej porze roku. Jej urok tkwi w pięknych krajobrazach oraz w bogatej ofercie atrakcji i możliwości wypoczynku.

Piotr Żyła podczas konkursów w Wiśle zadebiutuje w Pucharze Świata w tym sezonie

Puchar Świata w skokach narciarskich przenosi się do Wisły. Powrót Piotra Żyły

Po dwóch tygodniach Puchar Świata po raz pierwszy w tym sezonie zawita do Wisły. Od piątku do niedzieli na skoczni im. Adama Małysza odbędą się kolejne konkursy. Czy Polacy zajmą w nich czołowe lokaty? Tego nie wiadomo, ale pewne jest, że najbliższym zawodom towarzyszyć będzie świetna atmosfera.

Najpopularniejsze uzdrowiska w Polsce. Odkryj lecznicze kurorty

Najpopularniejsze uzdrowiska w Polsce. Odkryj lecznicze kurorty

Polska ma dla nas coś wyjątkowego - aż 46 uzdrowisk rozsianych po całym kraju! Od malowniczych górskich kurortów po nadmorskie perełki, każde z tych miejsc oferuje unikalne doświadczenia i lecznicze właściwości. Zastanawiasz się, które miejscowości najpopularniejsze? Ciechocinek, Krynica-Zdrój czy może Szczawnica?

Stres a zdrowie – jak chroniczne napięcie wpływa na organizm

Stres a zdrowie – jak chroniczne napięcie wpływa na organizm

Stres jest naturalnym elementem naszego życia – może być motorem działania i pomagać w radzeniu sobie z wyzwaniami. Jednak długotrwałe napięcie, często niedostrzegane lub bagatelizowane, może silnie wpływać na stan organizmu. Istotne jest więc obserwowanie swojego ciała i, w przypadku odczuwania niepokojących objawów, konsultowanie się z lekarzem.

Jak wybrać najlepszy sklep zoologiczny? Poradnik dla troskliwych właścicieli zwierząt

Jak wybrać najlepszy sklep zoologiczny? Poradnik dla troskliwych właścicieli zwierząt

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak znaleźć idealny sklep zoologiczny, który spełni wszystkie potrzeby twojego ukochanego pupila? Wybór odpowiedniego miejsca może być prawdziwą przygodą—pełną niespodzianek i odkryć. Wyobraź sobie miejsce, gdzie nie tylko znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz dla swojego zwierzaka, ale także spotkasz ludzi, którzy naprawdę rozumieją pasję do czworonogów! Ten artykuł to twój przewodnik po świecie zoologicznych zakupów; pomożemy ci odnaleźć miejsca pełne serca i wiedzy, które zadbają o szczęście i zdrowie twojego futrzastego przyjaciela.

Kluczowe cechy samochodów hybrydowych – na co zwracać uwagę?

Kluczowe cechy samochodów hybrydowych – na co zwracać uwagę?

Oferta hybryd na rynku jest bogatsza z roku na rok, obejmując modele z różnymi technologiami napędowymi. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto zrozumieć, jakie są kluczowe cechy tego typu pojazdów oraz na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze konkretnego modelu.

Mikołaje zawładnęły szpitalnym holem
galeria

Mikołaje zawładnęły szpitalnym holem

Armia Mikołajów z całego województwa zjawiła się w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Paczki z prezentami ledwo zmieściły się w holu.

Modne i stylowe wnętrze dzięki dodatkom ze sklepu Tulup.pl

Modne i stylowe wnętrze dzięki dodatkom ze sklepu Tulup.pl

Dodatki do wystroju wnętrz to niepozorny element wystroju, który przesądza o całości kompozycji. Planując zmianę wystroju kuchni czy salonu, dobrze jest zaplanować odpowiedni dobór dodatków, nie tylko na ścianę. Jak wybrać odpowiednie dodatki do wnętrza?

Plan na wyjście z długów. Konsolidacja chwilówek jako pierwszy krok

Plan na wyjście z długów. Konsolidacja chwilówek jako pierwszy krok

Zadłużenie potrafi stać się obciążeniem, które skutecznie zakłóca codzienne życie. Wysokie raty chwilówek, krótkie terminy spłaty i rosnące odsetki mogą przytłaczać. Czy jest sposób, aby przerwać to błędne koło? Odpowiedź brzmi: tak. Konsolidacja chwilówek to sprawdzone rozwiązanie, które pozwala uporządkować finanse, zyskać więcej spokoju i zacząć odzyskiwać kontrolę nad budżetem domowym. To pierwszy krok, który otwiera drogę do lepszej przyszłości.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium