Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

26 maja 2019 r.
9:27

Trwają wybory do Parlamentu Europejskiego. PKW: Frekwencja na 17:00 wyniosła 32,51 proc.

Autor: Zdjęcie autora toma łm

O godz. 7 w niedzielę rozpoczęły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Trwa cisza wyborcza, głosowanie potrwa do godz. 21

Aktualizacja artykułu: 26 maja 2019 r. 20:17
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

20:16

W woj. lubelskim najwyższa frekwencja była w powiecie janowskim (37,63 proc.), a najniższa w chełmskim (27,05 proc.). Więcej statystyk: Frekwencja w powiatach woj. lubelskiego

19:45

PKW: Frekwencja na 17:00 wyniosła 32,51 proc.

- Wydano karty do głosowania 9 672 416 osobom, co stanowi 32,51 procenta osób uprawnionych do głosowania – powiedział Sylwester Marciniak, zastępca przewodniczącego PKW, informując o wynikach frekwencji wyborczej w wyborach do Parlamentu Europejskiego na godzinę 17:00. Jak dodał, wynik ten jest blisko dwa razy lepszy niż w poprzednich eurowyborach, kiedy frekwencja na godzinę 17.30 wynosiła 16,91 proc.

Polacy wybierają 52 europosłów spośród 866 kandydatów. Do zakończenia głosowania, czyli do godz. 21 trwa cisza wyborcza.

18:10

Incydent wyborczy w Katowicach. Mężczyzna wyniósł kartę do głosowania z lokalu

17:44

Incydent w Olsztynie. Pijany przewodniczący komisji wyborczej

15:31

PKW: Frekwencja dwa razy wyższa niż w poprzednich wyborach

Frekwencja na godzinę 12 wyniosła 14,39 procent – poinformował podczas drugiej niedzielnej konferencji zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. To prawie dwa razy wyższy wynik niż w poprzednich eurowyborach z roku 2014 - wówczas frekwencja na godzinę 12 wynosiła 7,31 procent.

Do godziny 12 wydano w sumie 4 275 352 kart osobom uprawnionym do głosowania.

13:38

Frekwencja z godz. 12

KBW Lublin 15,5 proc.
Najwyższa: gm. Godziszów 25,95 proc.
Najniższa: gm. Spiczyn 10,93 proc.
Miasto Lublin: 16,98 proc.

KBW Biała Podlaska 14,83 proc.
Najwyższa: gm. Podedwórze 18,13 proc.
Najniższa: gm. Sosnówka 9,89 proc.
Miasto Biała Podlaska: 15,07 proc.

KBW Chełm 14,25 proc.
Najwyższa: miasto Chełm 16,38 proc.
Najniższa: gm. Białopole 10 proc.

KBW Zamość 14,6 proc.
Najwyższa: gm. Komarów-Osada 18,6 proc.
Najniższa: gm. Lubycza Królewska 10,68 proc.
Miasto Zamość: 15,87 proc.

Bez zakłóceń
 
W województwie lubelskim głosowanie przebiega bez zakłóceń. Wszystkie lokale wyborcze zostały otwarte zgodnie z planem o godz. 7 rano.

- Monitorujemy sytuację w gminach, w których występuje zagrożenie powodziowe, ale na chwilę obecną wójtowie i burmistrzowie uspokajają, że nie ma powodów do obaw. Ewakuacja komisji wyborczych i przerywanie głosowania w tym momencie nie wchodzi w grę – mówi nam Joanna Koper z delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Lublinie.

Poważniejszych incydentów nie odnotowano także na terenie działania delegatur KBW w Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu.

- Dlaczego głosujemy? Z definicji, bo zawsze bierzemy udział w każdych wyborach. To po prostu obowiązek – mówią Barbara i Jerzy Zdunkowie, których spotkaliśmy przed komisją wyborczą przy ul. Popiełuszki. – Niektórzy uważają, że te wybory są mniej ważne od parlamentarnych czy samorządowych. Ja się z tym nie zgadzam i głosuję w nich, odkąd jesteśmy w Unii Europejskiej, bo mam prawo głosu i chcę z niego skorzystać. Od dawna wiedziałam, na kogo zagłosuję, mam stałe poglądy i trochę żyję na tym świecie, to nie jest tak, że zdecydowałam pod wpływem kampanii wyborczej – dodaje pani Anna, która głos oddawała w tym samym lokalu.

Wybory w Europie

Wybory trwają także w większości innych państw należących do Unii Europejskiej. Polacy wybiorą 52 europosłów, z spośród 866 kandydatów.

Państwowa Komisja Wyborcza zaplanowała na dziś cztery konferencje prasowe. Pierwsza odbyła się o godz. 10.

- Dzień wczorajszy oraz noc były bardzo spokojne - powiedział Wiesław Kozielewicz z Państwowej Komisji Wyborczej podczas konferencji. Dodał, że miały miejsce jedynie sporadyczne przypadki naruszenia ciszy wyborczej - 38 w skali kraju, w tym 18 przypadków zniszczenia banerów oraz 4 doniesienia o agitacji. W Olsztynie przewodniczący komisji obwodowej przyszedł rano do pracy w stanie po użyciu alkoholu. Na miejsce wezwano policję. Został odsunięty od pracy. 

Wybory w Polsce obserwują m.in. przedstawiciele z Rosji, Ukrainy, Armenii, Austrii i Białorusi. Łącznie PKW wydała 59 zaświadczeń dla obserwatorów z zagranicy.

 Kolejne konferencje prasowe odbędą się o godz. 13.30, 18.30 i 22. Komisja poda wtedy frekwencję wyborczą.

Po zakończeniu ciszy wyborczej stacje TVP, TVN i Polsat podadzą szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll.

Żeby oddać ważny głos, należy postawić znak X w kratce przy nazwisku jednego kandydata na karcie do głosowania. Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dowód osobisty.

Wyborca otrzymuje jednostronicową kartę do głosowania z listami kandydatów zarejestrowanymi w danym okręgu wyborczym. Na każdej liście będzie od pięciu do 10 nazwisk kandydatów. 

Zobacz także: Wybory do europarlamentu. Kandydaci z woj. lubelskiego, listy wyborcze i partie

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pierwszy taki ośrodek w Polsce. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie ma nową placówkę

Pierwszy taki ośrodek w Polsce. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie ma nową placówkę

Wykrywanie chorób roślin, reakcja na suszę, skuteczności działania nawozów – do tego służy obrazowanie cyfrowe, które stosuje Centrum Fenomiki Roślin otwarte na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. To pierwszy taki ośrodek w Polsce.

W Bazylice Świętego Piotra w Watykanie kardynałowie uczestniczyli w specjalnej mszy „Pro eligendo papa”, czyli za wybór papieża

Rozpoczyna się konklawe. Jak będzie wybrany nowy papież?

W środę rozpocznie się konklawe, które wybierze 267. papieża. Weźmie w nim udział rekordowa liczba 133 kardynałów elektorów. Drzwi Kaplicy Sykstyńskiej zostaną zamknięte po południu i tego samego dnia odbędzie się jedno głosowanie.

Łosiem, który zranił się prawdopodobnie przeskakując przez przeszkody zajęli się pracownicy ZOO

Przyszedł łoś do przedszkola. Interweniowały służby

Nie wiadomo skąd przyszedł ani jak pokonał ogrodzenie. Faktem jest, że dzisiaj rano po placu jednego z przedszkoli w Zamościu spacerował sobie... łoś.

Wyciąg przy zalewie Zimna Woda zacznie działać od 10 maja

Najdłuższy wyciąg do sportów wodnych. Będzie czynny jeszcze przed sezonem

Sezon nad zalewem Zimna Woda oficjalnie ruszy 28 czerwca, ale wcześniej miłośnicy sportów wodnych będą mogli skorzystać z wakeparku z wyciągiem do nart wodnych.

Wojewoda Komorski straszy posła Moskala prokuraturą: To straszenie mieszkańców
galeria

Wojewoda Komorski straszy posła Moskala prokuraturą: To straszenie mieszkańców

Wojewoda Krzysztof Komorski zwołał pilnie spotkanie z dziennikarzami. Przedstawił na nim dane, które mają obnażyć kłamstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości: Michała Moskala i Mariusza Błaszczaka.

Kierownik USC na wylocie. Ślubów udzieli burmistrz
zmiany kadrowe

Kierownik USC na wylocie. Ślubów udzieli burmistrz

Od sierpnia ślubów cywilnych mieszkańcom gminy Końskowola będzie udzielał burmistrz Mariusz Majkutewicz. Wieloletnia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, Danuta Sułek, otrzymała wypowiedzenie.

Zaginęła Elżbieta Giza. Policja prosi o pomoc

Zaginęła Elżbieta Giza. Policja prosi o pomoc

Policjanci z Opola Lubelskiego poszukują zaginionej Elżbiety Gizy.

Dlaczego warto inwestować w województwie lubelskim?

Dlaczego warto inwestować w województwie lubelskim?

Województwo lubelskie to dziś nie tylko perła przyrodnicza i kulturowa Polski Wschodniej, ale coraz bardziej dynamicznie rozwijający się ośrodek gospodarczy. Dzięki wsparciu Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN, region oferuje inwestorom atrakcyjne warunki rozwoju biznesu, preferencyjne ulgi podatkowe oraz dostęp do nowoczesnej infrastruktury.

Hydra - ultranowoczesny bolid stworzony w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Hydra - ultranowoczesny bolid stworzony w Lublinie

Ultralekki pojazd napędzany wodorem – Hydra – to nowy projekt studentów Politechniki Lubelskiej, który już wkrótce stanie na starcie prestiżowego Shell Eco-marathon. Zbudowany całkowicie od podstaw bolid może nie tylko jeździć, ale też uczyć, inspirować i testować technologie przyszłości.

Burmistrz Piotr Płudowski

Radny: Brak dialogu z przedsiębiorcami. Burmistrz nie powoła Rady Biznesu

Na brak dialogu z łukowskimi przedsiębiorcami wskazuje radny Bartłomiej Bryk (PiS) i proponuje rozwiązanie w postaci Rady Biznesu. Ale zdaniem burmistrza Piotra Płudowskiego nie ma potrzeby „mnożenia już istniejących form współpracy”.

Motor Lublin rozbił u siebie Grudziądzkie Mebelki GKM Grudziądz

Motor Lublin rozbił u siebie Grudziądzkie Mebelki GKM Grudziądz

Drugi domowy mecz i drugie zwycięstwo. We wtorek w ramach drugiej kolejki Ekstraligi U-24 Motor Lublin pokonał na własnym torze Grudziądzkie Mebelki GKM Grudziądz

Chmura dla firm – nowoczesna infrastruktura cyfrowa dla biznesu

Chmura dla firm – nowoczesna infrastruktura cyfrowa dla biznesu

Dynamiczny rozwój technologii cyfrowych zmienia sposób funkcjonowania przedsiębiorstw na całym świecie. W dobie rosnących wymagań związanych z mobilnością, dostępnością danych oraz ich bezpieczeństwem, coraz więcej organizacji decyduje się najkorzystanie z usługi chmury obliczeniowej, czyli tzw. chmurę dla firm jako fundament swojej infrastruktury IT. Wśród liderów tego segmentu znajduje się IntoCloud – dostawca usług chmurowych, który oferuje kompleksowe i skalowalne rozwiązania chmurowe dostosowane do potrzeb biznesu. Usługi chmurowe od IntoCloud są nie tylko zgodne z nowoczesnymi standardami IT, ale przede wszystkim elastyczne, wydajne i przystępne cenowo. Dzięki nim nawet niewielkie organizacje mogą korzystać z profesjonalnych narzędzi, które wcześniej zarezerwowane były tylko dla dużych korporacji.

Program do faktur dla freelancerów – jak wybrać odpowiednie rozwiązanie

Program do faktur dla freelancerów – jak wybrać odpowiednie rozwiązanie

Freelancerzy, ceniący sobie elastyczność i samodzielność, muszą skutecznie zarządzać swoimi finansami, co czyni wybór odpowiedniego programu do fakturowania kluczowym elementem ich działalności. Odpowiednie narzędzie nie tylko ułatwia codzienną pracę, ale także wpływa na profesjonalny wizerunek. W artykule przedstawimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze programu do faktur, jakie funkcje są niezbędne oraz jak program może wspierać księgowość, aby pomóc freelancerom w efektywnym zarządzaniu ich finansami.

Dynamika rozwoju rynku e-commerce w Polsce – trendy, perspektywy i wyzwania 2025

Dynamika rozwoju rynku e-commerce w Polsce – trendy, perspektywy i wyzwania 2025

Polski rynek handlu elektronicznego przeżywa okres intensywnego rozwoju, przechodząc przez znaczące transformacje i dostosowując się do zmieniających się realiów gospodarczych. Mimo niepewności wywołanej przez globalną sytuację ekonomiczną, e-commerce pozostaje jednym z najbardziej perspektywicznych sektorów polskiej gospodarki. Przyjrzyjmy się obecnej sytuacji tego rynku, kluczowym trendom oraz prognozom na najbliższe lata.

Europejski Piknik Transportowy zawita do Lublina

Europejski Piknik Transportowy zawita do Lublina

Plac Zamkowy zamieni się w minizajezdnię, scenę i strefę zabawy. W programie m.in. bezpłatne przejazdy zabytkowym Ikarusem, warsztaty, animacje i występy artystyczne.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium