Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

3 grudnia 2019 r.
7:15

Budynek zabytkowego kina „Pola” w Kraśniku w fatalnym stanie. Będzie rozbiórka?

0 33 A A
Budynek po dawnym kinie „Pola” ze względu na jego stan techniczny od lat nie jest użytkowany<br />
Budynek po dawnym kinie „Pola” ze względu na jego stan techniczny od lat nie jest użytkowany
(fot. Krzysztof Mazur)

Modernizacja budynku dawnego kina „Pola” w Kraśniku się nie opłaca – orzekł rzeczoznawca budowlany, który na zlecenie urzędników wykonał ekspertyzę. Budynek, który jest wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków od lat, ze względu na zły stan techniczny nie jest użytkowany.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kraśnicki magistrat rozpoczął już rewitalizację starej części miasta. W listopadzie została wybrana firma, która wyremontuje i przebuduje zespół budynków przy ul. Kościuszki 26. To pierwsza z zaplanowanych na najbliższe lata inwestycji w tej części Kraśnika. Ratusz chce też przebudować rynek i zmienić przeznaczenie terenu w obrębie ulic Mostowej, Struga i Narutowicza.

– Projekt rewitalizacji ronda Żołnierzy Wyklętych powstał kilka lat temu, pozyskano na jego realizację środki unijne i niezbędne pozwolenia – przypomina Daniel Niedziałek z Biura Burmistrza Kraśnika. – Projekt zakłada utworzenie w tym miejscu centrum przesiadkowego komunikacji publicznej i wyburzenie budynku dawnego kina „Pola”.

Tyle, że w tym roku budynek został wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków, co stawia pod dużym znakiem zapytania możliwość realizacji założonego przez miasto planu. Aby ten problem rozwiązać są prowadzone rozmowy z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Urzędnicy sprawdzili też w jakim stanie jest obecnie obiekt.

– Zrobiliśmy kolejną ekspertyzę budowlaną. Biegły stwierdził, że budynek jest zniszczony aż w 90 procentach – mówi Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika. – Według ekspertyzy remont nieruchomości jest nieopłacalny, a ten stopień zużycia kwalifikuje go do rozbiórki.

– Z opracowań dotyczących zużycia obiektów budowlanych Ministerstwa Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, PZU, Instytutu Budownictwa Mieszkaniowego, SEKOCENBUDU wynika, że budynek o zużyciu technicznych większych niż 70 proc. nadaje się do likwidacji, a remont jest nieopłacalny – czytamy w ekspertyzie przygotowanej przez inż. Mariana Olszyńskiego, rzeczoznawcę budowlanego, specjalistę konstrukcji budowlanych. – Z uwagi na łączne zużycie budynku, czyli 90,39 proc. analiza kosztów zastąpienia jest zasadna – uważają fachowcy.

Podobnie jak „zasadna” jest rozbiórka budynku ze względu na stopień zużycia.

Rzeczoznawca zwraca też uwagę na niefunkcjonalność budynku, który nie odpowiada obecnym przepisom techniczno-budowlanym jak też na to, że budynek jest nienowoczesny. A dostosowanie go do obecnych wymagań jest prawie niemożliwe. Ekspert stwierdza także, że po rozbiórce istniejącego budynku istnieje możliwość budowy nowego obiektu o przeznaczeniu zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i potrzebą miasta.

Rozmowy dotyczące przyszłości budynku trwają.

– Mamy kilka propozycji dla wojewódzkiego konserwatora zabytków, rozmawialiśmy na ten temat kilka razy i myślę, że dojdziemy do kompromisowego porozumienia, dzięki któremu utrwalimy historyczne dziedzictwo miasta i jednocześnie będziemy mogli przeprowadzić rewitalizację tej części Kraśnika – dodaje burmistrz Wojciech Wilk.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Klubowy weekend w Lublinie - 10-11 maja
10 maja 2024, 19:00

Klubowy weekend w Lublinie - 10-11 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!