Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

3 grudnia 2019 r.
7:15

Budynek zabytkowego kina „Pola” w Kraśniku w fatalnym stanie. Będzie rozbiórka?

0 33 A A
Budynek po dawnym kinie „Pola” ze względu na jego stan techniczny od lat nie jest użytkowany<br />
Budynek po dawnym kinie „Pola” ze względu na jego stan techniczny od lat nie jest użytkowany
(fot. Krzysztof Mazur)

Modernizacja budynku dawnego kina „Pola” w Kraśniku się nie opłaca – orzekł rzeczoznawca budowlany, który na zlecenie urzędników wykonał ekspertyzę. Budynek, który jest wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków od lat, ze względu na zły stan techniczny nie jest użytkowany.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kraśnicki magistrat rozpoczął już rewitalizację starej części miasta. W listopadzie została wybrana firma, która wyremontuje i przebuduje zespół budynków przy ul. Kościuszki 26. To pierwsza z zaplanowanych na najbliższe lata inwestycji w tej części Kraśnika. Ratusz chce też przebudować rynek i zmienić przeznaczenie terenu w obrębie ulic Mostowej, Struga i Narutowicza.

– Projekt rewitalizacji ronda Żołnierzy Wyklętych powstał kilka lat temu, pozyskano na jego realizację środki unijne i niezbędne pozwolenia – przypomina Daniel Niedziałek z Biura Burmistrza Kraśnika. – Projekt zakłada utworzenie w tym miejscu centrum przesiadkowego komunikacji publicznej i wyburzenie budynku dawnego kina „Pola”.

Tyle, że w tym roku budynek został wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków, co stawia pod dużym znakiem zapytania możliwość realizacji założonego przez miasto planu. Aby ten problem rozwiązać są prowadzone rozmowy z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Urzędnicy sprawdzili też w jakim stanie jest obecnie obiekt.

– Zrobiliśmy kolejną ekspertyzę budowlaną. Biegły stwierdził, że budynek jest zniszczony aż w 90 procentach – mówi Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika. – Według ekspertyzy remont nieruchomości jest nieopłacalny, a ten stopień zużycia kwalifikuje go do rozbiórki.

– Z opracowań dotyczących zużycia obiektów budowlanych Ministerstwa Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, PZU, Instytutu Budownictwa Mieszkaniowego, SEKOCENBUDU wynika, że budynek o zużyciu technicznych większych niż 70 proc. nadaje się do likwidacji, a remont jest nieopłacalny – czytamy w ekspertyzie przygotowanej przez inż. Mariana Olszyńskiego, rzeczoznawcę budowlanego, specjalistę konstrukcji budowlanych. – Z uwagi na łączne zużycie budynku, czyli 90,39 proc. analiza kosztów zastąpienia jest zasadna – uważają fachowcy.

Podobnie jak „zasadna” jest rozbiórka budynku ze względu na stopień zużycia.

Rzeczoznawca zwraca też uwagę na niefunkcjonalność budynku, który nie odpowiada obecnym przepisom techniczno-budowlanym jak też na to, że budynek jest nienowoczesny. A dostosowanie go do obecnych wymagań jest prawie niemożliwe. Ekspert stwierdza także, że po rozbiórce istniejącego budynku istnieje możliwość budowy nowego obiektu o przeznaczeniu zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i potrzebą miasta.

Rozmowy dotyczące przyszłości budynku trwają.

– Mamy kilka propozycji dla wojewódzkiego konserwatora zabytków, rozmawialiśmy na ten temat kilka razy i myślę, że dojdziemy do kompromisowego porozumienia, dzięki któremu utrwalimy historyczne dziedzictwo miasta i jednocześnie będziemy mogli przeprowadzić rewitalizację tej części Kraśnika – dodaje burmistrz Wojciech Wilk.

e-Wydanie

Komentarze 33

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kropka / 3 grudnia 2019 o 18:11
+10
W dzisiejszych czasach opinie specjalistów wszelkiej maści są na korzyść tych, którzy im za nie płacą.
Avatar
fernando / 3 grudnia 2019 o 12:11
+9
powinni go rozwalić razem z budami po starej straży pożarnej
Avatar
gość / 6 grudnia 2019 o 20:36
+8
Budynek na kościuszki ma większe zewnętrzne zniszczenia po nieszczelnych rynnach i rurach spustowych. Do tego ma kosztowne w robocie bonie i gzymsy. Ktoś dobrze napisał, że nie mają pomysłu na zagospodarowanie budynku po kinie i dlatego chcą go zburzyć.
Avatar
gość / 6 grudnia 2019 o 14:59
+8
Władza ma ludzi za idiotów, którzy od razu łykną fałszywą opinię, tak jak ich odmóżdżone marionetki. Przy takim zużyciu, jakie się ludziom wmawia, a które nie nastąpiło z dnia na dzień ani z miesiąca na miesiąc, to ten budynek już od kilku lat powinien być zabezpieczony  i odgrodzony, zeby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla ludzi znajdujących się w jego pobliżu. Ponadto, powinien już od dawna być wyłączony od jakiegokolwiek odnajmu, żeby nie narazać na niebezpieczeństwo nie tylko ludzi w nim pracujących, ale także klientów. Mieszczące się w nim: redakcja gazety i to na piętrze, pod dachem, gdzie zagrożenie zużycia mogło przyjsć nie tylko od góry w postaci zawalonego dachu, to jeszcze od dołu, bo i zużyty strop mógł nie wytrzymać, to jeszcze na parterze mieścił sie nim sklep. A to dowodzi , że ten budynek jest w dobrym stanie i co widać na zewnątrz. To juz wiele budynków mieszkalnych jest w gorszym stanie ( popękane sciany, zawilgocone, a czego brakuje w tym budynku) i ludzie w nich mieszkają.
Władza ma ludzi za idiotów, którzy od razu łykną fałszywą opinię, tak jak ich odmóżdżone marionetki. Przy takim zużyciu, jakie się ludziom wmawia, a które nie nastąpiło z dnia na dzień ani z miesiąca na miesiąc, to ten budynek już od kilku lat powinien być zabezpieczony  i odgrodzony, zeby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla ludzi znajdujących się w jego pobliżu. Ponadto, powinien już od dawna być wyłączony od jakiegokolwiek odnajmu, żeby nie narazać na niebezpieczeństwo nie tylko ludzi w nim pracujących, ale także klientów. Mieszczące się w ... rozwiń
Avatar
lol / 6 grudnia 2019 o 11:38
+8
Nic porządnego wybudować nie potrafią, ale do burzenia pierwsi.
Avatar
Gość / 3 grudnia 2019 o 07:41
+8
Budynek wpisano do ewidencji zabytków chyba tylko ze względu na nazwę kina "Pola" . Panie Burmistrzu niech Pan powoła się na ustawę dekomunizacyjna. Powinno pomóc.
Avatar
gość / 11 grudnia 2019 o 17:18
+7
Tak jest! Zburzyć! A wzamian postawić daszki z chińskiej blaszki.
 Co za debilowi zachciało się jakiegoś centrum przesiadkowego!!!  Czy obok jest dworzec kolejowy lub lotnisko?! Cha, cha, cha, no tak, Kraśnik jest kurortem i do niego przyjeżdżają tysiące ludzi ! I oni się przesiadają. Toż to ostatni debil mógł wpaść na ten pomysł. W radzie miasta chyba p.T. lub inny mundry, albo to była mocna sugestia władzy, która chciała komuś koniecznie dać zarobić na projekcie i wykonawstwie! A co w tym projekcie.? Autonaprawa rowerów, czyli debil nie może sobie naprawić w domu roweru, tylko musi się udać akurat w to miejsce? Kyrk! Jakiś plac zabaw, więc tam też jest najbardziej odpowiednie miejsce na to! I inne same debilne rzeczy dla was kochani mieszkańcy tej części miasta. Tylko tego wam potrzeba, bo już biznesiki umówione, ugadane i władza nie może się z tego wycofać, a bo może mają jakieś haki na siebie? Więc daszki was uszczęśliwią, rozgrzebany teren uszczęśliwi kierowców i okolicznych mieszkańców, a także władzę, bo wszyscy w okolicznych wsiach i w Lublinie dowiedzą się, że NASZA WŁADZA COŚ ROBI !!! O to chodzi? A centrum przesiadkowe potrzebne jak wrzód na d., bo teraz niemal wszyscy posiadają auta i pies z kotem będą się tu przesiadali !!! Czy to nie dociera do decydentów??? Komu to jest potrzebne !!!
 Co za debilowi zachciało się jakiegoś centrum przesiadkowego!!!  Czy obok jest dworzec kolejowy lub lotnisko?! Cha, cha, cha, no tak, Kraśnik jest kurortem i do niego przyjeżdżają tysiące ludzi ! I oni się przesiadają. Toż to ostatni debil mógł wpaść na ten pomysł. W radzie miasta chyba p.T. lub inny mundry, albo to była mocna sugestia władzy, która chciała komuś koniecznie dać zarobić na projekcie i wykonawstwie! A co w tym projekcie.? Autonaprawa rowerów, czyli debil nie może sobie naprawić w domu roweru, tylko musi się ... rozwiń
Avatar
Gość / 3 grudnia 2019 o 13:30
+7
Najlepiej rozwalić wyciąć drzewa wydrukować jak Rynek. Bo centrum przesiadkowe potrzebne jak wrzód na d.pie
Avatar
Gość / 3 grudnia 2019 o 09:44
+7
To dlatego Kraśnik jest tak koszmarnie brzydki: ktoś, kto bardzo nie lubi Kraśnika i Kraśniczan wszystkim ruderom nadaje status zabytku, żeby go czasem nie ruszać. I dzięki temu jest to najbardziej zapyziałe, brzydkie i w dodatku brudne miasteczko w Unii Europejskiej.
Avatar
Lkr / 10 grudnia 2019 o 14:37
+6
Budynek jak najbardziej nadaje się do remontu, tylko miasto najpierw go zapuściło a teraz nie chce go remontować. Kraśnik ogólnie jest strasznie brzydki, rynek w bieda domkami to tragedia.
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 o 17:43
+5
Brak pomysłów co do tego budynku, no to najlepiej go zostawić samopas, to sam zniszczeje jak dawny budynek LO na ul.Klasztornej 3, jak niegdyś dworek modrzewiowy, jak budynki na ul.Partyzantów i Narutowicza, jak dawne pogotowie ratunkowe, jak budynki po przychodni zdrowia i szpitala na Fabrycznym i dodajcie co tam jeszcze? Napiszcie przy okazji. Tak, place różne na terenie miasta.To wszystko czeka na nabywcę prywatnego za 1 zł, ale to musi być ktoś specjalny, no wiecie. Co do budynku kina specjalista orzekł, jest papier, ale robił to pod specjalne zamówienie, a kto płaci to dyktuje. Poczytajcie sobie wszystkie komentarze. Ten budynek nagle się zlasował, wcześniej mieściło się to i owo i budynek nikomu nie zagrażał i było ok. ! Toż to kłamstwo szyte grubymi nićmi i w to wrabiają Wilka? Czy on sam się dobrowolnie? Musi? Potem sprzedażami nieudolnie łatają dziury w budżecie miasta. Kwadratura koła.
Brak pomysłów co do tego budynku, no to najlepiej go zostawić samopas, to sam zniszczeje jak dawny budynek LO na ul.Klasztornej 3, jak niegdyś dworek modrzewiowy, jak budynki na ul.Partyzantów i Narutowicza, jak dawne pogotowie ratunkowe, jak budynki po przychodni zdrowia i szpitala na Fabrycznym i dodajcie co tam jeszcze? Napiszcie przy okazji. Tak, place różne na terenie miasta.To wszystko czeka na nabywcę prywatnego za 1 zł, ale to musi być ktoś specjalny, no wiecie. Co do budynku kina specjalista orzekł, jest papier, ale robił to pod spe... rozwiń
Avatar
gość / 11 grudnia 2019 o 17:18
+7
Tak jest! Zburzyć! A wzamian postawić daszki z chińskiej blaszki.
 Co za debilowi zachciało się jakiegoś centrum przesiadkowego!!!  Czy obok jest dworzec kolejowy lub lotnisko?! Cha, cha, cha, no tak, Kraśnik jest kurortem i do niego przyjeżdżają tysiące ludzi ! I oni się przesiadają. Toż to ostatni debil mógł wpaść na ten pomysł. W radzie miasta chyba p.T. lub inny mundry, albo to była mocna sugestia władzy, która chciała komuś koniecznie dać zarobić na projekcie i wykonawstwie! A co w tym projekcie.? Autonaprawa rowerów, czyli debil nie może sobie naprawić w domu roweru, tylko musi się udać akurat w to miejsce? Kyrk! Jakiś plac zabaw, więc tam też jest najbardziej odpowiednie miejsce na to! I inne same debilne rzeczy dla was kochani mieszkańcy tej części miasta. Tylko tego wam potrzeba, bo już biznesiki umówione, ugadane i władza nie może się z tego wycofać, a bo może mają jakieś haki na siebie? Więc daszki was uszczęśliwią, rozgrzebany teren uszczęśliwi kierowców i okolicznych mieszkańców, a także władzę, bo wszyscy w okolicznych wsiach i w Lublinie dowiedzą się, że NASZA WŁADZA COŚ ROBI !!! O to chodzi? A centrum przesiadkowe potrzebne jak wrzód na d., bo teraz niemal wszyscy posiadają auta i pies z kotem będą się tu przesiadali !!! Czy to nie dociera do decydentów??? Komu to jest potrzebne !!!
 Co za debilowi zachciało się jakiegoś centrum przesiadkowego!!!  Czy obok jest dworzec kolejowy lub lotnisko?! Cha, cha, cha, no tak, Kraśnik jest kurortem i do niego przyjeżdżają tysiące ludzi ! I oni się przesiadają. Toż to ostatni debil mógł wpaść na ten pomysł. W radzie miasta chyba p.T. lub inny mundry, albo to była mocna sugestia władzy, która chciała komuś koniecznie dać zarobić na projekcie i wykonawstwie! A co w tym projekcie.? Autonaprawa rowerów, czyli debil nie może sobie naprawić w domu roweru, tylko musi się ... rozwiń
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 o 13:44
+3
Tak jest! Zburzyć! A wzamian postawić daszki z chińskiej blaszki.
Avatar
Terminatorgomułka / 11 grudnia 2019 o 11:59
+2
Burzyć, zburzyć, roz***ac !!!!! Aaauuuuuuu
Avatar
Gość / 10 grudnia 2019 o 16:48
0
To jest tak solidna dudowa, że jak trzeba by było to i jeszcze jedno pięterko dałoby się dostawić. Nie to co obecne styropianowe budownictwo, że tylko w bok, a do góry nic.
Avatar
Gość / 10 grudnia 2019 o 15:35
+3
To fabryczniak przez 8 lat swoich rządów tak go zapuścił.
Avatar
Lkr / 10 grudnia 2019 o 14:37
+6
Budynek jak najbardziej nadaje się do remontu, tylko miasto najpierw go zapuściło a teraz nie chce go remontować. Kraśnik ogólnie jest strasznie brzydki, rynek w bieda domkami to tragedia.
Avatar
xyz / 6 grudnia 2019 o 22:22
-3
Fajny budynek na salę weselną.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2019 o 21:58
+6
Co temu ekspertowi konkretnie sie zużyło, bo na pewno nie ściany, skoro nawet tynk nie chciał od nich odpaść, ani solidne fundamenty, ani dach, ani tez stropy, skoro tam na górze stapają pod dachem i po po podłodze na stropie? Izolacja pozioma tez spełnia swoje zadanie. No to w takim razie co i to aż w 90% z ułameczkiem uległo zużyciu? Płyta tarasu? schody na gruncie? kawałek gzymsu odpadniętego?
Avatar
gość / 6 grudnia 2019 o 20:36
+8
Budynek na kościuszki ma większe zewnętrzne zniszczenia po nieszczelnych rynnach i rurach spustowych. Do tego ma kosztowne w robocie bonie i gzymsy. Ktoś dobrze napisał, że nie mają pomysłu na zagospodarowanie budynku po kinie i dlatego chcą go zburzyć.
Zobacz wszystkie komentarze 33

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 stycznia 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 stycznia 2020 r. 0 0

Dobre pomysły na salon z aneksem kuchennym

Dobre pomysły na salon z aneksem kuchennym 0 0

Wraz z rosnącą popularnością małych mieszkań coraz częściej stajemy przed podjęciem decyzji: jak połączyć pokój dzienny z kuchnią. Te dwa pomieszczenia, mimo pełnienia zupełnie różnych funkcji, mogą stworzyć świetnie zgrany duet.

Pomysł radnego na hospicjum dla matek. "W Polsce takie ośrodki już funkcjonują, choć nie są one liczne"

Pomysł radnego na hospicjum dla matek. "W Polsce takie ośrodki już funkcjonują, choć nie są one liczne" 9 1

Jest pomysł, ale do realizacji jeszcze daleka droga. Radny Tomasz Szydło postuluje, by w powiecie świdnickim stworzyć hospicjum perinatalne. To miejsce, w którym opieką zostają otoczone kobiety ciężarne, których dziecko ma ciężkie i nieodwracalne zaburzenie rozwojowe prowadzące do śmierci płodu lub noworodka

Lublin: Miasto chce ułatwić Politechnice Lubelskiej zakup kamienicy

Lublin: Miasto chce ułatwić Politechnice Lubelskiej zakup kamienicy 0 4

Prezydent Lublina chce, by Rada Miasta zrezygnowała z żądania zwrotu bonifikaty udzielonej przez miasto Politechnice Lubelskiej podczas sprzedaży kamienicy przy Okopowej 8.

Uciekali przed policją pod wpływem narkotyków. W aucie były kilkumiesięczne dzieci
film

Uciekali przed policją pod wpływem narkotyków. W aucie były kilkumiesięczne dzieci 15 3

Głogów (woj. dolnośląskie). Na ulicach Głogowa doszło do policyjnego pościgu. Funkcjonariusze próbowali zatrzymać samochód bez tablic rejestracyjnych, jednak kierowca zaczął wtedy uciekać. Okazało się, że cztery osoby dorosłe przebywające w aucie - w tym kierowca - były pod wpływem narkotyków. Co więcej, w samochodzie znajdowała się dwójka kilkumiesięcznych dzieci.

Koncert Marka Andrzejewskiego w Nałęczowie
1 lutego 2020, 19:30

Koncert Marka Andrzejewskiego w Nałęczowie 0 0

Kawiarnia Lipowa w Nałęczowie (ul. Lipowa 43) zaprasza na koncert Marka Andrzejewskiego "Piosenki jak listy". Artysta wystąpi na scenie lokalu 1 lutego o godz. 19.30.

Lublin: Rozkopują ul. Turystyczną. Będą wyznaczać przystanki komunikacji miejskiej

Lublin: Rozkopują ul. Turystyczną. Będą wyznaczać przystanki komunikacji miejskiej 4 14

Problemów z przejazdem muszą się spodziewać kierowcy na ul. Turystycznej, gdzie zaczęła się przebudowa drogi związana z wyznaczeniem przystanków komunikacji miejskiej blisko przejazdu kolejowego

Licealiści w Terespolu będą od września uczyć się języka chińskiego

Licealiści w Terespolu będą od września uczyć się języka chińskiego 14 4

Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącym w Terespolu (pow. bialski) od września będą uczyć się języka chińskiego. – Jest to związane z rozwojem suchego portu w Małaszewiczach – tłumaczy dyrektor szkoły.

Jaś zginął pod kołami tramwaju. Wyrok w zawieszeniu dla motorniczej z Poznania
film

Jaś zginął pod kołami tramwaju. Wyrok w zawieszeniu dla motorniczej z Poznania 0 2

Poznań. Poznański sąd skazał motorniczą, która śmiertelnie potrąciła w Poznaniu na przejściu dla pieszych ośmioletniego Jasia. Ani chłopiec, ani prowadząca tramwaj nie powinni znaleźć się na skrzyżowaniu - mieli czerwone światło. Kobieta dobrowolne poddała się karze roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata.

Książka o „biciu dzieci na zimno” zniknie z rynku? Wydawcy: "Uczy przebaczenia i prawdomówności"

Książka o „biciu dzieci na zimno” zniknie z rynku? Wydawcy: "Uczy przebaczenia i prawdomówności" 0 4

Uczy przebaczania i prawdomówności – tak o książce „Pasterz dziecięcego serca” myślą jej polscy wydawcy. Po tym, jak m.in. lubelscy pedagodzy okrzyknęli pozycję instruktażem bicia niemowlaków, zdecydowali oni jednak o jej wycofaniu z otwartego rynku.

Policja przejęła nielegalne automaty do gier w Lublinie
galeria

Policja przejęła nielegalne automaty do gier w Lublinie 0 0

Policja zabezpieczyła 5 urządzeń. Trwa ustalanie, kto jest odpowiedzialny za zorganizowanie nielegalnych gier.

Premiera w Teatrze Andersena w Lublinie. W domach z betonu nie ma miłości [zdjęcia]
galeria

Premiera w Teatrze Andersena w Lublinie. W domach z betonu nie ma miłości [zdjęcia] 3 0

Ważne jest to, co prawdziwe, a nie sztuczne. Kiedy babcia Dora sprzeda gospodarkę i pójdzie do domu z betonu, zabierze ze sobą gąskę i świnkę. Ale w domach z betonu nie ma miłości. Życie toczy się w internecie, nikt z nikim nie rozmawia, a nawet nie segreguje śmieci. Nowy spektakl w Andersenie trafia w samo sedno. Brawo.

Koncert Pawła Szamburskiego w Kazimierzu
1 lutego 2020, 20:00

Koncert Pawła Szamburskiego w Kazimierzu 0 0

Trzeci Księżyc w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek 1) zaprasza na koncert klarnecisty i kompozytora Pawła Szamburskiego. Wydarzenie odbędzie się 1 lutego o godz. 20.

Drugi transfer Górnika. Wzmocnienie z Ekstraklasy

Drugi transfer Górnika. Wzmocnienie z Ekstraklasy 0 3

25-letni Bartłomiej Kalinkowski podpisał z Górnikiem Łęczna 1,5 roczny kontrakt z opcją przedłużenia o kolejny rok. Pomocnik trafił do Łęcznej na zasadzie transferu definitywnego z występującego w PKO Ekstraklasie Łódzkiego Klubu Sportowego

Automatyk, kierowca mechanik, technik energetyk. Minister edukacji wskazuje zawody przyszłości w Polsce

Automatyk, kierowca mechanik, technik energetyk. Minister edukacji wskazuje zawody przyszłości w Polsce 1 4

Minister edukacji narodowej wskazał 24 zawody, na które prognozuje się zapotrzebowanie. W tegorocznym zestawieniu znalazły się takie zawody jak: ślusarz, mechanik-monter maszyn i urządzeń, a także technik energetyk. Jako nowe wskazane zostały: automatyk i technik-programista.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.