Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

28 lutego 2024 r.
14:35

Mieszkańcy wygrali. Nie będzie budowy zachodniej obwodnicy Kraśnika

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
Baner o takiej treści zawisł na ogrodzeniu posesji Pawła Wagnera, jednego z przeciwników budowy tej obwodnicy.
Baner o takiej treści zawisł na ogrodzeniu posesji Pawła Wagnera, jednego z przeciwników budowy tej obwodnicy. (fot. PM)

Pod presją mieszkańców Kraśnika i Dzierzkowic Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie wycofał się z planów budowy zachodniej obwodnicy Kraśnika. Przeciwko tej inwestycji wystosowano 23 petycje, pod którymi podpisało się ponad 670 mieszkańców Kraśnika i Dzierzkowic. Ta droga miała skrócić dojazd ze Stalowej Woli do Kraśnika, ale po wycince setek drzew i przecięciu prywatnych posesji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Do ZDW w Lublinie wpłynęło 23 petycje mieszkańców, pod którymi widniało łącznie 670 podpisów, przeciwnych budowie zachodniej obwodnicy Kraśnika, łączącej Stalową Wolę z Urzędowem w ciągu drogi wojewódzkiej 855. Informuje, że proces ten nie będzie kontynuowany – Paweł Szumera, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie. Jednym słowem projekt budowy tej obwodnicy trafił na półkę.

Przeciwko tej budowie od samego początku buntowali się mieszkańcy, bo twierdzili że ta inwestycja zrujnuje szereg prywatnych posesji, brutalnie ingeruje w obszar leśny przy Kraśniku fabrycznym. – Jestem mieszkanką Kraśnika i bardzo ucieszyła mnie wiadomość, że zrezygnowano z budowy zachodniej obwodnicy Kraśnika. Dzięki temu uratujemy „nasz las” i tak już mocno przetrzebiony przez LP i cmentarz dalej będzie miejscem spokojnego spoczynku (jeden z wariantów przewidywał budową wiaduktu nad cmentarzem w Kraśniku – przyp. Red.). Remontujmy już istniejące drogi, budujmy małe na potrzeby lokalnej społeczności i rozmawiajmy z zainteresowanymi o ich potrzebach, bo obwodnica na pewno do tych potrzeb nie należy – mówi Anna Osiak.

– Jako mieszkaniec gminy Dzierzkowice uważam, że budowa obwodnicy zachodniej jest niepotrzebna. Przedstawione trzy warianty były absurdalne. Wyburzanie domów, degradowanie środowiska naturalnego, wycinka lasów, wiadukt nad cmentarzem w Kraśniku. Nie chcemy tej obwodnicy – dodaje Paweł Wagner, jeden z liderów protestu.

Mieszkańcy oraz samorządowcy z Dzierzkowic i Kraśnika wytykali szereg uchybień. Ich zdaniem planowana obwodnica nie zaktywizuje nowych terenów inwestycyjnych, bo będzie miała charakter tranzytowy. Proponowane warianty przebiegu nowej trasy wkraczają poza tym w Kraśnicki Obszar Chronionego Krajobrazu, który uniemożliwia lokalizację dużych zakładów przemysłowych. Argumentem przedstawianym przez ZDW było skrócenie przejazdu do Kraśnika i dalej w kierunku Opola Lubelskiego. Protestujący wskazali jednak, że obecnie od Olbięcina do skrzyżowania ulic Lubelskiej i Urzędowskiej w Kraśniku, trasa liczy około 8,5 kilometra, a zachodnia obwodnica, w każdym z wariantów, powyżej 10 kilometrów.

W każdym z planowanych wariantów byłby konieczny podział działek rolnych. W związku z brakiem możliwości zjazdów z drogi wojewódzkiej rolnicy, których działki zostaną podzielone, będą musieli pokonywać kilka kilometrów, by przejechać z jednej części gruntu na drugą i uprawiać ziemię.

Mieszkańcy na tym projekcie nie zostawia suchej nitki. – Pomysł z wiaduktem nad cmentarzem był wręcz upiorny, zniszczony obszar Natura 2000 – katastrofalny dla ekosystemu. Najgorzej boli nas to, że decydenci, planując tę wielką inwestycję, nie pytali mieszkańców o zdanie. Cieszymy się, że żaden z proponowanych wariantów nie będzie realizowany – dodaje Barbara Szymańska. – Mam nadzieję, że ta obwodnica nie powstanie, bo tak naprawdę nikomu nie jest ona potrzebna. Lokalna społeczność potrzebuje remontu istniejących już dróg, ewentualnie budowy małych lokalnych – dodaje Barbara Zielińska.

– Najbardziej oburzające w tej sprawie jest zaś to, że kalkulacja opłacalności tej inwestycji pod kątem wpływu na natężenie ruchu opiera się na pomiarach, które zostały wykonane jeszcze przed powstaniem drogi S19, jak i północnej obwodnicy Kraśnika. W obecnej sytuacji w zupełności wystarczyłaby modernizacja istniejących dróg – dodaje Herbert Gnaś, doktor nauk społecznych w zakresie nauki o polityce, autor książki o protokole z Kioto.

Rezygnacja z budowy zachodniej obwodnicy odbił się także echem w kraśnickim ratuszu. – To bardzo dobra decyzja. Budowa tzw. obwodnicy zachodniej Kraśnika w zaproponowanych wariantach była nie do zaakceptowania. Taka inwestycja nie może zagrażać cennym terenom przyrodniczym, domom i gospodarstwom. Mieszkańcy naszego miasta i gminy Dzierzkowice nie bez powodu byli niezadowoleni i zaniepokojeni tymi propozycjami. Kraśnik jest obecnie dobrze skomunikowany zarówno z Urzędowem, jak i Dzierzkowicami – komentuje Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika 

Przypomnijmy, że w lipcu minionego roku W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego podpisano umowę na opracowanie koncepcji budowy zachodniej obwodnicy Kraśnika, w ramach drogi wojewódzkiej nr 855. Dokumentację miała wykonać krakowska firma SWECO POLSKA, za kwotę niemal 1,6 miliona złotych. – Na razie firmie projektowej nie zapłaciliśmy złotówki – dodaje dyrektor Szumera. Co jednak nie oznacza, że ZDW, czytaj podatnicy, nie będzie musiał zapłacić SWECO POLSKA odszkodowania za odstąpienie od umowy i już wykonane czynności. Na ten temat już rozmawiają prawnicy.

Fot. PM

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium