Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

25 kwietnia 2007 r.
17:49
Edytuj ten wpis

Po suszy kieszeń sucha

Autor: Zdjęcie autora Fabian Plapis
0 0 A A

Kilkanaście rodzin od ponad pół roku walczy o pieniądze. Chodzi o pomoc, jaką miały dostać, by choć trochę wyrównać straty poniesione z powodu suszy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W zeszłym roku wiele pól i upraw ucierpiało z powodu wysokich temperatur i braku deszczu. Gorące lato uznano za stan klęski. Annopol, jak wiele innych gmin, realizował rządowy program pomocy. Poszkodowani rolnicy, którzy stracili zbiory, otrzymywali zapomogi. Kto miał zwierzęta dostawał 1400 złotych, kto nie miał inwentarza mniej. Właściciele pola mniejszego niż 5 hektarów - 500 złotych, większego, tysiąc.
Mieszkańcy Świeciechowa w lipcu zeszłego roku zgłosili, że ponieśli straty i czekali na pieniądze. Kilkunastu gospodarzy czeka do dziś.
Ośrodek Pomocy Społecznej w Annopolu negatywnie ocenił ich wnioski uznając, że uprawy ucierpiały zaledwie w kilku procentach. Według przepisów, szkoda uznawana jest za szkodę, jeśli dotyczyła przynajmniej 30 procent.
- Nikt nam nie wytłumaczył jak wypełniać wnioski i co tam wpisywać. Myśleliśmy, że tylko grunty orne. Potem się okazało, że trzeba było wszystko wpisać, nawet łąki. A łąk mamy dużo. Nikt nie próbował tego sprawdzać ani nie rozmawiał z nami - mówi rozgoryczona Aleksandra Gierczyk ze Świeciechowa, która nie miała nawet szansy poprawić źle wypełnionych formularzy.
Pani Aleksandra razem z synem i jego żoną uprawiają ponad 9 hektarów. Ich łąki susza tak wypaliła, że musieli się pozbyć jednej krowy.
- Po prostu nie starczyłoby nam, aby ją wyżywić - dodaje Gierczyk.
W podobnej sytuacji znalazł się Jarosław Dzięsław. Gospodarzy na 8 hektarach. On także ze względu na duże straty musiał pozbyć się jednej sztuki hodowanego bydła.
- W moim przypadku 1400 złotych rozwiązałoby problem. Mógłbym kupić paszę dla zwierząt i bym je utrzymał - tłumaczy Jarosław Dzięsław.
Mieszkańcy nie zgadzają się z decyzjami urzędników, uważają, że pieniądze się im należą. Odwołali się od decyzji Ośrodka Pomocy Społecznej do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie. Ich skarga została uwzględniona, a SKO nakazało ponowne rozpatrzenie wniosków z uwzględnieniem wszystkich racji mieszkańców. Ale ośrodek zwlekał z ponownym wydaniem decyzji. Zniecierpliwieni mieszkańcy zawiadomili o swoich problemach Najwyższą Izbę Kontroli. Ta zaś skierowała pismo do Rady Miasta w Annopolu.
Dziś na sesji radni zajmą się tą sprawą. Pomimo, że nikt nie poinformował mieszkańców Świeciechowa, że będzie dziś mowa o ich problemach, oni i tak wybierają się na sesję.
- Wywiesiliśmy ogłoszenie w Urzędzie Miasta, nie mamy w zwyczaju nikogo imiennie informować - wyjaśnia Ryszard Gazda, przewodniczący Rady Miasta w Annopolu. - To trudna i złożona sprawa, bo jak dziś można ocenić straty, jakie ponieśli ci ludzie w zeszłym roku - zastanawia się Gazda.
Sesja zaczyna się o godz. 9 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Annopolu.
Nie udało się nam uzyskać wypowiedzi przedstawiciela Ośrodka Pomocy Społecznej w Annopolu. Kierowniczka Grażyna Kruszec była na urlopie i nie upoważniła żadnego z pracowników do rozmowy z prasą.
Do sprawy wrócimy.

Pozostałe informacje

Wyborcza dogrywka w powiecie lubelskim. Kto jeszcze walczy?
wybory 2024

Wyborcza dogrywka w powiecie lubelskim. Kto jeszcze walczy?

Rady gmin, miast i powiatów już wybrane. Część wójtów i burmistrzów także. Są jednak w naszym regionie takie miejsca, gdzie do wyborów, wybrać wójtów i burmistrzów, pójdziemy jeszcze raz.

Będą włączać latarnie w dzień. O co chodzi?

Będą włączać latarnie w dzień. O co chodzi?

Dzisiaj w ciągu dnia latarnie wzdłuż drogi krajowej nr 74 czyli tzw. małej obwodnicy Zamościa mogą świecić. Dlaczego? Miasto uprzedza o takiej możliwości i wyjaśnia.

Prognoza pogody na weekend 19-21 kwietnia
Pogoda na weekend
film

Prognoza pogody na weekend 19-21 kwietnia

Zapraszamy do obejrzenia weekendowej prognozy pogody przygotowanej przez meteorologów z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prognozę opracowali meteorolodzy mgr Anna Brzozowska-Junak i dr Krzysztof Siwek. Prezentuje Adam Skiba.

Nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan

Nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan

Już koszą. Ale nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan. 85 hektarów traw będzie oszczędzona. Wszystko z myślą o klimacie.

Lider przyjeżdża do Łęcznej, Górnik spróbuje podtrzymać dobrą passę

Lider przyjeżdża do Łęcznej, Górnik spróbuje podtrzymać dobrą passę

Po zwycięskiej serii meczów z drużynami z dołu tabeli, w sobotę piłkarzy Górnika Łęczna czeka jedno z najbardziej wymagających starć w tym sezonie. Na stadion przy al. Jana Pawła II przyjedzie zmierzającą do PKO BP Ekstraklasy Lechia Gdańsk (godz. 17.30).

Po rozmowach w Brukseli ostra zapowiedź Tuska o ochronie granicy

Po rozmowach w Brukseli ostra zapowiedź Tuska o ochronie granicy

- Najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach tej wojny — przesądza premier Donald Tusk po dwudniowym szczycie Unii Europejskiej.

Bezpieczeństwo i aspekty higieniczne zbiorników na deszczówkę

Bezpieczeństwo i aspekty higieniczne zbiorników na deszczówkę

Instalacja zbiornika na deszczówkę przy gospodarstwie domowym może przynieść różne korzyści – zarówno te ekologiczne, jak i ekonomiczne. Przed zdecydowaniem się na taki krok należy jednak zapoznać się z prawnymi aspektami, które dotyczą, m.in. bezpieczeństwa i opłat. Co więc warto wiedzieć?

Szkolenia biznesowe – klucz do rozwoju swojej kariery

Szkolenia biznesowe – klucz do rozwoju swojej kariery

Szkolenia biznesowe stanowią niezależną platformę, która umożliwia udostępnienie poszerzenia Twojej wiedzy, posiadanie i udostępnienie, a także udostępnienie narzędzia umożliwiającego osiągnięcie sukcesu w konkurencyjnym środowisku biznesowym. Zapraszamy do lektury, która umożliwia zrozumienie, szkolenia biznesowe są dostarczane w ramach działania praktycznego. Otrzymujemy korzyści z emisji w szkoleniach, wyjście z formy zasilania, a także najlepsze praktyki, które działają w maksymalizacji wartości użytkowych.

Najważniejsze zasady przy wyborze roweru dla dzieci

Najważniejsze zasady przy wyborze roweru dla dzieci

Wybór idealnego rowerka dla dziecka do podjęcia decyzji, który może mieć wpływ na rozwój motoryczny i z jazdy wstępnej. Rower nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, ale także zapewnia równowagę i podstawowe bezpieczeństwo. W tym artykule omówimy kluczowe aspekty, które należy uwzględnić przy zakupie rowerka dziecięcego, aby zapewnić wygodę użytkownika, bezpieczeństwo i ilość gier.

Wnuk kontra Zwolak. Zamość wybierze prezydenta w niedzielę

Wnuk kontra Zwolak. Zamość wybierze prezydenta w niedzielę

Różnicą 2854 głosów zamościanek i zamościan Rafał Zwolak pokonał w pierwszej turze wyborów w Zamościu urzędującego prezydenta Andrzeja Wnuka. Czy tę przewagę uda mu się utrzymać również w drugiej i wygrać?

Wiosenna Dycha w niedzielę. Będą utrudnienia w ruchu

Wiosenna Dycha w niedzielę. Będą utrudnienia w ruchu

W związku z organizacją zawodów biegowych na dystansie 10 km w najbliższą niedzielę w Lublinie kierowców czekają utrudnienia w ruchu. Które ulice lepiej omijać?

Motor w niedzielę zagra w Legnicy z Miedzią. Ostatnia szansa rywali na szóstkę?

Motor w niedzielę zagra w Legnicy z Miedzią. Ostatnia szansa rywali na szóstkę?

Po serii udanych meczów z czołówką Motor zmierzy się z rywalem, który znajduje się poza strefą barażową. W niedzielę o godz. 15 piłkarze Mateusza Stolarskiego zagrają na wyjeździe z Miedzią Legnica.

Ostatnie starcie wyborcze na Zamojszczyźnie. Gdzie mieszkańcy idą do urn?
Wybory 2024

Ostatnie starcie wyborcze na Zamojszczyźnie. Gdzie mieszkańcy idą do urn?

W wielu miastach i gminach dawnego województwa zamojskiego wybory na burmistrzów i wójtów rozstrzygnęła już pierwsza tura. Ale nie wszędzie. Gdzie wyborcy pójdą do urn 21 kwietnia? I na kogo będą mogli oddać swój głos?

Kiedyś był rzecznikiem Czarnka, dziś Marek Wieczerzak chce zostać wójtem
Dzień Wschodzi
film

Kiedyś był rzecznikiem Czarnka, dziś Marek Wieczerzak chce zostać wójtem

Gorący pojedynek o fotel wójta Jastkowa. Marek Wieczerzak, kiedyś jeden z najbliższych współpracowników Przemysława Czarnka, gdy ten był wojewodą lubelskim, teraz chce rządzić podlubelską gminą.

Polski szpieg miał pomóc w zamachu na Zełenskiego

Polski szpieg miał pomóc w zamachu na Zełenskiego

Polak zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji. Paweł K. miał zbierać informacje m.in. na temat zabezpieczenia lotniska Rzeszów-Jasionka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium